Plugins - Jetpack by WordPress.com - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (3663 entries)

en: 
    This is a dry run.
it: 
    Questa è una prova.

en:  (Opens in new window)
it:  (Si apre in una nuova finestra)

en:  (powered by VaultPress).
it:  (funziona con VaultPress).

en:  Contribution
it:  Contributo

en:  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default content width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
it[0]: La larghezza di default del contenuto per il tema <strong>%1$s</strong>  è di %2$d pixel.
it[1]: La larghezza di default del contenuto per il tema <strong>%1$s</strong> è di %2$d pixel.

en:  We’ve highlighted some of the features you rely on below.
it:  Di seguito abbiamo evidenziato alcune delle funzionalità sulle quali fai affidamento.

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %1$s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %2$s"
it: %1$s non è attivo. È possibile attivarlo con il comando "wp jetpack module activate %2$s"

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
it: Visualizzare tutte le informazioni di stato con 'wp jetpack status full'

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
it: Sei sicuro? La modifica di questa opzione potrebbe interrompere la connessione di Jetpack. Digita "yes" per continuare.

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
it: Sei sicuro? Questa operazione non può essere annullata. Digita "yes" per continuare:

en: # of Tweets Shown (1 to 20):
it: Numero di tweet mostrati (da 1 a 20):

en: %(moduleName)s has been disabled by a site administrator.
it: Il modulo %(moduleName)s è stato disabilitato da un amministratore del sito.

en: %(moduleName)s has been disabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
it: Il modulo %(moduleName)s è stato disabilitato da un amministratore del sito. {{link}}Scopri di più{{/link}}.

en: %(slug)s failed to activate. %(error)s
it: Errore nell'attivazione di %(slug)s. %(error)s

en: %(slug)s failed to deactivate. %(error)s
it: Errore nella disattivazione di %(slug)s. %(error)s

en: %(slug)s has been activated.
it: %(slug)s è stato attivato.

en: %(slug)s has been deactivated.
it: %(slug)s è stato disattivato.

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
it[0]: %1$d elemento Menù Cibo
it[1]: %1$d elementi Menù Cibo

en: %1$s %2$s Views
it: %1$s %2$s Visualizzazioni

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
it: %1$s (%2$s) pensa che tu possa essere interessato a seguire il seguente post:

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
it: Certo. %1$s per aggiungere un nuovo campo casella di testo, area di testo, di selezione, di spunta o a tendina.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
it: Sì, puoi leggere il tuo feedback quando vuoi facendo clic sul link "%1$s" nel menu di amministrazione.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
it: Barra laterale %1$s

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
it[0]: Se il tuo sito non è pubblicamente accessibile, considera di<a href="%1$s" title="%2$s">disattivare questa funzione</a>.
it[1]: Se il tuo sito non è pubblicamente accessibile, considera di<a href="%1$s" title="%2$s">disattivare queste funzioni</a>.

en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$s has shut down
it: %1$s non è più disponibile

en: %1$s must be %2$s.
it: %1$s deve essere %2$s.

en: %1$s must be one of %2$s
it: %1$s deve essere uno di %2$s

en: %1$s visible and hidden items must be a list of %2$s.
it: %1$s gli elementi visibili e nascosti devono essere una lista di %2$s.

en: %d character | %d characters
it[0]: %d carattere
it[1]: %d caratteri

en: %d character remaining | %d characters remaining
it[0]: %d carattere rimasto
it[1]: %d caratteri rimasti

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
it[0]: %d risultato trovato, usa le frecce su e giù per navigare.
it[1]: %d risultati trovati, usa le frecce su e giù per navigare.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
it: Disattiva  %l

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
it[0]: Come i tuoi feed RSS, %l consente l'accesso ai tuoi articoli ed altri contenuti a terze parti.
it[1]: Come i tuoi feed RSS, %l consente l'accesso ai tuoi articoli ed altri contenuti a terze parti.

en: %s (Required)
it: %s (Obbligatorio)

en: %s / %s
it: %s/%s

en: %s / month
it: %s/mese

en: %s / year
it: %s/anno

en: %s Active Installations
it: %s installazioni attive

en: %s Back
it: %s Indietro

en: %s Error
it: Errore %s

en: %s Get help unlocking your site
it: %s Ottieni assistenza per sbloccare il tuo sito

en: %s Threat found | %s Threats found
it[0]: %s Minaccia rilevata
it[1]: %s Minacce rilevate

en: %s Threats found
it: %s Minacce rilevate

en: %s and %s are not a valid email address.
it: %s e %s non sono indirizzi e-mail validi.

en: %s are not a valid email address.
it: %s non è un indirizzo email valido.

en: %s could not be activated.
it: %s non può essere attivato.

en: %s has already been whitelisted
it: %s è già stato incluso nella lista bianca

en: %s has been activated.
it: %s è stato attivato.

en: %s has been deactivated.
it: %s è stato disattivato.

en: %s has been whitelisted.
it: %s è stato incluso nella lista bianca.

en: %s is not a registered custom sharing service.
it: %s non è un servizio di condivisione personalizzato registrato.

en: %s is not a valid command.
it: %s non è un comando valido.

en: %s is not a valid email address.
it: %s non è un indirizzo email valido.

en: %s is not a valid module.
it: %s non è un modulo valido.

en: %s is not a valid role.
it: %s non è un ruolo valido.

en: %s is required
it: %s è obbligatorio

en: %s must be a Twitter username.
it: %s deve essere un nome utente di Twitter.

en: %s must be a list of valid modules
it: %s deve essere una lista di moduli validi.

en: %s must be a positive integer.
it: %s deve essere un intero positivo.

en: %s must be a string prefixed with 'custom-' and followed by a numeric ID.
it: %s deve essere una stringa con prefisso 'custom-' e seguito da un ID numerico.

en: %s must be a string.
it: %s deve essere una stringa.

en: %s must be an alphanumeric string or a verification tag.
it: %s deve essere una stringa alfanumerica o un tag di verifica.

en: %s must be an alphanumeric string.
it: %s deve essere una stringa alfanumerica.

en: %s must be an array
it: %s deve essere un array.

en: %s must be an array of post types.
it: %s deve essere un array di post types.

en: %s must be an array with sharing name, url and icon.
it: %s deve essere un array con un nome per la condivisione, un URL e un'icona.

en: %s must be an array with visible and hidden items.
it: %s deve essere un'array con elementi visibili e nascosti.

en: %s must be an object.
it: %s deve essere un oggetto.

en: %s must be true, false, 0 or 1.
it: %s deve essere vero, falso, 0 o 1.

en: %s needs sharing name, url and icon.
it: %s deve avere un nome per la condivisione, un URL e un'icona.

en: %s not recognized
it: %s non riconosciuto

en: %s option reset
it: %s ripristino delle opzioni

en: %s plugin need updating. | %s plugins need updating.
it[0]: %s plugin deve essere aggiornato.
it[1]: %s plugin devono essere aggiornati.

en: %s requires a valid email address
it: %s richiede un indirizzo email valido

en: %s requires at least one selection
it: %s richiede almeno una selezione

en: %s username:
it: Nome utente %s:

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
it: %s vorrebbe avere accesso ai dati del tuo sito. Collegati per autorizzare l'accesso a questi dati.

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
it: Le azioni sopraelencate sono quelle disponibili. È possibile 'get' (acquisirle), 'delete' (eliminarle) e 'update' (aggiornarle).

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
it: È inoltre possibile 'list' (visualizzare) o 'clear' (svuotare) la lista bianca.

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
it: Per maggiori informazioni, digitare 'wp jetpack options'.

en: (Only administrators and the post author will see this message.)
it: (Solo gli amministratori e l'autore dell'articolo visualizzeranno questo messaggio.)

en: (Only administrators will see this message.)
it: (Solo gli amministratori potranno visualizzare questo messaggio).

en: (Only admins can see this message)
it: (Solo gli amministratori possono vedere questo messaggio)

en: (at most 10)
it: (massimo 10)

en: (modified %s ago)
it: (modificato %s fa)

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: (opens in a new tab)
it: (apre in una nuova scheda)

en: (required)
it: (obbligatorio)

en: + Add New WordPress
it: + Aggiungi Nuovo WordPress

en: 1 - Very Bad
it: 1 - Scadente

en: 1. Welcome to Example Podcast
it: 1. Benvenuto su Podcast di esempio

en: 10 community members
it: 10 membri della community

[ctx: 10 posts published by John in the year 2012]
en: %1$s post published by %2$l in the year %3$s | %1$s posts published by %2$l in the year %3$s
it[0]: %1$s articolo pubblicato da %2$l nell'anno %3$s
it[1]: %1$s articoli pubblicati da %2$l nell'anno %3$s

[ctx: 10 posts published by John on May 30, 2012]
en: %1$s post published by %2$l on %3$s | %1$s posts published by %2$l on %3$s
it[0]: %1$s articolo pubblicato da %2$l il %3$s
it[1]: %1$s articoli pubblicati da %2$l il %3$s

[ctx: 10 posts publishes by John during May 2012]
en: %1$s post published by %2$l during %3$s | %1$s posts published by %2$l during %3$s
it[0]: %1$s articolo pubblicato da %2$l durante %3$s
it[1]: %1$s articoli pubblicati da %2$l durante %3$s

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
it: su

en: 2 - Poor
it: 2 - Scarso

en: 2. Interview with a special guest
it: 2. Intervista con un ospite speciale

en: 3 - Average
it: 3 - Medio

en: 3. Our third episode
it: 3. Il nostro terzo episodio

en: 3999 Mission Boulevard,
    San Diego CA 92109
it: Via Casilina 9999
    03100 Frosinone (FR)

en: 4 - Good
it: 4 - Buono

en: 404 error page
it: Errore pagina - 404

en: 5 - Excellent
it: 5 - Eccellente

en: 50 community members
it: 50 membri della community

en: < Clear Filters
it: < Cancella filtri

en: <a class="button" href="%s" target="%s">Create a Facebook page</a> to get started.
it: <a class="button" href="%s" target="%s">Crea una pagina Facebook</a> per iniziare.

en: <a href="%1$s">Contact our Happiness team</a>. When you do, please include the <a href="%2$s">full debug information from your site</a>.
it: <a href="%1$s">Contatta il nostro team Happiness</a>. Quando lo fai, includi <a href="%2$s">le informazioni complete di debug dal tuo sito</a>.

en: <a href="%1$s">Please update WordPress</a>, and then <a href="%2$s">learn more about updating PHP</a>.
it: <a href="%1$s">Aggiorna WordPress</a>, quindi <a href="%2$s">scopri di più sull'aggiornamento di PHP</a>.

en: <a href="%s">Learn more about updating PHP</a>.
it: <a href="%s">Scopri di più sull'aggiornamento di PHP</a>.

en: <a href="%s">Please update WordPress</a>.
it: <a href="%s">Aggiorna WordPress</a>.

en: <code>%s</code> HTML tag removed as it is not allowed
it: Il tag HTML <code>%s</code> è stato rimosso perché non permesso

en: <p>Your IP address <code>%2$s</code> has been flagged for potential security violations. You can unlock your login by sending yourself a special link via email. <a href="%3$s">Learn More</a></p>
it: <p>Il tuo indirizzo IP <code>%2$s</code> è stato contrassegnato per potenziali violazioni di sicurezza. Puoi sbloccare il tuo accesso inviando a te stesso un link speciale via e-mail. <a href="%3$s">Per saperne di più</a></p>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days ago.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">giorno.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">giorni.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">day to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">days to go.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">giorno.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">giorni.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours ago.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">ora.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">ore.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">hour to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">hours to go.</span>
it[0]: Singular: <span class="difference">%s</span> <span class="label">ora.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">ore.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes ago.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minuto.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minuti.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minute to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">minutes to go.</span>
it[0]: Singular: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minuto.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">minuti.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months ago.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">mese.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">mesi.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">month to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">months to go.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">mese.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">mesi.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds ago.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">secondo.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">secondi.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">second to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">seconds to go.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">secondo.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">secondi.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year ago.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years ago.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">anno.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">anni.</span>

en: <span class="difference">%s</span> <span class="label">year to go.</span> | <span class="difference">%s</span> <span class="label">years to go.</span>
it[0]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">anno.</span>
it[1]: <span class="difference">%s</span> <span class="label">anni.</span>

en: <span>%d</span> bloggers like this:
it: <span>%d</span> blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo:

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
it: <span>Autore:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
it: Non è permesso incorporare dal sito <strong>%s</strong>.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
it: <strong>Hai attivato Jetpack!</strong> Ogni sito della tua rete deve essere connesso individualmente da un amministratore collegato a quel sito.

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
it: <strong>Non hai risposto correttamente al problema di matematica.</strong> Questo metodo viene utilizzato per contrastare lo spam quando l'API di Protect non è disponibile. Per ritornare al modulo di accesso, utilizza il pulsante "Indietro" del browser, fai clic sul pulsante "Aggiorna" per generare un nuovo problema di matematica e prova di nuovo ad accedere.

en: A Jetpack Site securely backed up with Jetpack Backup
it: Un sito Jetpack con backup sicuro grazie a Jetpack Backup

en: A Jetpack Site with the power of Jetpack Search
it: Un sito Jetpack con la potenza di Ricerca di Jetpack

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
it: Per accedere a questo sito è richiesto un account WordPress.com. Fai clic sul pulsante sotto per accedere o creare un account gratuito  su WordPress.com.

[ctx: A caption for a button to cancel an action.]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: A caption for a button to log in to the WordPress mobile app.]
en: Send link
it: Invia link

[ctx: A caption for a button to upgrade an existing paid feature to a higher tier.]
en: Upgrade
it: Aggiorna

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: See threats
it: Visualizza minacce

[ctx: A caption for a small button to fix security issues.]
en: Threats
it: Minacce

en: A chart showing an healthy increase in earnings
it: Un grafico che mostra un sano incremento dei guadagni

en: A cloud with multiple types of content floating around it
it: Una nuvola circondata da diversi tipi di contenuti

en: A connection ID must be passed in order to disconnect.
it: Per la disconnessione deve essere approvato un ID connessione.

en: A connection problem with WordPress.com.
it: Un problema di connessione con WordPress.com.

en: A fast and performant website
it: Un sito web veloce e performante

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
it: Alcune parole per fare presa sui tuoi lettori ed incoraggiarli a lasciare un commento

en: A few catchy words to motivate your visitors to comment.
it: Poche parole convincenti per motivare i visitatori a commentare.

en: A folder holding real comments
it: Una cartella con commenti reali

en: A form enabling readers to get notifications when new posts are published from this site.
it: Un modulo che consente ai lettori di ricevere notifiche quando vengono pubblicati nuovi articoli su questo sito.

en: A form enabling readers to join a Mailchimp list.
it: Un modulo che consente ai lettori di unirsi a un elenco MailChimp.

[ctx: A header for a preview area in the configuration screen.]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: A header for the short description display]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: A header for the video rating area]
en: Rating
it: Valutazione

[ctx: A header for the video sharing options area]
en: Share
it: Condividi

[ctx: A heading for a block of related posts.]
en: Related
it: Correlati

en: A healthy connection ensures Jetpack essential services are provided to your WordPress site, such as Stats and Site Security.
it: Una buona connessione garantisce che i servizi essenziali di Jetpack siano forniti al sito WordPress, come Statistiche e Sicurezza del sito.

en: A jetpack site generating revenue
it: Un sito Jetpack che genera guadagni

en: A jetpack site powering up
it: Attivazione di un sito Jetpack

en: A jetpack site using publicize to share posts
it: Un sito Jetpack che utilizza Pubblicizza per condividere gli articoli

en: A known issue.
it: Un problema noto.

en: A light or dark theme for your search overlay.
it: Un tema chiaro oppure scuro per l'overlay di ricerca.

en: A new RSVP from your website
it: Una nuova conferma dal tuo sito web

en: A new appointment booked from your website
it: Un nuovo appuntamento prenotato dal tuo sito web

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo commento all'articolo "%s" è in attesa di approvazione

en: A new message from your website
it: Un nuovo messaggio dal tuo sito web

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo pingback all'articolo "%s" è in attesa di approvazione

en: A new registration from your website
it: Una nuova registrazione dal tuo sito web

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
it: Un nuovo trackback all'articolo "%s" è in attesa di approvazione

en: A non-empty token argument must be passed.
it: È necessario venga passato un argomento token non vuoto.

en: A problem with your XMLRPC file.
it: Un problema col tuo file XMLRPC.

en: A rocketship using Jetpack to reach new heights
it: Un razzo spaziale che usa Jetpack per raggiungere nuove vette

en: A secure site, locked and protected by Jetpack
it: Un sito sicuro, bloccato e protetto da Jetpack

en: A simple way to accept payments.
it: Un modo semplice per accettare i pagamenti.

en: A simple way to get feedback from folks visiting your site.
it: Un modo semplice per ottenere un feedback dalle persone visitando il sito.

en: A simple widget that displays social media icons.
it: Semplice widget che visualizza le icone dei social media.

en: A theme conflict.
it: Un conflitto col tema.

en: A unique ID that can be used in CSS or as an anchor.
it: Un ID univoco che può essere usato in CSS o come un'ancora.

en: A valid post_id is required.
it: E' necessario un ID di un articolo valido.

en: A wide variety of themes and tools to customize a site
it: Una vasta gamma di temi e strumenti per personalizzare un sito

en: A widget in your sidebar allows visitors to subscribe to your site so that they receive an email
    		each time you publish new content. Your visitors can also subscribe to a post's comments to keep up with the conversation.
it: Un widget nella tua barra latarale permetterà ai tuoi visitatori di iscriversi al tuo sito per ricevere le tue email 
    		ogni volta che pubblichi nuovi contenuti. I tuoi visitatori possono inoltre decidere di iscriversi ai commenti di un post per rimanere aggiornati sulla conversazione.

en: ACTIVE
it: ATTIVO

en: API key deleted successfully.
it: Chiave API cancellata correttamente.

en: API key retrieved successfully.
it: Chiave API recuperata correttamente.

en: API key updated successfully.
it: Chiave API aggiornata correttamente.

en: About
it: Informazioni

en: About Jetpack
it: Informazioni su Jetpack

en: Above and below
it: Sopra e sotto

en: Accept
it: Ok

en: Access beautifully designed premium themes at no extra cost.
it: accedi a temi Premium perfettamente progettati senza costi extra.

en: Access the full list of Jetpack modules available on your site.
it: Accedi all'elenco completo dei moduli di Jetpack disponibile sul tuo sito.

en: Account Settings
it: Impostazioni account

en: Account URL
it: URL account

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
it: Account non trovato. Se hai già un account, assicurati di esserti collegato a WordPress.com.

en: Action cancelled. Have a question?
it: Azione annullata. Hai una domanda?

en: Action needed
it: Azione necessaria

en: Activate
it: Attiva

en: Activate Anti-spam
it: Attiva anti-spam

en: Activate Google Analytics
it: Attiva Google Analytics

en: Activate Module
it: Attiva modulo

en: Activate Publicize
it: Attiva Pubblicizza

en: Activate SEO tools
it: Attiva strumenti SEO

en: Activate Site Stats
it: Attiva Statistiche Sito

en: Activate brute force attack protection
it: Attiva protezione dagli attacchi di forza bruta

en: Activate essential WordPress security and performance tools by setting up Jetpack
it: Attiva gli strumenti di sicurezza e prestazioni WordPress essenziali configurando Jetpack

en: Activate site accelerator tools and watch your page load times decrease—we'll optimize your images and serve them from our own powerful global network of servers, and speed up your mobile site to reduce bandwidth usage.
it: Attiva gli strumenti di velocizzazione del sito e vedi diminuire i tempi di caricamento della pagina. Ottimizza le immagini e lasciale sulla nostra potente rete globale di server, velocizza il tuo sito mobile per ridurre l’uso della larghezza di banca.

en: Activate site accelerator tools and watch your page load times decrease—we’ll optimize your images and serve them from our own powerful global network of servers, and speed up your mobile site to reduce bandwidth usage.
it: Attiva gli strumenti di velocizzazione del sito e vedi diminuire i tempi di caricamento della pagina. Ottimizza le immagini e lasciale sulla nostra potente rete globale di server, velocizza il tuo sito mobile per ridurre l’uso della larghezza di banca.

en: Activate video hosting
it: Attiva l'hosting video

en: Activated
it: Attivato

en: Activated Akismet
it: Akismet attivato

en: Activating
it: Attivazione

en: Activating %(slug)s…
it: Attivando %(slug)s…

en: Active
it: Attivo

[ctx: Active plugin installations]
en: %s+ Million | %s+ Million
it[0]: Oltre %s milioni
it[1]: Oltre %s milioni

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
it: Meno di 10

en: Activity
it: Attività

en: Ad-free, lightning-fast videos delivered by Jetpack
it: Video più veloci della luce e senza pubblicità forniti da Jetpack

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Contact Form
it: Aggiungi Modulo di Contatto

en: Add Field
it: Aggiungi campo.

en: Add Form
it: Aggiungi modulo

en: Add Hours
it: Aggiungi ore

en: Add Jetpack Search Widget
it: Aggiungi il widget di ricerca di Jetpack

en: Add Like buttons to your posts and pages
it: Aggiungi i pulsanti Mi piace agli articoli e alle pagine

en: Add Many Items
it: Aggiungi molti elementi

en: Add Menu Item
it: Aggiungi Elemento al Menu'

en: Add New
it: Aggiungi Nuova

en: Add New Comic
it: Aggiungi Nuova Vignetta

en: Add New Menu Item Label
it: Aggiungi nuova etichetta elemento menu

en: Add New Menu Section
it: Aggiungi Nuova Sezione Menu'

en: Add New Project
it: Aggiungi nuovo progetto

en: Add New Project Tag
it: Aggiungi nuovo tag di progetto

en: Add New Project Type
it: Aggiungi nuovo tipo di progetto

en: Add New Testimonial
it: Aggiungi una nuova testimonianza

en: Add One Item
it: Aggiungi un elemento

en: Add Search (Jetpack) Widget
it: Aggiungi il widget di ricerca (Jetpack)

en: Add These New Menu Items
it: Aggiungi questi nuovi elementi menu

en: Add a Feedback form to your page
it: Aggiungi un modulo per i feedback alla tua pagina

en: Add a Registration form to your page
it: Aggiungi un modulo per la registrazione alla tua pagina

en: Add a Simple Payments Button as a Widget.
it: Aggiungi il pulsante Pagamenti facili come widget

en: Add a contact form to your page.
it: Aggiungi un modulo di contatto alla tua pagina.

en: Add a filter
it: Aggiungi un filtro

en: Add a like button to your posts.
it: Aggiungi un pulsante Mi piace ai tuoi articoli.

en: Add a location
it: Aggiungi una posizione

en: Add a marker
it: Aggiungi un indicatore

en: Add a marker…
it: Aggiungi un indicatore…

en: Add a new account
it: Aggiungi un nuovo account

en: Add a new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Add a new service
it: Aggiungi un nuovo servizio

en: Add a phone number input.
it: Aggiungi un numero di telefono di input.

en: Add a plan
it: Aggiungi un piano

en: Add a portfolio item
it: Aggiungi un elemento al portfolio

en: Add a single checkbox.
it: Aggiungi una singola casella di selezione.

en: Add a subscription form for your Revue newsletter.
it: Aggiungi un modulo di abbonamento per la tua newsletter Revue.

en: Add a testimonial
it: Aggiungi una testimonianza

en: Add an Appointment booking form to your page
it: Aggiungi un modulo per la prenotazione dell'appuntamento alla tua pagina

en: Add an RSVP form to your page
it: Aggiungi un modulo di conferma alla tua pagina

en: Add an address input for a website.
it: Aggiungi un indirizzo di input per un sito web.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
it: Aggiungi un modulo di registrazione tramite email per chi vuole iscriversi al tuo blog

en: Add an extra layer of security to your website by enabling WordPress.com login and secure authentication. If you have multiple sites with this option enabled, you will be able to log in to every one of them with the same credentials.
it: Aggiungi un ulteriore livello di sicurezza al tuo sito web abilitando l'accesso e l'autenticazione di sicurezza di WordPress.com. Se hai più siti con questa opzione abilitata, potrai accedere a ognuno di loro con le stesse credenziali.

en: Add an extra layer of security.
it: Aggiungi un ulteriore livello di sicurezza.

en: Add an icon
it: Aggiungi un'icona

en: Add an interactive map showing one or more locations.
it: Aggiungi una mappa interattiva che mostri una o più sedi.

en: Add an interactive slideshow.
it: Aggiungi una presentazione interattiva.

en: Add and organize content that doesn’t necessarily fit into a post or static page such as portfolios
    		or testimonials. Custom	content can be visible at specific URLs, or you may add them with shortcodes.
it: Aggiungi e organizza il contenuto che non risponde a un articolo o una pagina all'interno dei tipi di post portfolio o testimonial. Questo contenuto personalizzato può essere raggiungibile al proprio indirizzo o inserito all'interno di altre pagine o articoli grazie all'uso degli shortcode.

en: Add another option
it: Aggiungi un'altra opzione

en: Add as many custom widgets as you like by dragging and dropping and customize each to fit your needs,
    		including, Twitter streams, Facebook like boxes, custom images, Gravatars, tiled galleries, recent posts,
    		or social icons.
it: Aggiungi quanti widget custom vuoi trasportando e lasciando il widget (drag and drop) e personalizzandolo per soddisfare le tue necessità,
    		include, stream di Twitter, Facebook like, immagini personalizzate, Gravatar, tiled gallery, post recenti,
    		o icone social.

en: Add contact form
it: Aggiungi modulo di contatto

en: Add contact forms using the block editor.
it: Aggiungi moduli di contatto usando un editor a blocchi.

en: Add label…
it: Aggiungi etichetta…

en: Add logo
it: Aggiungi logo

en: Add marker
it: Aggiungi un indicatore

en: Add more widgets.
it: Aggiungi più widget.

en: Add new option...
it: Aggiungi una nuova opzione&hellip;

en: Add option
it: Aggiungi opzione

en: Add or remove Labels
it: Aggiungi o rimuovi etichette

en: Add or remove tags
it: Aggiungi o rimuovi tag

en: Add sharing buttons so visitors can share your posts and pages on social media with a couple of quick clicks.
it: Aggiungi i pulsanti di condivisione in modo che i visitatori possano condividere i tuoi articoli e le tue pagine sui social media con un paio di rapidi clic.

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
it: Aggiungi dei pulsanti di condivisione al blog e permetti ai visitatori di condividere gli articoli con i loro amici.

en: Add sharing buttons to your posts and pages
it: Aggiungi i pulsanti per la condivisione agli articoli e alle pagine

en: Add social-media icons to your site.
it: Aggiungi icone dei social media al tuo sito.

en: Add testimonials to your website to attract new customers.
it: Aggiungi le testimonianze al tuo sito web per attirare nuovi clienti.

en: Add text…
it: Aggiungi testo…

en: Add this form to my post
it: Aggiungi il modulo all'articolo

en: Add this plan
it: Aggiungi questo piano

en: Add to or replace your theme's CSS including mobile styles, LESS, and SaSS.
    		Includes syntax coloring, auto-indentation, and immediate CSS validation.
it: Aggiungi o sostituisci il CSS del tuo tema tra gli stili mobile, LESS e SaSS.
    Includendo anche il colore per la sintassi, l'auto-indentatura e l'immediata validazione del CSS.

en: Add to section:
it: Aggiungi alla sezione:

en: Add to whitelist
it: Aggiungi alla whitelist

en: Add your Google Analytics account.
it: Aggiungi il tuo account Google Analytics.

en: Add {{testimonialLink}}testimonials{{/testimonialLink}} to your website to attract new customers. If your theme doesn’t support Jetpack Testimonials, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
it: Aggiungi {{testimonialLink}}le testimonianze{{/testimonialLink}} al tuo sito web per attirare nuovi clienti. Se il tema non supporta Jetpack Testimonials, puoi sempre usare un semplice shortcode per mostrarli sul tuo sito.

