Plugins - UpdraftPlus WordPress Backup Plugin - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1309 entries)

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
ja_JP: テーブル %s をスキップします: ユーザーはこのテーブルを復元しないことを選択しました

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
ja_JP: MySQL globallog_bin_trust_function_creators 変数 %s に新しい値を設定しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
ja_JP: MySQL globallog_bin_trust_function_creators 変数 %s を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: Please check the error log for more details
ja_JP: 詳細については、エラーログを確認してください

en: Missing pages:
ja_JP: 存在しないページ:

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error. This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
ja_JP: ブラウザで一部のページにアクセスしようとすると、「見つかりませんでした (404)」というエラーが返ってきます。これは、.htaccess ファイルの内容が正しくないか、ファイルが存在しないか、ウェブサーバーに同等の仕組みがないことを意味しています。

en: Existing backups
ja_JP: 既存のバックアップ

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
ja_JP: ルーチン SQL / DDL ステートメント %s %s) を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
ja_JP: ルーチンステータス (%s %s) を取得しようとした際にエラーが発生しました

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
ja_JP: ストアドルーチン作成のサポートを確認しようとした際にエラーが発生しました (%s %s)

en: If you do not want to restore all your tables, then choose some to exclude here.
ja_JP: すべてのテーブルを復元したくない場合は、ここで除外するテーブルを選択してください。

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the new %s version.
ja_JP: お使いのプラグインやテーマなどが新しいバージョンの %s と互換性があることを確認し、問題がないことに自信を持っている (またはリスクを冒す覚悟がある) 場合にのみ、作業を進めてください。

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、復元先のサーバー (バージョン%s) より古いものです。

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
ja_JP: 現在メンテナンス中のため、しばらくの間ご利用いただけません。

en: Under Maintenance
ja_JP: メンテナンス中です

en: Show all backups...
ja_JP: すべてのバックアップを表示…

en: Show more backups...
ja_JP: さらにバックアップを表示…

en: Expected parameter(s) missing.
ja_JP: あるべき変数が存在しません。

en: Default template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
ja_JP: サイトを高速化および効率化します。データベースをクリーンアップし、画像を圧縮し、ページをキャッシュして究極の速度を実現します。

en: %d token | %d tokens
ja_JP[0]: %d個のトークン

en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s. You can shut this clone down at the following link:
ja_JP: 複製が更新されるたびに (毎週) %sかかります。この複製は、次のリンク先でシャットダウンできます。

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
ja_JP: データベース接続は閉じられており、再度開くことはできません。

en: Clone package:
ja_JP: 複製パッケージ:

en: Unattached
ja_JP: 未添付

en: Selected media has been deleted successfully.
ja_JP: 選択したメディアを削除しました。

en: Failed to delete selected media.
ja_JP: 選択したメディアを削除できませんでした。

en: Media has been detached from post.
ja_JP: メディアと投稿の添付関係を解除しました。

en: Failed to detach media.
ja_JP: メディアの添付解除に失敗しました。

en: Media has been attached to post.
ja_JP: 投稿にメディアが添付されています。

en: Failed to attach media.
ja_JP: メディアの添付に失敗しました。

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja_JP: ファイルシステムに接続できませんでした。アクセス情報を確認してください。

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
ja_JP: Control / Command を押しながら複数の項目を選択するか、または Control / Command + Shift を押して間にあるすべての項目を選択できます。

en: %s from now
ja_JP: 今から%s

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
ja_JP: バックアップアーカイブファイルは正常に処理されました。続行するにはここでもう一度「復元」を押してください。

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
ja_JP: 選択したバックアップの復元パスが選択されていません

en: Follow this link for help
ja_JP: ヘルプが必要な場合はこのリンクへ

en: Connect to your %s
ja_JP: %s に接続

en: Please enter your %s password
ja_JP: %s パスワードを入力してください

en: Please enter your %s email address
ja_JP: %s のメールアドレスを入力してください。

en: Back to other %s options
ja_JP: 他の %s オプションに戻る

en: Start %s Subscription
ja_JP: %s サブスクリプションを開始

en: Start %s Trial
ja_JP: %s 試用版をスタート

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
ja_JP: %s UpdraftVault サブスクリプションを開始

en: Read more about %s here.
ja_JP: %s の詳細については、こちらをご覧ください。

en: Connect to your %s account
ja_JP: %s アカウントに接続

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
ja_JP: updraftplus.com の購入手続きページへ移動

en: Get %s here
ja_JP: %s をここで取得

en: Deselect all backups
ja_JP: すべてのバックアップの選択を解除

en: Select all backups
ja_JP: バックアップをすべて選択

en: Delete selected backups
ja_JP: 選択したバックアップを削除

en: Retain this many scheduled database backups
ja_JP: 予約からのデータベースバックアップを保存しておく数

en: Retain this many scheduled file backups
ja_JP: 予約からのファイルバックアップを保存しておく数

en: Add an exclusion rule for %s
ja_JP: %s に対する除外ルールを追加

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
ja_JP: テーブル %s をスキップ: 前の実行ですでに復元されています。復元する次のテーブル: %s

en: Could not delete old path.
ja_JP: 古いパスを削除できませんでした。

en: Activity log
ja_JP: アクティビティログ

en: Cleaning
ja_JP: クリーニング

en: Verifying
ja_JP: 認証中

en: Restoration progress:
ja_JP: 復元の進行状況:

en: The restore operation has begun (%s). Do not close this page until it reports itself as having finished.
ja_JP: 復元操作が開始されました (%s)。完了表示まで、このページを閉じないでください。

en: Restore error:
ja_JP: 復元エラー:

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
ja_JP: ブラウザーによるサイトへの接続試行に失敗しました。

en: Preparing backup files
ja_JP: バックアップファイルを準備中

en: Downloading backup files if needed
ja_JP: 必要に応じてバックアップ ファイルをダウンロード

en: Begun
ja_JP: 開始済み

en: Restoring %s1 files out of %s2
ja_JP: %s2件中%s1件のファイルを復元中

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
ja_JP: 最近のアクティビティはありません。%d秒後に再開します

en: last activity: %d seconds ago
ja_JP: 最近のアクティビティ: %d秒前

en: Finished
ja_JP: 完了

en: 3. Restoration
ja_JP: 3. 復元

en: 2. Verifications
ja_JP: 2. 検証

en: 1. Component selection
ja_JP: 1. コンポーネントの選択

en: Choose the components to restore:
ja_JP: 復元するコンポーネントを選択:

en: UpdraftPlus Restoration
ja_JP: UpdraftPlus 復元

en: Unable to activate %s successfully. Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version. WordPress version currently installed in your remote website is %s.
ja_JP: %s を正常に有効化できません。この %s がリモートの WordPress バージョンと互換性があることを確認してください。現在リモートサイトにインストールされている WordPress のバージョンは%sです。

en: Unable to connect to the filesystem
ja_JP: ファイルシステムに接続できませんでした

en: No backup will be started. The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
ja_JP: バックアップは開始されません。これから複製の作成が始まるはずです。準備ができると、WordPress のユーザー名とパスワードが下に表示されます。

en: An empty WordPress install
ja_JP: 空の WordPress インストール

en: credentials
ja_JP: アクセス情報

en: This current site
ja_JP: この現在のサイト

en: Clone:
ja_JP: 複製:

en: (%d archive(s) in set, total %s).
ja_JP: (セット内に%d個のアーカイブ、合計%s)。

en: No UpdraftCentral licences were available. Continuing to connect to account.
ja_JP: UpdraftCentral ライセンスがありません。アカウントへの接続を続行します。

en: Try it - 1 month for $1!
ja_JP: お試しください。1ヶ月1ドルです。

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
ja_JP: それ以外の場合は、1ヶ月間1ドルで UpdraftVault を試すことができます。

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
ja_JP: 有効なプレミアムライセンスをお持ちの場合は、1GB のストレージが含まれます。

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
ja_JP: 1ヶ月1ドルで UpdraftVault を試してみてください。

en: Clone of %s
ja_JP: %s の複製

en: Dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: dismiss notice
ja_JP: 通知を非表示

en: go here to learn more
ja_JP: 詳しくはこちらへ

en: Create powerful, seo-optimized slideshows in minutes
ja_JP: パワフルな SEO 最適化済みのスライドショーを数分で作成

en: Keep your database fast and efficient
ja_JP: データベースを高速化・効率化

en: Manage multiple WordPress sites from one central dashboard
ja_JP: 1つの中央ダッシュボードから複数の WordPress サイトを管理

en: More great plugins by the Updraft Team
ja_JP: Updraft チームによるその他の便利なプラグイン

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
ja_JP: UpdraftClone のクレジットを使用して、インスタントコピーでサイトのアップグレードをテストすることができます。

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
ja_JP: UpdraftClone クレジットを使用して、異なる PHP (または WordPress) バージョンでのサイトの実行をテストできます。

en: Start Subscription
ja_JP: サブスクリプションを開始

en: Start Trial
ja_JP: トライアルを開始

en: %s month %s trial
ja_JP: %sヶ月 %s トライアル

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
ja_JP: リモートストレージ (%s) への保存をリクエストしましたが、そのストレージの設定を入力していません。

en: Learn more about UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral の詳細を読む

en: Verifying one-time password...
ja_JP: ワンタイムパスワードを認証中…

en: Login successful; reloading information.
ja_JP: ログインに成功しました。情報を再読み込みしています。

en: Key created. Adding site to UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: キーを作成しました。UpdraftCentral Cloud にサイトを追加中です。

en: Connected. Requesting UpdraftCentral Key.
ja_JP: 接続しました。UpdraftCentral キーをリクエストしています。

en: Error: Failed to initialise
ja_JP: エラー: 初期化に失敗しました

en: Already got space?
ja_JP: すでにスペースをお持ちの場合。

en: Need to get space?
ja_JP: スペースが必要ですか ?

en: error - failed to upload file
ja_JP: エラー - ファイルのアップロードに失敗しました

en: error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: エラー - チャンクの再アセンブリに失敗しました

en: Error: Failed to upload
ja_JP: エラー: アップロード失敗

en: error - failed to create and access the container
ja_JP: エラー - コンテナーの作成とアクセスに失敗しました

en: Error: Failed to open local file
ja_JP: エラー: ローカルファイルを開けませんでした

en: upload failed
ja_JP: アップロード失敗

en: login failure
ja_JP: ログイン失敗

en: manages all your WordPress sites at once from one place
ja_JP: すべての WordPress サイトを1か所から同時に管理

en: Many sites?
ja_JP: 多くのサイトですか ?

en: handles updates automatically as you want them
ja_JP: 必要に応じて更新を自動的に処理

en: Save time
ja_JP: 時間を節約

en: Be safe
ja_JP: 安全を確保

en: authentication failed
ja_JP: 認証の失敗

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
ja_JP: 値が大きいほど、アーカイブの作成に必要なサーバーリソースが多くなります。

en: Make updates easy with UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus でアップグレードを簡単に

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
ja_JP: インストール手順 (特に手順1) へ進むこちらのリンクに従ってください。

en: Incomplete
ja_JP: 未完成

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
ja_JP: UpdraftPremium の購入が完了しました。

en: Goes to updraftplus.com checkout page
ja_JP: updraftplus.com の購入手続きページへ移動

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
ja_JP: 最後のバックアップ以降にサイトに加えられたファイルへの変更 (新しい画像など) のみをバックアップできます。

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
ja_JP: WordPress のインストールには、復元/移行前の状態から古いディレクトリがあります (技術的な情報: これらのディレクトリには -old という接尾辞がつきます)。

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to. Aborting this backup.
ja_JP: 増分を追加するための適切なバックアップセット (リクエストされたすべてのファイルコンポーネントタイプの完全なバックアップがすでに含まれているもの) が見つかりませんでした。このバックアップを中止します。

en: File backup options
ja_JP: ファイルバックアップ設定

en: Could not copy file.
ja_JP: ファイルをコピーできませんでした。

en: Could not extract file from archive.
ja_JP: アーカイブからファイルを展開できません。

en: Could not create directory.
ja_JP: ディレクトリを作成できませんでした。

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
ja_JP: ファイルをコピーできませんでした。ディスク容量不足の可能性があります。

en: Could not retrieve file from archive.
ja_JP: アーカイブからファイルを取得できません。

en: Incompatible Archive.
ja_JP: 互換性のないアーカイブ。

en: Could not access filesystem.
ja_JP: ファイルシステムにアクセスできませんでした。

en: Incremental backups
ja_JP: 増分バックアップ

en: Perform a backup
ja_JP: バックアップを実行

en: Add changed files (incremental backup) ...
ja_JP: 変更されたファイルを追加する (増分バックアップ)

en: to take incremental backups
ja_JP: 増分バックアップを実行するには

en: Find out more about incremental backups here.
ja_JP: 増分バックアップの詳細はこちらをご覧ください。

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
ja_JP: 増分バックアップは %s の機能です (アップグレードするにはこのリンクをたどってください)。

en: Take an incremental backup
ja_JP: 増分バックアップを実行

en: Take a new backup
ja_JP: 新規バックアップを取得

en: Restore files from
ja_JP: ファイルの復元元

en: %s logo
ja_JP: %s ロゴ

en: Clone region:
ja_JP: 複製領域:

en: Read more about Easy Updates Manager
ja_JP: Easy Updates Manager の詳細について読む

en: You can find out more about clone keys here.
ja_JP: Clone Key についての詳細はこちらをご覧ください。

en: Or, use an UpdraftClone key
ja_JP: または、UpdraftClone キーを使用

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
ja_JP: WordPress が利用可能な更新を見つけたら、自動的に UpdraftPlus をアップデートするようにします。

en: Automatic updates
ja_JP: 自動アップデート

en: Confirm change
ja_JP: 変更を確認

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Add an exclusion rule
ja_JP: 除外ルールを追加

en: Type a file prefix
ja_JP: ファイル接頭辞をお試しください

en: All files beginning with these characters
ja_JP: これらの文字で始まるすべてのファイル

en: Type an extension like zip
ja_JP: zip のような拡張子を入力

en: Select a file/folder which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイルまたはフォルダーを選択

en: All files beginning with given characters
ja_JP: 指定された文字で始まるすべてのファイル

en: All files with this extension
ja_JP: この拡張子のすべてのファイル

en: File/directory
ja_JP: ファイル/ディレクトリ

en: Exclude files/directories
ja_JP: ファイル/ディレクトリを除外

en: Your database user does not have permission to drop tables
ja_JP: データベースのユーザーがテーブルをドロップする権限を持っていません