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
it: Componente aggiuntivo CSS <b>(Raccomandato)</b>

en: Adding filters requires JavaScript!
it: L'aggiunta di filtri richiede JavaScript.

en: Additional ad placements
it: Posizionamenti aggiuntivi della pubblicità

en: Additional data:
it: Dati aggiuntivi:

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Line 2
it: Indirizzo - Linea 2

en: Address Line 3
it: Linea 3 dell'indirizzo

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Adds a toolbar with links to all your sites, notifications, your WordPress.com profile, and the Reader.
it: Aggiunge una barra degli strumenti con link a tutti i siti, notifiche, il tuo profilo WordPress.com e il lettore.

en: Adds like buttons to your content so that visitors can show their appreciation or enjoyment.
it: Aggiunge al contenuto i pulsanti Like, in modo che i visitatori possano mostrare apprezzamento.

en: Adjust the width of the field to include multiple fields on a single line.
it: Regola la larghezza del campo per includere più campi su una singola riga.

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
it: Imposta il modulo dei Commenti con un saluto e uno schema di colori accattivanti.

en: Ads
it: Annunci

en: Advanced SEO tools to help your site get found when people search for relevant content.
it: Strumenti SEO avanzati per aiutarti a far trovare il tuo sito quando la gente cerca contenuti rilevanti.

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
it: Avanzato.  Se questa opzione è selezionata, dovrai includere manualmente questi file nel tuo tema affinché i collegamenti di condivisione funzionino.

en: Advertisements
it: Annunci

en: Advertising or affiliate marketing
it: Pubblicità o marketing di affiliati

[ctx: Affects all sites in a Multisite network.]
en: Global
it: Globale

en: After
it: Dopo

en: Afternoon
it: Pomeriggio

en: Akismet is not installed or active
it: Akismet non è installato o attivo

en: Akismet user status doesn't allow to update the key
it: Lo stato dell'utente Akismet non consente di aggiornare la chiave

en: All
it: Tutti

en: All Comics
it: Tutte le vgnette

en: All Menu Item Labels
it: Tutte le etichette elementi menu

en: All Menu Sections
it: Tutte le Sezioni Menu'

en: All Project Tags
it: Tutti i tag di progetto

en: All Project Types
it: Tutti i tipi di progetto

en: All Projects
it: Tutti i progetti

en: All Testimonials
it: Tutte le testimonianze

en: All author pages
it: Pagine di tutti gli autori

en: All category pages
it: Pagine di tutte le categorie

en: All connection tests passed.
it: Tutti i test di connessione superati.

en: All current and future campaigns
it: Tutte le campagne attuali e future

en: All date archives
it: Archivi di tutte le date

en: All modules activated!
it: Tutti i moduli sono stati attivati!

en: All modules activated.
it: Tutti i moduli attivati.

en: All modules deactivated!
it: Tutti i moduli sono stati disattivati!

en: All pages
it: Tutte le pagine

en: All plugins are up-to-date. Awesome work!
it: Tutti i plugin sono aggiornati. Ottimo lavoro!

en: All plugins are up-to-date. Keep up the good work!
it: Tutti i plugin sono aggiornati.  Vai così!

en: All posts
it: Tutti gli articoli

en: All publicize connections to %s were successfully disconnected.
it: Tutte le connessioni Pubblicizza a%s sono state disconnesse correttamente.

en: All publicize connections were successfully disconnected.
it: Tutte le connessioni Pubblicizza sono state disconnesse correttamente..

en: All tag pages
it: Pagine di tutte le tag

en: All taxonomy pages
it: Tutte le pagine di tassonomia

en: All-time comments
it: Tutti i commenti

en: All-time views
it: Visualizzazione All-time

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
it: Permetti ad ogni singolo amministratore del sito di gestire le proprie connessioni (connettersi e disconnettersi) a <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>

en: Allow people to buy more than one item at a time
it: Consenti agli utenti di acquistare più di un elemento in una sola volta

en: Allow people to buy more than one item at a time.
it: Consenti alle persone di acquistare più di un articolo alla volta.

en: Allow readers to like individual comments.
it: Consenti ai lettori di mettere Mi piace a commenti individuali.

en: Allow readers to use markdown in comments.
it: Consenti ai lettori di usare Markdown nei commenti.

en: Allow stats reports to be viewed by
it: Permetti che i report delle statistiche siano viste da

en: Allow the map to capture scrolling, and zoom in or out.
it: Consenti di catturare lo scorrimento della mappa e di ingrandirla o ridurla.

en: Allow visitors to book a reservation with OpenTable
it: Consenti ai visitatori di prenotare con OpenTable

en: Allow visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on
    		your site. Jetpack will match your site's color scheme automatically (but you can adjust that).
it: Permetti ai tuoi visitatori di usare il loro account di WordPress.com, Twitter e Facebook quando lasciano un commento sul tuo sito. Jetpack abbinerà lo schema di colore del tuo sito (ma puoi anche modificarlo).

en: Allow your readers to show their appreciation for your posts and other content. Likes show up
    		below each post and your readers will also be able to review their liked posts from WordPress.com.
it: Permetti ai tuoi lettori di mostrare il loro apprezzamento per i tuoi post ed altri contenuti. I like verranno mostrati 
    		sotto ogni post ed i tuoi lettori potranno rivedere i loro like da WordPress.com.

en: Allow your visitors to display the map in fullscreen.
it: Consenti ai visitatori di visualizzare la mappa a schermo intero.

en: Allows displaying a popup subscription form to visitors.
it: Consente di visualizzare un modulo di abbonamento popup ai visitatori.

en: Allows readers to subscribe to your posts or comments, and receive notifications of new content by email.
it: Consente ai lettori di iscriversi ai tuoi articoli o commenti e ricevi notifiche dei nuovi contenuti tramite e-mail.

en: Allows registered users to log in to your site with their WordPress.com accounts.
it: Permette agli utenti registrati di accedere al sito con i loro account WordPress.com.

en: Allows you to automatically share your newest content on social media sites, including Facebook and Twitter.
it: Consente di condividere automaticamente i contenuti più recenti sui siti di social media, tra cui Facebook e Twitter.

en: Allows you to optimize your site and its content for better results in search engines.
it: Consente di ottimizzare il sito e i relativi contenuti per risultati migliori nei motori di ricerca.

en: Allows you to publish new posts by sending an email to a special address.
it: Consente di pubblicare nuovi post inviando un'e-mail a un indirizzo particolare.

en: Alphabetical
it: Alfabetico

en: Alphanumeric identifier for the Publicize Service
it: Identificatore alfanumerico per il servizio Pubblicizza

en: Already have a key? {{a}}Activate Akismet{{/a}}
it: Hai già un codice? {{a}}Attiva Akismet{{/a}}

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
it: Visualizza anche articoli con tag fuori dall'area contenuti in evidenza.

en: Alternate text:
it: Testo alternativo:

en: Always-on backups ensure you never lose your site.
it: I backup sempre attivi ti danno la garanzia che non perderai mai il tuo sito.

en: Always-on backups ensure you never lose your site. Your changes are saved as you edit and you have unlimited backup archives.
it: I backup sempre attivi ti danno la garanzia che non perderai mai il tuo sito. Le modifiche vengono salvate mentre le apporti e hai archivi di backup illimitati.

en: An Instagram Keyring access token.
it: Un token di accesso del keyring di Instagram.

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
it: Per il conteggio degli articoli è necessario utilizzare un token per accessi attivi.

en: An administrator of this site can take Jetpack out of Safe Mode.
it: Un Amministratore di questo sito può togliere Jetpack dal Safe Mode.

en: An enhanced comments section with better verfiication.
it: Una sezione di commenti avanzata con una migliore verifica.

en: An error has been encountered.
it: Si è verificasto un errore.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
it: Si è verificato un errore durante la creazione del servizio di condivisione. Controlla che i dati forniti siano validi.

en: An error occurred fetching the remote data.
it: Si è verificato un errore durante il recupero dei dati remoti.

en: An error occurred in the Latest Instagram Posts block. Please try again later.
it: Si è verificato un errore nel blocco Ultimi articoli su Instagram. Riprova più tardi.

en: An error occurred while downloading blog information
it: Si è verificato un errore scaricando le informazioni del blog

en: An error occurred while downloading blog posts list
it: Si è verificato un errore durante il download della lista degli articoli del blog

en: An error occurred. Please try again later.
it: Si è verificato un errore. Ti preghiamo di provare più tardi.

en: An incompatible plugin.
it: Un plugin incompatibile.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
it: E' stata effettuata una richiesta non valida. Questo di solito significa che qualcosa ha ostacolato o corrotto la richiesta dal tuo server al server di Jetpack. Prova ancora, questa volta dovrebbe funzionare.

en: An unexpected error occured within the Podcast Player. Reloading this page might fix the problem.
it: Si è verificato un errore non previsto nel Podcast Player. Ricaricando questa pagina si potrebbe risolvere il problema.

en: An unknown error occurred during installation
it: Si è verificato un errore sconosciuto durante l'installazione

en: Answer a few questions and we’ll help you secure, speed up, customize, and grow your WordPress website.
it: Rispondi a qualche domanda e ti aiuteremo a rendere sicuro, velocizzare, personalizzare e far crescere il tuo sito web WordPress.

en: Anti-spam can help to keep your blog safe from spam!
it: L'anti-spam ti aiuta a proteggere il tuo blog dallo spam.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
it: Tutti gli aggiornamenti automatici sono stati disabilitati dall'amministratore del sito.

en: Aperture
it: Apertura

en: Appointment Form
it: Modulo appuntamento

en: Appointments / bookings
it: Appuntamenti/prenotazioni

en: Approve it: %s
it: Approvalo: %s

en: Archive page
it: Pagina archivio

en: Archive.org Book
it: Libro Archive.org

en: Archives
it: Archivi

en: Are Likes enabled?
it: I Mi Piace sono attivati?

en: Are sharing buttons enabled?
it: I pulsante di condivisione sono abilitati?

en: Are you sure you want to deactivate?
it: Desideri disattivare?

en: Are you sure you want to delete this item? It will be disabled and removed from all locations where it currently appears.
it: Desideri eliminare questo elemento? Sarà disabilitato e rimosso da tutte le posizioni in cui appare al momento.

en: Are you sure you want to disconnect and deactivate?
it: Desideri effettuare la disconnessione e la disattivazione?

en: Are you sure you want to disconnect?
it: Desideri effettuare la disconnessione?

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
it: Vuoi davvero uscire dall'editor del modulo senza salvare? Tutte le modifiche andranno perse.

en: Are you sure you wish to leave this page?
it: Sei sicuro di voler lasciare questa pagina?

en: Are you sure you'd like to stop editing this form without saving your changes?
it: Confermi che vuoi interrompere la modifica di questo modulo senza salvare le modifiche?

en: Arrange entries in different layouts.
it: Organizza i post in layout differenti

en: Artist
it: Artista

en: Ask a question
it: Fai una domanda

en: Ask us for help!
it: Contattaci in caso tu abbia bisogno di aiuto.

en: Attachment Page
it: Pagina dell’allegato

en: Attending?
it: Vuoi partecipare?

en: August 3, 2018
it: venerdì 3 agosto 2018

en: Author Bio
it: Bio dell'autore

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
it: Autore: %1$s (indirizzo IP: %2$s, %3$s)

en: Authorize applications and services to securely connect to your site. Developers can use WordPress.com's OAuth2
    		authentication system and WordPress.com REST API to manage and access your site's content.
it: Autorizza applicazioni e servizi per mantenere sicura la connessione al tuo sito. Gli sviluppatori possono usare il sistema di autenticazione WordPress.com's OAuth2 
    		e WordPress.com REST API per gestire e accedere al contenuto del tuo sito.

en: Authorized %d and activated default modules.
it: %d autorizzato e moduli predefiniti attivati.

en: Authorized %d.
it: %d autorizzato.

en: Authors
it: Autori

en: Automated Daily Backups
it: Backup giornalieri automatizzati

en: Automated Real-time Backups
it: Backup automatizzati in tempo reale

en: Automatic Update
it: Aggiornamento automatico

en: Automatic scanning and one-click fixes keep your site one step ahead of security threats.
it: Con la scansione automatica e le correzioni con un clic il tuo sito è un passo avanti rispetto alle minacce alla sicurezza.

en: Automatically clear spam from your comments and forms so you can get back to your business.
it: Lo spam viene automaticamente eliminato dai commenti e dai moduli in modo che tu possa tornare al tuo lavoro.

en: Automatically create two sitemap files that list the URLs of posts and pages in your site.
    		This makes it easier for search engines (like Google) to include your site in relevant search results.
it: Crea automaticamente due sitemap che elencano gli URL di articoli e pagine nel tuo sito. Questo renderà semplice ai motori di ricerca (come Google) includere il tuo sito nelle ricerche rilevanti.

en: Automatically generate sitemaps for all your content.
it: Genera sitemap automaticamente per tutti i contenuti.

en: Automatically share and promote newly published posts to Facebook, Twitter, Tumblr,
    		and LinkedIn. You can add connections for yourself or for all users on your site.
it: Condividi e promuovi in maniera automatica i nuovi articoli pubblicati su Facebook, Twitter, Tumblr,
    		e LinkedIn. Puoi aggiungere collegamenti per te e per tutti gli utenti sul tuo sito.

en: Automatically share your posts to social networks
it: Condividi automaticamente i tuoi articoli sui social network

en: Automatically use first image in post
it: Usa la prima immagine nell'articolo automaticamente

en: Automaticaly share content on your favorite social media accounts.
it: Condividi automaticamente i contenuti sugli account dei social media preferiti.

en: Automattic's Privacy Policy
it: Privacy Policy di Automattic

en: Autoplay between slides
it: Riproduzione automatica tra diapositive

en: Autoplay video on page load
it: Esegui il video al caricamento della pagina

en: Autosave encountered an unexpected error
it: Si è verificato un errore imprevisto durante il salvataggio automatico

en: Available Services
it: Servizi disponibili

en: Avatar Size (px):
it: Dimensioni Avatar (px):

en: Awaiting credentials
it: In attesa delle credenziali

en: Back to Jetpack Dashboard
it: Torna alla Bacheca di Jetpack

en: Background
it: Sfondo

en: Background & Text Color
it: Colore di sfondo e testo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Background Colors
it: Colori di sfondo

en: Background Opacity
it: Opacità dello sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Backs up your site to the global WordPress.com servers, allowing you to restore your content in the event of an emergency or error.
it: Esegue il backup del sito sui server WordPress.com globali, consentendo di ripristinare i contenuti in caso di emergenza o di errore.

en: Backup & Scan
it: Backup e scansione

en: Backup & Scan data correctly received.
it: I dati di Backup e scansione sono stati ricevuti correttamente.

en: Backups and Scan are being configured for your site.
it: Backup e scansione è stato configurato per il tuo sito.

en: Banner at the top of my site
it: Barra sopra il mio sito

en: Banner text
it: Testo banner

en: Basic
it: Base

en: Beautiful math
it: Beautiful Math

en: Because there are many pending subscriptions for this email address, we have blocked the subscription. Please <a href="%s">activate or delete</a> pending subscriptions before attempting to subscribe.
it: Per questo indirizzo e-mail ci sono troppi abbonamenti in sospeso. L'abbonamento è stato bloccato. Prima di cercare di abbonarsi è necessario <a href="%s">attivare o eliminare</a> gli abbonamenti in sospeso.

en: Before
it: Prima

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
it: Prima di continuare, accedi al tuo sito Jetpack.

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
it: Prima di premere Pubblica, aggiorna le seguenti connessioni per essere sicuro che Pubblicizza possa promuovere i tuoi articoli:

en: Best overall day
it: Miglior giorno complessivo

en: Better results on search engines and social media.
it: Risultati migliori sui motori di ricerca e social media.

en: Big iPhone/iPad Update Now Available
it: Ora disponibile un importante aggiornamento per iPhone/iPad

en: Bing Webmaster Center
it: Centro Webmaster Bing

en: Black
it: Nero

en: Black and white
it: Nero e bianco

en: Block {{a}}brute force attacks{{/a}} and get immediate notifications if your site is down
it: Blocca {{a}}attacchi di forza bruta{{/a}} e ricevi notifiche immediate se il tuo sito non è attivo

en: Blog Display
it: Mostra blog

en: Blog ID.
it: ID del Blog.

en: Blog Posts
it: Articoli del blog

en: Blog Stats
it: Statistiche del Blog

en: Blog Subscriptions
it: Abbonamenti ai blog

en: Blog URL:
it: URL del Blog:

en: Blog follow email text
it: Testo dell’email per l’iscrizione al blog

en: Blue
it: Blu

en: Book Appointment
it: Prenota appuntamento

en: Boost your search engine ranking with the powerful SEO tools in Jetpack Premium or Professional.
it: Migliora il posizionamento nei motori di ricerca con i potenti strumenti SEO di Jetpack Premium o Professional.

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Color (hex):
it: Colore bordo (hex):

en: Border Radius
it: Area del bordo

en: Border Settings
it: Impostazioni del bordo

en: Border Weight
it: Spessore del bordo

en: Border radius
it: Area del bordo

en: Both `pass` and `kpri` fields cannot be blank.
it: Tra i campi `pass` e `kpri` non devono esserci spazi.

en: Bottom
it: Fondo

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
it: Porta sul tuo sito con WordPress tutta la potenza della nuvola informatica di WordPress.com. Jetpack ti permette di collegare il tuo blog ad un account WordPress.com, fornendoti le potenti funzionalità accessibili normalmente ai soli utenti WordPress.com.

en: Browse premium themes
it: Esplora i temi premium

en: Brute force attack protection
it: Protezione dagli attacchi di forza bruta

en: Brute force attack protection is inactive.
it: La protezione dagli attacchi di forza bruta non è attiva.

en: Brute force protection
it: Protezione dagli attacchi di forza bruta

en: Build quick links for sharing.
it: Crea rapidamente link per la condivisione.

en: Built-in Performance
it: Prestazione integrata

en: Business Hours
it: Orario d'ufficio

en: Business Use
it: Uso aziendale

en: Button
it: Pulsante

en: Button & Link Color
it: Colore di pulsanti e link

en: Button & Modal
it: Pulsante e in primo piano

en: Button (210 x 113 pixels)
it: Pulsante (210 x 113 pixel)

en: Button Background Color
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Button Color Settings
it: Impostazioni colore pulsante

en: Button Style
it: Stile del pulsante

en: Button Text Color
it: Colore del testo del pulsante

en: Button allowing you to sell subscription products.
it: Pulsante che ti consente di vendere prodotti in abbonamento

[ctx: Button caption]
en: Save settings
it: Salva le impostazioni

[ctx: Button caption]
en: Saving…
it: Salvataggio in corso…

[ctx: Button label for adding a new item via the toolbar menu]
en: Add
it: Aggiungi

en: Button style
it: Stile pulsante

en: Button text
it: Pulsante di testo

en: By activating ads, you agree to the Automattic Ads {{link}}Terms of Service{{/link}}.
it: Attivando gli ads, accetti i {{link}}Termini del Servizio{{/link}} di Automattic Ads.

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
it: Se aggiungi un modulo di contatto, i lettori potranno inviarti dei riscontri. Dopo una verifica automatica per accertarsi che non siano spam, tutti i riscontri ti verranno inviati via e-mail.

en: By clicking submit, you agree to share your email address with the site owner and Mailchimp to receive marketing, updates, and other emails from the site owner. Use the unsubscribe link in those emails to opt out at any time.
it: Facendo clic sul pulsante di invio, accetti di condividere il tuo indirizzo e-mail con il proprietario del sito e con MailChimp per ricevere materiale di marketing, aggiornamenti ed e-mail di altro tipo dal proprietario del sito. Utilizza il link per l'abbonamento presente in queste e-mail per rifiutare in qualsiasi momento.

en: By clicking the <strong>Set up Jetpack</strong> button, you agree to our <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">share details</a> with WordPress.com.
it: Facendo clic sul pulsante <strong>Configura Jetpack</strong>, accetti i nostri <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Termini di servizio</a> e la <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">condivisione delle informazioni</a> con WordPress.com

en: By clicking the button below, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and to {{shareDetailsLink}}share details{{/shareDetailsLink}} with WordPress.com.
it: Cliccando qui sotto, accetti i nostri {{tosLink}}Termini di servizio{{/tosLink}} e la {{shareDetailsLink}}condivisione delle informazioni{{/shareDetailsLink}} con WordPress.com

en: By default ads are shown at the end of every page, post, or the first article on your front page. You can also add them to the top of your site and to any widget area to increase your earnings!
it: In modo predefinito, gli annunci sono mostrati alla fine di ogni pagina, articolo, o del primo articolo nella tua pagina iniziale. Puoi anche aggiungerli in testa al tuo sito o a qualsiasi area widget per incrementare i tuoi guadagni!

en: CSS Migrated from Jetpack:
it: CSS Migrated di Jetpack:

en: CSS Revisions
it: Revisioni CSS

en: CSS Stylesheet Editor
it: Editor foglio di stile CSS

en: Calendar
it: Calendario

en: Calendar Settings
it: Impostazioni del calendario

en: Calendly web address or embed code…
it: Indirizzo web di Calendly o codice di incorporamento…

en: Camera
it: Fotocamera

en: Can I add more fields?
it: Posso aggiungere altri campi?

en: Can I send a notification to more than one person?
it: Posso inviare una notifica a più di una persona?

en: Can I view my feedback within WordPress?
it: Posso visualizzare i feedback all'interno di WordPress?

en: Can not cancel a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
it: Impossibile annullare un piano in modalità sicura. Vedi: https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Can not provision a plan while in safe mode. See: https://jetpack.com/support/safe-mode/
it: Impossibile disporre di un piano in modalità sicura. Vedi: https://jetpack.com/support/safe-mode/

en: Can the current user refresh the Publicize Connection?
it: L'utente attuale può aggiornare la connessione a Pubblicizza?

en: Can't connect to Mapbox
it: Impossibile connettersi a Mapbox

en: Can't write files
it: Impossibile scrivere i file

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel reply
it: Annulla risposta

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
it: Impossibile gestire il reindirizzamento dei cookie in quanto le intestazioni sono già state inviate.

en: Cannot load blog information at this time.
it: Impossibile caricare le informazioni del blog in questo momento.

en: Cannot load blog posts at this time.
it: Impossibile caricare gli articoli del blog in questo momento.

en: Cannot parse URL %s
it: Impossible analizzare l'URL %s

en: Cannot use global flag on non-multisites
it: Il flag globale è utilizzabile solo su multisiti

en: Caption
it: Didascalia

[ctx: Caption for a button to set up a feature.]
en: Set up
it: Configura

en: Caption:
it: Didascalia:

en: Carousel color scheme
it: Schema colori carosello

en: Category
it: Categoria

en: Caution:
it: Attenzione:

en: Cellular phone
it: Telefono cellulare

en: Center
it: Centro

en: Change logo
it: Cambia logo

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
it: Cambia a seconda che i visitatori possano iscriversi ai tuoi articoli, ai tuoi commenti o ad entrambi

en: Chart stats by
it: Grafico delle statistiche di

en: Chat bubbles representing getting in touch with support
it: Fumetti di chat per entrare in contatto con il supporto

en: Check all that apply
it: Controlla tutto ciò che applichi

en: Check for Spam
it: Controlla lo spam

en: Check the box above to record each new set of posts loaded via Infinite Scroll as a page view in Google Analytics.
it: Seleziona la casella sopra per registrare ogni nuova serie di articoli attraverso Infinite Scroll come una pagina visualizzata in Google Analytics.

en: Check to load posts as you scroll. Uncheck to show clickable button to load posts
it: Seleziona per caricare gli articoli quando scorri. Deseleziona per mostrare il pulsante su cui fare clic per caricare gli articoli.

en: Checkbox
it: Casella di controllo

en: Checkbox Group
it: Gruppo casella di selezione

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if children of the selected page should be included in the visibility rule.]
en: Include children
it: Include sub-pagine (pagine figlie)

en: Checkbox with Multiple Items
it: Casella di controllo con più elementi

en: Checked by default
it: Controllata per impostazione predefinita

en: Checking
it: Controllo in corso

en: Checking key…
it: Controllo chiave...

en: Checking site status…
it: Controllo dello stato del sito in corso…

en: Checking status for %s
it: Verifica dello stato per %s

en: Checking your spam protection…
it: Controllo della protezione spam...

en: Choose
it: Scegli

en: Choose Images
it: Scegli Immagini

en: Choose Multiple
it: Scelta multipla

en: Choose a color to highlight matching search terms.
it: Scegli un colore per evidenziare i termini di ricerca corrispondenti.

en: Choose a field:
it: Scegli un campo:

en: Choose a subject line that you recognize as an email from your website.
it: Scegli un oggetto che riconosci come e-mail dal tuo sito web.

en: Choose a taxonomy:
it: Scegli una tassonomia:

en: Choose an interval:
it: Scegli un intervallo:

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
it: Scegli tra mostrare l'intero post o un sommario sia per la pagina blog che per la pagina archivio, oppure opta per la combinazione di default del tema con sommario e post intero.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
it: Scegli tra mostrare l'intero post o un sommario sia per la pagina blog che per la pagina archivio.

en: Choose from a set of visibility options for sidebar widgets such as showing them only certain categories,
    		only on error pages, or only search results pages. You can also do the reverse and choose to hide them on certain pages.
it: Scegli fra una serie di opzioni di visualizzazione dalla barra laterale dei widget come ad esempio mostrare solo alcune categorie,
    		solo su pagine di errore o su pagine di ricerca risultati. Puoi anche scegliere di fare il contrario quindi di nasconderle in alcune pagine.

en: Choose from the most used Labels
it: Scegli tra le Etichette più utilizzate

en: Choose from the most used tags
it: Scegli un tag fra quelli più utilizzati

en: Choose logo
it: Scegli logo

en: Choose one
it: Scelta singola

en: Choose several
it: Scelta multipla

en: Choose when the search overlay should appear.
it: Scegli quando dovrebbe essere visualizzata la sovrapposizione della ricerca.

en: Choose which plugins to auto-update
it: Scegli quali plugin aggiornare automaticamente

en: Circles
it: Griglia Circolare

en: City
it: Città

en: Cleared all whitelisted IPs
it: Tutti gli IP della lista bianca sono stati eliminati

en: Click "Set Up" to finish installation.
it: Fai clic su "Imposta" per completare l'installazione.

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Click here for more information
it: Clicca qui per maggiori informazioni

en: Click to Press This!
it: Fai clic qui per pubblicarlo!

en: Click to access %1$s
it: Fai clic per accedere a %1$s

en: Click to autoplay the presentation!
it: Fai clic qui per lanciare la presentazione automaticamente!

en: Click to email this to a friend
it: Fai clic qui per inviare l'articolo via mail ad un amico

en: Click to follow this blog and receive notifications of new posts by email.
it: Fai clic per seguire questo blog e ricevere notifiche per i nuovi articoli.

en: Click to print
it: Fai clic qui per stampare

en: Click to share on %s
it: Fai clic per condividere su %s

en: Click to share on Facebook
it: Fai clic per condividere su Facebook

en: Click to share on LinkedIn
it: Fai clic qui per condividere su LinkedIn

en: Click to share on Pinterest
it: Fai clic qui per condividere su Pinterest

en: Click to share on Pocket
it: Fai clic qui per condividere su Pocket

en: Click to share on Reddit
it: Fai clic qui per condividere su Reddit

en: Click to share on Skype
it: Clicca per condividere su Skype

en: Click to share on Telegram
it: Fai clic per condividere su Telegram

en: Click to share on Tumblr
it: Fai clic qui per condividere su Tumblr

en: Click to share on Twitter
it: Fai clic qui per condividere su Twitter

en: Click to share on WhatsApp
it: Fai clic per condividere su WhatsApp

en: Click to view detailed stats.
it: Fai clic per visualizzare le statistiche dettagliate.

en: Click to view slideshow.
it: Fai clic qui per vedere lo slideshow.

en: Clock
it: Orologio

en: Close
it: Chiudi

en: Close and accept
it: Accetta e chiudi

en: Closed
it: Chiuso

en: Closing
it: Chiusura

en: Code: <a href="%s" target="_blank">( ? )</a>
it: Codice: <a href="%s" target="_blank">( ? )</a>

en: Color
it: Colore

en: Color Scheme
it: Schema colore

en: Color Settings
it: Impostazioni del colore

en: Color scheme
it: Schema di colori

en: Color scheme.
it: Schema colori.

en: Colors
it: Colori

en: Columns
it: Colonne

en: Come work with us
it: Lavora con noi

en: Comic
it: Vignetta

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
it: Bozza della vignetta aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima vignetta</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
it: Vignetta pubblicata. <a href="%s">Visualizza vignetta</a>

en: Comic restored to revision from %s
it: Vignetta ripristinata alla revisione del %s

en: Comic saved.
it: Vignetta salvata.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
it: Vignetta programmata per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima vignetta</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
it: Vignetta inviata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima vignetta</a>

en: Comic updated.
it: Vignetta aggiornata.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
it: Vignetta aggiornata. <a href="%s">Visualizza vignetta</a>

en: Comics
it: Vignette

en: Comics list
it: Elenco vignette

en: Comics list navigation
it: Navigazione elenco vignette

en: Comment
it: Commento

en: Comment Form
it: modulo dei commenti

en: Comment Likes are
it: I Mi Piace dei commenti sono

en: Comment cache problem?
it: Problemi con la cache dei commenti?

en: Comment follow email text
it: Testo dell’email per l’iscrizione ai commenti

en: Comment form introduction
it: Introduzione al modulo dei commenti

en: Comment not found
it: Commento non trovato

en: Comment: %s
it: Commento: %s

en: Commenting as %s
it: Commenta come %s

en: Comments
it: Commenti

en: Comments are not allowed.
it: I commenti non sono consentiti.

en: Comments on this post are closed.
it: I commenti su questo articolo sono disattivati.

en: Compact, but powerful. Add a select box with several items.
it: Compatto, ma potente. Aggiungi una casella di selezione con elementi multipli.

en: Compare two images with a slider. Works best with images of the same size.
it: Confronta due immagini con uno slider. Funziona meglio con immagini delle stesse dimensioni.

en: Complement WordPress.com’s stats with Google’s in-depth look at your visitors and traffic patterns.
it: Integra le statistiche di WordPress.com e gli approfondimenti di Google con gli schemi dei visitatori e del traffico.

en: Complete Jetpack Setup
it: Completa la configurazione di Jetpack

en: Compose content the way you want to and streamline your publishing experience.
it: Componi i contenuti nel modo che preferisci e semplifica la tua esperienza di pubblicazione.

en: Compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and
    		punctuation marks. A quick and easy way to format text without needing any HTML or coding.
it: Componi articoli e commenti con link, liste e altro contenuto utilizzando i classici caratteri e segni di punteggiatura. Un modo veloce per formattare il tuo testo senza la necessità di codice o HTML.

en: Compose using shortcodes to embed media from popular sites
it: Componi utilizzando gli shortcode per incorporare contenuti multimediali da siti popolari

en: Configure
it: Configura

en: Configure Google Analytics
it: Configura Google Analytics

en: Configure related posts in the Customizer
it: Configura gli articoli correlati nell'utilità di personalizzazione

en: Configure site SEO
it: Configura il sito con la SEO

en: Configure your Google Analytics settings
it: Configura le tue impostazioni di Google Analytics

en: Configure your Security Scans
it: Configura le tue Scansioni di Sicurezza

en: Configure your notification settings
it: Configura le impostazioni di notifica

en: Configure your sharing buttons
it: Configura i pulsanti di condivisione

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Safe Mode
it: Conferma la Safe Mode

en: Congrats! Your site is now connected to Stripe. You can now start making money!
it: Congratulazioni! Il tuo sito è ora collegato a Stripe. Ora puoi iniziare a guadagnare denaro.

en: Congrats, you&rsquo;re subscribed! You&rsquo;ll get an email with the details of your subscription and an unsubscribe link.
it: Complimenti, ti sei abbonato! Riceverai un'e-mail con le informazioni relative al tuo abbonamento e un link per cancellarlo.

en: Congratulations! Your site is now on a paid plan.
it: Complimenti! Sul tuo sito è attualmente attivo un piano a pagamento.

en: Congratulations! Your site is now on the %s plan.
it: Complimenti! Il piano per il tuo sito attualmente è %s.

en: Connect
it: Connetti

en: Connect an account
it: Connetti un account

en: Connect and select the accounts where you'd like to share your post.
it: Connetti e seleziona gli account sui quali desideri condividere l'articolo.

en: Connect and share your posts on %s
it: Collegati e condividi gli articoli su %s

en: Connect social media services to automatically share new posts.
it: Connetti i servizi di social media per condividere automaticamente i nuovi articoli.

en: Connect to
it: Connetti a

en: Connect to Instagram
it: Connettiti a Instagram

en: Connect to Instagram to start sharing your images.
it: Connettiti a Instagram per iniziare a condividere le tue immagini.

en: Connect to Stripe to use this block on your site
it: Connettiti a Stripe per utilizzare questo blocco sul tuo sito

en: Connect to WordPress.com
it: Connettere a WordPress.com

en: Connect your account to WordPress.com to view more stats
it: Collega il tuo account a WordPress.com per visualizzare più statistiche

en: Connect your site to Google Analytics in seconds with Jetpack Premium or Professional.
it: Collega il tuo sito a Google Analytics in pochi secondi con Jetpack Premium o Professional.

en: Connect your social media accounts
it: Collega i tuoi account di social media

en: Connect your website to the social media networks you use and share your content across all your social accounts with a single click. When you publish a post, it will appear on all connected accounts.
it: Connetti il tuo sito web alle reti dei social media che utilizzi e condividi i tuoi contenuti tramite tutti i tuoi account in un solo clic. Quando pubblichi un articolo, questo apparirà su tutti gli account connessi.

en: Connected
it: Collegato

en: Connected as {{span}}%(username)s{{/span}}
it: Connesso come {{span}}%(username)s{{/span}}

en: Connecting…
it: Connessione in corso…

en: Connection test failed (#%1$s: %2$s)
it: Test di connessione fallito (#%1$s: %2$s)

en: Connection test failed (empty response body)
it: Test di connessione fallito (il contenuto della risposta &egrave; vuoto)

en: Connections
it: Connessioni

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Contact Form Feedback
it: Feedback del modulo di contatto

en: Contact Form URL:
it: URL modulo di contatto:

en: Contact Info
it: Informazioni di contatto

en: Contact Info & Map
it: Informazioni di contatto e mappa

en: Contact Jetpack Support
it: Contatta il supporto di Jetpack

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Contact form fields
it: Campi del modulo di contatto

en: Contact form information
it: Informazioni del modulo di contatto

[ctx: Contact page for your website.]
en: Contact us
it: Contattaci

en: Content Options
it: Opzioni di contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Continue &rarr;
it: Continua →

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Continua a leggere<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Control block visibility based on how often a visitor has viewed the page.
it: Visibilità del blocco di controllo basata sulla frequenza con cui i visitatori visualizzano la pagina.

en: Control your widgets at the post or page level.
it: Controlla i tuoi widget a livello di articolo o pagina.

en: Convert to Comic
it: Convertire in Vignetta ComicPress

en: Convert to Post
it: Convertire in Articolo

en: Cookie Policy
it: Informativa sui cookie

en: Cookies & Consents Banner
it: Banner sui cookie e sui consensi

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy
it: Copia

en: Copy Post
it: Copia articolo

en: Copy this post.
it: Copia questo articolo.

en: Could not accept the Terms of Service. Please try again later.
it: Impossibile accettare i Termini di servizio. Riprova più tardi.

en: Could not activate %s
it: Impossibile attivare %s

en: Could not calculate resized image dimensions
it: Impossibile calcolare la dimensioni dell'immagine ridimensionata

en: Could not check updates for plugins on this site.
it: Impossibile controllare gli aggiornamenti per i plugin su questo sito.

en: Could not confirm migration.
it: Migrazione non confermata.

en: Could not confirm new owner.
it: Impossibile confermare il nuovo proprietario.

en: Could not confirm safe mode.
it: Impossible confermare il safe mode.

en: Could not connect to VaultPress.
it: Impossibile effettuare la connessione a VaultPress.

en: Could not connect to WordPress.com
it: Impossibile effettuare la connessione a WordPress.com

en: Could not delete sync error option.
it: Impossibile cancellare l'opzione di sync error

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
it: È impossibile ottenere un token di caricamento VideoPress. Riprova più tardi.

en: Could not retrieve Backup & Scan data.
it: Impossibile recuperare i dati di Backup e scansione.

en: Could not retrieve Scan state.
it: Impossibile recuperare lo stato della scansione.

en: Could not retrieve site activity.
it: Impossibile recuperare l'attività del sito.

en: Could not start a new full sync
it: Nuova sincronizzazione completa non iniziata

en: Could not start a new full sync with modules: %s
it: Nuova sincronizzazione completa non iniziata coi moduli: %s

en: Count the page views of registered users who are logged in.
it: Conta le visualizzazioni di pagina degli utenti registrati collegati.

en: Country
it: Paese

en: Create Post by Email address
it: Crea Post dall'indirizzo email

en: Create Share Button
it: Crea Pulsante di Condivisione

en: Create a Jetpack account to use this feature
it: Crea un account Jetpack per utilizzare questa funzionalità

en: Create a Jetpack account to view your email followers
it: Crea un account Jetpack per visualizzare i tuoi follower tramite e-mail

en: Create a new post based on an existing post.
it: Crea un nuovo articolo basato su un articolo esistente.

en: Create a smooth, uninterrupted reading experience by loading more content as visitors scroll to the bottom of your archive pages.
it: Crea un'esperienza di lettura semplice e fluida caricando più contenuti mentre i visitatori scorrono verso il fondo delle pagine di archivio.

en: Create account
it: Crea account

en: Create address
it: Crea indirizzo

en: Create an account or log in to Mapbox.
it: Crea un account o accedi a Mapbox.

en: Create full-screen carousel slideshows for the images in your posts and pages.
it: Crea le presentazioni del carosello a schermo intero per le immagini nei tuoi articoli e nelle tue pagine.

en: Create full-screen carousel slideshows for the images in your posts and pages. Carousel galleries are mobile-friendly and encourage site visitors to interact with your photos.
it: Crea le presentazioni del carosello a schermo intero per le immagini nei tuoi articoli e nelle tue pagine. Le gallerie del carosello sono fruibili anche da dispositivo mobile e incoraggiano i visitatori del sito a interagire con le tue foto.

en: Create one on PayPal
it: Creane uno su PayPal

en: Create simple contact forms without any coding. You can have multiple forms and when
    		a user submits it, their feedback will be emailed directly to you. If Akismet is active, submissions will be
    		automatically filtered for spam.
it: Crea semplici moduli di contatto senza nessun codice. Puoi avere più moduli e quando un utente lo invia, il feedback ti sarà inviato automaticamente per email. Se Akismet è attivo, gli invii del modulo saranno automaticamente filtrati per lo spam.

en: Creating product has failed.
it: Creazione del prodotto non riuscita.

en: Cron will run at: %s GMT
it: Cron partirà alle %s GMT

en: Currency
it: Valuta

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
it[0]: Al momento %s commento è in attesa di approvazione. Visita il pannello di moderazione:
it[1]: Al momento %s commenti sono in attesa di approvazione. Visita il pannello di moderazione:

en: Currently Reading
it: Letture attuali

en: Currently in {{a}}Development Mode{{/a}} (some features are disabled) because: {{reasons/}}
it: Attualmente in {{a}}Modalità di sviluppo{{/a}} (alcune funzioni sono disabilitate) perché: {{reasons/}}

en: Custom
it: Personalizza

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS Stylesheet
it: Foglio di stile CSS personalizzato

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
it: Il CSS aggiuntivo ora è gestito in Personalizza.

en: Custom Email Address
it: Indirizzo email personale

en: Custom Message:
it: Messaggio personalizzato:

en: Custom URL:
it: URL personalizzato:

en: Custom ads.txt entries
it: Personalizza le voci di ads.txt

en: Custom field deleted.
it: Il campo personalizzato è stato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Il campo personalizzato è stato aggiornato.

en: Custom post description to be used in HTML <meta /> tag.
it: Descrizione dell'articolo personalizzata da utilizzare nel tag HTML <meta /> .

en: Custom sharing services added by user.
it: Servizi di condivisione personalizzati sono stati aggiunti dall'utente.

en: Custom:
it: Personalizza:

en: Customer Name
it: Nome del Cliente

en: Customer Testimonials
it: Testimonianze dei clienti

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Search
it: Personalizza Ricerca

en: Customize Testimonials Archive
it: Personalizza l'Archivio delle Testimonianze

en: Customize the sidebar inside the Jetpack Search overlay
it: Personalizza la barra laterale all'interno dell'overlay di Ricerca di Jetpack

en: Customize your SEO settings
it: Personalizza le impostazioni SEO

en: Customize your Search experience.
it: Personalizza la tua esperienza di Ricerca.

en: Customize your homepage, blog posts, sidebars, and widgets — all without touching any code.
it: Personalizza la tua home page, gli articoli del blog, le barre laterali e i widget, tutto senza toccare alcun codice.

en: Customize your message
it: Personalizza il messaggio

en: Customize your social posting schedule.
it: Personalizza il tuo programma di pubblicazione sui social.

en: DOWN
it: GIÙ

en: Daily Backups
it: Backup giornalieri

en: Daily Scan
it: Scansione giornaliera

en: Daily archives
it: Archivi giornalieri

en: Daily backup of all your site data with unlimited space and one-click restores
it: Backup giornaliero di tutti i dati del tuo sito con spazio illimitato e ripristini con un clic

en: Daily backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
it: Backup in tempo reale di tutti i dati del tuo sito con spazio illimitato, ripristini con un clic, scansione di sicurezza automatica e risoluzione delle minacce con un clic.

en: Daily backups, spam filtering, and priority support.
it: Backup quotidiani, filtro antispam e supporto prioritario.

en: Daily or Real-time backups
it: Backup giornalieri o in tempo reale

en: Dark
it: Scuro

en: Dashboard
it: Bacheca

[ctx: Dashboard widget header]
en: Account connection
it: Connessione dell'account

[ctx: Dashboard widget header]
en: Site connection
it: Sito connesso

en: Date
it: Data

en: Date GMT
it: Data GMT

en: Date Picker
it: Selezionatore data

en: Day
it: Giorno

en: Days
it: Giorni

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Deactivate Jetpack
it: Disattiva Jetpack

en: Deactivating %(slug)s…
it: Disattivazione di %(slug)s in corso...

en: Debugging Center
it: Centro di debug

en: Default
it: Predefinito

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
it: Nuovo Campo

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
it: Prima opzione

en: Default sort order:
it: Ordinamento predefinito:

en: Delay between transitions (in seconds)
it: Ritardo tra le transizioni (in secondi)

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Field
it: Rimuovi campo.

en: Delete Marker
it: Elimina indicatore

en: Delete Option
it: Rimuovi opzione

en: Delete Permanently
it: Cancella definitivamente

en: Delete Post by Email address
it: Cancella il post dall'indirizzo email

en: Delete Product
it: Elimina prodotto

en: Delete custom sharing service.
it: Elimina il servizio personalizzato di condivisione.

en: Delete it: %s
it: Elimina: %s

en: Delete this item permanently
it: Elimina definitivamente questo elemento

en: Deleted %1$d %2$s options
it: Eliminate %1$d opzioni %2$s

en: Deleted %1$d %2$s options from %3$s
it: Eliminate %1$d opzioni %2$s da %3$s

en: Deleted option: %s
it: Opzione eliminata: %s

en: Describe your item in a few words
it: Descrivi il tuo articolo in poche parole

en: Describe your subscription in a few words
it: Descrivi l'abbonamento in poche parole

en: Description
it: Descrizione

en: Design & Publishing
it: Design e pubblicazione

en: Design the perfect website
it: Progetta il sito web perfetto

en: Detailed information
it: Informazioni dettagliate

en: Developers may enable / disable syncing using the Sync Settings API.
it: Gli sviluppatori possono abilitare/disabilitare la sincronizzazione utilizzando l'API delle impostazioni di sincronizzazione.

en: Diagnostic information helpful to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">your Jetpack Happiness team<span class="screen-reader-text">%2$s</span></a>
it: Informazione sulla diagnostica utili per il <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tuo team Happiness di Jetpack<span class="screen-reader-text">%2$s</span></a>

en: Did the Publicize Connection test pass?
it: Il test di connessione a Pubblicizza è andato a buon fine?

en: Disable
it: Disabilita

en: Disable Automatic Updates
it: Disabilita gli aggiornamenti automatici

en: Disable CSS and JS
it: Disabilita CSS e JS

en: Disable Jetpack
it: Disabilita Jetpack

en: Disable Post By Email
it: Disabilita Post via Email

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled automatic updates on %d plugin. | Disabled automatic updates on %d plugins.
it[0]: Aggiornamenti automatici disabilitati per %d plugin.
it[1]: Aggiornamenti automatici disabilitati per %d plugin.

en: Disabling site accelerator…
it: Disattivazione dell'acceleratore del sito…

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Disconnect Jetpack
it: Disconnetti Jetpack

en: Disconnect and Deactivate
it: Disconnessione e disattivazione

en: Disconnect your account
it: Disconnetti il tuo account

en: Disconnecting Jetpack
it: Disconnessione di Jetpack in corso

en: Disconnecting all connections to %s.
it: Disconnessione di tutte le connessioni a %s.

en: Discover
it: Scopri

en: Discussion
it: Discussione

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

en: Display "Powered by Jetpack"
it: Visualizza "Promosso da Jetpack"

en: Display Header Text
it: Visualizza il testo della testata

en: Display Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: Display WordPress Posts
it: Visualizza Post WordPress

en: Display a banner for EU Cookie Law and GDPR compliance.
it: Visualizza un banner per la Normativa UE sui cookie e la conformità GDPR.

en: Display a countdown to a certain date.
it: Mostra il conto alla rovescia fino a una determinata data

en: Display a map with your location, hours, and contact information.
it: Mostra la posizione, l'orario e le informazioni di contatto.

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
it: Mostra una versione ridotta del tuo profilo Gravatar

en: Display a photo gallery or slideshow
it: Visualizza una galleria fotografica o uno slideshow

en: Display ads below posts on
it: Visualizza pubblicità sotto gli articoli su

en: Display ads on archive pages?
it: Visualizzare pubblicità o pagine di archivio?

en: Display ads on pages?
it: Visualizzare pubblicità sulle pagine?

en: Display ads on posts?
it: Visualizzare pubblicità sugli articoli?

en: Display ads on the front page?
it: Visualizzare pubblicità sulla pagina principale?

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
it: Mostra tutti gli autori (inclusi quelli che non hanno ancora scritto nessun post)

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
it: Mostra tutte le immagini della galleria in un fantastico mosaico.

en: Display an ad unit at the top of each page.
it: Mostra una pubblicità all'inizio di ogni pagina.

en: Display an ad unit at the top of your site.
it: Mostra una pubblicità in cima al tuo sito, all'inizio della schermata.

en: Display an automatically updating list of the latest posts from your Instagram feed.
it: Visualizza un elenco aggiornato in automatico degli ultimi articoli dal tuo feed di Instagram.

en: Display an image in your sidebar
it: Mostra un'immagine nella barra laterale

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
it: Visualizza un widget con la Timeline ufficiale di Twitter.

en: Display as:
it: Mostra come:

en: Display author
it: Mostra l'autore

en: Display blogs authors with avatars and recent posts.
it: Mostra gli autori del blog con i loro avatar e post recenti.

en: Display categories
it: Mostra le categorie

en: Display comment link
it: Mostra link al commento

en: Display context (category or tag)
it: Visualizza contesto (categoria o tag)

en: Display date
it: Mostra la data

en: Display date when entry was published.
it: Mostra la data di quando il post è stato pubblicato.

en: Display entry's category or tag.
it: Mostra le categorie o i tag dei post.

en: Display images in a full-screen carousel gallery
it: Mostra le immagini in una galleria a schermo intero del carosello.

en: Display images in full-size carousel slideshow.
it: Mostra le immagini a grandezza intera in uno slideshow carosello.

en: Display math and formulas beautifully.
it: Visualizza perfettamente matematica e formule.

en: Display members of your site's community.
it: Mostra i membri della community del tuo sito

en: Display multiple images in an elegantly organized tiled layout.
it: Visualizza più immagini in un layout affiancato organizzato in maniera elegante.

en: Display on blog and archives
it: Mostra sul blog e negli archivi

en: Display on pages
it: Mostra nella pagine

en: Display on single posts
it: Mostra sui singoli articoli

en: Display on single projects
it: Mostra in un singolo progetto

en: Display opening hours for your business.
it: Visualizzare gli orari di apertura della tua attività.

en: Display second ad below post?
it: Visualizzare una seconda pubblicità sotto gli articoli?

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
it: Mostra il menu di condivisione e permetti ai visitatori di incorporare o scaricare il video

en: Display tags
it: Mostra tag

en: Display thumbnails
it: Visualizza miniature

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
it: Mostra eventi imminenti dal feed iCalendar.

en: Display your books from Goodreads
it: Mostra i tuoi libri da Goodreads

en: Display your recent Flickr photos.
it: Mostra le tue foto recenti su Flickr.

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
it: Mostra la lista dei più recenti articoli pubblicati su un altro blog WordPress.com o sito WP connesso a Jetpack.

en: Displays high-quality ads on your site that allow you to earn income.
it: Visualizza sul sito annunci di alta qualità che permettono di ottenere guadagni.

en: Displays information on your site activity, including visitors and popular posts or pages.
it: Visualizza le informazioni sull’attività del sito, inclusi i visitatori e pagine o post popolari.

en: Displays success if the operation was successfully executed and an error code if it was not
it: Visualizza risultato positivo se l'operazione è stata eseguita con successo e un codice di errore in caso contrario

en: Do I need to fill this out?
it: Devo compilarlo?

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
it: Non visualizzare i tag nei dettagli degli articoli e nelle nuvole di tag.

en: Do not track.
it: Non tracciare.

en: Do you intend to make money directly from %(siteUrl)s?
it: Desideri guadagnare denaro direttamente da %(siteUrl)s?

en: Does this field have to be completed for the form to be submitted?
it: Questo campo deve essere compilato per l'invio del modulo?

en: Domains
it: Domini

en: Don&#8217;t send this to subscribers
it: Non inviare queste informazioni agli abbonati

en: Don't display a badge (just the campaign)
it: Non mostrare il badge (solo la campagna)

en: Don't show the Reblog button on posts
it: Non mostrare il pulsante Reblog negli articoli

en: Don't use the theme's original CSS.
it: Non usare il CSS originale del tema.

en: Download
it: Scarica

en: Download the free apps
it: Scarica le app gratuite

en: Downtime Monitoring
it: Monitoraggio dei tempi di inattività

en: Downtime monitor
it: Monitoraggio dei tempi di inattività

en: Drag and drop available services here.
it: Trascina qui i servizi disponibili.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
it: Trascina nel riquadro in basso i servizi che vuoi abilitare.

en: Drag images, upload new ones or select files from your library.
it: Trascina le immagini, caricane di nuove o selezionare i file dalla tua libreria.

en: Drag up or down
    to re-arrange
it: Trascina su o giù
    per riordinare

en: Drop down
it: A tendina

en: Drop images to upload
it: Trascina qui le immagini per caricarle

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Duplicate existing posts, pages, Testimonials, and Portfolios. All the content will be copied including text, featured images, sharing settings, and more.
it: Duplica portfolio, testimonianze, pagine e articoli esistenti. Tutto il contenuto sarà copiato, tra cui testo, immagini in primo piano, impostazioni di condivisione e altro ancora.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
it: Ciascun modulo presenta un link di attivazione o disattivazione, in modo da poterlo attivare/disattivare singolarmente.

en: Earn
it: Guadagna

en: Earn income by adding high quality ads to your post
it: Guadagna denaro aggiungendo annunci pubblicitari di qualità al tuo articolo

en: Easily and safely embed media from YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
    		Google Maps, SlideShare, Vine, SoundCloud, and more. Just enter the appropriate shortcode directly into the
    		editor and click “Publish.”
it: Inserisci media facilmente e in sicurezza da YouTube, Facebook, Flickr, Vimeo, Instagram,
    		Google Maps, SlideShare, Vine, SoundCloud, e molto altro. Devi solo inserire lo shortcode appropriato direttamente nell'
    		editor e cliccare “Pubblica.”

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
it: Metti in evidenza tutti i tuoi articoli con la tag <a href="%1$s">"evidenza" tag</a> o una tag a tua scelta. Il tuo tema supporta fino a %2$s articoli nell'area dei contenuti in evidenza.

en: Easily log in to the WordPress app by clicking the link we'll send to the email address on your account.
it: Accedi facilmente all'app WordPress.com facendo clic sul link che invieremo all'indirizzo e-mail indicato nel tuo account.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit CSS
it: Modifica CSS

en: Edit Comic
it: Modifica Vignetta

en: Edit Form Settings
it: Modifica le impostazioni del modulo

en: Edit Gallery
it: Modifica galleria

en: Edit Image
it: Modifica immagine

en: Edit Menu Item
it: Modifica elemento del menu

en: Edit Menu Item Label
it: Modifica etichetta elemento menu

en: Edit Menu Section
it: Modifica Sezione Menu'

en: Edit Podcast Feed URL
it: Modifica URL di feed del podcast

en: Edit Project
it: Modifica Progetto

en: Edit Project Tag
it: Modifica tag di progetto

en: Edit Project Type
it: Modifica tipo di progetto

en: Edit Selected
it: Modifica selezionata

en: Edit Slideshow
it: Modifica presentazione

en: Edit Testimonial
it: Modifica la Testimonianza

en: Edit URL
it: Modifica URL

en: Edit Your Profile
it: Modifica il Tuo Profilo

en: Edit this new field
it: Modifica il nuovo campo

en: Edit video
it: Modifica video

en: Effects
it: Effetti

en: Either upgrade the user or disconnect and reconnect Jetpack.
it: Aggiornare l'utente o scollegare e ricollegare Jetpack.