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
ja_JP: UpdraftClone に関する FAQ/ドキュメントはこちらをご覧ください。

en: your UpdraftPlus.com account
ja_JP: UpdraftPlus.com アカウント

en: You can check the progress here or in %s
ja_JP: ここまたは%sで進行状況を確認できます

en: Your UpdraftClone is still setting up.
ja_JP: UpdraftClone はまだ設定中です。

en: %s archives remain
ja_JP: 残り%s件のアーカイブ

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
ja_JP: WordPress インストール済み。現在、サイトデータの送信を待機しています。

en: Clone ready
ja_JP: 複製準備完了

en: Site data has been deployed
ja_JP: サイトデータをデプロイしました

en: Deploying site data
ja_JP: サイトデータをデプロイ中

en: Site data received
ja_JP: サイトデータを受信しました

en: Receiving site data
ja_JP: サイトデータを受信中

en: WordPress installed
ja_JP: WordPress インストール済み

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
ja_JP: 複製を開始しました。ネットワーク情報はまだ利用できませんが、準備が整い次第、ここと updraftplus.com アカウントに表示されます。

en: Exclude these from
ja_JP: 以下から除外:

en: UpdraftClone key is required.
ja_JP: UpdraftClone キーが必要です。

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
ja_JP: 追加しようとしている除外ルールはすでに存在しています

en: Please enter a valid file name prefix
ja_JP: 有効なファイル名の接頭辞を入力してください

en: The preparation of the clone data has been aborted.
ja_JP: 複製データの作成を中止しました。

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
ja_JP: 本当にこの除外ルールを削除してよいですか ?

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイル / フォルダを選択してください

en: Please enter a file extension, like zip
ja_JP: zip のように、ファイル拡張子を入力してください

en: Please enter a valid file extension
ja_JP: 有効なファイル拡張子を入力してください

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
ja_JP: 除外したいファイル名の先頭の文字を入力してください

en: log results to console
ja_JP: 結果をコンソールに記録

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
ja_JP: UpdraftClone の利用規約に同意します

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
ja_JP: アカウントを持っていませんか ? トークンを購入して作成しましょう。

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
ja_JP: 一時複製を作成するためには 1) アカウントのクレジットと 2) 以下でアカウントに接続する事が必要です。

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
ja_JP: 一時的な複製を作成するには、アカウントにクレジットが必要です。

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
ja_JP: 必要に応じて、異なる PHP や WP のバージョンへのアップグレードをテストできます。

en: Flexible
ja_JP: 柔軟

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
ja_JP: バックアップを作成して送信するのに必要な時間だけで済みます。

en: Fast
ja_JP: 高速

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
ja_JP: 複製ごとに1つの VPS (仮想専用サーバー)、非共有。

en: Secure
ja_JP: 安全

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
ja_JP: 大手クラウドコンピューティングプロバイダー上で実行。

en: Reliable
ja_JP: 信頼できる

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
ja_JP: ボタンをクリックすればあとは UpdraftClone におまかせ。

en: Easy
ja_JP: 簡単

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
ja_JP: UpdraftClone トークンはこちらのショップで購入できます。

en: Read FAQs here.
ja_JP: こちらでよくある質問をお読みください。

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
ja_JP: 一時複製とは、当社サーバー上で実行されているこのサイトのインスタントコピーです。本番サイトでテストするのではなく、UpdraftClone を使用して複製を作成し、完了したら複製を捨てることができます。

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
ja_JP: 一時的な複製を UpdraftClone サーバー上に作成

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
ja_JP: 移行 (自分でコントロールしているホスティング上のサイトにコピーを作成)

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Reset tour
ja_JP: ツアーをリセット

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: %s へのファイルアップロードに失敗しました (詳細はログファイルを参照)

en: error: %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s (詳細はログファイルを参照)

en: Closing 1st October 2018
ja_JP: 2018年10月1日締め切り

en: Take Tour
ja_JP: ツアーを開始

en: Log in here to enable all the features you have access to.
ja_JP: アクセスできるすべての機能を有効化するには、ここでログインしてください。

en: Connect to updraftplus.com
ja_JP: Updraftplus.com へ接続

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
ja_JP: ツアーにご参加いただきありがとうございます。これで、UpdraftPlus 使い始める準備がすべて整いました。

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
ja_JP: UpdraftVault を開始するには、次のいずれかのオプションを選択してください。

en: Finish
ja_JP: 完了

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムにはさらに便利な機能がたくさん詰まっています。

en: UpdraftPlus Premium and addons
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムとアドオン

en: Thank you for taking the tour.
ja_JP: ツアーへのご参加ありがとうございます。

en: Control all your backups in one place
ja_JP: すべてのバックアップを一箇所でコントロール

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
ja_JP: おめでとうございます。設定を保存しました。

en: Press here to save your settings.
ja_JP: 設定を保存するにはここをクリック。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
ja_JP: ここで他の設定を確認し、必要な変更を加えてください。

en: More settings
ja_JP: 追加設定

en: Find out more here.
ja_JP: 詳しくはこちらをご覧ください。

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftVault は、UpdraftPlus とシームレスに連携するリモートストレージです。

en: Try UpdraftVault!
ja_JP: UpdraftVault をお試しください。

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
ja_JP: 次に、サーバー全体に対する脅威から保護するためのリモートストレージ先を選択します。これを行わない場合、バックアップはサイトと同じサーバーに残ります。

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
ja_JP: バックアップを実行したいスケジュールを選択してください。

en: Choose your backup schedule
ja_JP: 独自バックアップスケジュールを作成

en: Congratulations! Your first backup is running.
ja_JP: おめでとうございます。最初のバックアップを作成中です。

en: Go to settings
ja_JP: 設定画面に移動

en: Press here to run a manual backup.
ja_JP: 手動バックアップを実行するにはここをクリックします。

en: Creating your first backup
ja_JP: 最初のバックアップを作成

en: Select what you want to backup
ja_JP: バックアップする内容を選択

en: Manual backup options
ja_JP: 手動バックアップ設定

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
ja_JP: サーバーに簡単なバックアップを作成するには、このボタンを押します。または、定期的なバックアップとリモートストレージを設定するために%s設定画面%sへ移動してください。

en: Your first backup
ja_JP: 最初のバックアップ

en: Press here to start!
ja_JP: スタートするにはここをクリック。

en: the world’s most trusted backup plugin!
ja_JP: 世界で最も信頼できるバックアッププラグイン !

en: Welcome to UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ

en: UpdraftPlus settings
ja_JP: UpdraftPlus 設定

en: End tour
ja_JP: ツアーを終了

en: Skip this step
ja_JP: このステップをスキップする

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Manage your clones
ja_JP: 複製を管理

en: Your clone will renew on:
ja_JP: 複製はこの日に更新されます:

en: Unable to get renew date
ja_JP: 更新日を取得できませんでした

en: Dashboard:
ja_JP: ダッシュボード:

en: Front page:
ja_JP: フロントページ:

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
ja_JP: 複製の作成が開始され、準備が整い次第、以下の URL で利用できるようになります。

en: manage
ja_JP: 管理

en: Current clones
ja_JP: 現在の複製

en: You can buy more temporary clone tokens here.
ja_JP: ここで一時複製用トークンをさらに購入できます。

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
ja_JP: 複製がこのデータをデプロイし、サイトを再作成します。

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
ja_JP: 複製をプロビジョニングし、そのデータを送信しました。複製のデプロイが完了すると、メールが届きます。

en: The backup was aborted
ja_JP: ユーザーがバックアップを中止しました

en: Press this button to take a tour of the plugin.
ja_JP: このボタンを押して、プラグインのツアーを開始します。

en: WooCommerce plugins
ja_JP: WooCommerce プラグイン

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported. See our documentation on how to carry out a normal migration here
ja_JP: WordPress のサブドメインマルチサイトインストールの一時複製にはまだ対応していません。通常の移行を行う方法については、こちらのドキュメントを参照してください。

en: Premium / Find out more
ja_JP: プレミアム版 / 詳細

en: Other great plugins
ja_JP: 他の便利なプラグイン

en: Remote storage: %s
ja_JP: リモートストレージ: %s

en: Failed to download
ja_JP: ダウンロードできませんでした

en: Failed to download %s
ja_JP: %s をダウンロードできませんでした

en: This storage method does not allow downloading
ja_JP: このストレージ方法ではダウンロードが許可されていません

en: failed to list files
ja_JP: ファイルのリスティングに失敗

en: Failed to upload %s
ja_JP: %s へのアップロードに失敗しました

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
ja_JP: 一時複製の情報は、 updraftplus.com アカウントで確認できます。

en: Choose a default for each table
ja_JP: 各テーブルのデフォルトを選択

en: Sending files to remote site
ja_JP: リモートサイトへのファイルの送信

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
ja_JP: 複製サーバーのプロビジョニングとブート中 (数分かかる場合があります)

en: Backup / Restore
ja_JP: バックアップ / 復元

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: More information here.
ja_JP: こちらに詳しい情報があります。

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
ja_JP: リクエストされた文字セット (%s) は存在しません。%s に変更しています。

en: Allow only administrators to log in
ja_JP: 管理者のみのログインを許可する

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
ja_JP: 以下のチェックボックスにチェックを入れることで、この複製サイトへの非管理者のログインを禁止することができます。

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
ja_JP: UpdraftPlus 一次複製ユーザーログイン設定:

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
ja_JP: UpdraftClone へようこそ (一次複製)

en: Refresh connection
ja_JP: 接続を更新

en: Existing keys
ja_JP: 既存のキー

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
ja_JP: リモートサイトがバックアップデータを送信できるようにするキーがまだ作成されていません。

en: No receiving sites have yet been added.
ja_JP: 移行先サイトがまだ追加されていません。

en: It is for sending backups to the following site:
ja_JP: 以下のサイトへバックアップを送信するために使われます:

en: The key was successfully added.
ja_JP: キーを追加しました。

en: The entered key was corrupt - please try again.
ja_JP: 入力したキーは壊れています。もう一度入力してください。

en: The entered key was the wrong length - please try again.
ja_JP: 入力したキーの長さが不正です。もう一度入力してください。

en: key
ja_JP: キー

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーを送信サイトにコピーして貼り付ける必要があります。再表示することはできません。

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
ja_JP: 同じ名前のキーがすでに存在しています。別の名前をつけてください。

en: Also send this backup to the active remote storage locations
ja_JP: また、このバックアップを有効なリモートストレージの場所に送信

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
ja_JP: サイトからサイトへの直接送信が機能しない場合には、他にも3つの方法があります。代わりにこれらのいずれかを試してください。

en: site not found
ja_JP: サイトが見つかりませんでした

en: Backup data will be sent to:
ja_JP: バックアップデータの送信先:

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
ja_JP: このバックアップは手動削除のみを許可 (保持期限が過ぎても残す)。

en: Migrate / Clone
ja_JP: 移行/複製

en: Every hour
ja_JP: 毎時間

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral クラウドに接続

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
ja_JP: UpdraftPlus.Comアカウントの利用規約とポリシー

en: I consent to %s
ja_JP: %s に同意します

en: Login or register with this email address
ja_JP: メールアドレスでログインまたは登録

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
ja_JP: すでに updraftplus.com アカウントをお持ちの場合は、以下に詳細を入力してください。

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral Cloud のログインまたは登録

en: Go here to connect it.
ja_JP: 接続するにはここへ移動します。

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
ja_JP: ご自分でホスティングしたい場合は、ここでセルフホスト版を入手できます。

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: このサイトを UpdraftCentral Cloud に接続

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
ja_JP: いくつかサイトがあれば、何時間も節約できます。5サイトまでなら無料で利用またはお試しできます。

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
ja_JP: 1つのダッシュボードからすべての WordPress サイトをバックアップ、更新、管理

en: this privacy policy
ja_JP: このプライバシーポリシー

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
ja_JP: %s をご覧ください: %s 認証アプリの使用について (バックアップデータは送信されません)。

en: Without it, encryption will be a lot slower.
ja_JP: それがないと、暗号化はかなり遅くなります。

en: Your web-server does not have the %s module installed.
ja_JP: Web サーバーに %s モジュールがインストールされていません。

en: Create clone
ja_JP: 複製の作成

en: Available temporary clone tokens:
ja_JP: 使用可能な一時複製のトークン:

en: (current version)
ja_JP: (現在のバージョン)