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Email Address:
it: Indirizzo email:

en: Email Placeholder
it: Segnaposto per email

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Email address to send to
it: Indirizzo e-mail per l'invio

en: Email check failed, please try again
it: Verifica dell'e-mail non riuscita. Riprova.

en: Email me a link to log in to the app
it: Inviami un'e-mail con il link per l'accesso all'app

en: Email me whenever
it: Inviami una e-mail ogni volta che

en: Email notifications
it: Notifiche via e-mail

en: Email settings
it: Impostazioni e-mail

en: Email subject line
it: Oggetto e-mail

en: Email: %s
it: E-mail: %s

en: Embed
it: Incorpora

en: Embed Eventbrite event details and ticket checkout.
it: Incorpora i dettagli dell'evento Eventbrite e l'acquisto del biglietto.

en: Embed YouTube videos, and other content easily.
it: Incorpora i video di YouTube e altri contenuti in modo facile.

en: Embed a Google Calendar
it: Includi un calendario Google

en: Embed a Pinterest pin, board, or user.
it: Incorpora un utente, una bacheca o un pin di Pinterest.

en: Embed a calendar for customers to schedule appointments
it: Incorpora un calendario per i clienti per programmare gli appuntamenti

en: Embedding…
it: Incorporamento in corso…

en: Empty Spam
it: Svuotare lo spam

en: Enable
it: Abilita

en: Enable Automatic Updates
it: Abilita gli aggiornamenti automatici

en: Enable Instant Search
it: Abilita ricerca istantanea

en: Enable Lazy Loading for images
it: Abilitazione del caricamento lento delle immagini

en: Enable Markdown use for comments.
it: Abilita l'uso di Markdown per i commenti.

en: Enable Permissions for the calendar you want to share
it: Abilita le autorizzazioni per il calendario che desideri condividere

en: Enable Portfolio Projects for this site.
it: Attiva Progetti Portfolio per questo sito.

en: Enable Post By Email
it: Abilita Post via Email

en: Enable Search
it: Abilita Ricerca

en: Enable Testimonials for this site.
it: Attiva le Testimonianze per questo sito.

en: Enable WordPress REST API to unlock Jetpack's full potential!
it: Attiva le REST API di WordPress per sbloccare tutto il potenziale di Jetpack!

en: Enable ads and display an ad below each post
it: Attiva gli ads e mostra una pubblicità sotto ogni post

en: Enable an enhanced CSS customization panel.
it: Abilita il panello di personalizzazione CSS avanzata.

en: Enable carousel
it: Abilita carosello

en: Enable comment likes.
it: Abilita i Mi piace ai commenti.

en: Enable for faster images and a faster site.
it: Attiva più velocemente le immagini e più rapidamente un sito web.

en: Enable high-speed, ad-free video player
it: Abilitazione del lettore per video ad alta velocità e senza pubblicità

en: Enable instant search experience (recommended)
it: Abilita esperienza di ricerca istantanea (consigliato)

en: Enable or disable Jetpack portfolio post type.
it: Abilita o disabilita il tipo di contenuto "portfolio" di Jetpack.

en: Enable or disable Jetpack testimonial post type.
it: Abilita o disabilita il post type testimonial di Jetpack.

en: Enable site accelerator
it: Attiva l'acceleratore del sito

en: Enable the WordPress.com toolbar
it: Attiva la barra degli strumenti di WordPress.com

en: Enable the “subscribe to comments” option on your comment form
it: Abilita l'opzione "Iscriviti per commentare" sul tuo modulo dei commenti

en: Enable the “subscribe to site” option on your comment form
it: Abilita l'opzione "Iscriviti al sito" sul tuo modulo dei commenti

en: Enable widget visibility controls to display widgets only on particular posts or pages
it: Abilita i comandi di visibilità widget per visualizzare i widget solo su determinati articoli o pagine

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled Services
it: Servizi abilitati

en: Enabled Services and those hidden behind a button
it: Servizi attivi e quelli nascosti dietro un pulsante

en: Enabled automatic updates on %d plugin. | Enabled automatic updates on %d plugins.
it[0]: Aggiornamenti automatici abilitati per %d plugin.
it[1]: Aggiornamenti automatici abilitati per %d plugin.

en: Enabling Site accelerator…
it: Attivazione dell'acceleratore del sito…

en: Enhance CSS customization panel
it: Migliora il pannello di personalizzazione CSS

en: Enhance plain Gravatar images with information about a person (including a name,
    		bio, pictures, and contact info) when they leave a comment on one of your posts.
it: Migliora le semplici immagini di Gravatar con informazioni sulla persona (incluso il nome,
    		biografie, altre immagini e informazioni di contatto) quando un commento viene lasciato su uno dei tuoi post.

en: Enhanced Distribution
it: Distribuzione avanzata

en: Enhanced analytics for WooCommerce and Jetpack users.
it: Analisi potenziate per utenti WooCommerce e Jetpack.

en: Enter URL here…
it: Inserisci URL qui…

en: Enter URL or iframe to embed here…
it: Inserisci l'URL o l'iframe da incorporare qui…

en: Enter URL to embed here…
it: Inserisci l'URL da incorporare qui…

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
it: Inserire l'URL di un sito WordPress.com o di un sito WP connesso a Jetpack.

en: Enter a search term to find settings or close search.
it: Cerca un termine per trovare impostazioni o una ricerca simile

en: Enter a subject
it: Inserisci un oggetto

en: Enter an event URL to embed here…
it: Inserisci un URL dell'evento per incorporarlo qui…

en: Enter credentials
it: Inserisci le credenziali

en: Enter search terms, e.g. cat…
it: Inserisci i termini di ricerca, ad esempio gatto…

en: Enter text to use as headline.
it: Inserisci del testo da usare come titolo.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
it: Inserisci l'URL di un'icona 16x16 pixel da utilizzare per il servizio.

en: Enter the customer's name here
it: Inserisci il nome del cliente qui

en: Enter the email address associated with your PayPal account. Don’t have an account?
it: Immetti l'indirizzo e-mail associato al tuo account PayPal. Non disponi di un account?

en: Enter the menu item's name here
it: Inserire qui il nome dell'elemento di menu'

en: Enter your Calendly web address or embed code below.
it: Inserisci l'indirizzo web di Calendly o incorpora il codice di seguito.

en: Enter your Revue username here…
it: Inserisci il tuo nome utente Revue qui…

en: Enter your Revue username.
it: Inserisci il tuo nome utente Revue.

en: Enter your email
it: Inserisci la tua email

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo e-mail

en: Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.
it: Inserisci il tuo indirizzo email per seguire questo blog e ricevere notifiche di nuovi messaggi via e-mail.

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
it: Inserisci il tuo indirizzo e-mail per iscriverti a questo blog, e ricevere via e-mail le notifiche di nuovi post.

en: Enter your first name
it: Inserisci il tuo nome

en: Enter your last name
it: Inserisci il tuo cognome

en: Enter your podcast RSS feed URL.
it: Inserisci l'URL di feed RSS del podcast.

en: Enter your restaurant name, or paste an OpenTable Reservation Widget embed code.
it: Inserisci il nome del ristorante o copia un codice di incorporamento del widget per la prenotazione di OpenTable.

en: Episode unavailable.
it: Episodio non disponibile.

en: Error
it: Errore

en: Error code: %s
it: Codice di errore: %s

en: Error connecting to API.
it: Errore di connessione alla API.

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
it: Si è verificato un errore durante la connessione a WordPress.com. Codice: %1$s, %2$s

en: Error creating %s
it: Errore durante la creazione di %s

en: Error disabling site accelerator. %(error)s
it: Errore durante la disattivazione dell'acceleratore del sito. %(error)s

en: Error enabling Site accelerator. %(error)s
it: Errore durante l'attivazione dell'acceleratore del sito. %(error)s

en: Error fetching contents of %s
it: Errore durante il recupero dei contenuti di %s

en: Error fetching static.html. Try running:
it: Errore durante il recupero di static.html. Prova ad utilizzare:

en: Error in moving to Trash.
it: Errore durante lo spostamento nel cestino.

en: Error in restoring from Trash.
it: Errore nel ripristino dal cestino.

en: Error loading profile
it: Errore durante il caricamento del profilo

en: Error regenerating %(slug)s address. %(error)s
it: Errore rigenerando %(slug)s indirizzi. %(error)s

en: Error regenerating Post by Email address. %(error)s
it: Errore nel rigenerare il post dall'indirizzo email. %(error)s

en: Error text
it: Testo di errore

en: Error unlinking from WordPress.com. %(error)s
it: Errore scollegando WordPress.com. %(error)s

en: Error updating %(slug)s settings. %(error)s
it: Errore aggiornando %(slug)s impostazioni. %(error)s

en: Error updating privacy settings. %(error)s
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni della privacy %(error)s

en: Error updating settings. %(error)s
it: Errore nell'aggiornamento delle impostazioni. %(error)s

en: Error writing new %s
it: Errore durante la scrittura di un nuovo %s

en: Error!
it: Errore!

en: Error:
it: Errore:

en: Error: Episode unavailable - Open in a new tab
it: Errore: episodio non disponibile. Apri in una nuova scheda

en: Error: please enter a valid email address.
it: Errore: inserire un indirizzo e-mail valido.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
it: Errore: compilare i campi obbligatori (nome, e-mail).

en: Eventbrite Checkout
it: Acquisto per Eventbrite

en: Eventbrite URL
it: URL Eventbrite

en: Everything comes with a price tag these days. Please add a your product price.
it: In questi giorni tutto viene fornito con un cartellino prezzi. Aggiungi un prezzo al tuo prodotto.

en: Example image
it: Immagine di esempio

[ctx: Example: "412 Spam comments blocked"]
en: Spam comments blocked.
it: Commenti spam bloccati.

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
it: Pagina

en: Exif data shows viewers additional technical details of a photo, like its focal length, aperture, and ISO.
it: I dati Exif mostrano ai visitatori dettagli tecnici aggiuntivi di una foto, come la lunghezza focale, l'apertura e l'ISO.

en: Expand to update settings for how visits are counted and manage who can view this information.
it: Espandi per aggiornare le impostazioni per le modalità di conteggio delle visite e decidi quali utenti possono vedere queste informazioni.

en: Expand your audience with pro SEO tools.
it: Amplia il tuo pubblico con strumenti SEO professionali.

en: Expecting an array
it: Era attesa una matrice

en: Expired on %s.
it: Scaduto il %s.

en: Explore free themes
it: Esplora i temi gratuiti

en: Explore more features
it: Esplora ulteriori funzionalità

en: Explore our Jetpack plans
it: Esplora i piani Jetpack

en: Export CSV
it: Esporta CSV

en: Export feedback as CSV
it: Esporta il feedback come CSV

en: Extra Sidebar Widgets
it: Widget della barra laterale extra

en: Facebook Page Plugin
it: Plugin della pagina Facebook

en: Facebook Page URL
it: URL Pagina Facebook

en: Facebook supports Publicize connections to Facebook Pages, but not to Facebook Profiles. <a href="%s">Learn More about Publicize for Facebook</a>
it: Facebook supporta le connessioni di Pubblicizza alle pagine di Facebook, ma non ai profili di Facebook. <a href="%s">Scopri di più su Pubblicizza per Facebook</a>

en: Failed fetching rewind data. Try again later.
it: Recupero dei dati di ripristino non riuscito. Riprova più tardi.

en: Failed fetching site data. Try again later.
it: I dati del sito non sono stati riportati. Riprova più tardi.

en: Failed loading required dependency Sharing_Service.
it: Fallito il caricamento di una dipendenza obbligatoria per il servizio di condivisione.

en: Failed to send login email
it: Invio dell'e-mail di accesso non riuscito

en: Failed to test connection (#%1$s: %2$s)
it: Errore durante la verifica della connessione (N.%1$s: %2$s)

en: Failed to test connection (empty response body)
it: Errore durante la verifica della connessione (corpo della risposta vuoto)

en: Fast, highly relevant search results and powerful filtering.
it: Risultati di ricerca rapidi e altamente pertinenti e filtri potenti.

en: Feature Info
it: Informazioni della funzionalità

en: Featured Content
it: Contenuto in evidenza

en: Featured Images
it: Immagini in primo piano

en: Feed(s) to Display:
it: Feed da visualizzare:

en: Feedback Form
it: Modulo del feedback

en: Feedback ID %d could not be removed at this time.
it: L’ID feedback %d non può essere rimosso al momento.

en: Feedback discarded.
it: Feedback scartati.

en: Feedback(s) marked as spam
it: Feedback contrassegnato(i) come spam

en: Fetching key…
it: Recupero chiave...

en: Field Label
it: Etichetta del campo

en: Field Settings
it: Impostazioni del campo

en: Field Type
it: Tipo di campo

en: Field Width
it: Larghezza del campo

en: Field is required
it: Il campo è richiesto

en: Field type
it: Tipo di campo

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
it: Qualsiasi modifica ai file è stata esplicitamente disabilitata dall'amministratore del sito

en: Fill
it: Riempi

en: Fill out my Wufoo form!
it: Compila il mio modulo Wufoo!

en: Filter Testimonials list
it: Filtra elenco testimonianze

en: Filter Type:
it: Tipo di filtro:

en: Filter comics list
it: Filtra elenco vignette

en: Filter menu items list
it: Filtra elenco elementi menu

en: Filter projects list
it: Filtra elenco progetti

en: Find it on Mapbox
it: Trova su Mapbox

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
it: Scoprilo disabilitando tutti i plugin ad eccezzione di Jetpack. Se il problema persiste, il problema non è causato dal plugin. Se il problema viene risolto, abilita i tuoi plugin uno alla volta fino alla ricomparsa del problema - ecco il colpevole! Mettici al corrente, proveremo ad aiutarti.

en: Find threats early so we can help fix them fast.
it: Trova prima le minacce in modo che possiamo aiutarti a eliminarle rapidamente.

en: Finished syncing to WordPress.com
it: Sincronizzazione con WordPress.com completata

en: First name
it: Nome

en: First option
it: Prima opzione

en: First param must be string or empty
it: Il primo parametro deve essere una stringa oppure vuoto

en: First, you'll need to connect to WordPress.com.
it: Per prima cosa, dovrai connetterti a WordPress.com.

en: Fix Jetpack's Connection
it: Aggiusta la connessione di Jetpack

en: Flickr Photos
it: Foto Flickr

en: Flickr RSS URL:
it: URL del feed RSS di Flickr:

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Follow
it: Segui

en: Follow Blog
it: Segui il blog

en: Follow Blog via Email
it: Segui blog via email

en: Follow Button Text:
it: Testo pulsante Segui:

en: Follow Comments
it: Segui i commenti

en: Follow Us
it: Seguici

en: Follow me on Twitter
it: Seguimi su Twitter

en: Follow these instructions to change the colors in this block.
it: Segui queste istruzioni per modificare i colori in questo blocco.

en: Followed Sites
it: Siti seguiti

en: Follower Settings
it: Impostazioni follower

en: Food Menus
it: Menu culinari

en: For GDPR compliance, please make sure your policy contains <a href="%s" target="_blank">privacy information relating to Jetpack Ads</a>.
it: Per la conformità GDPR, verifica che la normativa contenga <a href="%s" target="_blank">informazioni sulla privacy relative a Jetpack Ads</a>.

en: For automated, comprehensive scanning of security threats, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
it: Per una scansione automatica e completa delle minacce alla sicurezza, {a}}installa e attiva{{/ a}} VaultPress.

en: For even more of our WordPress plugins, please <a href="https://profiles.wordpress.org/automattic/#content-plugins" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_wporg_profile">take a look at our WordPress.org profile</a>.
it: Per avere ancora altre informazioni sui plugin WordPress, <a href="https://profiles.wordpress.org/automattic/#content-plugins" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_wporg_profile">consulta il nostro profilo WordPress.org</a>.

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
it: Ad esempio, piccante, preferito, ecc <br /> Separare le Etichette con una virgola

en: For example: event tickets, charitable donations, training courses, coaching fees, etc.
it: Ad esempio: biglietti per eventi, donazioni caritatevoli, corsi di formazione, coaching e così via.

en: For more help, try our <a href="%1$s">connection debugger</a> or <a href="%2$s" target="_blank">troubleshooting tips</a>.
it: Per maggiore aiuto, prova il nostro <a href="%1$s">connection debugger</a> o il <a href="%2$s" target="_blank">troubleshooting tips</a>.

en: For more information on how specific Jetpack features use data and track activity, please refer to our {{privacyCenterLink}}Privacy Center{{/privacyCenterLink}}.
it: Per informazioni su come le specifiche funzioni Jetpack utilizzano i dati e tracciano l’attività, fai riferimento al nostro {{privacyCenterLink}}Privacy Center{{/privacyCenterLink}}.

en: For more information:
it: Per maggiori informazioni:

en: Form
it: Modulo

en: Form Field
it: Campo del modulo

en: Form Settings
it: Impostazioni del modulo

en: Form builder
it: Costruttore di moduli

en: Form submissions stored by Jetpack
it: Invii dei moduli archiviati da Jetpack

en: Found %d available cron job. | Found %d available cron jobs.
it[0]: %d cron disponibile trovato.
it[1]: %d cron disponibile trovati.

en: Found no available cron jobs.
it: Nessun cron disponibile trovato.

en: Friday
it: Venerdì

en: Friend or Family
it: Amici o famiglia

en: From
it: Da

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
it: Pagina iniziale, pagine archivio e risultati delle ricerche

en: Front page
it: Home page

en: Full management mode is off for this site.
it: La modalità di gestione completa è disattivata per questo sito.

en: Full post
it: Articolo completo

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, and priority support.
it: Suite di sicurezza completa, strumenti di automazione del marketing e delle entrate, hosting video illimitato e supporto prioritario.

en: Full security suite, marketing and revenue automation tools, unlimited video hosting, unlimited themes, and priority support.
it: Suite di sicurezza completa, strumenti di automazione del marketing e delle entrate, hosting video illimitato, temi infiniti e supporto prioritario.

en: Further improve site speed and only load images visitors need.
it: Migliora ulteriormente la velocità del sito e carica solo le immagini di cui i visitatori hanno bisogno.

en: Gallery
it: Galleria

en: Generate XML sitemaps
it: Genera sitemap XML

en: Generate income with high-quality ads.
it: Genera dei guadagni con pubblicità di alta qualità.

en: Generate shortened URLs for simpler sharing.
it: Genera URL abbreviati per una condivisione più semplice.

en: Generated by <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
it: Generato da <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack per WordPress</a>

en: Generating preview…
it: Generazione dell'anteprima in corso…

en: Get Apps
it: Ottieni le app

en: Get WordPress Apps for every device
it: Usa WordPress Apps per tutti i dispositivi

en: Get a faster resolution to your support questions.
it: Ottieni una risoluzione più veloce alle tue domande al supporto.

en: Get alerts if your site goes offline. We’ll let you know when it’s back up, too.
it: Ricevi avvisi se il tuo sito è offline. Ti faremo sapere anche quando è stato eseguito il backup.

en: Get an alert immediately if your site goes down.
it: Ricevi immediatamente un avviso se il tuo sito dovesse diventare inattivo.

en: Get started
it: Inizia ora

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
it: Inizia a gestire la tua installazione multisito di Jetpack effettuando la connessione.

en: Get started with Jetpack Multisite
it: Inizia con Jetpack Multisito

en: Get started with Jetpack’s powerful features
it: Inizia a utilizzare le potenti funzionalità di Jetpack

en: Get time travel for your site with Jetpack Backup.
it: Fai un viaggio nel tempo sul tuo sito con Backup Jetpack.

en: Get unlimited access to hundreds of professional themes, and customize your site exactly how you like it.
it: Ottieni un accesso illimitato a centinaia di temi professionali e personalizza il tuo sito come desideri.

en: Give comments life.
it: Dai vita ai commenti.

en: Go to Sharing settings
it: Vai alle Impostazioni di condivisione

en: Go to slide %d
it: Vai alla diapositiva %d

en: Good for collecting donations or payments for products and services.
it: È utile per raccogliere donazioni o pagamenti per prodotti e servizi.

en: Good news: Jetpack is sending your sitemap automatically to all major search engines for indexing.
it: Buone notizie! Jetpack sta inviando automaticamente la tua sitemap a tutti i principali motori di ricerca per l'indicizzazione.

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
it: ID utente numerico Goodreads <a href="%s" target="_blank">(istruzioni)</a>:

en: Google Analytics is a free service that complements our {{a}}built-in stats{{/a}} with different insights into your traffic. WordPress.com stats and Google Analytics use different methods to identify and track activity on your site, so they will normally show slightly different totals for your visits, views, etc.
it: Google Analytics è un servizio gratuito che completa la nostra {{a}}built-in stats{{/a}} con diversi approfondimenti sul tuo traffico. Le statistiche di WordPress.com e Google Analytics usano metodi diversi per identificare e tracciare l'attività sul tuo sito, i quali di norma mostrano numeri totali delle visite leggermente diversi, come anche delle visualizzazioni, ecc.

en: Google Calendar
it: Calendario Google

en: Google Calendar URL or iframe
it: URL o iframe del calendario Google

en: Google Maps API Key
it: Chiave Api di Google Maps

en: Google now requires an API key to use their maps on your site. <a href="%s">See our documentation</a> for instructions on acquiring a key.
it: Ora Google richiede una chiave API per usare le loro mappe sul tuo sito. <a href="%s">Guarda la documentazione</a> per le istruzioni su come ottenere una chiave Api.

en: Google will email about certain events that occur with your site, including indications that your website has been {{a1}}hacked{{/a1}}, or problems {{a2}}crawling or indexing{{/a2}} your site.
it: Google ti invierà una e-mail su alcuni eventi che si verificano con il tuo sito, incluse indicazioni  nel caso in cui il tuo sito web {{a1}}sia vittima di hacker{{/a1}} o per problemi di {{a2}}indicizzazione{{/a2}} del sito.

en: Grab short and simple links to your posts and pages using the compact wp.me domain name. Perfect
    		for use on Twitter, Facebook, and in text messages where every character counts.
it: Ottieni link corti e semplici per i tuoi post e pagine usando il compatto wp.me. Perfetto 
    		da usare su Twitter, Facebook, e in messaggi di testo dove ogni carattere usato conta.

en: Gravatar Hovercards
it: Hovercard di Gravatar

en: Gravatar Profile
it: Profilo Gravatar

en: Green
it: Verde

en: Greeting Text
it: Scrivi un Saluto

en: Grey square
it: Quadrato grigio

en: Grid
it: Griglia

en: Grid View
it: Vista griglia

en: Grow
it: Cresci

en: Grow your traffic with automated social {{a}}publishing and sharing{{/a}}
it: Fai aumentare il traffico con le funzionalità di {{a}}pubblicazione e condivisione{{/a}} automatizzate

en: Has an active Jetpack Search product purchase
it: Ha un acquisto del prodotto Ricerca di Jetpack attivo

en: Have a question? We’d love to help! {{a}}Send a question to the Jetpack support team.{{/a}}
it: Hai una domanda? Saremmo felici di aiutarti. {{a}}Invia una domanda al team di supporto di Jetpack.{{/a}}

en: Height (px; at least 200):
it: Dimensione (px; almeno 200):

en: Height in pixels
it: Altezza in pixel

en: Height in pixels:
it: Altezza in pixel:

en: Hello there! Your stats have been activated.
it: Ciao, Le tue statistiche sono state attivate.

en: Help
it: Aiuto

en: Help visitors quickly find answers with highly relevant instant search results and powerful filtering.
it: Aiuta i visitatori a trovare rapidamente risposte con risultati di ricerca istantanei altamente pertinenti e un potente filtro.

en: Helper script body must be base64 encoded
it: Il corpo dello script dell'helper deve avere la codifica Base64

en: Here are your whitelisted IPs:
it: Gli IP inclusi nella lista bianca sono:

en: Here&#8217;s what your form will look like
it: Ecco come apparirà il tuo modulo

en: Hide Event Type Details
it: Nascondi dettagli tipo di evento

en: Hide on mobile
it: Nascondi su dispositivo mobile

en: Hide related content after posts
it: Nascondi i contenuti correlati dopo i post

en: Hide the stats smiley face image
it: Nascondi l'immagine dello smiley nelle statistiche

en: Hide the stats smiley face image.
it: Nascondi le immagini smile nelle statistiche.

en: Hide this suggestion
it: Nascondi questo suggerimento

en: Hides this block for site visitors on mobile devices.
it: Nasconde questo blocco per chi visita il sito da dispositivi mobili.

en: High definition on by default
it: Alta definizione attiva come impostazione predefinita

en: High-speed, high-definition video hosting with no third-party ads.
it: Hosting video ad alta definizione ed elevata velocità senza pubblicità di terze parti.

en: Highest rating
it: Posizionamento più alto

en: Highlight Search Terms
it: Evidenzia termini di ricerca

en: Highlight and copy the following text to your clipboard:
it: Evidenzia e copia il seguente testo nei tuoi appunti:

en: Highlight related content with a heading
it: Evidenzia il contenuto correlato con un'intestazione

en: Hit counter is delayed by up to 60 seconds.
it: Il contatore di click ha un ritardo nelle visualizzazioni di non più di 60 secondi

en: Host fast, high-quality, ad-free video.
it: Host video rapido, di alta qualità e senza pubblicità.

en: Hour
it: Ora

en: Hours & Info
it: Orario e informazioni

en: Hours:
it: Orario:

en: How could we improve?
it: Come possiamo migliorare?

en: How did you hear about us?
it: Come hai saputo di noi?

en: How do you want to promote the campaign?
it: Come vuoi promuovere la tua campagna?

en: How does this work?
it: Come funziona?

en: How many Instagram posts?
it: Quanti articoli su Instagram?

en: How many photos would you like to display?
it: Quante foto vuoi che siano visualizzate?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
it: Ciao!
    
    Hai recentemente deciso di seguire uno dei miei articoli. Questo significa che riceverai una email quando vengono pubblicati nuovi commenti.
    
    Per attivarti, fai clic sul pulsante di conferma. Se credi che questa e-mail sia un errore, ignora questo messaggio e non riceverai altri messaggi del genere.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
it: Ciao!
    Hai richiesto di seguire gli articoli di questo blog. Questo vuol dire che ti arriverà una email ogni volta che ci saranno nuovi articoli.
    Per attivarti, fai clic sul pulsante di conferma. Se credi che questa e-mail sia un errore, ignora questo messaggio e non riceverai altri messaggi del genere.

en: Human readable label for the Publicize Service
it: Etichetta umana leggibile per il servizio Pubblicizza.

en: Hurry, these are {{s}}Limited time introductory prices!{{/s}}
it: Affrettati, ci sono {{s}}prezzi introduttivi a tempo limitato!{{/s}}

en: I can't get it to work.
it: Non riesco a farlo funzionare.

en: I don't know what it does.
it: Non so cosa fa.

en: I'm deleting/migrating my site.
it: Sto eliminando/migrando il mio sito.

en: I'm just starting out; leave me a comment or a like :)
it: Ho appena iniziato; lasciami un commento o un like :)

en: IP Address:
it: Indirizzo IP:

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. Enter multiple IPs on separate lines. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
it: IPv4 e IPv6 sono accettati. Inserisci molteplici IPs su linee separate. <br />Per specificare un range, inserisci il valore più basso e quello più alto, separati da un dash ("-"). Esempio: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
it: Icona

en: Icon + text
it: Icona + testo

en: Icon URL
it: URL icona

en: Icon for image
it: Icona per immagine

en: Icon only
it: Solo icona

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
it: Se vuoto, tenteremo di determinare la dimensione dell'immagine.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
it: Se non è da solo, un tema o un plugin riporta caratteri superflui. Prova il passo 2 ed il passo 3.

en: If this is a separate and new website, or the new home of <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					we recommend turning Safe Mode off, and re-establishing your connection to WordPress.com.
it: Se questo è un sito nuovo e/o diverso, o se è la nuova destinazione di <a href="%1$s">%2$s</a>,
    					noi raccomandiamo di disabilitare il Safe Mode, e ristabilire la connessione con WordPress.com.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
it: Se in questo modo il problema si risolve, probabilmente il tema è danneggiato. Informane l'autore.

en: If you are currently logged in to Instagram on this device, you might need to log out of it first.
it: Se al momento hai effettuato l'accesso a Instagram su questo dispositivo, potresti dover prima disconnetterti.

en: If you don't already have an API key, then {{a}}get your API key here{{/a}}, and you'll be guided through the process of getting one.
it: Se non hai ancora una chiave API, {{a}}puoi ottenerla cliccando qui{{/a}}, dove inizierai la procedura per richiederne una.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
it: Se ancora non hai un account WordPress.com, puoi registrarti gratuitamente in un paio di secondi.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
it: Se ricevi un messaggio di errore 404 contatta il tuo servizio di hosting. Le loro impostazioni di sicurezza potrebbero bloccare XMLRPC.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
it: Se il problema è sconosciuto oppure è causato da un plugin, prova ad attivare %s (il tema predefinito di WordPress).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
it: Se il problema è sconosciuto oppure è causato da un plugin, prova ad attivare il tema predefinito di WordPress.

en: If you’re selling something, you need a price tag. Add yours here.
it: Se stai vendendo qualcosa, hai bisogno di un tag di prezzo. Aggiungi il tuo qui.

en: Image
it: Immagine

en: Image Accelerator
it: Acceleratore di immagini

en: Image Alignment:
it: Allineamento Immagine:

en: Image Color:
it: Colore Immagine:

en: Image Compare
it: Confronto immagini

en: Image Gallery Carousel
it: Carosello galleria immagini

en: Image Grid
it: Griglia immagini

en: Image Hosting
it: Hosting immagine

en: Image Link
it: Collegamento all'Immagine

en: Image List
it: Elenco immagini

en: Image Settings
it: Impostazioni dell'immagine

en: Image Settings:
it: Impostazioni Immagine:

en: Image Size
it: Dimensione dell'immagine

en: Image Size:
it: Dimensione Immagine:

en: Image Spacing (px)
it: Spazio immagine (px)

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Image URL:
it: URL Immagine:

en: Image after
it: Immagine dopo

en: Image before
it: Immagine prima

en: Image missing or invalid URL. Please check the Image widget URL in your <a href="%s">widget settings</a>.
it: Immagine mancante o URL non valido. Controlla l'URL nel widget immagini nelle <a href="%s">impostazioni del widget</a>.

en: Image title:
it: Titolo immagine:

en: Images:
it: Immagini:

en: Improve your site's speed by only loading images visible on the screen.
    		New images will load just before they scroll into view. This prevents viewers
    		from having to download all the images on a page all at once, even ones they can't see.
it: Migliora la velocità del tuo sito caricando solamente le immagini visibili sullo schermo.
    		Le nuove immagini si caricheranno solo prima che compaiano nello scorrimento della visualizzazione. In questo modo i visualizzatori
    		non dovranno scaricare tutte le immagini su una pagina in una sola volta, comprese quelle che non possono vedere.

en: In "Upgrade"
it: In "Aggiornamento"

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>:
it: In <a href="%s" target="_blank">modalità di sviluppo</a>:

en: In page Eventbrite checkout example
it: Esempio di acquisto per Eventbrite interno alla pagina

en: In “Uncategorized”
it: In “Senza categoria”

en: In-page Embed
it: Incorporamento interno alla pagina

en: Inactive
it: Inattivo

en: Include a small chart in your admin bar with a 48-hour traffic snapshot
it: Includi un piccolo grafico nella barra di amministrazione con istantanee di 48 ore di traffico

en: Include a small chart in your admin bar with a 48-hour traffic snapshot.
it: Includi un piccolo grafico nella barra di amministrazione con istantanee di 48 ore di traffico.

en: Include activity from commenters
it: Include attività dai commentatori

en: Include activity from followers
it: Include attività dai follower

en: Include activity from likers
it: Include attività dai Like

en: Included in your {{planLink}}Personal Plan{{/planLink}}
it: Funzione inclusa nel {{planLink}}piano Personal{{/planLink}}

en: Included in your {{planLink}}Premium Plan{{/planLink}}
it: Funzione inclusa nel {{planLink}}piano Premium{{/planLink}}

en: Included in your {{planLink}}Professional Plan{{/planLink}}
it: Funzione inclusa nel {{planLink}}piano Professional{{/planLink}}

en: Included with %(productName)s
it: Incluso con %(productName)s

en: Increase engagement with liking on comments.
it: Aumenta il coinvolgimento con il gradimento nei commenti.

en: Increase reach and traffic.
it: Aumenta la portata e il traffico.

en: Increase sharing of your posts and pages.
it: Aumenta la condivisione degli articoli e delle pagine.

en: Increase traffic to your site
it: Aumenta il traffico verso il tuo sito

en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
it: Aumenta il coinvolgimento dei visitatori aggiungendo un pulsante Mi piace ai commenti.

en: Increase visitors with social integrations, keep them engaged with related content, and so much more.
it: Aumenta i visitatori con l'integrazione dei social, tenendoli impegnati con contenuti correlati e molto altro ancora.

en: Incredibly powerful and customizable, Jetpack Search helps your visitors instantly find the right content – right when they need it.
it: Incredibilmente potente e personalizzabile, Ricerca di Jetpack aiuta i visitatori a trovare i contenuti giusti, nel momento esatto in cui ne hanno bisogno.

en: Infinite Scroll
it: Scorrimento infinito

en: Infinite Scroll Results
it: Risultati a scorrimento infinito

en: Infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches
    		the bottom of the page. This helps you reader see more of your content.
it: Man a mano che i tuoi lettori, scorrendo verso il basso, si avvicinano alla fine della tua pagina, verranno visualizzati automaticamente tutti i post successivi. Questo permetterà loro di visualizzare più contenuto.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
it: Il recupero delle informazioni su questo blog è in corso.

en: Initialized a new full sync
it: Inizia un nuovo sync completo

en: Initialized a new full sync with modules: %s
it: Nuova sincronizzazione completa iniziata con i moduli:

en: Inline
it: Incorporato

en: Insert an ad unit wherever you can place a widget.
it: Inserisce una pubblicità ovunque tu possa inserire un widget.

en: Insert option
it: Inserisci opzione

en: Inspired by radios, only one radio item can be selected at a time. Add several radio button items.
it: Ispirato alle radio, può essere selezionato solo un elemento radio alla volta. Aggiungi elementi al pulsante radio.

en: Instagram Photo
it: Foto di Instagram

en: Instagram Video
it: Video di Instagram

en: Install %s now
it: Installa ora %s

en: Install Now
it: Installa ora

en: Instant Search and Filtering
it: Ricerca e filtro istantanei

en: Instant search and filtering to help visitors quickly find relevant answers and explore your site.
it: Ricerca e filtro istantanei per aiutare i visitatori a trovare rapidamente risposte pertinenti ed esplorare il tuo sito.

en: Instant search will allow your visitors to get search results as soon as they start typing. If deactivated, Jetpack Search will still optimize your search results but visitors will have to submit a search query before seeing any results.
it: La ricerca istantanea consentirà ai tuoi visitatori di ottenere risultati di ricerca non appena iniziano a digitare. Se disattivata, Ricerca di Jetpack ottimizzerà comunque i risultati della ricerca, ma i visitatori dovranno inviare una query di ricerca prima di vedere qualsiasi risultato.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
it: È possibile salvare un intervallo di IP {low_range}-{high_range}. Non sono consentiti gli spazi. (esempio: 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: Integrates your WordPress site with Google Analytics, a platform that offers insights into your traffic, visitors, and conversions.
it: Integra il tuo sito WordPress con Google Analytics, una piattaforma che offre approfondimenti su traffico, visitatori e conversioni.

en: Interface showing a chronological list of changes and updates in a site
it: Interfaccia che mostra un elenco cronologico di modifiche e aggiornamenti al sito

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
it: Testo di introduzione inviato a chi si iscrive ad un articolo sul tuo blog. (Il sito ed i dettagli per la conferma saranno aggiunti automaticamente.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
it: Testo di introduzione inviato a chi richiede di seguire il tuo blog. (Il sito ed i dettagli per la conferma saranno aggiunti automaticamente.)

en: Introductions are important. Add an input for folks to add their name.
it: Le presentazioni sono importanti. Aggiungi un input per le persone che vogliono aggiungere il loro nome.

en: Invalid API Key
it: Chiave API non valida

en: Invalid Akismet key
it: Chiave Akismet non valida

en: Invalid Akismet key. Please contact support.
it: Chiave Akismet non valida. Contatta il supporto.

en: Invalid Akismet user
it: Utente Akismet non valido

en: Invalid JSON
it: JSON non valido

en: Invalid Parameter
it: Parametro non valido

en: Invalid SEO meta description value.
it: Valore della SEO meta description non valida.

en: Invalid SEO title format.
it: Formato del titolo SEO non valido.

en: Invalid Service
it: Servizio non valido

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
it: ID utente non valido. Verificare e reimmettere l'ID utente numerico Goodreads.

en: Invalid Video GUID!
it: GUID Video non valido!

en: Invalid block slug. They can contain only lowercase alphanumeric characters or dashes, and start with a letter
it: Abbreviazione del blocco non valida. Possono contenere solamente caratteri alfanumerici in minuscolo o trattini e iniziare con una lettera

en: Invalid image URL
it: URL dell'immagine non valido.

en: Invalid option: %s. | Invalid options: %s.
it[0]: Impostazione non valida %s.
it[1]: Impostazioni non valide %s.

en: Invalid or expired nonce.
it: Nonce invalido o scaduto.

en: Invalid parameter "dismissed".
it: Parametro "dismissed" non valido.

en: Invalid parameter "notice".
it: Parametro "notice" non valido.

en: Invalid parameters.
it: Parametri non validi.

en: Invalid price
it: Prezzo non valido

en: Invalid price.
it: Prezzo non valido.

en: Invalid remote response.
it: Risposta da remoto non valida.

en: Invalid request
it: Richiesta non valida

en: Invalid security token.
it: Token di sicurezza non valido.

en: Invalid site information returned from remote.
it: Informazioni del sito non valide restituite da remoto.

en: Invalid subcommand %s.
it: Sottocomando %s non valido.

en: Invalid token JSON: %s
it: Token JSON non valido: %s

en: Is %1$s the new home of %2$s?
it: %1$s è la nuova casa di %2$s?

en: Is site approved for WordAds?
it: Questo sito è stato approvato per WordAds?

en: Is this connection available to all users?
it: Questa connessione è disponibile a tutti gli utenti?

en: Is this site private?
it: Questo sito è privato?

en: Is this website a temporary duplicate of <a href="%1$s">%2$s</a> for the purposes
    					of testing, staging or development? If so, we recommend keeping it in Safe Mode.
it: Questo sito è un duplicato temporaneo di <a href="%1$s">%2$s</a> creato con il fine di
    					test, staging o sviluppo? Se la risposta è sì, ti raccomandiamo di mantenerlo in Safe Mode.

en: It is that time of the year when devices are shiny again.
it: È il periodo dell'anno in cui i dispositivi sono tutti belli pimpanti e rinfrescati di nuovo

en: It is your own responsibility to ensure that your site complies with the relevant laws.
it: È tua responsabilità assicurarti che il tuo sito sia conforme alle leggi vigenti.

en: It looks like the WordPress site URL is incorrectly configured. Please check it in your widget settings.
it: Sembra che l'URL del sito WordPress non sia configurato bene. Controllalo nelle impostazioni del widget.

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
it: L'indirizzo URL di Facebook non è configurato correttamente. Controlla le <a href="%s">impostazioni widget</a>.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
it: Può essere stato causato da uno di questi problemi, che puoi diagnosticare autonomamente:

en: It slowed down my site.
it: Ha rallentato il mio sito.

en: It's buggy.
it: Contiene dei bug.

en: Item name
it: Nome dell'elemento

en: Items on your restaurant's menu
it: Elementi nel menu del tuo ristorante

en: Items to show:
it: Elementi da mostrare:

en: I’m done for now
it: Terminato per ora

en: JETPACK_CLIENT__HTTPS is set to NEVER
it: JETPACK_CLIENT__HTTPS è impostato su MAI

en: JSON API
it: API JSON

en: JSON API access for developers.
it: Accesso all'API JSON per sviluppatori.

en: Jetpack Anti-spam powered by Akismet. Comments and contact form submissions are checked against our global database of spam.
it: Anti-spam Jetpack fornito da Akismet. I commenti e gli invii tramite il modulo di contatto vengono controllati a fronte del nostro database anti-spam mondiale.

en: Jetpack Backup
it: Backup Jetpack

en: Jetpack Backup is being configured for your site.
it: Backup Jetpack è in fase di configurazione per il sito.

en: Jetpack Backup {{em}}Daily{{/em}}
it: Backup Jetpack {{em}}giornaliero{{/em}}

en: Jetpack Backup {{em}}Real-Time{{/em}}
it: Backup Jetpack {{em}}in tempo reale{{/em}}

en: Jetpack Backups allow you to easily restore or download a backup from a specific moment.
it: I backup Jetpack consentono di ripristinare facilmente o eseguire il download di un backup di un momento specifico.

en: Jetpack Brute Force Attack Prevention cannot keep your site secure
it: La prevenzione degli attacchi di forza bruta di Jetpack non può proteggere il tuo sito

en: Jetpack Debugging Center
it: Centro di Debug di Jetpack

en: Jetpack Example Podcast
it: Podcast di esempio Jetpack

en: Jetpack FAQ
it: FAQ di Jetpack

en: Jetpack Free
it: Jetpack Gratuito

en: Jetpack Network Settings Updated!
it: Le impostazioni di rete di Jetpack sono aggiornate!

en: Jetpack Scan {{em}}Daily{{/em}}
it: Jetpack Scan {{em}}giornaliero{{/em}}

en: Jetpack Search
it: Ricerca Jetpack

en: Jetpack Search Sidebar
it: Barra laterale di Ricerca di Jetpack

en: Jetpack Search is powering search on your site.
it: La ricerca Jetpack migliora la ricerca sul tuo sito.

en: Jetpack Search not supported in Development Mode
it: Ricerca Jetpack non supportato in Modalità sviluppo

en: Jetpack Settings
it: Impostazioni di Jetpack

en: Jetpack Sitemaps module is active, but unavailable. This can happen if your site is set to discourage search engine indexing. Please enable search engine indexing to allow sitemap generation.
it: Modulo Jetpack Sitemap attivo ma non disponibile. Ciò può avvenire se il sito è configurato per disincentivare l’indicizzazione del motore di ricerca. Abilitare l’indicizzazione del motore di ricerca per permettere la generazione di sitemap.

en: Jetpack Sitemaps module is not currently active. Activate it first if you want to work with sitemaps.
it: Il modulo Jetpack Sitemap non è al momento attivo. Attivalo se desideri lavorare con i sitemap.

en: Jetpack Sites
it: Siti Jetpack

en: Jetpack Stats Icon
it: Icona delle statistiche di Jetpack

en: Jetpack Stats People
it: Persone che osservano le statistiche Jetpack

en: Jetpack Subscriptions Settings
it: Impostazioni di Iscrizioni di Jetpack

en: Jetpack Subscriptions:
it: Abbonamenti a Jetpack:

en: Jetpack Support
it: Sezione Supporto di Jetpack

en: Jetpack Sync has been disabled on your site.
it: La sincronizzazione di Jetpack è stata disabilitata sul tuo sito.

en: Jetpack Sync has been disabled on your site. Without it, certain Jetpack features will not work. <strong>We recommend enabling Sync.</strong>
it: La sincronizzazione di Jetpack è stata disabilitata sul tuo sito. Senza di essa, alcune funzionalità di Jetpack non funzioneranno. <strong>Consigliamo di abilitare la sincronizzazione.</strong>

en: Jetpack Tests
it: Test Jetpack

en: Jetpack automatically generates a custom {{link1}}ads.txt{{/link1}} tailored for your site. If you need to add additional entries for other networks please add them in the space below, one per line. {{link2}}Check here for more details{{/link2}}.
it: Jetpack genera automaticamente un file {{link1}}ads.txt{{/link1}} personalizzato su misura per il tuo sito. Se hai bisogno di ulteriori voci per altre reti, aggiungile nello spazio di seguito, una per riga. {{link2}}Controlla qui per ulteriori dettagli{{/link2}}.

en: Jetpack can not load necessary XML manipulation libraries. Please ask your hosting provider to refer to our server requirements at https://jetpack.com/support/server-requirements/ .
it: Jetpack non può caricare le librerie di manipolazione XML necessarie. Chiedi al tuo fornitore del servizio di hosting di fare riferimento ai nostri requisiti dei server su https://jetpack.com/support/server-requirements/.

en: Jetpack checks your site every five minutes and if any downtime is detected you will receive an email
    		notification alerting you to the issue, so you can act quickly and get your site back online.
it: Jetpack controlla il tuo sito ogni cinque minuti e se il sito non risponde riceverai una email di notifica che ti avvertirà di questo problema, in questo modo potrai agire prontamente e riportare il tuo sito online.

en: Jetpack comes with free, basic support for all users.
it: Jetpack viene fornito con supporto di base gratuito per tutti gli utenti.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
it[0]: Jetpack contiene la versione più recente del vecchio plugin di %l.
it[1]: Jetpack contiene le versioni più recenti dei vecchi plugin di %l.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
it: Jetpack contiene la versione più recente del vecchio plugin &#8220;%1$s&#8221;

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %(error_key)s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
it: Jetpack non riesce a contattare WordPress.com: %(error_key)s. Di solito questo significa che c'è un errore nella configurazione del tuo web host.

en: Jetpack has a lot of features so we’ve made a few recommendations for you below.
it: Jetpack ha molte funzionalità, perciò di seguito abbiamo inserito alcuni consigli per te.

en: Jetpack has been placed into <a href="%1$s">Safe mode</a> because we noticed this is an exact copy of <a href="%2$s">%3$s</a>.
it: Jetpack è stato messo in <a href="%1$s">Safe mode</a> perché abbiamo notato che è una copia esatta di <a href="%2$s">%3$s</a>.

en: Jetpack has been placed into Safe Mode. Learn more about <a href="%1$s">Safe Mode</a>.
it: Jetpack è stato messo in Safe Mode. Leggi di più sul <a href="%1$s">Safe Mode</a>.

en: Jetpack has been successfully disconnected for %s.
it: Jetpack è stato disconnesso con successo da %s.

en: Jetpack has detected an error syncing your site.
it: Jetpack ha rilevato un errore durante la sincronizzazione del tuo sito.

en: Jetpack has detected an error while syncing your site. <strong>We recommend <a id="full_sync_request_link" href="#">a full sync</a> to align Jetpack with your site data.</strong>
it: Jetpack ha rilevato un errore durante la sincronizzazione del tuo sito. <strong>Consigliamo di eseguire una <a id="full_sync_request_link" href="#">sincronizzazione completa</a> per allineare Jetpack ai contenuti del tuo sito.</strong>

en: Jetpack has detected an error while syncing your site. We recommend a full sync to align Jetpack with your site data.
it: Jetpack ha rilevato un errore durante la sincronizzazione del tuo sito. Consigliamo di eseguire una sincronizzazione completa per allineare Jetpack ai dati del tuo sito.

en: Jetpack has identified a delay while syncing individual content updates. Certain features might be slower than usual, but this is only temporary while sync catches up with recent changes to your site. <strong>We’re seeing a current delay of %1$d minute.</strong> | Jetpack has identified a delay while syncing individual content updates. Certain features might be slower than usual, but this is only temporary while sync catches up with recent changes to your site. <strong>We’re seeing a current delay of %1$d minutes.</strong>
it[0]: Jetpack ha identificato un ritardo durante la sincronizzazione dei singoli aggiornamenti dei contenuti. Alcune funzioni potrebbero essere più lente del solito, ma questo è solo temporaneo mentre la sincronizzazione rileva le modifiche recenti apportate al tuo sito. <strong>Il ritardo a cui stiamo assistendo è di %1$d minuto.</strong>
it[1]: Jetpack ha identificato un ritardo durante la sincronizzazione dei singoli aggiornamenti dei contenuti. Alcune funzioni potrebbero essere più lente del solito, ma questo è solo temporaneo mentre la sincronizzazione rileva le modifiche recenti apportate al tuo sito. <strong>Il ritardo attuale a cui stiamo assistendo è di %1$d minuti.</strong>

en: Jetpack has locked your site's login page.
it: Jetpack Protect ha bloccato la pagina di accesso del tuo sito.

en: Jetpack has many powerful tools that can help you achieve your goals
it: Jetpack ha molti strumenti potenti che possono aiutarti a conseguire i tuoi obiettivi

en: Jetpack is a cloud-powered tool built by Automattic.
it: Jetpack è uno strumento basato su cloud realizzato da Automattic.

en: Jetpack is actively blocking malicious login attempts. Data will display here soon!
it: Jetpack sta attivamente bloccando tentativi di login dannosi. I dati a riguardo ti appariranno qui molto presto!

en: Jetpack is current in development mode because the site url does not contain a '.', which often occurs when dynamically setting the WP_SITEURL constant. While in development mode, the publicize module will not load.
it: Jetpack al momento si trova in modalità di sviluppo perché l’URL del sito non contiene un '.', il che si verifica spesso quando si imposta dinamicamente la costante WP_SITEURL. Mentre si trova in modalità di sviluppo, il modulo Pubblicizza non si caricherà.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
it: Jetpack è attualmente connesso a WordPress.com

en: Jetpack is currently in development mode, so the publicize module will not load.
it: Jetpack è attualmente in modalità di sviluppo, pertanto il modulo Pubblicizza non si caricherà.

en: Jetpack is currently performing a full sync of your site data.
it: Jetpack sta attualmente eseguendo una sincronizzazione completa dei dati del tuo sito.

en: Jetpack is currently powering features on your site. Once you disable Jetpack, these features will no longer be available and your site may no longer function the same way.
it: Al momento, Jetpack migliora le funzionalità sul tuo sito. Una volta disabilitato Jetpack, queste funzionalità non saranno più disponibili e il tuo sito potrebbe non funzionare più allo stesso modo.

en: Jetpack is currently powering features on your site. Once you disconnect Jetpack, these features will no longer be available and your site may no longer function the same way.
it: Al momento, Jetpack migliora le funzionalità sul tuo sito. Una volta disconnesso Jetpack, queste funzionalità non saranno più disponibili e il tuo sito potrebbe non funzionare più allo stesso modo.

en: Jetpack is experiencing a delay syncing your site.
it: Jetpack sta riscontrando un ritardo nella sincronizzazione del sito.

en: Jetpack is in Development Mode:
it: Jetpack è in modalità di sviluppo:

en: Jetpack is monitoring your site. If we think your site is down, you will receive an email.
it: Jetpack sta monitorando il tuo sito. Se pensiamo che il tuo sito non sia raggiungibile, riceverai una mail.

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
it: La rete di Jetpack è attiva e gli avvisi non possono essere ignorati.

en: Jetpack is not active on this site.
it: Jetpack non è attivo su questo sito.

en: Jetpack is not connected.
it: Jetpack è connesso.

en: Jetpack is not connected. No master user to check.
it: Jetpack è connesso. Nessun utente master da controllare.

en: Jetpack is not connected. Please connect Jetpack by visiting <a href='%s'>Settings</a>.
it: Jetpack non è collegato. Si prega di collegarsi a Jetpack visitando le <a href='%s'>Impostazioni</a>.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
it: Jetpack non è attualmente connesso a WordPress.com

en: Jetpack is not in Development Mode.
it: Jetpack non è in modalità di sviluppo.

en: Jetpack is now handling your backups.
it: Ora è Jetpack a gestire i tuoi backup.

en: Jetpack is optimizing your image sizes and download speed using our fast global network of servers. This improves your site's performance on desktop and mobile devices.
it: Jetpack sta ottimizzando le dimensioni e la velocità di download delle tue immagini usando la nostra rapida rete globale di server. Questa funzione migliora le prestazioni del tuo sito su desktop e dispositivi mobili.

en: Jetpack is performing a full sync of your site
it: Jetpack sta eseguendo una sincronizzazione completa del tuo sito

en: Jetpack is performing a full sync of your site. Current Progress: %1$d %%
it: Jetpack sta eseguendo una sincronizzazione completa del tuo sito. Al momento in corso: %1$d %%

en: Jetpack is performing a sync of your site
it: Jetpack sta attualmente eseguendo una sincronizzazione del tuo sito

en: Jetpack is powering your site, but to access all of its features you’ll need to create an account.
it: Jetpack sta potenziando il tuo sito, ma per accedere a tutte le funzionalità avrai bisogno di creare un account.

en: Jetpack keeps a complete record of everything that happens on your site, taking the guesswork out of site management, debugging, and repair.
it: Jetpack conserva un record completo di tutto ciò che accade sul tuo sito, eliminando le incertezze del ripristino, del debugging e della gestione del sito.

en: Jetpack options reset.
it: Reset opzioni Jetpack.

en: Jetpack passed all async tests.
it: Jetpack ha passato tutti i test asincroni.

en: Jetpack premium services offer even more powerful performance, security, and revenue tools to help you keep your site safe, fast, and help generate income.
it: I servizi Jetpack Premium offrono prestazioni, sicurezza e strumenti di profitto ancora più potenti per aiutarti a mantenere il suo sito sicuro e rapido e a generare guadagni.

en: Jetpack protects you against brute force attacks and unauthorized logins. Basic protection is always free, while premium plans add unlimited backups of your whole site, spam protection, malware scanning, and automated fixes.
it: Jetpack ti protegge da attacchi di forza bruta e accessi non autorizzati. La protezione di base è sempre gratuita, mentre i piani premium offrono backup illimitati dell’intero sito, protezione da spam, scansione antimalware e correzioni automatiche.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
it: Jetpack necessita della versione di WordPress %s o successiva.

en: Jetpack requires a more recent version of WordPress and has been paused. Please update WordPress to continue enjoying Jetpack.
it: Jetpack richiede una versione più recente di WordPress ed è stato messo in pausa. Aggiorna WordPress per continuare a utilizzare Jetpack.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
it: Jetpack dà la carica al tuo sito WordPress ospitato da terzi grazie all'eccezionale potenza della nuvola informatica di WordPress.com.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site.
it: Il sync di Jetpack è al momento non permesso per questo sito.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. It is currently disabled. Run `wp jetpack sync enable` to enable it.
it: Al momento la sincronizzazione di Jetpack non è consentita per questo sito. È attualmente disabilitata. Esegui `wp jetpack sync enable` per abilitarla.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. Jetpack is not connected.
it: Al momento la sincronizzazione di Jetpack non è consentita per questo sito. Jetpack è connesso.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. The site is in development mode.
it: Al momento la sincronizzazione di Jetpack non è consentita per questo sito. Il sito è in modalità di sviluppo.

en: Jetpack sync is not currently allowed for this site. The site is in staging mode.
it: Al momento la sincronizzazione di Jetpack non è consentita per questo sito. Il sito è in modalità di staging.

en: Jetpack t-shirt
it: T-shirt Jetpack

en: Jetpack version
it: Versione di Jetpack

en: Jetpack version %(version)s
it: Versione di Jetpack %(version)s

en: Jetpack will automatically take your great published content and share it instantly with third-party services
    		like search engines, increasing your reach and traffic.
it: Jetpack prenderà automaticamente i contenuti che hai pubblicato sul tuo sito o blog e li condividerà istantaneamente con servizi di terze parti come i motori di ricerca, allargando il tuo bacino di ricezione e incrementando il tuo traffico.

en: Jetpack will continuously monitor your site, and alert you the moment downtime is detected.
it: Jetpack monitorerà continuamente il tuo sito e ti avviserà quando viene rilevato un periodo di inattività.