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
ja_JP[0]: ファイル %s の先頭に「バイトオーダーマーク (BOM)」があります。

en: press here
ja_JP: ここをクリック

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
ja_JP: ワンタイムパスワード (OTP アプリでこのパスワードを取得してください)

en: Forgotten your details?
ja_JP: 詳細を忘れた場合:

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
ja_JP: まだ (無料) アカウントを持っていなければ、作成しましょう。

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
ja_JP: UpdraftPlus.Com のアカウントに連携

en: You can also close this wizard.
ja_JP: このウィザードを閉じることもできます。

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
ja_JP: 続行する前に、UpdraftCentral Cloud のデータとプライバシーポリシーを読んで同意する必要があります。

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral Cloud にリダイレクトされるまでお待ちください。

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
ja_JP: UpdraftCentral Cloud を使用してサイトの暗号化キーを生成・登録するまでお待ちください。

en: Perhaps you would want to login instead.
ja_JP: おそらく、代わりにログインする必要があります。

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
ja_JP: 接続できない場合は、詳細セキュリティ設定で別の方法を試してください。

en: An email is required and needs to be in a valid format.
ja_JP: メールアドレスが必要で、有効な形式である必要があります。

en: Both email and password fields are required.
ja_JP: メールとパスワードの両方のフィールドが入力必須です。

en: Registration successful.
ja_JP: 登録成功。

en: Please follow this link to open %s in a new window.
ja_JP: %s を新しいウィンドウで開くには、このリンクをたどってください。

en: Login successful.
ja_JP: ログイン成功。

en: Upload backup
ja_JP: バックアップをアップロード

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
ja_JP: URL ではなく、Microsoft OneDrive のフォルダー名を指定してください。

en: (already uploaded)
ja_JP: (アップロード済み)

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
ja_JP: このバックアップセットのアップロード先のリモートストレージ先を少なくとも1つ選択する必要があります。

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
ja_JP: ローカルバックアップのアップロードを開始しました。アップロードの進行状況を確認するには、ログファイルを確認してください

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
ja_JP: 今後もすべての UpdraftPlus のニュースを非表示にしますか ?

en: Dismiss all UpdraftPlus news
ja_JP: UpdraftPlus ニュースをすべて非表示

en: UpdraftPlus News
ja_JP: UpdraftPlus ニュース

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
ja_JP: バックアップを取得、リストアップ、削除する WP-CLI コマンド。

en: WP-CLI support
ja_JP: WP-CLI サポート

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
ja_JP: UpdraftPlus.Com のパスワードセキュリティに興味がある場合は、こちらをお読みください。

en: Only email the database backup
ja_JP: データベースバックアップをメールで送信するのみ

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: は、複数のサイトを一括して管理・更新・バックアップする効率の高い方法です。

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus をインストールしていただきありがとうございます !

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
ja_JP: この機能はサイト管理者によって無効化されています。

en: Failed to read from the working directory.
ja_JP: 作業ディレクトリからの読み込みに失敗しました。

en: Failed to find a manifest file in the backup.
ja_JP: バックアップにマニフェストファイルが見つかりませんでした。

en: Failed to read the manifest file from backup.
ja_JP: バックアップからマニフェストファイルを読み取れませんでした。

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
ja_JP: 認証には、リモートストレージメソッドとインスタンス ID が必要です。

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
ja_JP: 続行する前に、正しいアカウントにログインしていることを確認してください。

en: (Nothing has been logged yet)
ja_JP: (まだ何も記録されていません)

en: authentication error
ja_JP: 認証エラー

en: Currently disabled
ja_JP: 現在無効

en: Currently enabled
ja_JP: 現在有効

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
ja_JP: UpdraftPlus.Com から購入した場合は、このリンクからインストール手順 (特にステップ1) に進んでください。

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
ja_JP: 現在、UpdraftPlus の無料版をご利用中です。

en: Get it here
ja_JP: こちらで入手

en: remote site
ja_JP: リモートサイト

en: With Metaslider, you can easily add style and flare with beautifully-designed sliders.
ja_JP: Metaslider を使えば、美しくデザインされたスライダーを使って簡単にスタイルや華やかさを追加できます。

en: Your chosen replacement collation
ja_JP: 選択した置換照合順序

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
ja_JP: 代わりに別の適切な照合を選択し、(自己責任において) 復元を続行できます。

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
ja_JP: サイトの UpdraftCentral ダッシュボードの URL

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
ja_JP: UpdraftCentral のセルフホスト型インストールが配置されている URL を入力します:

en: A website where you have installed %s
ja_JP: %s をインストールしたサイト

en: Self-hosted dashboard
ja_JP: インストール版のダッシュボード

en: Your chosen character set to use instead:
ja_JP: 代わりに使用するために選択した文字セット:

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
ja_JP: 代わりに別の適切な文字セットを選択し、自己責任において復元を続行できます。

en: the migrator add-on
ja_JP: 移行アドオン

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
ja_JP: このバックアップセットはこのサイトのものですが、バックアップ時には%sを使用していましたが、現在サイトでは%sを使用しています。

en: Create another key
ja_JP: 別のキーを作る

en: UpdraftCentral dashboard connection details
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボード接続詳細

en: Next
ja_JP: 次

en: an account
ja_JP: アカウント

en: i.e. if you have %s there
ja_JP: 例: そこに%sがある場合

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
ja_JP: このサイトをこちらの UpdraftCentral ダッシュボードに接続…

en: Manage existing keys (%d)...
ja_JP: 既存のキーを管理 (%d)...

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
ja_JP: 現在、このサイトをコントロールできる UpdraftCentral ダッシュボードはありません。

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
ja_JP: %s の UpdraftCentral ダッシュボードからこのサイトを制御できるようになりました。

en: Detailed instructions for this can be found at %s
ja_JP: この詳細手順は %s にあります

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
ja_JP: 以下のキーをコピーして %s に入力してください。

en: UpdraftCentral key created successfully
ja_JP: UpdraftCentral キーを作成しました

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
ja_JP: 有効な URL を入力してください (例: http://example.com)

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
ja_JP: UpdraftCentral ダッシュボードがホストされている URL を入力してください。

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
ja_JP: UpdraftPlus (すべてのサイト) の Google ドライブへのアクセスを許可しないようにするには、このリンクをクリックして Google アカウントの設定にアクセスしてください。

en: Follow this link to remove these settings for %s.
ja_JP: %s のこれらの設定を削除するには、このリンクをご利用ください。

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP fatal error (%s) が発生 : %s

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP の例外 (%s) が発生 : %s

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
ja_JP: エラー: 選択したファイルが壊れています。正しい UpdraftPlus エクスポートファイルを選んでください。

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
ja_JP: 設定の保存に失敗しました。設定画面を更新し、もう一回挑戦してください

en: archive
ja_JP: アーカイブ

en: WordPress Core
ja_JP: WordPress コア

en: Extra database
ja_JP: 他のデータベース

en: Press here to download or browse
ja_JP: ダウンロードまたは閲覧するにはここをクリック

en: Error: invalid path
ja_JP: エラー: 無効なパス

en: An error occurred when fetching storage module options:
ja_JP: ストレージモジュールのオプションを取得中にエラーが発生しました:

en: Loading log file
ja_JP: ログファイルの読み込み中

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
ja_JP: ファイルをダウンロードできません。タイムアウトが原因である可能性があります。パソコンに zip をダウンロードすることをおすすめします。

en: Search
ja_JP: 検索

en: Select a file to view information about it
ja_JP: 情報を表示するファイルを選択してください。

en: Browsing zip file
ja_JP: zip ファイルの参照

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムでは、ここから直接各ファイルをダウンロードすることができます。

en: Browse contents
ja_JP: コンテンツを参照

en: Skipped tables:
ja_JP: スキップしたテーブル:

en: All WordPress tables will be backed up.
ja_JP: すべての WordPress テーブルがバックアップされます。

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
ja_JP: 更に詳しい情報は、ブラウザーの JavaScript コンソールや、サーバーにある、PHP のエラーログの中に見つかるかもしれません。

en: The available memory on the server.
ja_JP: サーバー上の使用可能なメモリー。

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
ja_JP: アップロードまたは投稿の最大サイズに影響する設定ファイル。

en: The file failed to upload. Please check the following:
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。次の項目を確認してください:

en: HTTP code:
ja_JP: HTTP コード:

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
ja_JP: データベースをバックアップすることを選択しましたが、テーブルは選択されていません

en: Find out more
ja_JP: 詳細を見る

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
ja_JP: パスワードを使って UpdraftPlus へのアクセスをロックし、バックアップにアクセスできる管理ユーザーを選択できます。

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
ja_JP: 一部のバックアッププラグインでバックアップを復元できないことがありますが、プレミアム版では他のバックアッププラグインのバックアップから復元できるようになっています。

en: Importer
ja_JP: インポーター

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
ja_JP: クライアント向けに表示をすっきりとさせるため、私たちの他製品のすべての広告を削除します。

en: No ads
ja_JP: 広告なし

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
ja_JP: 高度なレポート作成とメール送信機能。

en: More database options
ja_JP: その他のデータベース設定

en: Set exact times to create or delete backups.
ja_JP: バックアップを作成または削除する正確な時刻を設定します。

en: Backup time and scheduling
ja_JP: バックアップ時刻と予約

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
ja_JP: WordPress マルチサイト (ネットワーク) を安全にバックアップ。

en: Network / multisite
ja_JP: ネットワーク / マルチサイト

en: Network and multisite
ja_JP: ネットワークとマルチサイト

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
ja_JP: WordPress のコアと、WordPress 以外のファイル、データベースをバックアップ

en: Pre-update backups
ja_JP: バックアップを事前に更新

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
ja_JP: 必要なときはいつでも、開発者から専門的なヘルプとサポートを提供します。

en: Fast, personal support
ja_JP: 迅速な、パーソナル・サポート

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
ja_JP: UpdraftPlus Migrator は、WordPressサイトを複製し、直接かつ簡単に新しいドメインに移動します。

en: Cloning and migration
ja_JP: 複製と移行

en: Migrator
ja_JP: 移行ツール

en: Additional and enhanced remote storage locations
ja_JP: 追加および拡張リモートストレージの場所

en: Additional storage
ja_JP: 追加容量

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
ja_JP: サーバー再度のリスクを回避するために、常にリモートクラウドストレージにバックアップしましょう。UpdraftPlus 無料版には、Dropbox、Google ドライブ、Amazon S3、Rackspace などが含まれます。

en: Backup to remote storage locations
ja_JP: リモートストレージにバックアップ

en: Remote storage
ja_JP: リモートストレージ

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: UpdraftPlus Tour
ja_JP: UpdraftPlus ツアー

en: Free
ja_JP: 無料

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
ja_JP: 推奨: WP-Optimize でデータベースを最適化してください。

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
ja_JP: データベースをバックアップした後は、ウェブサイトのパフォーマンスを向上させるために WP-Optimize プラグインをインストールすることを推奨します。

en: Spam
ja_JP: スパム

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Hold or Unapprove
ja_JP: 保留または不承認

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Pings
ja_JP: トラックバック/ピンバック

en: Comments
ja_JP: コメント

en: notice image
ja_JP: 通知画像

en: Go there
ja_JP: ここへ移動

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Get Premium
ja_JP: プレミアム版を入手

en: Review UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus のレビュー

en: Get UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral を入手

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
ja_JP: 新年おめでとうございます - 1月14日まで UpdraftPlus プレミアム版が20%オフ

en: Christmas sale - 20% off UpdraftPlus Premium until December 25th
ja_JP: クリスマスセール - 12月25日まで UpdraftPlus プレミアム版20% オフ

en: To benefit, use this discount code:
ja_JP: 特典を受けるには、この割引コードを使用してください。

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
ja_JP: UpdraftPlus ブログ - 最新ニュースと情報を確認

en: UpdraftPlus Newsletter
ja_JP: UpdraftPlus メールマガジン

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
ja_JP: UpdraftCentral のリモートサイト管理を使用して、すべての WordPress インストールを 1 か所から管理しましょう。

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
ja_JP: 複数のサイトで UpdraftPlus を使用していますか ?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: UpdraftCentral は、複数のウェブサイトを一箇所から管理、更新、バックアップするための非常に効率的な方法です。

en: Introducing UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral の紹介

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
ja_JP: サイトを別のドメインに直接コピーします。データベース参照のための検索・置換ツールが含まれています。

en: easily migrate or clone your site in minutes
ja_JP: 数分で簡単にサイトを移行または複製します

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
ja_JP: SFTP を追加してデータを安全に送信し、設定をロックし、データベースのバックアップを暗号化してセキュリティを強化しましょう。

en: secure your backups
ja_JP: バックアップを保護する

en: advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
ja_JP: Dropbox、Google Drive、S3 のオプションを拡張する。Plus にはたくさんのオプションがあります。

en: enhanced remote storage options
ja_JP: リモートストレージのオプションを拡張する

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
ja_JP: バックアップを保存するための、最終的に安全で便利な場所。

en: UpdraftVault storage
ja_JP: UpdraftVault ストレージ

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
ja_JP: プレミアム版を使えば、必要なときにいつでも、プロによる迅速でフレンドリーなヘルプを受けることができます。

en: UpdraftPlus Premium:
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム:

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
ja_JP: そして、サイト間の直接移行を行うことができるアドオン "Migrator" を試してみてください。一度使えば、サイトを手書きでコピーする時間で購入価格分を節約できます。

en: Apache modules
ja_JP: Apache モジュール

en: Backup of: %s
ja_JP: バックアップ : %s

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
ja_JP: データベースのユーザーにテーブルを削除する権限がありません。テーブルを空にするだけで復元を試みます。同じデータベース構造 (%s) を持つ WordPress のバージョンから復元している限り、これは機能するはずです。

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
ja_JP: そうでない場合は、このテーブルからデータを削除するか、ホスティングサービスに連絡して、追加リソースをリクエストする必要があります。

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
ja_JP: 完了するための承認手順があるリモートストレージオプションを選択しました:

en: Remote storage authentication
ja_JP: リモートストレージの認証

en: Remote files deleted:
ja_JP: 削除されたリモートファイル:

en: Local files deleted:
ja_JP: 削除されたローカルファイル:

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
ja_JP: このリンクをクリックして、%sアカウントへのアクセスを許可してください (これがないと %s にバックアップすることはできません)。

en: remote files deleted
ja_JP: リモートファイルを削除しました

en: template not found
ja_JP: テンプレートが見つかりません

en: Processing table (%s)
ja_JP: テーブルを処理中 (%s)

en: %s de-authentication
ja_JP: %s 認証を取り消す

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
ja_JP: 尋ねられたときには、Dropbox コンソールの認証済みリダイレクト URI として次のように追加する必要があります (「API 設定」の下)。

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites (including management of backups and updates) from a central dashboard.
ja_JP: UpdraftCentral は、中央のダッシュボードからの WordPress サイトのコントロール (バックアップや更新の管理を含む) を可能にします。

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
ja_JP: UpdraftPlus 設定ページへのアクセスをロックします

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
ja_JP: ウェブサイトを移行する機能を利用するには UpdraftPlus Premium にアップグレード。

en: Site size
ja_JP: サイトサイズ

en: Search / replace database
ja_JP: データベースの検索 / 置換

en: Lock settings
ja_JP: ロック設定

en: Site information
ja_JP: サイト情報

en: Complete
ja_JP: 完了

en: %s add-on not found
ja_JP: %s アドオンが見つかりません

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
ja_JP: 以前にエクスポートした設定をインポートすることもできます。このツールは、保存されているすべての設定を置き換えます。

en: Export settings
ja_JP: エクスポート設定

en: including any passwords
ja_JP: パスワードを含む

en: Export / import settings
ja_JP: エクスポート / インポート設定

en: or to restore manually
ja_JP: または手動で復元します

en: To fix this problem go here.
ja_JP: この問題を解決するにはここをクリックしてください。

en: Do you want to carry out the import?
ja_JP: インポートを実行しますか ?

en: Which was exported on:
ja_JP: こちらエクスポートされました:

en: This will import data from:
ja_JP: こちらからデータをインポートします。

en: Importing...
ja_JP: インポートしています...

en: You have not yet selected a file to import.
ja_JP: インポートするファイルをまだ選択していません。

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
ja_JP: エクスポートファイルは、保存された設定ではなく、表示された設定のものになります。

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
ja_JP: PHP インストール は openssl モジュールがないため、この処理に数分かかることがあります。その後何も起こらない場合は、キーサイズを小さくするか、ホスティング会社に問い合わせて、この PHP モジュールを有効にする方法を教えてもらってください。

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
ja_JP: OptimizePress 2.0ではコンテンツをエンコードするため、検索/置換が機能しません。

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
ja_JP: AWS アクセスキーが間違っているように見えます (有効な %s アクセスキーは "AK" で始まります)

en: Backup using %s?
ja_JP: %s を使ってバックアップしますか ?

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
ja_JP: 設定が見つかりませんでした。「設定」タブに移動して確認してください。

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: More information...
ja_JP: 詳細情報…

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
ja_JP: ダッシュボードをつなぐ別の方法を使う

en: slower, strongest
ja_JP: 低速、最強

en: recommended
ja_JP: おすすめ

en: %s bytes
ja_JP: %s バイト

en: faster (possibility for slow PHP installs)
ja_JP: 高速化 (PHP のインストールが遅い場合向け)

en: easy to break, fastest
ja_JP: 簡単に破られ、最速

en: %s bits
ja_JP: %s ビット

en: Encryption key size:
ja_JP: 暗号化キーのサイズ:

en: Key size: %d bits
ja_JP: キーサイズ: %d ビット

en: Public key was sent to:
ja_JP: 公開キーをこちらに送信しました:

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
ja_JP: これはファイアウォールによって引き起こされる場合があります。エキスパート設定で SSL をオフにして、もう一度テストしてください。

en: login
ja_JP: ログイン

en: UpdraftCentral (Remote Control)
ja_JP: UpdraftCentral (リモートコントロール)

en: View recent UpdraftCentral log events
ja_JP: UpdraftCentral の最近のログイベント

en: Enter any description
ja_JP: 任意の説明を入力

en: Description
ja_JP: 説明

en: Delete...
ja_JP: 削除...

en: Created:
ja_JP: 作成日時:

en: Access this site as user:
ja_JP: ユーザーとしてこのサイトにアクセス:

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Key description
ja_JP: キーの説明

en: An invalid URL was entered
ja_JP: 無効な URL が入力されました

en: Close...
ja_JP: 閉じる...

en: This connection appears to already have been made.
ja_JP: この接続はすでに確立しているようです。

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: このリンクは、キーを作成したときと同じブラウザーおよびログインセッションで参照する必要があります。

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: この URL は、キーを作成したときと同じブラウザーおよびログインセッションで参照する必要があります。

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
ja_JP: この WordPress サイトに Web ブラウザーでログインしていません。

en: The key referred to was unknown.
ja_JP: 参照されたキーが不明です。

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
ja_JP: UpdraftCentral との新規接続は確立されていません。

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
ja_JP: UpdraftCentral との接続が確立されました。

en: UpdraftCentral Connection
ja_JP: UpdraftCentral 接続

en: (tap on an icon to select or unselect)
ja_JP: (選択または選択解除するア​​イコンをタップ)

en: The given file was not found, or could not be read.
ja_JP: ファイルが見つからないか、読み込めません。

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
ja_JP: 変更を保存して、バックアップの作成に確実に使用されるようにする必要があります。

en: Please enter a valid URL
ja_JP: 有効な URL を入力してください

en: Fetching...
ja_JP: 取得中...

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Total backup size:
ja_JP: バックアップサイズの合計:

en: these backup sets
ja_JP: このバックアップセット

en: this backup set
ja_JP: このバックアップセット

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
ja_JP: ファイルの削除をリクエストしましたが、サーバーの応答を理解できませんでした

en: Saving...
ja_JP: 保存中…

en: %s per year
ja_JP: %s/年

en: or (annual discount)
ja_JP: もしくは (年間割引)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
ja_JP: このサイトの保管庫との接続が見つかりませんでした。移動した可能性もあります。一度接続を解除してから再接続してください。

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
ja_JP: キーは作成されましたが、 %s への登録が失敗しました。後ほど再試行してください。

en: The backup was aborted by the user
ja_JP: バックアップはユーザーによって中止されました

en: stop
ja_JP: 停止

en: The backup has finished running
ja_JP: バックアップの実行が終了しました

en: reset
ja_JP: リセット

en: calculate
ja_JP: 計算

en: Uploads URL:
ja_JP: アップロード URL:

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
ja_JP: 通常の WordPress サイトをマルチサイトインストールにインポートするには、%s が必要です。

en: Please read this link for important information on this process.
ja_JP: このプロセスの重要な情報については、このリンクをお読みください。

en: It will be imported as a new site.
ja_JP: 新しいサイトとしてインポートされます。

en: Call WordPress action:
ja_JP: WordPress action を呼び出す:

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Please fill in the required information.
ja_JP: 必要な情報を入力してください。

en: (when decrypted)
ja_JP: (復号した時)

en: %s checksum: %s
ja_JP: %s チェックサム: %s

en: Size: %s MB
ja_JP: サイズ: %s MB

en: External database (%s)
ja_JP: 外部データベース (%s)

en: files: %s
ja_JP: ファイル: %s

en: Skipping: this archive was already restored.
ja_JP: スキップ: このアーカイブはすでに復元済みです。

en: Uploaded to:
ja_JP: アップロード先:

en: File Options
ja_JP: ファイルオプション

en: Database backup schedule
ja_JP: データベースバックアップのスケジュール

en: Files backup schedule
ja_JP: ファイルバックアップのスケジュール

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
ja_JP: 次に、すべての設定をもう一度入力する必要があります。ご希望であれば、UpdraftPlus を停止/アンインストールする前に行うこともできます。

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
ja_JP: このボタンをクリックすると、UpdraftPlus のすべての設定と進行中のバックアップの進行状況情報が削除されます (ただし、既存のバックアップはクラウドストレージから削除されません)。

en: Check out UpdraftPlus Vault.
ja_JP: UpdraftPlus Vaultをチェックしてください。

en: Not got any remote storage?
ja_JP: リモートストレージをお持ちでない場合

en: settings
ja_JP: 設定

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
ja_JP: 保存した設定も、バックアップされるものに影響します。例: 除外ファイル。

en: Include your files in the backup
ja_JP: バックアップ内のすべてのファイルを含める

en: Continue restoration
ja_JP: 復元を継続する

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
ja_JP: %s前に開始された未完了の復元操作があります。

en: Unfinished restoration
ja_JP: 完了していない復元

en: %s minutes, %s seconds
ja_JP: %s分%s秒

en: Backup Contents And Schedule
ja_JP: コンテンツのバックアップとスケジュール

en: Premium / Extensions
ja_JP: プレミアム / 拡張

[ctx: (verb)]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
ja_JP: ファイルのバックアップを選択しましたが、ファイルエンティティが選択されていません。

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Advanced Tools
ja_JP: 上級ツール

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
ja_JP: 移行/複製を完了するには、リモートサイトにログインしてバックアップセットを復元する必要があります。

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーをコピーして、どこかに貼り付けて保存しておいてください。キーは再表示されません。

en: Key created successfully.
ja_JP: キーの作成に成功しました。

en: required for some remote storage providers
ja_JP: 一部のリモートストレージプロバイダに必要

en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: the options table was not found
ja_JP: オプションテーブルが見つかりませんでした

en: no options or sitemeta table was found
ja_JP: オプションまたはサイトメタテーブルが見つかりませんでした

en: The database backup appears to have failed
ja_JP: データベースのバックアップが失敗したようです

en: or to configure more complex schedules
ja_JP: またはより複雑なスケジュールを設定する

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
ja_JP: %sを UpdraftPlus から削除してよいですか ?

en: Deselect
ja_JP: 選択を解除

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Actions upon selected backups
ja_JP: 選択したバックアップへの操作

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
ja_JP: ここを押して、リモートストレージメソッド内の既存のバックアップセットを確認します (同じフォルダーに保存されている場合ならどのサイトからでも)。

en: Backup sets removed:
ja_JP: バックアップセットの削除

en: Processing...
ja_JP: 処理中…

en: For backups older than
ja_JP: 以下より古いバックアップの場合:

en: week(s)
ja_JP: 週

en: hour(s)
ja_JP: 時間

en: day(s)
ja_JP: 日

en: in the month
ja_JP: 月の

en: day
ja_JP: 日

note: Description of the plugin
en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
ja_JP: 複数のバックアップ保存先に対応したバックアップと復元プラグイン。ローカル、Amazon S3、Dropbox、Google Drive、Rackspace、(S)FTP、WebDAV、メールに自動スケジュールでバックアップします。

note: Plugin Name of the plugin
en: UpdraftPlus - Backup/Restore
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップ/復元

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
ja_JP: テーブル接頭辞を変更した : それによって変更されたテーブルフィールド %s

en: Too many database errors have occurred - aborting
ja_JP: 多くのデータベースエラーが発生しました - 強制終了

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
ja_JP: このバックアップを使うために、データベースサーバーは %s 文字セットをサポートしている必要があります。

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
ja_JP: このデータベースは、MySQLバージョン %s 以降にデプロイする必要があります。

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
ja_JP: 元にするデータベースと互換性のないとても古い MySQL バージョンのデータベースを復元しようとするときにこの問題が起こります。

en: the database query being run was:
ja_JP: 実行したデータベースクエリー :

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
ja_JP: エラー (%s) が発生しました:

en: will restore as:
ja_JP: 次のように復元 :

en: Restoring table: %s
ja_JP: テーブル復元中: %s

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
ja_JP: 要求されたテーブルエンジン (%s) がありません - MyISAM に変更する。

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
ja_JP: コマンドでエラー %s が発生しました - 処理を中断

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
ja_JP: 最大パケットサイズを超えないように回線を分割する

en: Old table prefix:
ja_JP: 古いテーブルの接頭辞:

en: Content URL:
ja_JP: コンテンツ URL:

en: Site home:
ja_JP: サイトのホーム:

en: Backup created by:
ja_JP: ファイルのバックアップ作成者:

en: Failed to open database file
ja_JP: データベースファイルを開けませんでした

en: Failed to find database file
ja_JP: データベースファイルが見つかりませんでした

en: Please supply the requested information, and then continue.
ja_JP: 要求された情報を入力してから、続行してください。

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
ja_JP: きれいなパーマリンク (例: %s) を動作させるには %s を有効化する必要があります。

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
ja_JP: %s のウェブサーバを使用していますが、%s のモジュールが読み込まれていないようです。

en: Files found:
ja_JP: 見つかったファイル:

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
ja_JP: このzipファイル内にWordpressのコンテントフォルダー (wp-content) が見付かりません。