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest
    		to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
it: Jetpack ottimizzerà le tue immagini e le servirà dalla posizione del server più vicina
    		ai visitatori. L'utilizzo della nostra rete di distribuzione dei contenuti migliorerà la velocità di caricamento del tuo sito.

en: Jetpack will optimize your images and serve them from the server location nearest to your visitors. Using our global content delivery network will boost the loading speed of your site.
it: Jetpack ottimizzerà le tue immagini e le servirà dalla posizione server più vicina ai visitatori. L'utilizzo della nostra rete globale di distribuzione dei contenuti migliorerà la velocità di caricamento del tuo sito.

en: Jetpack will re-test for HTTPS support once a day, but you can click here to try again immediately:
it: Jetpack effettuerà il re-test per il supporto HTTPS una volta al giorno, ma facendo clic qui puoi rifarlo immediatamente:

en: Jetpack works by connecting to WordPress.com for a lot of features. Sometimes, when the connection gets messed up, you need to disconnect and reconnect to get things working properly. <a href="%s">Disconnect from WordPress.com</a>
it: Jetpack funziona tramite il collegamento a WordPress.com per molte funzionalità. A volte, quando sorgono problemi con il collegamento, devi disconnetterti e riconnetterti per far funzionare tutto in maniera corretta. <a href="%s">Esegui la disconnessione da WordPress.com</a>

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
it: Il carosello di Jetpack è stato disattivato poiché un altro plugin o il tuo tema hanno la precedenza sullo shortcode della [gallery].

en: Jetpack's async local testing suite passed all tests!
it: Il gruppo per l'esecuzione del test asincrono in locale di Jetpack ha superato tutte le prove!

en: Jetpack.com detected an error on the WP.com Self Test. Visit the Jetpack Debug page for more info: %1$s, or contact support.
it: Jetpack.com ha rilevato un errore durante l'autotest WP.com. Visita la pagina di debug di Jetpack per ulteriori informazioni: %1$s oppure contatta il supporto.

en: Jetpack’s Plugin Updates allows you to choose which plugins update automatically.
it: Aggiornamenti plugin di Jetpack consente di scegliere quali plugin aggiornare automaticamente.

en: Jetpack’s downtime monitor will continuously monitor your site, and alert you the moment that downtime is detected.
it: La funzione di monitoraggio dell'inattività di Jetpack controllerà costantemente il tuo sito e ti avviserà quando viene rilevato un periodo di inattività.

en: Join %s other follower | Join %s other followers
it[0]: Unisciti ad %s altro follower
it[1]: Unisciti ad altri %s follower

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
it[0]: Unisciti a %s altro iscritto
it[1]: Unisciti a %s altri iscritti

en: Jupiter
it: Giove

en: Just give us a little time to collect data so we can display it for you here.
it: Concedici del tempo per raccogliere tutti i dati in modo tale da visualizzarli qui.

en: Justify
it: Giustifica

en: Keep your site backed up, prevent unwanted intrusions, find issues with malware scanning, and stop spammers in their tracks.
it: Esegui il backup del tuo sito, previeni le intrusioni indesiderate, rileva i problemi tramite la scansione dei malware e ferma gli spammer lungo il percorso.

en: Keep your visitors and search engines happy by stopping comment and contact form spam with Akismet.
it: Fai il bene di visitatori e motori di ricerca arrestando i commenti e lo spam proveniente dai moduli di contatto grazie ad Akismet.

en: Keep your visitors engaged with related content at the bottom of each post.
it: Coinvolgi i tuoi visitatori con contenuti correlati nella parte inferiore di ogni articolo.

en: Keep your visitors engaged with related content at the bottom of each post. These settings won't apply to {{a}}related posts added using the block editor{{/a}}.
it: Coinvolgi i tuoi visitatori con contenuti correlati alla fine di ogni articolo. Queste impostazioni non saranno applicate agli {{a}}articoli correlati aggiunti usando l'editor dei blocchi{{/a}}.

en: LaTeX is a powerful markup language for writing complex mathematical equations and formulas.
it: LaTeX è un potente linguaggio di markup per scrivere equazioni matematiche e formule.

en: LaTeX is a powerful markup language for writing complex mathematical equations and formulas.
    		Jetpack combines the power of LaTeX and the simplicity of WordPress to give you the ultimate
    		in math blogging platforms. Use $latex your latex code here$ or [latex]your latex code here[/latex]
    		to include  in your posts and comments. Enjoy all sorts of options and embrace your inner nerd.
it: LaTeX è un potente linguaggio di markup per scrivere equazioni matematiche e formule.
    		Jetpack combina la potenza di LaTeX e la semplicità di WordPress per darti la migliore 
    		tra le piattaforme di blogging con la matematica. Usa $latex il tuo codice latex qui$ o [latex]il tuo codice latex qui[/latex]
    		per includere nei tuoi articoli e commenti. Divertiti con ogni sorta di opzioni e abbraccia la tua natura più profonda di nerd!

en: Label
it: Etichetta

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
it: E-mail

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
it: Nome

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
it: Sito web

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
it: Opzione

[ctx: Label for the button on the Masterbar to add a new domain]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: Label for the button on the Masterbar to manage plugins]
en: Manage
it: Gestisci

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
it: sposta

en: Labels
it: Etichette

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
it: Etichette: <small>piccante, preferito, ecc <em>Separare le Etichette con una virgola</em></small

en: Language
it: Lingua

en: Large
it: Grande

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last name
it: Cognome

en: Last query information:
it: Informazioni sull'ultima query:

en: Latest Instagram Posts
it: Ultimi articoli su Instagram

en: Latest Instagram Posts placeholder
it: Segnaposto degli ultimi articoli su Instagram

en: Latest episodes of the podcast.
it: Gli episodi più recenti del podcast.

en: Layout Options:
it: Opzioni di struttura:

en: Lazy Loading Images
it: Immagini a caricamento lento

en: Lazy-loading images will improve your site’s speed and create a smoother viewing experience. Images will load as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
it: Le immagini a caricamento lento migliorano la velocità del tuo sito e creano un'esperienza visiva più fluida. Le immagini vengono caricate nel momento in cui i visitatori scorrono la schermata verso il basso, invece che tutte in una volta.

en: Leaderboard 728x90
it: Classifica 728x90

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: Learn about groups
it: Scopri i gruppi

en: Learn about signup location tracking
it: Scopri il monitoraggio della posizione all'iscrizione

en: Learn all about WordAds
it: Scopri tutte le informazioni su WordAds

en: Learn more
it: Per saperne di più

en: Learn more about Eventbrite embeds
it: Per saperne di più sugli incorporamenti Eventbrite

en: Learn more about Featured Images
it: Scopri di più sulle Immagini in Evidenza

en: Learn more about Markdown.
it: Approfondisci su Markdown.

en: Learn more about adding support for Infinite Scroll to your theme.
it: Scopri di più riguardo l'aggiunta del supporto per lo scroll infinito nel tuo tema.

en: Learn more about embeds
it: Per saperne di più sugli incorporamenti

en: Learn more about these suggestions.
it: Scopri di più su questi suggerimenti.

en: Learn more about us.
it: Scopri di più su di noi.

en: Leave a Reply
it: Rispondi

en: Leave a Reply to %s
it: Rispondi a %s

en: Leave the Flickr RSS URL field blank to display <a target="_blank" href="%s">interesting</a> Flickr photos.
it: Lascia vuoto il campo relativo all'URL del feed RSS di Flickr per mostrare <a target="_blank" href="%s">foto interessanti</a> prese da Flickr

en: Left
it: Sinistra

en: Let folks speak their mind. This text box is great for longer responses.
it: Lascia che la gente si esprima con la sua testa. Questa casella di testo è la scelta migliore per le risposte più lunghe.

en: Let us know!
it: Faccelo sapere!

en: Lets you add a phone number with an automatically generated click-to-call link.
it: Consente di aggiungere un numero di telefono con un link generato automaticamente su cui fare clic per le chiamate dirette.

en: Lets you add a physical address with Schema markup.
it: Aggiungi un indirizzo fisico con il markup Schema.

en: Lets you add an email address with an automatically generated click-to-email link.
it: Consente di aggiungere un indirizzo e-mail con un link generato automaticamente su cui fare clic per le e-mail dirette.

en: Lets you add an email address, phone number, and physical address with improved markup for better SEO results.
it: Consente di aggiungere un indirizzo e-mail, un numero di telefono e un indirizzo fisico con il markup perfezionato per migliori risultati SEO.

en: Lets you add credit and debit card payment buttons with minimal setup.
it: Aggiungi pulsanti di pagamento con carta di debito e di credito con un'impostazione minima.

en: Light
it: Chiaro

en: Like
it: Mi piace

en: Like this:
it: Mi piace:

en: Likes
it: Mi piace

en: Likes Notifications
it: Notifiche dei Mi Piace

en: Likes and Shares
it: Mi piace e Condivisioni

en: Likes and Sharing
it: Mi piace e condivisione

en: Limit must be greater than or equal to 0.
it: Il limite deve essere superiore o pari a 0.

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">More info</a>.)
it: Limita la larghezza a %1$s pixel per le immagini a grandezza intera. (<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Maggiori informazioni</a>).

en: Link To
it: Link a

en: Link To:
it: Collega a:

en: Link URL (when the image is clicked):
it: Collegamento URL (quando si fa clic sull'immagine):

en: Link account with WordPress.com
it: Collega l'account con WordPress.com

en: Link address to Google Maps
it: Indirizzo del link su Google Maps

en: Link text
it: Testo del link

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
it: Crea un collegamento dal titolo del video all'URL su VideoPress.com

en: Link to WordPress.com
it: Collega a WordPress.com

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
it: modifica

[ctx: Link to learn more about Jetpack.]
en: About
it: Informazioni

en: Link your account to WordPress.com to get the most out of Jetpack.
it: Collega il tuo account a WordPress.com per ottenere il massimo da Jetpack.

en: Links to services that you use across the web.
it: Inserisci i link dei servizi web che utilizzi.

en: Links to your blog's RSS feeds
it: Link ai feed RSS del tuo blog

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
it: Link al tuo sito, blog o altro sito che aiuta a descrivere chi sei.

en: List
it: Elenco

en: List View
it: Vista a lista

en: Live Preview
it: Anteprima Live

en: Live social media site connections, powered by Jetpack
it: Connessioni a siti di social media in tempo reale, fornite da Jetpack

en: Load more posts as the reader scrolls down
it: Carica più articoli mentre il lettore scorre verso il basso

en: Load more posts in page with a button
it: Carica più articoli nella pagina tramite un bottone

en: Load more posts using the default theme behavior
it: Carica altri articoli utilizzando la modalità di funzionamento del tema predefinito

en: Load pages faster by allowing Jetpack to optimize your images and serve your images and static files (like CSS and JavaScript) from our global network of servers.
it: Carica più velocemente le pagine consentendo a Jetpack di ottimizzare le immagini e di servirsi di immagini e file statici (come CSS e JavaScript) dalla nostra rete di server.

en: Load pages faster by serving your images from our global network of servers.
it: Carica le pagine più velocemente prendendo le immagini dalla nostra rete globale di server.

en: Load pages faster! Shorter load times can lead to happier readers, more page views, and — if you’re running a store — improved sales.
it: Caricamento delle pagine più veloce. Con tempi di caricamento più brevi avrai lettori più contenti, maggiori visualizzazioni della pagina e, se gestisci un negozio, vendite in aumento.

en: Load pages faster, optimize images, and speed up your visitors’ experience.
it: Carica le pagine più velocemente, ottimizza le immagini e velocizza l'esperienza dei visitatori.

en: Load the widget in an iFrame (Recommended)
it: Carica il widget in un iFrame (consigliato)

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
it: Carica il tuo <a href="%s">file XMLRPC</a>. Dovresti trovare “XML-RPC server accepts POST requests only.” su un rigo dedicato.

en: Loading Comments...
it: Caricamento commenti...

en: Loading business hours
it: Caricamento dell'orario di lavoro

en: Loading map&hellip;
it: Caricamento &hellip;

en: Loading podcast feed…
it: Caricamento del feed del podcast in corso…

en: Loading video...
it: Caricamento video...

en: Loading your connections…
it: Caricamento delle connessioni…

en: Loading&hellip;
it: Caricamento&hellip;

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Loading: %s
it: Caricamento: %s

en: Loading…
it: Caricando...

en: Loads the next posts automatically when the reader approaches the bottom of the page.
it: Carica automaticamente i post successivi quando il lettore si avvicina a fine pagina.

en: Locate and copy the default access token. Then, paste it into the field below.
it: Trova e copia il token di accesso predefinito. Poi, incollalo nel campo sottostante.

en: Location
it: Luogo

en: Location of the Ogg video file.
it: Ubicazione del file video OGG.

en: Log Out
it: Esci

en: Log in as <span>%s</span>
it: Accedi come <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
it: Accedi con un nome utente WordPress.com differente

en: Log in to the WordPress mobile app
it: Accedi all'app WordPress per dispositivi mobili

en: Log in with WordPress.com
it: Accedi con WordPress.com

en: Log in with username and password
it: Accedi inserendo nome utente e password

en: Logged In
it: Connesso

en: Logged Out
it: Disconnesso

en: Logging In...
it: Accesso in corso...

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
it: L'accesso a WordPress.com è disattivato per i siti che sono in modalità staging.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
it: L'accesso con WordPress.com non è al momento disponibile perché questo sito sta riscontrando problemi di connessione.

en: Login Blocked by Jetpack
it: Accesso bloccato da Jetpack

en: Login email sent
it: E-mail di accesso inviata

en: Looking for specific features? We've got you covered.
it: Alla ricerca di caratteristiche specifiche? Ce ne occupiamo noi.

en: Looks like you don't have any products. You can create one using the Add New button below.
it: Sembra che tu non abbia prodotti. Puoi crearne uno usando il pulsante Aggiungi nuovo di seguito.

en: Loop video playback
it: Diffusione continua del video

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
it: Pranzo: 11:00-14:00 
    Cena: Lun-Gio: 17:00-23:00, Ven-Sab: 17:00-01:00

en: Lytro has been shut down since March 2019.
it: Lytro è stato chiuso a marzo 2019.

en: M j, Y @ G:i
it: j F Y @ H:i

en: Mailchimp
it: MailChimp

en: Mailchimp Connection
it: Connessione MailChimp

en: Mailchimp Groups
it: Gruppi Mailchimp

en: Make extra widgets available for use on your site including subscription forms and Twitter streams
it: Rendi disponibili widget aggiuntivi da utilizzare sul tuo sito, inclusi moduli di abbonamento e flussi Twitter

en: Make the content you publish more engaging with high-resolution video. With Jetpack Video you can customize your media player and deliver high-speed, ad-free, and unbranded videos to your visitors. Videos are hosted on our WordPress.com servers and do not subtract space from your hosting plan!
it: Rendi più coinvolgente il contenuto che pubblichi con video ad alta risoluzione. Con Jetpack Video puoi personalizzare il tuo lettore multimediale e offrire video ad alta velocità, senza pubblicità e senza marchio ai tuoi visitatori. I video sono ospitati sui nostri server WordPress.com e non viene sottratto spazio dal tuo piano di hosting!

en: Make your site faster
it: Rendi il tuo sito più veloce

en: Manage
it: Gestisci

en: Manage Connection
it: Gestisci la connessione

en: Manage Plugins
it: Gestisci i plugin

en: Manage Purchases
it: Gestisci gli Acquisti

en: Manage Subscription
it: Gestisci abbonamento

en: Manage advanced comment settings and grow your audience with email subscriptions.
it: Gestisci le impostazioni avanzate dei commenti e aumenta il tuo pubblico con gli abbonamenti e-mail.

en: Manage all your sites from a single dashboard: publish content, track stats, moderate comments, and so much more from anywhere in the world.
it: Gestisci i tuoi siti da una singola dashboard: pubblica contenuti, traccia le statistiche, modera i commenti, e tante altre cose da qualsiasi parte del mondo tu ti trovi.

en: Manage and update this and other WordPress sites from one simple dashboard on WordPress.com. You can update
    		plugins, set them to automatically update, and (de)activate them on a per-site basis or in bulk from
    		wordpress.com/plugins. You can also use the brand new and mobile-friendly post editor on WordPress.com as well
    		as view and activate installed themes and create or edit site menus.
it: Gestisci e aggiorna questo e altri siti WordPress da una semplice bacheca su WordPress.com. Puoi aggiornare 
    		 plugin, impostare gli aggiornamenti automatici e disattivarli o attivarli sia per un singolo sito che tutti assieme su 
    		wordpress.com/plugins. Su WordPress.com puoi anche usare il nuovo e mobile-friendly editor per articoli, 
    		attivare i temi installati e creare o modificare i menu.

en: Manage has been activated for you!
it: La funzione di gestione è stata attivata.

en: Manage security settings
it: Gestisci le impostazioni di sicurezza

en: Manage site connection
it: Gestisci connessione sito

en: Manage with Live Preview
it: Gestisci con l'anteprima live

en: Manage your email preferences.
it: Gestisci le preferenze email.

en: Manage your network's Jetpack Sites.
it: Gestisci i tuoi siti Jetpack della rete.

en: Manage your plan
it: Gestisci il tuo piano

en: Manage your plugins
it: Gestisci i plugin

en: Management
it: Gestione

en: Manually Verify
it: Verifica manualmente

en: Map
it: Mappa

en: Map Preview
it: Anteprima della mappa

en: Map Settings
it: Impostazioni della mappa

en: Mapbox Access Token
it: Token di accesso Mapbox

en: Mark as Spam
it: Contrassegna come spam

en: Mark this message as NOT spam
it: NON contrassegnare il messaggio come spam

en: Mark this message as spam
it: Contrassegna il messaggio come spam

en: Markdown content
it: Contenuto Markdown

en: Markdown is a text formatting syntax that is converted into HTML. You can _emphasize_ text or **make it strong** with just a few characters.
it: Markdown è una sintassi di formattazione del testo che viene convertita in HTML. Puoi visualizzare il testo in _corsivo_ o in ** grassetto ** con solo pochi caratteri.

en: Marker Caption
it: Didascalia indicatore

en: Marker Color
it: Colore degli indicatori

en: Marker Title
it: Titolo indicatori

en: Markers
it: Indicatori

en: Marketing Automation
it: Automazione del marketing

en: Master user no longer exists. Please disconnect and reconnect Jetpack.
it: L'utente master non esiste più. Disconnettere e riconnettere Jetpack.

en: Match accounts using email addresses
it: Accoppia gli account usando gli indirizzi email

en: Match all conditions
it: Tutte le condizioni associate

en: Match by Email
it: Confronto con Mail

en: Maximize your site’s visibility in search engines and view traffic stats in real time.
it: Massimizza la visibilità del tuo sito nei motori di ricerca e visualizza le statistiche del traffico in tempo reale.

en: Maximum Width (px; 220 to 1200):
it: Larghezza massima (px; da 220 a 1200):

en: Maximum number of filters (1-50):
it: Numero massimo di filtri (1-50):

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
it: Numero massimo di articoli da visualizzare (non più di 10):

en: Maximum: %s
it: Massimo: %s

en: Me
it: Io

en: Media File
it: File Media

en: Media Library
it: Libreria multimediale

en: Media Width
it: Larghezza Media

en: Media Width:
it: Larghezza del supporto:

en: Medium
it: Media

en: Meet the Automattic team
it: Incontra il team di Automattic

en: Member of The Internet Defense League
it: Membro della Internet Defense League

en: Menu Item
it: Elemento menu

en: Menu Item Label
it: Etichetta elemento menu

en: Menu Item Labels
it: Etichette elementi menu

en: Menu Items
it: Elementi menu

en: Menu Items re-ordered.
it: Elementi del menu riordinati.

en: Menu Section
it: Sezione del Menu'

en: Menu Sections
it: Sezioni del Menu'

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
it: Bozza dell'elemento menu' aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima elemento</a>

en: Menu item label list navigation
it: Navigazione elenco etichette elementi menu

en: Menu item labels list
it: Elenco etichette elementi menu

en: Menu item list navigation
it: Navigazione elenco elementi menu

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
it: Elemento del menu' pubblicato. <a href="%s">Visualizza elemento</a>

en: Menu item restored to revision from %s
it: Elemento menu' ripristinato alla revisione del %s

en: Menu item saved.
it: Elemento del menu' salvato.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
it: Elemento del menu' programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima elemento</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
it: Elemento del menu' inviato. <a target="_blank" href="%s">Anteprima elemento</a>

en: Menu item updated.
it: Elemento Menu' Aggiornato.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
it: Elemento del menu' aggiornato. <a href="%s">Visualizza elemento</a>

en: Menu items list
it: Elenco elementi menu

en: Menu section list
it: Elenco sezioni menu

en: Menu section list navigation
it: Navigazione elenco sezioni menu

en: Message
it: Messaggio

en: Message Sent
it: Messaggio inviato

en: Message Text
it: Messaggio di testo

en: Message instructing the user to refresh their Connection to the Publicize Service
it: Messaggio che segnala all'utente di aggiornare la sua connessione al servizio Pubblicizza

en: Messages
it: Messaggi

en: Metadata
it: Metadati

en: Method '%s' must be overridden.
it: Il metodo '%s' deve essere sovrascritto.

en: Method '%s' must return either true or WP_Error.
it: Il metodo '%s' deve restituire vero o WP_Error.

en: Migrate Stats &amp; Subscribers
it: Migra Statistiche &amp; Sottoscrizioni

en: Milestone Reached Message
it: Messaggio di Milestone Raggiunto

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is determined automatically]
en: Automatic
it: Automatico

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to days]
en: Days
it: Giorni

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to hours]
en: Hours
it: Ore

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to months]
en: Months
it: Mesi

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to years]
en: Years
it: Anni

en: Minimum allowed price is %s.
it: Il prezzo minimo consentito è %s.

en: Minimum: %s
it: Minimo: %s

en: Minutes
it: Minuti

en: Missing attachment ID.
it: ID allegato mancante.

en: Missing options.
it: Opzioni mancanti.

en: Missing or invalid access token
it: Token per accesso mancante o non valido

en: Missing parameter "notice".
it: Parametro "notice" mancante.

en: Missing parameter "type".
it: Parametro "type" mancante.

en: Missing target blog ID.
it: ID blog di destinazione mancante.

en: Missing target post ID.
it: ID articolo di destinazione mancante.

en: Mobile Leaderboard 320x50
it: Leaderboard per dispositivi mobili 320x50

en: Modal (Overlay Box)
it: In primo piano (riquadro in sovrimpressione)

en: Mode:
it: Modalità:

en: Moderate comments
it: Modera commenti

en: Modified
it: Modificato

en: Modified GMT
it: GMT modificato

[ctx: Module Description]
en: Add Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
it: Aggiungi i pulsanti Twitter, Facebook e Google+ nella parte inferiore di ciascun articolo permettono ai visitatori di condividere facilmente i tuoi contenuti.

[ctx: Module Description]
en: Add a customizable contact form to any post or page using the Jetpack Form Block.
it: Aggiungi un modulo di contatto personalizzabile a qualsiasi articolo o pagina grazie a Jetpack Form Block.

[ctx: Module Description]
en: Adds options for CSS preprocessor use, disabling the theme's CSS, or custom image width.
it: Aggiunge opzioni per l’uso del processore CSS, disabilitando il CSS del tema o per personalizzare la larghezza dell’immagine.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content.
it: Permetti alle applicazioni di accedere in sicurezza ai tuoi contenuti.

[ctx: Module Description]
en: Allow users to log in to this site using WordPress.com accounts
it: Consente agli utenti di accedere a questo sito utilizzando gli account WordPress.com

[ctx: Module Description]
en: Automatically load new content when a visitor scrolls
it: Carica automaticamente nuovi contenuti mentre un visitatore scorre la pagina

[ctx: Module Description]
en: Better results on search engines and social media.
it: Risultati migliori sui motori di ricerca e social media.

[ctx: Module Description]
en: Collect valuable traffic stats and insights.
it: Raccogli importanti informazioni e statistiche sul traffico.

[ctx: Module Description]
en: Control where widgets appear on your site.
it: Gestisci dove i widget compaiono sul tuo sito.

[ctx: Module Description]
en: Display different types of content on your site with custom content types.
it: Visualizza i diversi tipi di contenuto sul tuo sito con tipi di contenuto personalizzati.

[ctx: Module Description]
en: Display image galleries in a variety of elegant arrangements.
it: Visualizza le tue gallerie di immagini in diverse disposizioni eleganti.

[ctx: Module Description]
en: Display images and galleries in a gorgeous, full-screen browsing experience
it: Mostra le immagini e le galleria con una bella, full-screen esperienza sul browser

[ctx: Module Description]
en: Earn income by allowing Jetpack to display high quality ads.
it: Guadagna dei soldi permettendo a Jetpack di mostrare ads di alta qualità.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
it: Attiva i biglietti da visita pop-up sui Gravatar dei commenti.

[ctx: Module Description]
en: Enable the option to copy entire posts and pages, including tags and settings
it: Abilita l'opzione permetterà di copia di interi articoli e di intere pagine, inclusi tag e impostazioni

[ctx: Module Description]
en: Enabling brute force protection will prevent bots and hackers from attempting to log in to your website with common username and password combinations.
it: Abilitare la protezione dagli attacchi di forza bruta impedirà a bot e hacker di accedere al tuo sito web con le combinazioni di nome utente e password più comuni.

[ctx: Module Description]
en: Enhanced analytics for WooCommerce and Jetpack users.
it: Analisi potenziata per utenti WooCommerce e Jetpack.

[ctx: Module Description]
en: Establish your site's authenticity with external services.
it: Stabilisci l'autenticità del tuo sito tramite servizi esterni.

[ctx: Module Description]
en: Generates shorter links so you can have more space to write on social media sites.
it: Consente di generare link più corti per avere più spazio per scrivere sui siti di social media.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show they appreciate your content.
it: Offri ai visitatori la possibilità di dimostrare facilmente quanto apprezzano i tuoi contenuti.

[ctx: Module Description]
en: Help visitors quickly find answers with highly relevant instant search results and powerful filtering.
it: Aiuta i visitatori a trovare rapidamente risposte con risultati di ricerca istantanei altamente pertinenti e un potente filtro.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
it: Aumenta la portata e il traffico.

[ctx: Module Description]
en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
it: Aumenta il convolgimento dei tuoi visitatori aggiungendo un bottone di Like ai commenti.

[ctx: Module Description]
en: Jetpack’s Site Accelerator loads your site faster by optimizing your images and serving your images and static files from our global network of servers.
it: L'acceleratore del sito di Jetpack carica più velocemente il sito, ottimizzando le immagini e fornendo immagini e file statici dalla nostra rete globale di server.

[ctx: Module Description]
en: Jetpack’s downtime monitoring will continuously watch your site, and alert you the moment that downtime is detected.
it: La funzione di monitoraggio dell'inattività di Jetpack controlla continuamente il tuo sito e ti avviserà quando viene rilevato un periodo di inattività.

[ctx: Module Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
it: Coinvolge i visitatori del tuo blog evidenziando i contenuti importanti e nuovi nella parte inferiore di ciascun articolo pubblicato.