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
ja_JP: この UpdraftPlus はこの言語のバックアップを処理することができません。

en: file
ja_JP: ファイル

en: folder
ja_JP: フォルダー

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
ja_JP: UpdraftPlus はコンテンツディレクトリに %s を作成する必要がありましたが、失敗しました。ファイルの権限を確認し、アクセス (%s) を有効化してください

en: The directory does not exist
ja_JP: ディレクトリが存在しません。

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
ja_JP: 解読されたデータベースをファイルシステムに書き出すことができませんでした

en: Failed to create a temporary directory
ja_JP: 一時ディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to unpack the archive
ja_JP: アーカイブを解凍できませんでした

en: Failed to delete working directory after restoring.
ja_JP: 復元直後に作業用ディレクトリの削除に失敗しました。

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
ja_JP: 所定の場所にファイルを移動できませんでした。権限をご確認ください。

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
ja_JP: WordPress のファイル所有権やファイル権限を確認してください。

en: Could not move old files out of the way.
ja_JP: 古いファイルを途中で移動できませんでした。

en: Cleaning up rubbish...
ja_JP: クリーニング

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
ja_JP: データベースを復元しています...
    (大きいサイトは時間がかかります - タイムアウトが起こった (ホスティング会社があなたのリソースを制限しているときに起こる) 場合、 phpMyAdmin など別の方法で復元したほうがいいでしょう。

en: Moving unpacked backup into place...
ja_JP: 解凍したバックアップファイルを設置

en: Moving old data out of the way...
ja_JP: 古いデータを移動...

en: Database successfully decrypted.
ja_JP: データベースは正常に復号化しました。

en: Decrypting database (can take a while)...
ja_JP: データベース復号化中 (しばらく時間がかかります)...

en: Unpacking backup...
ja_JP: バックアップ解凍中...

en: Copying this entity failed.
ja_JP: このエンティティをコピーできませんでした。

en: Backup file not available.
ja_JP: バックアップファイルは利用できません。

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
ja_JP: UpdraftPlus はこの種のエンティティを直接復元できません。手動で復元する必要があります。

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
ja_JP: WordPress マルチサイトをサポートは、UpdraftPlus Premium または マルチサイトアドオンによる追加機能です。

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
ja_JP: これはマルチサイト (またの名をサイトネットワーク) インストールです。

en: UpdraftPlus warning:
ja_JP: UpdraftPlus 警告:

en: follow this link to get it
ja_JP: こちらから取得してください。

en: %s support is available as an add-on
ja_JP: %s のサポートはアドオンで利用可能になります

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
ja_JP: UpdraftPlus %s アドオンがインストールされていません。 - %sから取得できます

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: メールアドレスとパスワードを UpdraftPlus.Com で確認できません。

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.Com に承認されていないメールアドレスが入力されました。

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
ja_JP: もしあなたがパスワードを忘れたなら、updraftplus.com.でパスワードを変更する場合、ここにいきます。

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
ja_JP: メールアドレスは有効ですが、パスワードが UpdraftPlus.Com に承認されていません。

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
ja_JP: UpdraftPlus.Com は応答しましたが、判読できませんでした。

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
ja_JP: 現在、UpdraftPlus Vault の空きスペースがありません

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
ja_JP: UpdraftPlus.Com が理解できない応答を返しました (データ: %s)

en: To remove the block, please go here.
ja_JP: ブロックを削除するには、こちらをご覧ください。

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
ja_JP: サーバーの IP アドレス (%s) がブロックされているようです。

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
ja_JP: UpdraftPlus.com は「アクセス拒否」の応答を返しました。

en: You need to supply both an email address and a password
ja_JP: メールアドレスとパスワードの両方を指定する必要があります

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.com への接続中に不明なエラーが発生しました。

en: Refresh current status
ja_JP: 現在の状態をリフレッシュ

en: Get more quota
ja_JP: もっと多くの保存領域を入手

en: Current use:
ja_JP: 現在使用:

en: You can get more quota here
ja_JP: こちらで追加スペースを購入できます

en: Quota:
ja_JP: 割り当て:

en: Vault owner
ja_JP: ヴォールトの所有者

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
ja_JP: お疲れ様でした。設定が完了しました。

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ja_JP: サイトは UpdraftPlus Vault に<strong>接続しています</strong>。

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ja_JP: UpdraftPlus 保管庫に<strong>接続されていません</strong>。

en: Go here for help
ja_JP: ヘルプ

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
ja_JP: メールアドレスが分からないか、パスワードを忘れた場合。

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
ja_JP: 接続するには UpdraftPlus.Com のメールアドレスとパスワードを入力してください:

en: Back...
ja_JP: 戻る…

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
ja_JP: サブスクリプションはいつでもキャンセル可能です。

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
ja_JP: お支払いは、カードまたはPayPal経由で、米ドル、ユーロまたは英ポンドで行うことができます

en: %s per quarter
ja_JP: %s/四半期

en: Read the %s FAQs here.
ja_JP: %s のよくある質問はこちらをご覧ください。

en: Read more about it here.
ja_JP: 詳しくはこちらをご覧ください。

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
ja_JP: UpdraftPlus Vault は99.999999999%の信頼性を達成するために、冗長データストレージと Amazon の世界最先端のデータセンター上に構築されています.

en: Show the options
ja_JP: オプションを表示

en: Press a button to get started.
ja_JP: ボタンを押して開始します。

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
ja_JP: UpdraftPlus Vault は、<strong>信頼性が高く、使いやすく、低価格</strong>のストレージを提供します。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
ja_JP: 更新されていない UpdraftPlus Vault のサブスクリプションをお持ちですが、すでに期限が切れており現在猶予期間中です。数日中に保存データが完全に削除されます。削除を希望しない場合は、できるだけ早く更新する必要があります。

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム版を購入されたのは1年以上前です。既存の UpdraftPlus プレミアムカスタマーに与えられる12ヶ月の無料ストレージ手当を失わないようにするには、すぐに更新する必要があります。

en: S3 (Compatible)
ja_JP: S3 (互換)

en: Delete failed:
ja_JP: 削除失敗:

en: Please check your access credentials.
ja_JP: アクセス権限を確認してください。

en: The communication with %s was not encrypted.
ja_JP: %s での通信は暗号化されていません。

en: The communication with %s was encrypted.
ja_JP: %s での通信は暗号化されています。

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
ja_JP: バケットにアクセスして、その中にファイルを作成することができました。

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
ja_JP: バケットへのアクセスは成功しましたが、その中にファイルを作成する試みは失敗しました。

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: The error reported by %s was:
ja_JP: %s で発生したエラー:

en: Failure: No bucket details were given.
ja_JP: 失敗: バケットの詳細がありません。

en: API secret
ja_JP: API シークレット

en: %s location
ja_JP: %s の場所

en: %s secret key
ja_JP: %s シークレットキー

en: %s access key
ja_JP: %s アクセスキー

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
ja_JP: このバケットのみにアクセスできる IAM サブユーザーとアクセスキーを新規に作成するには、このアドオンを使用します。

en: %s end-point
ja_JP: %s エンドポイント

en: Other %s FAQs.
ja_JP: その他の %s FAQ

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
ja_JP: SSL 証明書に関するエラーが表示された場合、こちらのヘルプをご覧ください。

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja_JP: Web サーバーの PHP インストールに、必須モジュール (%s) が含まれていません。 ホスティングプロバイダーのサポートに連絡し、有効化するよう依頼してください。

en: ... and many more!
ja_JP: ... 他にも多数 !

en: Examples of S3-compatible storage providers:
ja_JP: S3 互換性ストレージプロバーダーの例:

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
ja_JP: エラー。%s のダウンロードに失敗しました。権限とアクセス情報を確認してください。

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
ja_JP: エラー: バケット %s へのアクセスに失敗しました。権限とアクセス情報を確認してください。

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
ja_JP: %s 再組み立てエラー (%s): (詳細はログファイルを参照)

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
ja_JP: アップロード (%s): 再組み立てに失敗しました (詳細はログを参照)

en: chunk %s: upload failed
ja_JP: チャンク %s: アップロード失敗

en: error: file %s was shortened unexpectedly
ja_JP: エラー: ファイル %s が予期せず短縮されました。

en: %s Error: Failed to initialise
ja_JP: %s エラー: 初期化に失敗しました

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
ja_JP: テナント

en: password
ja_JP: パスワード

en: username
ja_JP: ユーザー名

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
ja_JP: 空白にするとデフォルトが選択されます。

en: Region
ja_JP: 地域

en: Tenant
ja_JP: テナント

en: Follow this link for more information
ja_JP: 以下より詳細をお読みください

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
ja_JP: これは v2 (キーストーン) 認証 URI である必要があります。v1 (Swauth) はサポートされていません。

en: authentication URI
ja_JP: 認証 URI

en: Region: %s
ja_JP: リージョン: %s

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: %s のエラー - containerへの接続はできましたが、 ファイルを作成することができませんでした。

en: The %s object was not found
ja_JP: %s オブジェクトが見つかりませんでした

en: Could not access %s container
ja_JP: %s コンテナにアクセスできませんでした

en: %s error - failed to access the container
ja_JP: %s のエラー - containerへのアクセスに失敗しました

en: Your %s version: %s.
ja_JP: お使いの %s バージョン: %s

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
ja_JP: アップグレードするためにホスティングサービスに依頼する必要があります。

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
ja_JP: このリモートストレージ (%s) を使うには PHP %s 以上が必要です。

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
ja_JP: <strong>(すでに認証されているようですが、</strong>もし問題があった場合は再認証してアクセスを更新できます)。

en: Authenticate with Google
ja_JP: Google で認証

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
ja_JP: フォルダ名を変更するには UpdraftPlus Premium が必要です。

en: It is an ID number internal to Google Drive
ja_JP: これは Google Drive 内の ID ナンバーです。

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
ja_JP: <strong>これはフォルダ名ではありません</strong>。

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja_JP: もし Google が "invalid_client" メッセージを表示した場合、ここに正しいクライアント ID を入力していません。

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
ja_JP: 要求されたら、承認されたリダイレクト URI (「その他のオプション」の下) として以下を追加する必要があります

en: Select 'Web Application' as the application type.
ja_JP: アプリケーションの種類として「Web アプリケーション」を選択してください。

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
ja_JP: このリンクから Google API コンソールにアクセスすると、そこで Drive API を有効化したり、API アクセスセクションでクライアント ID を作成したりできます。

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
ja_JP: %s IPアドレスでの接続がサイトのホストで許可されていません。あなたは (%s) のストレージを使用する前にサイトのアドレスを変更する必要があります。

en: download: failed: file not found
ja_JP: ダウンロード: 失敗: ファイルが見つかりません

en: Account is not authorized.
ja_JP: アカウントは許可されていません。

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
ja_JP: アップロードの失敗が予想されます。個別ファイルの%s制限は%sですが、このファイルは%s GB (%dバイト) です

en: failed to access parent folder
ja_JP: 親フォルダへのアクセスに失敗しました

en: Failed to upload to %s
ja_JP: %s へのアップロードに失敗しました

en: Name: %s.
ja_JP: 名前: %s。

en: you have authenticated your %s account.
ja_JP: %sアカウントを認証しました。

en: However, subsequent access attempts failed:
ja_JP: しかし、その後のアクセス試行は失敗しました。

en: Authorization failed
ja_JP: 認証に失敗しました

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
ja_JP: Google Drive の一覧ファイル: 親フォルダーにアクセスできません

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
ja_JP: 失敗: このアクセス情報ではログインできませんでした。

en: Failure: No server details were given.
ja_JP: 失敗: サーバーの詳細がありません。

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
ja_JP: ほとんどすべての FTP サーバーはパッシブモードを必要とします。ただし、アクティブモードが必要な場合は、これをオフにしてください。

en: Passive mode
ja_JP: パッシブモード

en: Needs to already exist
ja_JP: すでに存在している必要があります

en: Remote path
ja_JP: リモートパス

en: FTP password
ja_JP: FTP パスワード

en: FTP login
ja_JP: FTP ログイン

en: FTP server
ja_JP: FTP サーバー

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
ja_JP: 機密性の高いビジネスデータを保存している場合など、暗号化が必要な場合はアドオンが利用可能です。

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
ja_JP: 暗号化されないFTPは通常の UpdraftPlus でサポートされています。

en: encrypted FTP (explicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (明示的な暗号化)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (暗黙的な暗号化)

en: regular non-encrypted FTP
ja_JP: 通常の暗号化されていない FTP

en: Testing %s Settings...
ja_JP: %s の設定テスト中...

en: %s login failure
ja_JP: %s へのログインに失敗しました

en: No %s settings were found
ja_JP: %s の設定が見つかりませんでした

en: For more options, use the "%s" add-on.
ja_JP: より多くのオプションは "%s" add-onをご使用ください。

en: configure it here
ja_JP: こちらで設定

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
ja_JP: サイトの管理者メールアドレス (%s) が使われます。

en: Note:
ja_JP: 注:

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
ja_JP: メール経由でバックアップを送信する試みは失敗しました (この方法で行うにはバックアップが大きすぎます)。

en: Backup is of: %s.
ja_JP: バックアップ: %s

en: WordPress Backup
ja_JP: WordPress バックアップ

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
ja_JP: %s クォータ使用量: %s %% 使用済み、%s 使用可能

en: Your %s account name: %s
ja_JP: %s アカウント名: %s

en: you have authenticated your %s account
ja_JP: あなたの %s のアカウントの認証中

en: Success:
ja_JP: 成功:

en: %s authentication
ja_JP: %s 認証

en: Account holder's name: %s.
ja_JP: アカウント保有者の名前: %s

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
ja_JP: 下にある「変更を保存」をクリックして保存した<strong>後</strong>でここに戻り、このリンクに従って %s での認証を完了してください。

en: (You appear to be already authenticated).
ja_JP: (すでに認証済みのようです)。

en: Authenticate with %s
ja_JP: %s で認証

en: there's an add-on for that.
ja_JP: そのためのアドオンがあります。

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then
ja_JP: 複数のサイトを同じ Dropbox にバックアップし、サブフォルダーで整理したい場合は、

en: Backups are saved in
ja_JP: バックアップはこちらに保存されます:

en: Need to use sub-folders?
ja_JP: サブフォルダを使用する必要がありますか?

en: You do not appear to be authenticated with %s
ja_JP: %s で認証されていないようです

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
ja_JP: 削除中に %s のアクセスエラーとなりました(詳細はログを参照ください)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
ja_JP: %sで認証されていないようです (削除中)

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
ja_JP: %s は予期しない HTTP 応答を返しました: %s

en: did not return the expected response - check your log file for more details
ja_JP: 期待したレスポンスを返しませんでした。詳細はログファイルを確認してください。

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s のファイルアップロードに失敗しました (詳細はログファイルを参照)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
ja_JP: Dropbox で認証されていないようです

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
ja_JP: コンテナにアクセスし、その中にファイルを作成することができました。

en: Success
ja_JP: 成功

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: Cloud Files エラー - コンテナにアクセスしましたが、その中にファイルを作成できませんでした

en: Cloud Files authentication failed
ja_JP: Cloud Files 認証に失敗しました

en: Failure: No container details were given.
ja_JP: 失敗: コンテナの詳細が指定されていません。

en: Cloud Files username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: US or UK Cloud
ja_JP: US または UK クラウド

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja_JP: UpdraftPlus の %s モジュールには %s が<strong>必須</strong>です。サポートリクエストを送信しないでください。代替手段はありません。

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
ja_JP: サーバーの PHP に必要なモジュール(%s) がありません。サーバーのサポートにご連絡ください。

en: %s settings test result:
ja_JP: %s のテスト設定結果:

en: Test %s Settings
ja_JP: %s 設定テスト

en: Error - no such file exists.
ja_JP: エラー - そのファイルは存在しません。

en: Error downloading remote file: Failed to download
ja_JP: リモートファイルのダウンロードエラー: ダウンロードに失敗しました

en: %s Error
ja_JP: %s のエラー

en: No settings were found
ja_JP: 設定が見つかりませんでした

en: %s error - failed to upload file
ja_JP: %s エラー - ファイルアップロードに失敗しました

en: %s Error: Failed to upload
ja_JP: %s エラー: ファイルのアップロードに失敗しました

en: %s authentication failed
ja_JP: %s 認証の失敗

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: API key
ja_JP: API キー

en: Cloud Files Container
ja_JP: Cloud Files コンテナ

en: Cloud Files API Key
ja_JP: Cloud Files API キー

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
ja_JP: この Rackspace コンテナにのみアクセスできる新規 Rackspace API サブユーザーと API キーを作成するには、このアドオンを使用してください。

en: Cloud Files Username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: London (LON)
ja_JP: ロンドン (LON)

en: Hong Kong (HKG)
ja_JP: 香港 (HKG)

en: Northern Virginia (IAD)
ja_JP: ノーザンバージニア (IAD)

en: Chicago (ORD)
ja_JP: シカゴ (ORD)

en: Sydney (SYD)
ja_JP: シドニー (SYD)

en: Dallas (DFW) (default)
ja_JP: ダラス (DFW) (デフォルト)

en: Cloud Files Storage Region
ja_JP: Cloud Files ストレージのリージョン

en: US (default)
ja_JP: US (デフォルト)

en: US or UK-based Rackspace Account
ja_JP: 米国または英国拠点の Rackspace アカウント

en: Also, you should read this important FAQ.
ja_JP: または、この重要な FAQ をお読みください。

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ja_JP: <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">Rackspace Cloud コンソール</a>から API キーを取得し (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">説明はこちら</a>)、ストレージに使用するコンテナ名を選択します。コンテナが存在しない場合は作成されます。

en: Authorisation failed (check your credentials)
ja_JP: 認証に失敗しました (認証情報 credentials をご確認ください)

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
ja_JP: 既存のアクセス情報が機能していないため、%s で再認証する必要があります。

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
ja_JP: 二重圧縮の取り消し試行に成功しました。

en: The attempt to undo the double-compression failed.
ja_JP: 二重圧縮の取り消し試行に失敗しました。

en: restoration
ja_JP: 復元

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
ja_JP: %s が動作するには、ホスティングサービスがこれらの機能を有効化しておく必要があります。

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
ja_JP: お使いの Web サーバーの PHP インストールでは、以下の関数が無効になっています: %s。

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
ja_JP: UpdraftPlus は、データベースバックアップのスキャン中にテーブル接頭辞を見つけることができませんでした。

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
ja_JP: このデータベースのバックアップには、WordPress のコアテーブルがありません: %s

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
ja_JP: このデータベースを使用するには MySQL をアップグレードする必要があります。

en: Site information:
ja_JP: サイト情報:

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
ja_JP: マルチサイトのバックアップを復元したい場合、まずはあなたのWordPressをマルチサイトにしてください。

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
ja_JP: バックアップは WordPress マルチサイトインストールのものですが、このサイトはそうではありません。ネットワークの最初のサイトにのみアクセスできます。

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
ja_JP: WordPress マルチサイトで動作していますが、バックアップがマルチサイトになっていません。

en: Backup label:
ja_JP: バックアップレベル:

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
ja_JP: %s に関するサポートリクエストは、ご利用のホスティングサービスにご連絡ください。

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
ja_JP: 現在のサーバーを更新することが不可能であり、お使いのプラグインやテーマなどが古いバージョンの %s と互換性があることを確認し、問題がないことに自信を持っている (またはリスクを冒す覚悟がある) 場合にのみ、作業を進めてください。

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、復元先のサーバー (バージョン%s) よりかなり新しいものです。

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
ja_JP: このバックアップのサイトは、バージョン%s (%s中) のサーバーで実行されていました。

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
ja_JP: 新しいバージョンの WordPress (%s) から古いバージョン (%s) にインポートしています。WordPress がこれを処理できるという保証はありません。

en: (version: %s)
ja_JP: (バージョン: %s)

en: Failed to open database file.
ja_JP: データベースファイルオープンに失敗しました。

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
ja_JP: 復号化に失敗しました。 データベースファイルは暗号化済みです。

en: RSS link
ja_JP: RSS

en: Blog link
ja_JP: ブログリンク

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
ja_JP: UpdraftPlus メールマガジンに登録する際はこのリンクからどうぞ。

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org.
ja_JP: wordpress.org で良いレビューを書いて、UpdraftPlus を応援してください。

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
ja_JP: 1分お時間をいただけますか ?

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
ja_JP: UpdraftPlus ソーシャルメディアをぜひチェックしてみてください !

en: File not found
ja_JP: ファイルが見つかりません

en: The decryption key used:
ja_JP: 使用する復号キー:

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
ja_JP: 復号化に失敗しました。 最も高い原因としてあなたの使用したキーが間違っている可能性があります。

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
ja_JP: 復号化に失敗しました。データベースファイルは暗号化されていますが、暗号化キーが入力されていません。

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
ja_JP: バックアップの配列が存在しないため、バックアップ履歴を保存できませんでした。バックアップはおそらく失敗しました。

en: Could not read the directory
ja_JP: ディレクトリを読み取れませんでした

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
ja_JP: バックアップは完了していません。再開が予定されています。

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
ja_JP: バックアップを試みましたが終了、失敗しました。

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
ja_JP: バックアップは確実に成功(注意有り)し完了しました。

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
ja_JP: リモートストレージのスキャンから1つ以上のバックアップが追加されました。これらのバックアップは、「保持」設定によって自動的に削除されないことに注意してください。削除したい場合は手動で削除する必要があります。

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
ja_JP: バックアップディレクトリにファイルを作成できませんでした。バックアップを中止しました - UpdraftPlus の設定を確認してください。

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
ja_JP: このサイトは頻繁に訪問されておらず、UpdraftPlus は期待したリソースを得られていません。こちらのページを御覧ください。

en: Others
ja_JP: その他

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Error - failed to download the file
ja_JP: エラー - ファイルのダウンロードに失敗しました。

en: Error opening local file: Failed to download
ja_JP: ローカルファイルのオープンエラー: ダウンロードに失敗しました

en: %s error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: %s エラー - チャンクの再アセンブリに失敗しました

en: %s Error: Failed to open local file
ja_JP: %s エラー: ローカルファイルのオープンに失敗しました

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
ja_JP: ディスクの空き容量が非常に少なくなっています - 残り%s Mb のみ

en: No log files were found.
ja_JP: ログファイルが見つかりませんでした。

en: %s error: %s
ja_JP: %s エラー: %s

en: check your log for more details.
ja_JP: 詳細はログを確認してください。

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
ja_JP: お使いのホスティングアカウントは満杯のようです。こちらをご覧ください: %s

en: A zip error occurred
ja_JP: zip エラーが発生しました

en: The zip engine returned the message: %s.
ja_JP: zip エンジンがメッセージを返しました: %s

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
ja_JP: ホスティングアカウントの空き容量が非常に少なくなっています。残り %s MB

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
ja_JP: 非常に大きなファイルが検出されました: %s (size: %s Mb)

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
ja_JP: zipファイル (%s) オープンに失敗しました - %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up
ja_JP: %s: 読み込めないファイル - バックアップできませんでした

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
ja_JP: %s: 読み込み不能なファイル - バックアップできませんでした (権限と保有者をご確認ください)

en: Infinite recursion: consult your log for more information
ja_JP: 無限再帰: 詳細はログを参照

en: Could not open the backup file for writing
ja_JP: 書き込むバックアップファイルを開くことができませんでした。

en: An error occurred whilst closing the final database file
ja_JP: 最終的なデータベースファイルを閉じる際にエラーが発生しました

en: Failed to open database file for reading:
ja_JP: 読み込み用のデータベースファイルを開けませんでした。

en: No database tables found
ja_JP: データベーステーブルが見つかりません

en: please wait for the rescheduled attempt
ja_JP: 再試行をお待ちください

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
ja_JP: 接続に失敗しました: アクセス詳細、データベースの稼働状態、ファイヤーウォールのネットワーク接続をご確認ください。

en: database connection attempt failed.
ja_JP: データベースへの接続に失敗しました。

en: Latest status:
ja_JP: 最新の状態:

en: Backup contains:
ja_JP: バックアップに含まれるもの:

en: WordPress backup is complete
ja_JP: WordPress のバックアップが完了しました

en: Backup of:
ja_JP: このバックアップ:

en: read more at %s
ja_JP: %s の続きを読む

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
ja_JP: UpdraftPlus (無料版)で作成されたメールレポートは、UpdraftPlus.com の最新ニュースをお届けします。

en: Backed up: %s
ja_JP: バックアップしました: %s

en: The log file has been attached to this email.
ja_JP: このメールにはログファイルが添付されています。

en: Warnings encountered:
ja_JP: 発生した警告:

en: Errors encountered:
ja_JP: 発生したエラー:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
ja_JP: 不明/予期しないエラー - サポートリクエストを行ってください

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
ja_JP: データベースのみ (このスケジュールにはファイルは含まれていませんでした)

en: Database (files backup has not completed)
ja_JP: データベース (完了していないファイルのバックアップ)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
ja_JP: ファイルのみ (このスケジュールにはデータベースは含まれていませんでした)

en: Files (database backup has not completed)
ja_JP: ファイル (データベースのバックアップが完了していません)

en: Files and database
ja_JP: ファイルとデータベース

en: Incremental
ja_JP: 増分

en: Full backup
ja_JP: フルバックアップ

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
ja_JP: %s zip ファイルを作成できません。 詳細はログファイルを参照してください。

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
ja_JP: %s - バックアップを作成できませんでした。対応するディレクトリが存在しません (%s)

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: Could not find one of the files for restoration
ja_JP: 復元用のファイルが見つかりませんでした

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
ja_JP: バックアップレコードには、このファイルの適切なサイズに関する情報は含まれていません。

en: file is size:
ja_JP: ファイルのサイズ:

en: Archive is expected to be size:
ja_JP: アーカイブの予想サイズ:

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
ja_JP: ファイルがローカルに存在しません - リモートストレージから取得する必要があります

en: Looking for %s archive: file name: %s
ja_JP: %s アーカイブを探しています: ファイル名: %s

en: Final checks
ja_JP: 最終チェック

en: If making a request for support, please include this information:
ja_JP: サポートが必要な場合、この情報をお知らせください:

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
ja_JP: ABORT: 復元するエンティティに関する情報を見つけることができませんでした。

en: Why am I seeing this?
ja_JP: これが表示される理由

en: Backup does not exist in the backup history
ja_JP: バックアップ履歴にバックアップが存在しません

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
ja_JP: このバックアップはバックアップ履歴に存在しません。復元は中止されました。タイムスタンプ:

en: View Log
ja_JP: ログを表示

en: Delete this backup set
ja_JP: このバックアップ設定セットを削除

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
ja_JP: このボタンを押すと、復元するコンポーネントを選択するオプションが表示されます

en: (backup set imported from remote location)
ja_JP: (バックアップセットをリモートロケーションからインポートしました)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
ja_JP: 予想よりも多くのバックアップが表示される場合は、恐らく新しいバックアップが完了するまで古いバックアップセットが削除されないためと考えられます。

en: (Not finished)
ja_JP: (完了していません)