[ctx: Module Description]
en: Let visitors subscribe to new posts and comments via email
it: Consenti ai visitatori di abbonarsi ai nuovi articoli e ai commenti via e-mail

[ctx: Module Description]
en: Let visitors use a WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google account to comment
it: Lascia che i visitatori usino gli account di WordPress.com, Twitter, Facebook o Google per commentare

[ctx: Module Description]
en: Make it easy for search engines to find your site.
it: Rendi facile trovare il tuo sito ai motori di ricerca.

[ctx: Module Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
it: Effettua il mirroring e fornisce le tue immagini dalla nostra CDN delle immagini, rapida e gratuita, migliorando le prestazioni del tuo sito senza alcun carico aggiuntivo sui tuoi server.

[ctx: Module Description]
en: Protect your site with daily or real-time backups and automated virus scanning and threat detection.
it: Proteggi il tuo sito con backup quotidiani o in tempo reale e scansioni antivirus e rilevamento di minacce automatizzati.

[ctx: Module Description]
en: Provides additional widgets for use on your site.
it: Fornisce widget aggiuntivi da utilizzare sul tuo sito.

[ctx: Module Description]
en: Publicize makes it easy to share your site’s posts on several social media networks automatically when you publish a new post.
it: Pubblicizza semplifica la condivisione degli articoli del tuo sito su diversi social media quando pubblichi un nuovo articolo.

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by sending an email
it: Pubblica post attraverso l'email

[ctx: Module Description]
en: Receive instant notifications of site comments and likes.
it: Ricevi notifiche istantanee quando qualcuno commenta o fa like sul tuo sito.

[ctx: Module Description]
en: Replaces the admin bar with a useful toolbar to quickly manage your site via WordPress.com.
it: Sostituisce la barra di amministrazione con una barra degli strumenti per gestire velocemente il tuo sito da WordPress.com.

[ctx: Module Description]
en: Save on hosting storage and bandwidth costs by streaming fast, ad-free video from our global network.
it: Risparmia sui costi di storage hosting e di larghezza di banda grazie allo streaming video veloce e senza pubblicità dalla nostra rete globale.

[ctx: Module Description]
en: Set up Google Analytics without touching a line of code.
it: Imposta Google Analytics senza toccare una riga di codice.

[ctx: Module Description]
en: Shortcodes are WordPress-specific markup that let you add media from popular sites. This feature is no longer necessary as the editor now handles media embeds rather gracefully.
it: Gli shortcode sono markup specifici per WordPress che permettono di aggiungere contenuti multimediali da siti popolari. Questa funzione non è più necessaria perché l’editor è ora in grado di gestire gli incorporamenti di contenuti multimediali in maniera piuttosto fluida.

[ctx: Module Description]
en: Speed up your site and create a smoother viewing experience by loading images as visitors scroll down the screen, instead of all at once.
it: Accelera il tuo sito e crea un’esperienza di visualizzazione più fluida caricando le immagini man mano che i visitatori scorrono verso il basso dello schermo, invece di tutte in una volta.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax
it: Scrivi articoli o pagine utilizzando la sintassi Markdown.

[ctx: Module Name]
en: Asset CDN
it: CDN risorsa

[ctx: Module Name]
en: Backups and Scanning
it: Backup e scansione

[ctx: Module Name]
en: Comments
it: Commenti

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
it: Modulo di contatto

[ctx: Module Name]
en: Copy Post
it: Copia articolo

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

[ctx: Module Name]
en: Custom content types
it: Tipi di contenuto personalizzati

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
it: Distribuzione avanzata

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
it: Widget della barra laterale extra

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
it: Hovercard di Gravatar

[ctx: Module Name]
en: Image CDN
it: CDN immagine

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
it: Scorrimento infinito

[ctx: Module Name]
en: Likes
it: Mi piace

[ctx: Module Name]
en: Notifications
it: Notifiche

[ctx: Module Name]
en: Post by email
it: Pubblica tramite e-mail

[ctx: Module Name]
en: Protect
it: Protezione

[ctx: Module Name]
en: Publicize
it: Pubblicizza

[ctx: Module Name]
en: Related posts
it: Articoli correlati

[ctx: Module Name]
en: SEO Tools
it: Strumenti SEO

[ctx: Module Name]
en: Search
it: Cerca

[ctx: Module Name]
en: Secure Sign On
it: Accesso sicuro

[ctx: Module Name]
en: Sharing
it: Condivisione

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
it: Inserimento shortcode

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
it: Statistiche Sito

[ctx: Module Name]
en: Site verification
it: Verifica del sito

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
it: Sitemap

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
it: Abbonamenti

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
it: Gallerie affiancate

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
it: Shortlink di WP.me

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
it: Visibilità widget

[ctx: Module Name]
en: WooCommerce Analytics
it: Analisi WooCommerce

[ctx: Module Name]
en: WordPress.com Toolbar
it: Barra degli strumenti di WordPress.com

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: Module Tag]
en: Developers
it: Sviluppatori

[ctx: Module Tag]
en: General
it: Generale

[ctx: Module Tag]
en: Other
it: Altro

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
it: Foto e Video

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
it: Consigliato

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
it: Statistiche Sito

[ctx: Module Tag]
en: Social
it: Sociale

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
it: Traffico

[ctx: Module Tag]
en: Writing
it: Scrittura

en: Module not found: `%s`.
it: Modulo non trovato: "%s".

en: Modules reset to default.
it: Moduli ripristinati alle impostazioni predefinite.

en: Monday
it: Lunedì

en: Monetize your site by running high quality ads.
it: Fai fruttare il tuo sito con annunci pubblicitari di elevata qualità.

en: Monetize your site with ads
it: Monetizza il tuo sito con gli ads

en: Monitor your site's traffic and performance from the {{a}}Google Search Console{{/a}}.
it: Monitora le prestazioni e il traffico del tuo sito da {{a}}Google Search Console{{/a}}.

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: Monthly archives
it: Archivi mensili

en: Months
it: Mesi

en: More
it: Altro

en: More %s
it: Altri %s

en: More Details
it: Ulteriori dettagli

en: More Info
it: Maggiori Informazioni

en: More Photos
it: Altre foto

en: More details about your Jetpack settings
it: Maggiori dettagli sulle tue impostazioni di Jetpack

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: Morning
it: Mattina

en: Most sites will come under attack from automated bots that attempt to log in for malicious purposes.
    		We protect you automatically from unauthorized access by using data from millions of sites.
it: Molti siti verranno attaccati da bot automatici che cercheranno di effettuare il login a scopi dannosi.
    		Con noi sarai automaticamente protetto per l'accesso di fonti non autorizzate, che utilizzano dati da milioni di siti web.

en: Move image backward
it: Sposta indietro l'immagine

en: Move image forward
it: Sposta avanti l'immagine

en: Move menu section down
it: Sposta in basso la sezione menu

en: Move menu section up
it: Sposta in alto la sezione del menu

en: Multi network install are not supported.
it: L'installazione del multi network non è supportata.

en: Multiline text
it: Testo multilinea

en: Must specify Twitter Timeline id or username.
it: Devi specificare l'ID o il nome utente della timeline di Twitter

en: Muted
it: Muto

en: My Community
it: La mia Community

en: My Home
it: La mia home

en: My Likes
it: I miei Mi piace

en: My Plan
it: Il mio piano

en: My Products
it: I miei Prodotti

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: My Site | My Sites
it[0]: Il mio sito
it[1]: I miei siti

en: My Tweets
it: I miei Cinguettii

en: Name
it: Nome

en: Name conflicts with the existing block %s
it: Il nome è in contrasto il blocco esistente %s

[ctx: Navigation item]
en: Modules
it: Moduli

[ctx: Navigation item]
en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

[ctx: Navigation item]
en: Network Sites
it: Siti di rete

[ctx: Navigation item]
en: Sites
it: Siti

[ctx: Navigation item]
en: Terms
it: Termini

[ctx: Navigation item.]
en: At A Glance
it: A prima vista

[ctx: Navigation item.]
en: At a Glance
it: In sintesi

[ctx: Navigation item.]
en: Dev Tools
it: Strumenti per gli sviluppatori

[ctx: Navigation item.]
en: Discussion
it: Discussione

[ctx: Navigation item.]
en: My Plan
it: Il mio piano

[ctx: Navigation item.]
en: Plans
it: Abbonamenti

[ctx: Navigation item.]
en: Reset Options (dev only)
it: Opzioni Reset (solo per sviluppatori)

[ctx: Navigation item.]
en: Security
it: Sicurezza

[ctx: Navigation item.]
en: Set up
it: Configura

[ctx: Navigation item.]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Navigation item.]
en: Sharing
it: Condivisione

[ctx: Navigation item.]
en: Traffic
it: Traffico

[ctx: Navigation item.]
en: Writing
it: Scrittura

[ctx: Navigation item. Noun. Links to a list of modules for Jetpack.]
en: Modules
it: Moduli

en: Need help finding your Revue username?
it: Hai bisogno di aiuto per trovare il tuo nome utente Revue?

en: Need help finding your embed code?
it: Hai bisogno di aiuto per trovare il codice di incorporamento?

en: Need help? Learn about getting started, customizing your site, using advanced code snippets, and more.
it: Serve aiuto? Scopri come iniziare, personalizzare il tuo sito, utilizzare snippet di codice avanzati e altro ancora.

en: Network Activate
it: Attivo sulla rete

en: Network Settings
it: Impostazioni di Rete

en: Never worry about losing your site – automatic backups keep your content safe.
it: Non preoccuparti di perdere il tuo sito: i backup automatici mantengono al sicuro i tuoi contenuti.

en: New Comic
it: Nuova Vignetta

en: New Menu Item
it: Nuovo elemento menu

en: New Menu Item Label Name
it: Nuovo nome etichetta elemento menu

en: New Menu Sections Name
it: Nome della Nuova Sezione Menu'

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Project Tag Name
it: Nuovo nome tag di progetto

en: New Project Type Name
it: Nuovo nome tipo di progetto

en: New Row
it: Nuova Riga

en: New Testimonial
it: Nuova Testimonianza

en: New comment on your post "%s"
it: Nuovo commento all'articolo "%s"

en: New feedback received from your website
it: Nuovo feedback ricevuto dal tuo sito web

en: New field
it: Nuovo campo

en: New in Jetpack %(version)s
it: Novità in Jetpack %(version)s

en: New owner is not admin
it: Il nuovo proprietario non è amministratore

en: New owner is not connected
it: Il nuovo proprietario non è connesso

en: New owner is same as current user
it: Il nuovo proprietario coincide con l’utente corrente

en: New pingback on your post "%s"
it: Nuovo pingback all'articolo "%s"

en: New to CSS? Start with a <a href="https://www.htmldog.com/guides/css/beginner/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
it: Il CSS non ti è familiare? Inizia da una <a href="https://www.htmldog.com/guides/css/beginner/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">guida per principianti</a>. Domande?
    		Chiedi nel <a href="https://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" rel="noopener noreferrer" target="_blank">forum relativo ai temi e ai modelli</a>.

en: New trackback on your post "%s"
it: Nuovo trackback all'articolo "%s"

en: Newest
it: Nuovi

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: Next Slide
it: Prossima diapositiva

en: No API key
it: Nessuna chiave API

en: No Avatars
it: Nessun avatar

en: No Borders
it: Senza bordi

en: No Comics found
it: Nessuna Vignetta trovata

en: No Comics found in Trash
it: Nessuna Vignetta trovata nel Cestino

en: No Footer
it: Senza footer

en: No Header
it: Senza testata

en: No Labels
it: Nessuna etichetta

en: No Labels found
it: Nessuna etichetta trovata

en: No Menu Items found
it: Nessun elemento menu trovato

en: No Menu Items found in Trash
it: Nessun elemento menu trovato nel cestino

en: No Modules Found
it: Nessun Modulo Trovato

en: No Podcast URL provided. Please enter a valid Podcast RSS feed URL.
it: Nessun URL di podcast fornito. Inserisci l'URL di un feed RSS di podcast valido.

en: No Projects found
it: Nessun progetto trovato

en: No Projects found in Trash
it: Nessun post trovato nel Cestino

en: No Scrollbar
it: Senza barra di scorrimento

en: No Testimonials found
it: Nessuna Testimonianza Trovata

en: No Testimonials found in Trash
it: Nessuna Testimonianza Trovata nel Cestino

en: No actions will be taken.
it: Nessuna azione sarà intrapresa.

en: No activity found
it: Nessuna attività trovata

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
it: La tua richiesta non contiene nessun blog_id. Prova a disconnettere Jetpack da WordPress.com e a riconnetterlo. Fatto questo, prova nuovamente a connettere Pubblicizza.

en: No command found.
it: Nessun comando trovato.

en: No comment text was submitted.
it: Non è stato inviato alcun testo nel commento.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
it: Nessun dato trovato per l'identificatore VideoPress: <strong>%s</strong>.

en: No feedback found
it: Nessun feedback trovato

en: No files were created
it: Nessun file creato

en: No images were found in your Instagram account.
it: Non è stata trovata alcuna immagine sul tuo account Instagram.

en: No location or theme ID provided in the untappd-menu shortcode.
it: Nello shortcode untappd-menu non è fornito nessun ID per la collocazione o il tema.

en: No logo set
it: Nessun logo impostato

en: No master user set.
it: Nessun utente master impostato.

en: No more approving or vetting.
it: Niente più approvazioni o controlli.

en: No options were deleted.
it: Nessuna opzione è stata eliminata.

en: No plugins found.
it: Nessun plugin trovato

en: No posts data returned by remote.
it: Nessun dato degli articoli è stato restituito da remoto.

en: No reply from Jetpack servers
it: Nessuna risposta dai server Jetpack

en: No results.
it: Nessun risultato.

en: No search results found for %(term)s
it: Nessun risultato trovato per %(term)s

en: No sitemap found. Please try again later.
it: Nessuna sitemap trovata. Riprova più tardi.

en: No sitemap found. The system will try to build it again in %s.
it: Nessuna sitemap trovata. Il sistema proverà a costruirla di nuovo tra %s.

en: No stats
it: Nessuna statistica

en: No tags found.
it: Nessun tag trovato.

en: No themes found.
it: Nessun tema trovato.

en: No threats found, you're good to go!
it: Nessuna minaccia trovata, tutto apposto!

en: No tracks available to play.
it: Nessuna traccia disponibile per la riproduzione.

en: No upcoming events
it: Nessun evento imminente

en: No update needed
it: Nessun aggiornamento necessario

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
it: La tua richiesta non contiene nessuna informazione utente. Verifica che il tuo account utente sia connesso a Jetpack. Connetti il tuo account utente recandoti nella <a href="%s">pagina Jetpack page</a> nella tua Bacheca.

en: No. <a href="%1$s">%2$s</a> is a new and different website that's separate from
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. It requires  a new connection to WordPress.com for new stats and subscribers.
it: No. <a href="%1$s">%2$s</a> è un sito nuovo e diverso che è separato da
    
    					<a href="%3$s">%4$s</a>. Questo richiede una nuova connessione a WordPress.com per nuove statistiche e sottoscrizioni.

en: Nonce verification failed.
it: Verifica Nonce fallita.

en: None
it: Nessuna

en: None of these apply
it: Nessuna soluzione applicabile

en: None, just display the badge please
it: No, mostra solo il badge

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
it: No. Però puoi modificare l'oggetto e la destinazione del feedback. Se non modifichi nulla, il feedback verrà inviato all'autore e l'oggetto sarà costituito dal nome della pagina o dell'articolo.

en: Not Connected
it: Non collegato

en: Not valid onboarding data.
it: Dati di onboarding non validi.

en: Note that {{b}}verifying your site with these services is not necessary{{/b}} in order for your site to be indexed by search engines. To use these advanced search engine tools and verify your site with a service, paste the HTML Tag code below. Read the {{support}}full instructions{{/support}} if you are having trouble. Supported verification services: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}}, and {{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}.
it: Nota che {{b}}la verifica del sito con questi servizi non è necessaria{{/b}} per l'indicizzazione del sito stesso da parte dei motori di ricerca. Per utilizzare questi strumenti avanzati per i motori di ricerca e verificare il sito con un servizio, incolla di seguito il codice del tag HTML. In caso di problemi, leggi le {{support}}istruzioni complete{{/support}}. Servizi di verifica supportati: {{google}}Google Search Console{{/google}}, {{bing}}Bing Webmaster Center{{/bing}}, {{pinterest}}Pinterest Site Verification{{/pinterest}} e {{yandex}}Yandex.Webmaster{{/yandex}}.

en: Note: Autoplaying videos may cause usability issues for some visitors.
it: Nota: i video a riproduzione automatica possono causare problemi di usabilità per alcuni visitatori.

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
it: Nota: Questa funzionalità verrà ripristinata quando modifichi i temi.

en: Notes
it: Note

en: Nothing is in the queue: %s
it: La coda è vuota: %s

[ctx: Notice in the empty statistics chart]
en: No activity this period
it: Nessuna attività per questo periodo

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notify me of follow-up comments by email.
it: Avvertimi via email in caso di risposte al mio commento.

en: Notify me of new posts by email.
it: Avvertimi via email alla pubblicazione di un nuovo articolo.

[ctx: Noun]
en: Format:
it: Formato:

[ctx: Noun]
en: User
it: Utente

[ctx: Noun, a header for a preview block in a configuration screen.]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
it: Autore

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
it: Ruolo

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
it: Data

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Now that you're set up, pick a plan that fits your needs.
it: Ora che hai completato l'impostazione, scegli un piano che soddisfa le tue esigenze.

en: Number of Columns
it: Numero di colonne

en: Number of Posts
it: Numero di articoli

en: Number of Posts to Display:
it: Numero di articoli da visualizzare:

en: Number of entries to show at most in Portfolio pages.
it: Numero di entrate da mostrare nelle pagine del Portfolio.

en: Number of entries to show at most in Testimonial pages.
it: Numero di entrate da mostrare nelle pagine Testimonianze.

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: Number of posts
it: Numero di articoli

en: Number of posts to show for each author:
it: Numero di post da mostrare per ogni autore:

en: Object not found
it: Oggetto non trovato

en: Official buttons
it: Pulsanti ufficiali

en: Offset must be greater than or equal to 0.
it: Il parametro Offset deve essere superiore o pari a 0.

en: Ogg File URL
it: URL file Ogg

en: Okay, got it!
it: Ok, fatto!

en: Older posts
it: Articoli più vecchi

en: Oldest first
it: Prima i meno recenti

en: On Mobile
it: Su dispositivi mobili

en: On Submission
it: All'invio

en: On for all comments
it: Attivo per tutti i commenti

en: On for all posts
it: Attivi per tutti gli articoli

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
it: In questa pagina puoi vedere i moduli resi disponibili da Jetpack, impara a che cosa servono, ed attivali o disattivali a seconda delle tue necessità.

en: Onboarding failed to process: %s
it: Processo di onboarding fallito: %s

en: One of your IP addresses was not valid.
it: Uno dei tuoi indirizzi IP non era valido.

en: One or more tests did not pass. Please investigate!
it: uno o più test non superati. Controllare.

en: Online store
it: Negozio online

en: Only images can be uploaded here.
it: Qui puoi caricare solamente immagini.

en: Only one embed can be rendered at a time.
it: Può essere restituito solo un URL incorporato alla volta.

en: Only super admins can edit the global whitelist
it: La lista bianca globale è modificabile solo dagli amministratori con privilegi avanzati

en: Oops!
it: Siamo spiacenti.

en: Oops, looks like that's not the right email address. Please try again!
it: L’indirizzo e-mail sembra sbagliato. Riprova.

en: Oops, we couldn't find a user with that email. Please try again!
it: Impossibile trovare un utente con questa e-mail. Riprova.

en: Oops, we couldn't validate the recovery token.
it: Impossibile convalidare il token di ripristino.

en: Oops, we were unable to send a recovery email. Try again.
it: Non è stato possibile inviarti un'e-mail di recupero. Riprova.

en: Open
it: Aperto

en: Open Table Preview %s
it: Apri anteprima tavolo %s

en: Open address in Google Maps
it: Apri l'indirizzo su Google Maps

en: Open images in new tab?
it: Aprire le immagini in una nuova scheda?

en: Open immediately
it: Apri immediatamente

en: Open in a new tab
it: Apri in una nuova scheda

en: Open in a new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open link in a new tab
it: Apri collegamento in un'altra scheda

en: Open link in a new window/tab
it: Apri il link in una nuova finestra/scheda

en: Open links in new window/tab:
it: Apri i collegamenti in una nuova finestra/scheda:

en: Open when results are available
it: Apri quando sono disponibili i risultati

en: OpenTable
it: Opentable

en: OpenTable Reservation
it: Prenotazione OpenTable

en: Opening
it: Apertura

en: Opens in new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Optimized performance
it: Prestazioni ottimizzate

en: Option
it: Opzione

en: Option deleted, re-migrate via `wp jetpack custom-css migrate`.
it: Opzione cancellata, rimigrata via `wp jetpack custom-css migrate`.

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
it: Opzione non trovata o vuota. Per elencare i nomi delle opzioni, utilizzare "list"

en: Optional text to display to logged in WordPress.com users:
it: Testo facoltativo da mostrare agli utenti di WordPress.com che hanno effettuato l'accesso:

en: Optional text to display to non-WordPress.com users:
it: Testo facoltativo da mostrare a chi non è utente di WordPress.com:

en: Optional text to display to your readers:
it: Testo facoltativo da mostrare ai tuoi lettori:

en: Options
it: Opzioni

en: Options failed to reset.
it: Le opzioni hanno fallito il reset.

en: Options reset.
it: Opzioni di reset.

en: Or
it: O

en: Or a new one.
it: O uno nuovo.

en: Orange
it: Arancione

en: Order
it: Ordinamento

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
it: Ordina gli articoli e le pagine più importanti per:

en: Orientation
it: Orientamento

en: Other Details
it: Altri dettagli

en: Other:
it: Altro:

en: Our asset CDN is a site acceleration service.
    		That means that we host static assets like JavaScript and CSS shipped with WordPress Core and Jetpack from our servers, alleviating the load on your server.
it: Il nostro CDN risorsa è un servizio di accelerazione del sito.
    		Ciò significa che le risorse host statiche, come ad esempio JavaScript e CSS in dotazione con WordPress Core e Jetpack dai nostri server, riducono il carico sul tuo server.

en: Outbound HTTPS not working
it: Il traffico HTTPS in uscita non funziona

en: Outline
it: Delinea

en: Overlay Trigger
it: Attivazione della sovrapposizione

en: PDF Document
it: Documento PDF

en: PHP XML manipulation libraries are not available.
it: Le librerie di manipolazione XML PHP non sono disponibili.

en: PHP’s XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP’s XML extension.
it: L'estensione XML di PHP non è disponibile. Contatta il tuo host per attivare l'estensione XML di PHP.

en: Page URL
it: URL della pagina

en: Pages
it: Pagine

en: Parent Menu Section
it: Sezione Genitore Menu'

en: Parent Menu Section:
it: Sezione Genitore Menu':

en: Parent Project Type
it: Tipo di progetto principale

en: Parent Project Type:
it: Tipo di progetto principale:

en: Passed
it: Superato

en: Password must be at least %d characters.
it: La password deve contenere almeno %d caratteri.

en: Passwords may not contain the character "\".
it: Le password non possono contenere il carattere "\".

en: Paste Token Here
it: Incolla token qui

en: Paste a link to an Eventbrite event to embed ticket checkout.
it: Copia un link per un evento Eventbrite per incorporarlo nell'acquisto del biglietto.

en: Paste the embed code you copied from your Google Calendar below
it: Incolla il codice incorporato copiato dal calendario Google sotto

en: Path
it: Percorso

en: Pause Slideshow
it: Metti in pausa la presentazione

en: Paused
it: In pausa

en: Pay with PayPal
it: Paga con PayPal

en: Payment plan
it: Piano di pagamento

en: People
it: Persone

en: People love options. Add several checkbox items.
it: La gente ama le opzioni. Aggiungi altri elementi alla casella di selezione.

en: People need to know what they're paying for! Please add a brief title.
it: Le persone devono conoscere ciò per cui stanno pagando. Aggiungi un breve titolo.

en: People subscribed to your updates through Jetpack
it: Persone iscritte ai tuoi aggiornamenti tramite Jetpack

en: Performance
it: Prestazioni

en: Performance & speed
it: Prestazioni e velocità

en: Personal Links
it: Link Personali

en: Personal Use
it: Uso personale

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Number
it: Numero di telefono

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Phone:
it: Telefono:

en: Physical location
it: Luogo fisico

en: Pick an ad format
it: Scegli un formato di annuncio

en: Pick an image filter
it: Seleziona un filtro immagine

en: Pingback excerpt:
it: Estratto del pingback:

en: Pink
it: Rosa

en: Pinterest Site Verification
it: Verifica del sito da Pinterest

en: Pinterest URL
it: URL di Pinterest

en: Place button on new line
it: Posiziona il pulsante su una nuova riga

en: Placeholder image
it: Immagine del segnaposto

en: Plan
it: Piano

en: Play Slideshow
it: Riproduci la presentazione

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
it: Per visualizzare %s è necessario JavaScript.

en: Playback Controls
it: Comandi di riproduzione

en: Playing:
it: Riproduzione:

en: Please activate Akismet.
it: Attiva Akismet.

en: Please add a brief title so that people know what they’re paying for.
it: Aggiungi un breve titolo in modo che gli utenti possano sapere cosa stanno pagando.

en: Please ask your hosting provider to refer to our server requirements and enable PHP's XML module.
it: Chiedere al fornitore del servizio di hosting di fare riferimento ai nostri requisiti server e di abilitare il modulo XML di PHP.

en: Please be sure to submit some text with your comment.
it: Assicurati di scrivere del testo nel commento.

en: Please check your email to confirm your newsletter subscription.
it: Controlla l'e-mail per confermare l'abbonamento alla newsletter.

en: Please confirm Safe Mode or fix the Jetpack connection. Select one of the options below or <a href="%1$s">learn
    					more about Safe Mode</a>.
it: Conferma lo stato di Safe Mode o risolvi la connessione con Jetpack. Seleziona una delle opzioni di qui sotto o <a href="%1$s">leggi
    					di più riguardo la modalità Safe Mode</a>.

en: Please connect your user account to WordPress.com
it: Connettiti il tuo account utente a WordPress.com

en: Please contact Jetpack support.
it: Contatta il supporto Jetpack.

en: Please correct the issue below and try again. | Please correct the issues listed below and try again.
it[0]: Risolvi il problema riportato di seguito e riprova.
it[1]: Risolvi i problemi riportati di seguito e riprova.

en: Please define an SVG icon filename.
it: Definisci il nome file dell'icona SVG

en: Please define default parameters in the form of an array.
it: Imposta i parametri predefiniti sotto forma di un array.

en: Please disconnect and reconnect Jetpack.
it: Disconnettere e riconnettere Jetpack.

en: Please ensure this embed matches the one from your OpenTable account
it: Assicurati che questo incorporamento corrisponda a quello del tuo account OpenTable

en: Please enter a valid Google API Key.
it: Inserisci una chiave API Google valida.

en: Please enter a valid number.
it: Inserisci un numero valido.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
it: Inserire l'indirizzo IP da includere nella lista bianca.

en: Please install Akismet.
it: Installa Akismet.

en: Please let us know why you're disabling Jetpack
it: Dicci perché stai disabilitando Jetpack

en: Please let us know why you're disconnecting Jetpack
it: Dicci perché stai disconnettendo Jetpack

en: Please note that the related posts displayed now are only for previewing purposes.
it: Da notare che i post relativi che appaiono ora hanno solo una finalità di anteprima.