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
ja_JP: このマルチアーカイブセットの1つ以上のアーカイブが見つからないようです。

en: Files backup (created by %s)
ja_JP: ファイルのバックアップ (%s により作成)

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
ja_JP: ファイルとデータベース WordPress バックアップ (%s により作成)

en: Backup created by: %s.
ja_JP: ファイルのバックアップ作成者: %s

en: External database
ja_JP: 外部データベース

en: Database (created by %s)
ja_JP: データベース (作成: %s)

en: unknown source
ja_JP: 不明なソース

en: Site
ja_JP: サイト

en: Backup sent to remote site - not available for download.
ja_JP: バックアップは、リモートサイトに送信します。- ダウンロードすることができません

en: Backup data (click to download)
ja_JP: データをバックアップ (クリックしてダウンロード)

en: Backup date
ja_JP: バックアップ日付

en: You have not yet made any backups.
ja_JP: まだバックアップを行っていません。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja_JP: お使いの Web サーバーの PHP/Curl インストールは https アクセスをサポートしていません。このサポートがないと %s にアクセスできません。ホスティングプロバイダーのサポートにお問い合わせください。%s には Curl + https が<strong>必要</strong>です。サポートリクエストを送信しないでください。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
ja_JP: Web サーバーの PHP / Curl インストールは、HTTPS アクセスをサポートしていません。 %s の通信は暗号化されません。暗号化のための能力を得るためには、 Curl/SSL をインストールするよう、ホスティング業者に依頼してください。(アドオン経由で)

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja_JP: Web サーバーの PHP インストールに、%s 用の<strong>必須</strong>モジュール (%s) が含まれていません。 ホスティングプロバイダーのサポートに連絡し、有効化するよう依頼してください。

en: Any other directories found inside wp-content
ja_JP: wp-content の中に含まれる他のディレクトリ

en: Your wp-content directory server path: %s
ja_JP: wp-content ディレクトリサーバーパス: %s

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: See this FAQ also.
ja_JP: この FAQ も参照してください。

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
ja_JP: このオプションを選択すると、UpdraftPlus は認証や暗号化転送用に SSL を使用しなくなり、セキュリティが低下します。クラウドストレージプロバイダの中には、これを許可していないものもあります (例: Dropbox)。

en: Disable SSL entirely where possible
ja_JP: 可能なら SSL を完全に無効化

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
ja_JP: すべてのクラウドバックアップ方式が必ずしも SSL 認証を使用しているわけではないことにご注意ください。

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
ja_JP: このオプションを選択すると、UpdraftPlus が接続している暗号化されたサイト (例: Dropbox、Google Drive) の本人確認を行わないようにすることで、セキュリティを低下させます。これは、UpdraftPlus が SSL を使用するのはトラフィックの暗号化のみであり、認証には使用しないことを意味します。

en: Do not verify SSL certificates
ja_JP: SSL 証明書を確認しない

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
ja_JP: UpdraftPlus はデフォルトでは、リモートサイトの身元を確認するために独自に保存している SSL 証明書を使用しており (攻撃者ではなく、本物の Dropbox やAmazon S3などと通信していることを確認するため)、これらを最新の状態に保つようにしています。ただし、SSL エラーが発生した場合にはこのオプションを選択すると UpdraftPlus が代わりに Web サーバーのコレクションを使用するようになり、解決するかもしれません。

en: Use the server's SSL certificates
ja_JP: サーバーの SSL 証明書を使用

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
ja_JP: uploads や plugins ディレクトリ内に<b>置かないでください</b>。バックアップのバックアップが作成されるという再帰が発生してしまいます。

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
ja_JP: このディレクトリには、UpdraftPlus が最初に作成した zip ファイルが書き込まれます。 ウェブサーバーはここに対して書き込み可能でなければなりません。コンテンツディレクトリ (デフォルトでは wp-content) からの相対的なものです。

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
ja_JP: それが失敗した場合は、サーバーの権限を確認するか、Web サーバープロセスが書き込み可能な別のディレクトリに変更します。

en: or, to reset this option
ja_JP: または、このオプションをリセット

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
ja_JP: ここをクリックし、ディレクトリの作成とアクセス権を設定します。

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
ja_JP: 指定したバックアップディレクトリは存在しますが、書き込み可能<b>ではありません</b>でした。

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
ja_JP: 指定のバックアップディレクトリは<b>存在しません</b>でした。

en: Backup directory specified is writable, which is good.
ja_JP: バックアップディレクトリは書き込み可能です。これは良いことです。

en: Backup directory
ja_JP: バックアップディレクトリ

en: Delete local backup
ja_JP: ローカルバックアップを削除

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
ja_JP: このファイルサイズを超えると、UpdraftPlus はバックアップアーカイブを分割します。デフォルト値は %s MBです。お使いの Web サーバーに確固なサイズ上限 (例: 一部の 32 bit サーバー/ファイルシステム上の 2 GB/2048 MB 上限) がある場合、いくらか余裕を残すようご注意ください。

en: Split archives every:
ja_JP: アーカイブ毎に分ける:

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
ja_JP: これをチェックすると、バックアッププロセスに関する詳細な情報やメールを受け取ることができます。何かがうまくいかないときに役に立ちます。

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
ja_JP: これを開くと、さらにいくつかのオプションが表示されます。解決したい問題があったり、好奇心があるという場合以外は、気にしないで構いません。

en: Show expert settings
ja_JP: エキスパート設定を表示

en: Expert settings
ja_JP: エキスパート設定

en: Advanced / Debugging Settings
ja_JP: アドバンス / デバッグ設定

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
ja_JP: アドオンを使用して、複数の宛先にバックアップを送信することができます。

en: None
ja_JP: なし

en: Choose your remote storage
ja_JP: 保存先を選択

en: Sending Your Backup To Remote Storage
ja_JP: バックアップをリモートストレージに送信中

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
ja_JP: さらに多くのレポート機能を使用するには "Reporting" アドオンを使用してください。

en: your site's admin address
ja_JP: サイトの管理者アドレス

en: Check this box to have a basic report sent to
ja_JP: 基本的なレポートを送信するには、このチェックボックスをオンにします

en: Email
ja_JP: メール

en: Reporting
ja_JP: レポート

en: Backup more databases
ja_JP: もっと多くのデータベースをバックアップ

en: First, enter the decryption key
ja_JP: まずは、復号化キーを入力

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: Manually decrypt a database backup file
ja_JP: 手動でデータベースバックアップファイルを解読

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
ja_JP: ここで暗号化されたデータベースを手動で復号化することができます。

en: It can also backup external databases.
ja_JP: 外部のデータベースにもバックアップできます。

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム版ではデータベースバックアップを暗号化できます。

en: Database encryption phrase
ja_JP: データベース暗号化フレーズ

en: Database Options
ja_JP: データベースオプション

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
ja_JP: "More Files" アドオンもご覧ください。

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
ja_JP: 上記のディレクトリがすべてです。ただし、WordPress.org から新たにダウンロードできる WordPress コアは除きます。

en: Include in files backup
ja_JP: バックアップするファイル

en: use UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムを使用ください

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
ja_JP: 例えば昼間はサーバが混雑していて夜間に実行したい場合

en: To fix the time at which a backup should take place,
ja_JP: バックアップが実行される時間を変更するには

en: Database backup interval
ja_JP: データベースバックアップ間隔

en: and retain this many scheduled backups
ja_JP: 予約からのバックアップを保存しておく数

en: Files backup interval
ja_JP: ファイルバックアップ間隔

en: Monthly
ja_JP: 毎月

en: Fortnightly
ja_JP: 2週間ごと

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Daily
ja_JP: 1日ごと

en: Every %s hours
ja_JP: %s時間ごと

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
ja_JP: 手動

en: No backup has been completed
ja_JP: 完了しているバックアップはありません

en: incremental backup; base backup: %s
ja_JP: 増分バックアップ。ベースバックアップ: %s

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
ja_JP: WordPress プラグインがディレクトリに書き込むための権限設定方法を見つけるには、ホスティングプロバイダーに相談する必要があります。

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
ja_JP: フォルダは存在していますが、ウェブサーバはそれへの書き込み権限を持っていません。

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
ja_JP: フォルダは作成されましたが、ファイルに書き込めるようパーミッションを777(誰でも書き込み可能）に変更しました。
    問題が無いかどうかあなたのホスティングプロバイダにて確認する必要があります。

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
ja_JP: ディレクトリを作成する時にファイルシステムへの処理が失敗しました。

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
ja_JP: 何らかの理由で古いディレクトリの削除に失敗しました。手動で行ってください。

en: Old directories successfully removed.
ja_JP: 古いディレクトリを正常に削除しました。

en: Remove old directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: Warning: %s
ja_JP: 警告: %s

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
ja_JP: 注: 以下の進行状況バーは時間ではなくステージに基づいています。しばらく同じ場所から動かないように見えるからといって、バックアップを停止しないでください。これは正常です。

en: show log
ja_JP: ログを見る

en: Job ID: %s
ja_JP: ジョブ ID: %s

en: last activity: %ss ago
ja_JP: 最後の実行: %s秒前

en: next resumption: %d (after %ss)
ja_JP: 次の再開: %d (%s秒後)

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Encrypted database
ja_JP: 暗号化されたデータベース

en: Encrypting database
ja_JP: データベースを暗号化中

en: table: %s
ja_JP: テーブル: %s

en: Creating database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成中

en: Created database backup
ja_JP: 作成したデータベースのバックアップ

en: Backup finished
ja_JP: 完了したバックアップ

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
ja_JP: エラーが発生したため、予定時間まで再試行を待機中

en: Pruning old backup sets
ja_JP: 古いバックアップセットをプルーニングする

en: (%s%%, file %s of %s)
ja_JP: (%s%%、ファイル%s/%s中)

en: Uploading files to remote storage
ja_JP: リモートストレージにファイルをアップロード中

en: Created file backup zips
ja_JP: 作成したバックアップ zip ファイル

en: Creating file backup zips
ja_JP: バックアップの zip ファイルを作成中

en: Backup begun
ja_JP: バックアップは開始されました

en: The backup apparently succeeded and is now complete
ja_JP: バックアップは成功したようで、現在は完了しています

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
ja_JP: WordPress のインストールには、復元/移行前の状態から古いディレクトリがあります (技術的な情報: これらのディレクトリには -old という接尾辞がつきます)。復元がうまくいったことを確認したら、すぐにこのボタンを押して削除してください。

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
ja_JP: すべての UpdraftPlus 設定を削除します。本当に実行してもよいですか ?

en: Wipe settings
ja_JP: 設定を消去

en: count
ja_JP: 計算する

en: Total (uncompressed) on-disk data:
ja_JP: ディスク上の合計データ (非圧縮):

en: Show raw backup and file list
ja_JP: 生のバックアップとファイルリストを表示する

en: Call
ja_JP: コール

en: Fetch
ja_JP: 取得

en: Plugins for debugging:
ja_JP: デバッグ用のプラグイン:

en: %s (%s used)
ja_JP: %s (%s 使用)

en: Free disk space in account:
ja_JP: アカウント内の空き容量:

en: zip executable found:
ja_JP: 見つかった実行可能な zip ファイル:

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: show PHP information (phpinfo)
ja_JP: PHP の情報を表示 (phpinfo)

en: %s version:
ja_JP: %s バージョン:

en: Memory limit
ja_JP: メモリの制限

en: Current memory usage
ja_JP: 現在のメモリ使用量

en: Peak memory usage
ja_JP: 最大メモリ使用量

en: Web server:
ja_JP: ウェブサーバー:

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
ja_JP: 問題がなければ、ここのすべてを完全に無視することができます。

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
ja_JP: 復元前に知っておくと便利な情報を得るにはこの記事をお読みください。

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
ja_JP: 移行ツールのアドオンで、(新しい場所または URL にサイトを移行するために) データベースを置き換えることができます。詳細については、このリンクをご覧ください

en: %s restoration options:
ja_JP: %s の復元オプション:

en: You will need to restore it manually.
ja_JP: 手動で復元する必要があります。

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
ja_JP: このデータは自動復元できません: "%s"。

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
ja_JP: このサーバーでは PHP の safe_mode が有効です。

en: Choose the components to restore
ja_JP: 復元する構成を選択

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
ja_JP: 復元すると、このサイトのテーマ、プラグイン、アップロード、データベース、および/または他のコンテンツディレクトリが置き換えられます (バックアップセットに含まれている内容と選択したものに応じて)。

en: Restore backup
ja_JP: バックアップを復元

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
ja_JP: リモートストレージとの通信が完了するまでしばらくお待ちください。

en: Also delete from remote storage
ja_JP: リモートストレージからも削除

en: Delete backup set
ja_JP: バックアップ設定セットの削除

en: Select Files
ja_JP: ファイルを選択

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: Drop backup files here
ja_JP: バックアップファイルをドロップ

en: This feature requires %s version %s or later
ja_JP: この機能には %s バージョン %s 以降が必要です

en: Upload files into UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftPlus にファイルをアップロード。

en: UpdraftPlus - Upload backup files
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップファイルをアップロード

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
ja_JP: あなたはこれを使用している場合、ターボ/ロードモードをオフにしてください。

en: Opera web browser
ja_JP: Opera ウェブブラウザについて

en: Rescan remote storage
ja_JP: リモートストレージを再スキャン

en: Rescan local folder for new backup sets
ja_JP: 新規バックアップ用にローカルフォルダーを再スキャン

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
ja_JP: このディレクトリの場所は、[設定]タブ→「エキスパート設定:」で設定されています。

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
ja_JP: ここをクリックして、アップロードした新しいバックアップセットをホスティングスペース内の UpdraftPlus ディレクトリで確認してください。

en: Upload backup files
ja_JP: バックアップファイルをアップロード

en: More tasks:
ja_JP: 他のタスク:

en: refresh
ja_JP: 更新

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus が使用しているウェブサーバの容量

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
ja_JP: これは Updraft ディレクトリ内のコンテンツ数です

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
ja_JP: 現在の WordPress のインストールに、余分な空白を出力する問題があります。これは、ここからダウンロードしたバックアップを破損させる可能性があります。

en: Latest UpdraftPlus.com news:
ja_JP: UpdraftPlus.com の最新ニュース:

en: Download most recently modified log file
ja_JP: 最近のログファイルをダウンロード

en: (Nothing yet logged)
ja_JP: (まだ何もありません)

en: Last log message
ja_JP: 最後のログメッセージ

en: Send this backup to remote storage
ja_JP: このバックアップをリモートストレージに送信

en: Include your database in the backup
ja_JP: バックアップにデータベースを含める

en: Backup non-WordPress files and databases
ja_JP: WordPress 以外のファイルやデータベースをバックアップする

en: Ask a pre-sales question
ja_JP: 購入前に質問する

en: Pre-sales FAQs
ja_JP: 購入前 FAQ

en: Full feature list
ja_JP: 全機能一覧

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム又はスタンドアロンのマルチサイトアドオンを確認してください。

en: Do you need WordPress Multisite support?
ja_JP: WordPress マルチサイトのサポートを必要としますか?

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
ja_JP: サイトの移行または複製をしたいですか ?

en: Time now
ja_JP: 現在の時間

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Next scheduled backups
ja_JP: 次のバックアップスケジュール

en: At the same time as the files backup
ja_JP: ファイルのバックアップと同時に

en: Nothing currently scheduled
ja_JP: バックアップスケジュールがありません

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
ja_JP: バックアップディレクトリが書き込み可能ではないため、このボタンは無効になっています (設定を参照)。

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
ja_JP: バックアップディレクトリに書き込みできないため、「今すぐバックアップ」ボタンが無効になっています (「設定」タブに移動し、関連する設定を探してください)。

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
ja_JP: この管理インターフェイスは JavaScript を多用しています。JavaScript をブラウザー内で有効化するか、JavaScript 対応のブラウザーを使用する必要があります。

en: JavaScript warning
ja_JP: JavaScript の警告

en: Current limit is:
ja_JP: 現在の制限:

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
ja_JP: ホスティング会社が設定する PHP のメモリ上限が非常に低くなっています。UpdraftPlus は上限の拡大を試みましたが、失敗しました。このプラグインは、64 MB 未満のメモリ上限ではうまく動作しないかもしれません。特に、非常に大きなファイルをアップロードしている場合は失敗する可能性が高まります (一方で、多くのサイトでは 32 MB の上限でも成功するでしょう。場合により異なります)。

en: Your backup has been restored.
ja_JP: バックアップが復元されました。

en: For even more features and personal support, check out
ja_JP: 追加機能や個人サポートをご希望の場合はこちらをご覧ください:

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ja_JP: ページ読み込み完了後もこれらの単語を読むことができる場合は、サイト上に JavaScript または jQuery の問題があるということになります。

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: Your settings have been wiped.
ja_JP: 設定をすべてリセットしました。

en: Backup directory successfully created.
ja_JP: バックアップディレクトリを作成しました。

en: Backup directory could not be created
ja_JP: バックアップディレクトリを作成できませんでした

en: Return to UpdraftPlus configuration
ja_JP: UpdraftPlus 設定に戻る

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Version
ja_JP: バージョン

en: More plugins
ja_JP: 他のプラグイン

en: Lead developer's homepage
ja_JP: 開発者のホームページ

en: Newsletter sign-up
ja_JP: メールマガジン購読

en: Support
ja_JP: サポート

en: News
ja_JP: ニュース

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くない - これは UpdraftPlus によって作成されたデータベース暗号化ファイルのようにみえません。

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くない - これは UpdraftPlus によって作成されたファイルのようにみえません。

en: This backup was created by %s, and can be imported.
ja_JP: このバックアップは%sによって作成され、インポートできます。

en: This file could not be uploaded
ja_JP: このファイルはアップロードできませんでした。

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: You will find more information about this in the Settings section.
ja_JP: 詳細は「設定」より参照ください。

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
ja_JP: バックアップディレクトリ (%s) に書き込みできないか、ディレクトリが存在しません。

en: No local copy present.
ja_JP: ローカルコピーが存在しません。

en: Download in progress
ja_JP: 進行中のダウンロード

en: Download failed
ja_JP: ダウンロードに失敗しました

en: The log file could not be read.
ja_JP: ログファイルを読み取る事ができませんでした。

en: Error: unexpected file read fail
ja_JP: エラー: 予期しないファイルの読み取り失敗

en: Messages:
ja_JP: メッセージ:

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
ja_JP: ジョブが見つかりませんでした。もしかしたら、もう完了しているのかもしれません。

en: Job deleted
ja_JP: ジョブを削除しました

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
ja_JP: OK. "最近のログメッセージ" から活動を見ることができます。

en: Start backup
ja_JP: バックアップを開始

en: Constants
ja_JP: 定数

en: Options (raw)
ja_JP: オプション (raw)

en: Known backups (raw)
ja_JP: 既知のバックアップ (生データ)

en: Backup set not found
ja_JP: バックアップ設定セットが見つかりません

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
ja_JP: (%s)のファイルは見つかりましたが、(%s)とは異なるファイルサイズ(%s) - もしかしたら壊れているかもしません。

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
ja_JP: ファイルはありましたが、0サイズでした(ファイルを再アップロードしてください): %s

en: File not found (you need to upload it): %s
ja_JP: ファイルが見つかりません(ファイルをアップロードしてください): %s

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
ja_JP: 不明なソース (%s) が作成したバックアップ - 復元できません。

en: Database
ja_JP: データベース

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
ja_JP: 復元できるのは WordPress データベースだけです。外部データベースは手動で処理する必要があります。

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
ja_JP: 復元する前に、これが本当にこのサイトで使用することを目的としたバックアップセットであることを確認する必要があります (無関係なサイトのバックアップセットではなく)。

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
ja_JP: このバックアップ·セットは、現在の WordPress のインストール時に UpdraftPlus によって作成されなかったが、いずれかのリモートストレージに発見された、またはリモートサイトから送信されました。

en: No such backup set exists
ja_JP: そのようなバックアップは存在しません

en: Nothing yet logged
ja_JP: まだ何もありません

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
ja_JP: 接続するために、リモートストレージの設定に移動します。

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
ja_JP: %s がリモートストレージとして選択されましたが、現在接続されていません。

en: UpdraftPlus notice:
ja_JP: UpdraftPlus からの通知:

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ja_JP: 考えられる原因とその修正方法のガイドについては、このページをお読みください。

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
ja_JP: バックアップに関する問題が発生した場合はこの FAQ を参照してください。

en: Your website is hosted using the %s web server.
ja_JP: このサイトは %s サーバーを使用しています。

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
ja_JP: UpdraftPlus は%sの前に、WordPress のバージョンは正式サポートしていません。それはあなたのために働くかもしれませんが、動かない場合、あなたが WordPress をアップグレードするまではサポートがされませんので、ご注意ください。

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
ja_JP: UpdraftPlus がバックアップを作成するために使用するように設定されているディスクの空き容量が %s 未満になっています。UpdraftPlus の空き容量が不足している可能性があります。この問題を解決するには、お使いのサーバーの運営者 (例: ウェブホスティング会社) に連絡してください。

en: Go here for more information.
ja_JP: 詳細はこちら。

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
ja_JP: 現在インストールされている WordPress で、DISABLE_WP_CRON 設定を介してスケジューラーが無効になっています。手動でスケジューラーを呼び出す機能を設定しているか、スケジューラーが有効になるまでは、「今すぐバックアップ」機能も含めてバックアップは実行できません。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
ja_JP: バックアップを作成するには「今すぐバックアップ」ボタンをクリックしてください。

en: Welcome to UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ !

en: Update Theme
ja_JP: テーマを更新

en: Update Plugin
ja_JP: プラグインを更新

en: Add-Ons / Pro Support
ja_JP: アドオン / プロサポート

en: Allowed Files
ja_JP: アップロードできるファイル

en: Be safe with an automatic backup
ja_JP: 自動バックアップで安全を確保

en: Send
ja_JP: 送信

en: Testing connection...
ja_JP: 接続テスト...

en: Deleting...
ja_JP: 削除しています...

en: key name
ja_JP: キー名

en: Failure: No %s was given.
ja_JP: 失敗: %sがありません。

en: Key
ja_JP: キー

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
ja_JP: このキーに名前を付けてください (例: 対象のサイト)：

en: Send to site:
ja_JP: サイトに送信:

en: Creating...
ja_JP: 作成中...

en: Add site
ja_JP: サイト追加

en: Adding...
ja_JP: 追加中...

en: Update quota count
ja_JP: クォータ数の更新

en: Counting...
ja_JP: 継続中...

en: Disconnecting...
ja_JP: 接続解除中...

en: Disconnect
ja_JP: 接続解除

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Connect
ja_JP: 接続

en: You have made changes to your settings, and not saved.
ja_JP: 設定を変更していますが、保存していません。

en: Automatic backup before update
ja_JP: 更新前の自動バックアップ

en: Download log file
ja_JP: ログファイルをダウンロード

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Proceed with update
ja_JP: アップデートを続行

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
ja_JP: 復元するコンポーネントを選択していません。 少なくとも1つを選択してから、もう一度お試しください。

en: Create
ja_JP: 作成

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: The file was uploaded.
ja_JP: ファイルはアップロードされました。

en: Unknown server response status:
ja_JP: 不明なサーバー応答ステータス:

en: Unknown server response:
ja_JP: 不明なサーバー応答:

en: This decryption key will be attempted:
ja_JP: この復号化キーを試行します:

en: Upload error
ja_JP: アップロードエラー

en: Upload error:
ja_JP: アップロードエラー:

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
ja_JP: これが別のバックアッププラグインによって作成されたバックアップである場合、 UpdraftPlus プレミアム版が役立つ場合があります。

en: Raw backup history
ja_JP: 未処理のバックアップ履歴

en: Delete Old Directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: PHP information
ja_JP: PHP 情報

en: Requesting start of backup...
ja_JP: バックアップを開始しています...

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: ダウンロードエラー: サーバーから理解不能な返答が送られてきました。

en: Download to your computer
ja_JP: お使いのコンピュータにダウンロード

en: Delete from your web server
ja_JP: Web サーバーから削除

en: File ready.
ja_JP: ファイル準備。

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: Error data:
ja_JP: エラーのデータ:

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: エラー: サーバーが、プラグインには理解できない応答を送信しました。

en: Errors:
ja_JP: エラー:

en: Warnings:
ja_JP: 警告:

en: Error: the server sent an empty response.
ja_JP: エラー: サーバが空の応答を送信しました。

en: Processing files - please wait...
ja_JP: ファイルを処理中 - お待ちください...

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
ja_JP: いくつかのファイルはまだダウンロード中か処理中です - お待ち下さい。

en: Begun looking for this entity
ja_JP: 検索中

en: calculating...
ja_JP: 計算中...

en: Trying...
ja_JP: 試行中...

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
ja_JP: 新しいユーザーの RackSpace コンソールのパスワードは次のとおりです (これは再表示されません):

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
ja_JP: ウェブサーバーがエラーコードを返しました (再試行するか、サーバーログを確認してください)

en: Unexpected response:
ja_JP: 予期しない応答:

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
ja_JP: 復元操作を開始しています。終了の報告があるまでブラウザーを閉じないでください。

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
ja_JP: データベースとファイルの両方を除外すると、何も選択されません。

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
ja_JP: 複数のアドレスに送信するには、各アドレスをカンマで区切ってください

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
ja_JP: バックアップセットのリモートおよびローカルストレージを再スキャンしています

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
ja_JP: 再スキャン中 (手動でアップロードしたバックアップを探しています) …

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバにはサイズ制限があることに注意してください。通常は%s Mb 程度ですが、これを超えるバックアップは届かない可能性が高いです。

en: When the Email storage method is enabled, also send the backup
ja_JP: メールでの保存が有効になっている場合は、バックアップも送信します

en: Send a report only when there are warnings/errors
ja_JP: 警告/エラーのレポートのみを送信

en: Premium WooCommerce plugins
ja_JP: プレミアム WooCommerce プラグイン

en: Free two-factor security plugin
ja_JP: 無料の二段階認証セキュリティプラグイン

en: More quality plugins
ja_JP: 他の高品質なプラグイン

en: Go to the shop.
ja_JP: ショップに進む。

en: Compare with the free version
ja_JP: 無料版と比較する

en: UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム

en: Free Newsletter
ja_JP: 無料メールマガジン

en: Dismiss (for %s months)
ja_JP: 非表示 (%sヶ月間)

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Existing Backups
ja_JP: バックアップ済み

en: Backup Now
ja_JP: 今すぐバックアップ