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
it: Ti informiamo che i tuoi servizi sono stati limitati perché il tuo sito è privato.

en: Please provide a valid email address.
it: Fornire un indirizzo e-mail valido.

en: Please provide an email address to comment.
it: Fornisci un indirizzo e-mail per commentare.

en: Please provide an email address.
it: Fornire un indirizzo e-mail.

en: Please provide your name to comment.
it: Fornisci il tuo nome per commentare.

en: Please provide your name.
it: Fornire il tuo nome.

en: Please rate our website
it: Vota il nostro sito web

en: Please select a Facebook Page to publish updates.
it: Seleziona una pagina Facebook su cui pubblicare gli aggiornamenti.

en: Please select a user to authorize via the --user global argument.
it: Seleziona un utente da autorizzare tramite l'argomento --user globale.

en: Please select which type of form you'd like to add, or create your own using the skip option.
it: Seleziona quale tipo di modulo desideri aggiungere o creane uno tuo usando l'opzione per saltare.

en: Please set up a Stripe account for this site first
it: Imposta prima un account Stripe per il sito

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
it: Risolvi questo problema di matematica per dimostrare che non sei un bot.  Una volta risolto il problema, dovrai accedere di nuovo.

en: Please specify a Gist URL or ID.
it: Specifica un URL o un ID Gist.

en: Please specify a Soundcloud URL.
it: Specifica un URL Soundcloud.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
it: Specificare un utente, tramite ID, nome utente oppure e-mail.

en: Please specify a valid module.
it: Specificare un modulo valido.

en: Please specify a valid user.
it: Specificare un utente valido.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
it: Specificare se si desidera disconnettere un blog o un utente.

en: Please specify if you would like to reset your options, modules or sync-checksum
it: Specifica se desideri ripristinare le opzioni, i moduli o il checksum di sincronizzazione

en: Please specify what type of queue do you want to reset: `full` or `regular`.
it: Specifica quale tipo di coda desideri reimpostare: `full` o `regular`.

en: Please try again later.
it: Riprova più tardi.

en: Please verify your birthday.
it: Per favore verifica la tua data di nascita.

en: Please view this post in your web browser to complete the quiz.
it: Visualizza questo post sul browser per completare il quiz

en: Please visit a single post view to reveal the customization options.
it: Visita un singolo post per vedere le opzioni di personalizzazione.

en: Plugin %s is not installed.
it: Il plugin %s non è installato.

en: Plugin Settings
it: Impostazioni del plugin

en: Plugin Updates
it: Aggiornamenti plugin

en: Plugin activated.
it: Plugin attivato.

en: Plugin can only be Network Activated
it: Il plugin può essere attivato solo sulla rete

en: Plugin deactivated.
it: Plugin disattivato.

en: Plugin deactivation is not allowed
it: Disattivazione del plugin non autorizzata

en: Plugin found.
it: Il plugin è stato trovato.

en: Plugin icon
it: Icona del plugin

en: Plugin needs updating. | Plugins need updating.
it[0]: Il plugin deve essere aggiornato.
it[1]: I plugin devono essere aggiornati.

en: Plugins
it: Plugin

en: Podcast audio RSS feed has no tracks.
it: Il feed RSS degli audio del podcast non ha tracce.

en: Podcast audio is an invalid type.
it: Il tipo di audio del podcast non è valido.

en: Podcast settings
it: Impostazioni per podcast

en: Popular
it: I più amati

en: Popular Labels
it: Etichette popolari

en: Popular Project Tags
it: Tag di progetto popolari

en: Popular WordPress services by Automattic
it: I servizi più popolari di WordPress da Automattic

en: Portfolio Archive Content
it: Contenuto dell'archivio del Portfolio

en: Portfolio Archive Featured Image
it: Immagine in evidenza dell'archivio del Portfolio

en: Portfolio Archive Title
it: Titolo dell'archivio del Portfolio

en: Portfolio Projects
it: Progetti Portfolio

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
it: Nelle pagine di Portfolio vengono visualizzati al massimo %1$s progetti

en: Portfolio: Custom content types
it: Portfolio: Tipi di contenuto personalizzati

en: Portfolios
it: Portfolio

en: Portfolios shortcode: [portfolio]
it: Shortcode del portfolio: [portfolio]

en: Position
it: Posizione

en: Post Comment
it: Pubblica un commento

en: Post Details
it: Dettagli dell'articolo

en: Post Type
it: Tipo di articolo

en: Post by %s.
it: Bericht van %s.

en: Post by Email
it: Post via Email

en: Post by email
it: Pubblica tramite e-mail

en: Post by email is a quick way to publish new posts without visiting your site.
it: La pubblicazione tramite e-mail è un modo rapido per pubblicare nuovi articoli senza visitare il tuo sito.

en: Post by email is a quick way to publish new posts without visiting your site. We’ll generate a unique email address for you to send your content to, which will then appear on your site just like any other post.
it: la pubblicazione tramite e-mail è un modo rapido per pubblicare nuovi articoli senza visitare il tuo sito. Genereremo un indirizzo e-mail unico per l'invio dei tuoi contenuti, che verrà poi visualizzato sul tuo sito come un qualsiasi altro articolo.

en: Post converted. | %s posts converted
it[0]: Conversione dell'articolo effettuata
it[1]: Conversione di %s articoli effettuata

en: Post excerpt
it: Riassunto dell'articolo

en: Post not found
it: Articolo non trovato

en: Post published and sending emails to subscribers.
it: Articolo pubblicato. Invio delle e-mail agli abbonati.

en: Post published and sharing on %1$s.
it: Articolo pubblicato e condivisione su %1$s.

en: Post published, sending emails to subscribers and sharing post on %1$s.
it: Articolo pubblicato. Invio delle e-mail agli abbonati e condivisione dell'articolo su %1$s.

en: Post type Archives:
it: Archivio Post type:

en: Post type:
it: Tipo di post:

en: Post types to search (minimum of 1):
it: Tipo di articoli da cercare (minimo 1):

en: Post was not sent - check your email addresses!
it: L'articolo non è stato pubblicato, controlla gli indirizzi e-mail!

en: Postal/Zip Code
it: CAP

en: Poster Image
it: Immagine Poster

en: Posts
it: Articoli

en: Posts & Comments
it: Articoli e Commenti

[ctx: Posts about Category written by John and Bob]
en: Posts about %1$s written by %2$l
it: Post su %1$s scritto da %2$l

en: Posts page
it: Pagina articoli

en: Preload
it: Precaricamento

en: Preprocessor:
it: Pre-processore:

en: Press This
it: Pubblicalo

en: Prevent login attacks, and get instant notifications when there’s an issue with your site.
it: Previeni attacchi di login e ricevi notifiche istantanee quando si verifica un problema con il tuo sito.

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview unavailable: you haven't published enough posts with similar content.
it: Anteprima non disponibile: non hai pubblicato abbastanza articoli con un simile contenuto.

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
it: Anteprima: le modifiche devono essere salvate, altrimenti andranno perse

en: Previous Slide
it: Diapositiva precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Primary Color
it: Colore principale

en: Primary language for the site.
it: Lingua primaria per il sito.

en: Print
it: Stampa

en: Print page
it: Stampa pagina

en: Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use. 
    To find out more, including how to control cookies, see here:
it: Privacy e cookie: Questo sito utilizza cookie. Continuando a utilizzare questo sito web, si accetta l’utilizzo dei cookie. 
    Per ulteriori informazioni, anche su controllo dei cookie, leggi qui:

en: Privacy Policy Link
it: Link all’informativa sulla privacy.

en: Privacy information
it: Informazioni sulla privacy

en: Problem creating file for theme download
it: Problema creando il file per scaricare il tema

en: Problem downloading theme
it: Problema scaricando il tema

en: Processing text
it: Testo di elaborazione

en: Processing...
it: Processamento...

en: Processing…
it: Elaborazione in corso...

en: Product
it: Prodotto

en: Product Image
it: Immagine prodotto

en: Product image
it: Immagine prodotto

en: Products
it: Prodotti

en: Profile
it: Profilo

en: Project
it: Progetto

en: Project Tag
it: Tag di Progetto

en: Project Tags
it: Tag di progetto

en: Project Type
it: Tipo di progetto

en: Project Types
it: Tipi di progetto

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
it: Bozza dell'elemento di progetto aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Antemprima progetto</a>

en: Project list navigation
it: Navigazione elenco progetti

en: Project published and sharing project on %1$s.
it: Progetto pubblicato. Condivisione del progetto su %1$s.

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
it: Progetto pubblicato. <a href="%s">Visualizza progetto</a>

en: Project restored to revision from %s
it: Progetto ripristinato per la revisione da %s

en: Project saved.
it: Progetto salvato.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
it: Progetto programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Antemprima progetto</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
it: Progetto inviato. <a target="_blank" href="%s">Antemprima progetto</a>

en: Project tag list
it: Elenco tag progetti

en: Project tag list navigation
it: Navigazione elenco tag progetto

en: Project type list
it: Elenco tipi di progetti

en: Project type list navigation
it: Navigazione elenco tipi di progetti

en: Project updated.
it: Progetto aggiornato.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
it: Progetto aggiornato. <a href="%s">Visualizza elemento</a>

en: Projects
it: Progetti

en: Projects list
it: Elenco progetti

en: Promote Amazon products and earn a commission from sales.
it: Promuovi i prodotti Amazon e guadagna una commissione sulla vendita.

en: Promotion Settings
it: Impostazioni delle promozioni

en: Property '%s' must be overridden.
it: La propriet&agrave; '%s' deve essere sovrascritta.

en: Protect
it: Protezione

en: Protect API key
it: Proteggi la chiave API

en: Protect against data loss, malware, and malicious attacks.
it: Protezione contro la perdita dei dati, attacchi dannosi e di malware.

en: Protect global whitelist
it: Protezione whitelist globale

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
it: Protect aiuta a proteggerti dai tentativi di accesso mediante attacchi di forza bruta.

en: Protect whitelist
it: Proteggi la lista bianca

en: Protect your site from spam.
it: Proteggi il tuo sito dallo spam.

en: Protects your site from traditional and distributed brute force login attacks.
it: Protegge il sito da attacchi di accesso forzato tradizionali o distribuiti.

en: Proudly powered by WordPress
it: Funziona grazie a WordPress

en: Prove your humanity
it: Dimostra che sei un essere umano

en: Provide your readers with the option to translate your site into their preferred language.
it: Offri ai tuoi lettori l'opzione di tradurre il tuo sito nella loro lingua preferita.

en: Provides the necessary hidden tags needed to verify your WordPress site with various services.
it: Fornisce i tag nascosti necessari per verificare il sito WordPress con diverse servizi.

en: Publication Date
it: Data di pubblicazione

en: Publicize
it: Pubblicizza

en: Publicize Connection success or error message
it: Connessione a Pubblicizza avvenuta correttamente o messaggio di errore

en: Publicize connection %d could not be disconnected
it: La connessione Pubblicizza %d non può essere disconnessa

en: Publicize connection %d could not be disconnected.
it: La connessione Pubblicizza %d non può essere disconnessa.

en: Publicize connection %d has been disconnected.
it: La connessione Pubblicizza %d è stata disconnessa.

en: Publicize to my <strong>Facebook Page</strong>:
it: Publicize sulla mia <strong>Pagina Facebook</strong>:

en: Publicize to my <strong>Tumblr blog</strong>:
it: Publicize sul mio <strong>Tumblr blog</strong>:

en: Publicize:
it: Pubblicizza:

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish posts on your site by writing and sending an email from any email client instead of using the post editor.
it: Pubblica post sul tuo sito scrivendo ed inviando una email da qualsiasi client di posta elettronica invece di usare l'editor.

en: Published by %s
it: Pubblicato da %s

en: Publisher limits playback of video embeds.
it: L'editore limita la riproduzione del video incorporato.

en: Purchased on %s.
it: Acquisto effettuato in data %s.

en: Purple
it: Viola

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
it: Per controllare il profilo, porta il cursore sul tuo Gravatar

en: Quickly access your Stats, Notifications, Posts and more on WordPress.com.
    		The Toolbar is displayed for any user on the site that is connected to WordPress.com.
it: Accedi velocemente alle tue statistiche, notifiche, articoli e altro ancora su WordPress.com.
    		La barra degli strumenti è mostrata a ogni utente del sito connesso a WordPress.com.

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: RSS Links
it: Link RSS

en: RSVP Form
it: Modulo di conferma

en: Random Order:
it: Ordine casuale:

en: Rate movies, books, songs, recipes — anything you can put a number on.
it: Attribuisci un punteggio a film, libri, brani, ricette: tutto ciò a cui puoi dare un numero.

en: Rating: %1$s out of %2$s.
it: Classificazione: %1$s su %2$s.

en: Re-check Connection
it: Verifica nuovamente connessione

en: Reach a wider audience by automatically sharing your posts on social media.
it: Raggiungere un pubblico più vasto grazie alla condivisione degli articoli sui social media.

[ctx: Read all of the posts by Author Name on Blog Title]
en: Read all of the posts by %1$s on %2$s
it: Leggi tutti gli articoli di %1$s su %2$s

en: Read more about Recurring Payments and related fees.
it: Leggi di più sui Pagamenti ricorrenti e sulle rispettive commissioni.

en: Read more at %7$s
it: Leggi tutto su %7$s

en: Real-Time Backups
it: Backup in tempo reale

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, and automated security scanning.
it: Backup in tempo reale di tutti i dati del tuo sito con spazio illimitato, ripristini con un clic e scansione di sicurezza automatica.

en: Real-time backup of all your site data with unlimited space, one-click restores, automated security scanning, and priority support
it: Backup in tempo reale di tutti i dati del tuo sito con spazio illimitato, ripristini con un clic, scansione di sicurezza automatica e supporto prioritario.

en: Real-time site backups and automatic threat resolution.
it: Backup del sito in tempo reale e risoluzione automatica delle minacce.

en: Reason for the extension not being available
it: Motivo per cui l'estensione non è disponibile

en: Receive Monitor Email Notifications.
it: Ricevi le notifiche via email dal modulo Monitor

en: Recent Posts
it: Articoli Recenti

en: Reconnect your site now
it: Ricollega il tuo sito ora

en: Records are all posts, pages, custom post types, and other types of content indexed by Jetpack Search.
it: I record sono tutti gli articoli, le pagine, i tipi di articoli personalizzati e altri tipi di contenuti indicizzati da Ricerca di Jetpack.

en: Recovery instructions were sent to %s. Check your inbox!
it: Le istruzioni di recupero sono state inviate a %s. Controlla la posta in arrivo!

en: Rectangle 300x250
it: Rettangolo 300x250

en: Recurring Payments
it: Pagamenti ricorrenti

en: Recurring Payments plans
it: Piani con Pagamenti ricorrenti

en: Red
it: Rosso

en: Redirect Address
it: Indirizzo di reindirizzamento

en: Redirect to another webpage
it: Reindirizza a un'altra pagina web

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
it: Aggiorna la connessione con %s

en: Regenerate Address
it: Rigenera Indirizzo

en: Regenerate Post by Email address
it: Rigenera il post dall'indirizzo email

en: Regenerate address
it: Rigenera indirizzi

en: Regenerated %(slug)s address .
it: %(slug)s indirizzi rigenerati.

en: Regenerated Post by Email address.
it: Post rigenerati dall'indirizzo email.

en: Register on Eventbrite
it: Registrati su Eventbrite

en: Registration Form
it: Modulo per la registrazione

en: Related
it: Correlati

en: Related Posts
it: Articoli correlati

en: Related Posts Settings
it: Impostazioni articoli correlati

en: Related posts
it: Articoli correlati

en: Relevance
it: Pertinenza

en: Relevance (recommended)
it: Pertinenza (consigliato)

en: Relevant search results and filtering tightly integrated with your theme.
it: Risultati di ricerca pertinenti e filtri strettamente integrati con il tema.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Image
it: Rimuovi immagine

en: Remove Poster Image
it: Rimuovi Immagine Poster

en: Remove Service
it: Rimuovere il servizio

en: Remove Token
it: Rimuovi token

en: Remove button margin
it: Rimuovi il bordo del pulsante

en: Remove image
it: Rimuovi immagine

en: Remove logo
it: Rimuovi logo

en: Remove option
it: Rimuovi opzione

en: Removes spam from comments and contact forms.
it: Rimuove lo spam da commenti e form di contatto.

en: Renew interval
it: Intervallo di rinnovo

en: Renews on %s.
it: Si rinnova il giorno %s.

en: Repeat Visitor
it: Ripeti visitatore

en: Replace
it: Sostituisci

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
it: Sostituisci il <a href="%s">CSS del tema</a> <b>(Per utenti esperti)</b>

en: Replace image
it: Sostituisci immagine

en: Replacement
it: Sostituzione

en: Replaces the standard WordPress comment form with a new comment system that includes social media login options.
it: Sostituisce il form di commento WordPress standard con un nuovo sistema di commento che include le opzioni di accesso con i social media.

en: Request failed with code %s
it: Richiesta non riuscita con codice %s

en: Request to %1$s returned a non-200 response code: %2$d.
it: La richiesta di %1$s ha restituito un codice di risposta diverso da 200: %2$d.

en: Request to %1$s returned an error: (%2$d) %3$s.
it: La richiesta di %1$s ha restituito un errore: (%2$d) %3$s.

en: Require Two-Step Authentication
it: Richiede Autenticazione a 2 fattori (Two-Step)

en: Require accounts to use WordPress.com Two-Step Authentication
it: Richiede gli account per usare l'autenticazione a due fattori di WordPress.com

en: Required
it: Richiesto

en: Required?
it: Obbligatorio?

en: Reset Full Sync Queue on %s
it: Reimposta coda sincronizzazione completa il giorno %s

en: Reset Full Sync and Regular Queues Queue on %s
it: Reimposta la coda delle code di sincronizzazione completa e standard il giorno %s

en: Reset Regular Sync Queue on %s
it: Reimposta coda sincronizzazione standard il giorno %s

en: Resetting Jetpack Options for %s...
it: Ripristino delle opzioni Jetpack per %s...

en: Resetting Jetpack options…
it: Resettando le opzioni di Jetpack...

en: Resetting default modules...
it: Ripristino dei moduli predefiniti in corso...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
it: Ripristino delle opzioni jetpack memorizzate in wp_options...

en: Resolve
it: Risolvi

en: Response was not OK:
it: La risposta non era OK:

en: Restaurant | Restaurants
it[0]: Ristorante
it[1]: Ristoranti

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore this item from the Trash
it: Ripristinare questo elemento dal cestino

en: Revue Username
it: Nome utente Revue

en: Right
it: Destra

en: Rounded corners
it: Angoli arrotondati

en: SEO Description
it: Descrizione SEO

en: SEO Tools
it: Strumenti SEO

en: SEO tools are not enabled for this site.
it: Gli strumenti SEO non sono abilitati per questo sito.

en: SIGNUP
it: ISCRIVITI

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save &amp; Buy Upgrade
it: Salva e &amp; Acquista Upgrade

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save New Order
it: Salva il Nuovo Ordine

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Save Stylesheet
it: Salva foglio di stile

en: Save and go back to form builder
it: Salva e torna alla creazione moduli

en: Save this field
it: Salva questo campo

en: Saved successfully
it: Salvato correttamente

en: Saving…
it: Salvataggio in corso...

en: Scan
it: Scansione

en: Scan state correctly received.
it: Stato della scansione correttamente ricevuto.

en: Schedule posts
it: Programma articoli

en: Schedule unlimited tweets, Facebook posts, and other social posts in advance.
it: Programma in anticipo i tweet illimitati e gli articoli su Facebook e su altri social network.

en: Scroll back to top
it: Scorri in alto

en: Scroll to zoom
it: Scorri per lo zoom

en: Search
it: Cerca

en: Search Comics
it: Cerca tra le Vignette

en: Search Engine
it: Motore di ricerca

en: Search Feedback
it: Cerca feedback

en: Search Menu Item Labels
it: Cerca etichette elementi menu

en: Search Menu Items
it: Cerca elementi menu

en: Search Menu Sections
it: Cerca le Sezioni Menu'

en: Search Modules…
it: Cerca Moduli...

en: Search Project Tags
it: Cerca tag di progetto

en: Search Project Types
it: Cerca tipi di progetto

en: Search Projects
it: Cerca progetti

en: Search Testimonials
it: Cerca le Testimonianze

en: Search by entering an Amazon product name or ID below.
it: Ricerca inserendo il nome o l'ID di un prodotto Amazon di seguito.

en: Search engines can't access your site at the moment. If you'd like to make your site accessible, check your {{a}}Reading settings{{/a}} and switch "Search Engine Visibility" on.
it: Al momento, i motori di ricerca non possono accedere al tuo sito. Se desideri rendere il tuo sito accessibile, controlla le{{a}}Impostazioni lettura{{/a}} e attiva la "Visibilità ai motori di ricerca".

en: Search for a Jetpack feature.
it: Cerca una funzionalità di Jetpack.

en: Search for a term or paste a Giphy URL
it: Cerca un termine o incolla un URL Giphy

en: Search for and insert an animated image.
it: Cerca e inserisci un'immagine animata.

en: Search our support site
it: Cerca il nostro sito di supporto

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Search support docs
it: Cerca documenti di supporto

en: Search supports many customizations.
it: Ricerca supporta molte personalizzazioni.

[ctx: Search term.]
en: data
it: dati

[ctx: Search term.]
en: terms of service
it: termini di servizio

[ctx: Search term.]
en: tos
it: ToS (Termini di Servizio)

[ctx: Search term.]
en: tracks
it: tracce

en: Second ad below post
it: Seconda pubblicità sotto l'articolo

en: Second param must be numeric or empty
it: Il secondo parametro deve essere numerico oppure vuoto

en: Secondary Color
it: Colore secondario

en: Secure Sign On
it: Accesso sicuro

en: Security
it: Sicurezza

en: Security & Backups
it: Sicurezza e backup

en: Security threat found. Please {{a}}fix it{{/a}} as soon as possible. | Security threats found. Please {{a}}fix these{{/a}} as soon as possible.
it[0]: Rilevata minaccia alla sicurezza. {{a}}Correggila{{/a}} il prima possibile.
it[1]: Rilevate minacce alla sicurezza. {{a}}Correggile{{/a}} il prima possibile.

en: See Github for more on Sync Settings
it: Vedi Github per ulteriori informazioni sulle impostazioni di sincronizzazione

en: See your earnings, subscriber list, and products.
it: Vedi i tuoi guadagni, l'elenco di abbonati e i prodotti.

en: Select
it: Seleziona

en: Select Poster Image
it: Seleziona Immagine Poster

en: Select a Simple Payments Button:
it: Aggiungi un pulsante Pagamenti facili:

en: Select a backup option:
it: Seleziona un'opzione di backup:

en: Select a theme&hellip;
it: Seleziona un theme&hellip;

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
it: Seleziona un utente oppure scegli «personalizza» ed inserisci un indirizzo email personale.

en: Select an episode to play it in the audio player.
it: Seleziona un episodio da riprodurre sul lettore audio.

en: Select an image
it: Selezionare un'immagine

en: Select and play episodes from a single podcast.
it: Seleziona e riproduci episodi di un singolo podcast.

en: Select another theme to view its custom CSS.
it: Seleziona un altro tema per visualizzare il suo CSS personalizzato.

en: Select feedback to download
it: Seleziona il feedback da scaricare

en: Select one
it: Selezione singola

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
it: Seleziona i ruoli che potranno visualizzare i prospetti statistici.

en: Select your Instagram account:
it: Seleziona il tuo account Instagram:

en: Send Email
it: Invia e-mail

en: Send Feedback
it: Invia il feedback

en: Send RSVP
it: Invia conferma

en: Send email
it: Invia email

en: Send email notification when someone follows my blog
it: Invia una notifica via e-mail quando qualcuno segue il mio blog

en: Send email notification when someone likes a post
it: Invia una notifica email quando qualcuno fa like a un post

en: Send post notifications to your visitors.
it: Invia le notifiche degli articoli ai visitatori.

en: Send to Email Address
it: Invia a indirizzo e-mail

en: Send us a message!
it: Scrivici un messaggio!

en: Send your new posts to this email address:
it: Invia i tuoi nuovi articoli a questo indirizzo e-mail:

en: Sending login email…
it: Invio dell'e-mail di accesso in corso...

en: Sent by a verified %s user.
it: Inviato da un utente verificato di %s.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
it: Inviato da un visitatore non verificato sul tuo sito.

en: Sent data to WordPress.com
it: Dati inviati a WordPress.com

en: Sent more data to WordPress.com
it: Piu' dati inviati a WordPress.com

en: Separate tags with commas
it: Separa i tag con delle virgole

en: Serves images using Jetpack's fast global network of servers.
it: Fornisce le immagini usando la rapida rete globale di server di Jetpack.

en: Service name
it: Nome servizio

en: Services dragged here will appear individually.
it: I servizi trascinati qui appariranno singolarmente.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
it: I servizi trascinati qui saranno nascosti dietro un pulsante Condividi.

en: Set Token
it: Configura token

en: Set a different content width for full size images.
it: Imposta una larghezza differente per le immagini a grandezza naturale.

en: Set as logo
it: Imposta come logo

en: Set the placeholder text
it: Imposta il testo del segnaposto

en: Set up
it: Imposta

en: Set up Jetpack
it: Configura Jetpack

en: Set up Jetpack for better site security, performance, and more.
it: Configura Jetpack per avere una migliore sicurezza del sito, maggiori prestazioni e molto altro.

en: Set up Mailchimp form
it: Configura il modulo MailChimp

en: Set up your site security
it: Configura la sicurezza del sito

en: Setting up
it: Impostazione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings have been saved
it: Impostazioni salvate

[ctx: Settings header]
en: Anti-spam
it: Antispam

[ctx: Settings header]
en: Auto-update plugins
it: Aggiorna automaticamente i plugin

[ctx: Settings header]
en: Backups and security scanning
it: Backup e scan di sicurezza

[ctx: Settings header]
en: Brute force attack protection
it: Protezione da attacchi di forza bruta

[ctx: Settings header]
en: Composing
it: Creazione

[ctx: Settings header]
en: Downtime monitoring
it: Monitoraggio dei tempi di inattività

[ctx: Settings header]
en: Jetpack Backup
it: Backup Jetpack

[ctx: Settings header]
en: Like buttons
it: Pulsanti Like

[ctx: Settings header]
en: Privacy Settings
it: Impostazioni della privacy

[ctx: Settings header]
en: Publicize connections
it: Connessioni di Publicize

[ctx: Settings header]
en: Search engine optimization
it: Ottimizzazione motori di ricerca

[ctx: Settings header]
en: Sharing buttons
it: Bottoni di condivisione

[ctx: Settings header]
en: Site stats
it: Statistiche del sito

[ctx: Settings header]
en: WP.me Shortlinks
it: Shortlink di WP.me

[ctx: Settings header]
en: Widgets
it: Widget

[ctx: Settings header]
en: WordPress.com toolbar
it: Barra degli strumenti di WordPress.com

[ctx: Settings header, noun.]
en: WordPress.com login
it: Accesso a WordPress.com

en: Share
it: Condivisione

en: Share information with our analytics tool about your use of services while logged in to your WordPress.com account. {{cookiePolicyLink}}Learn more{{/cookiePolicyLink}}.
it: Condividi informazioni con il nostro strumento di analisi relativamente al tuo uso dei servizi mentre sei connesso con il tuo account WordPress.com. {{cookiePolicyLink}}Scopri di più{{/cookiePolicyLink}}.

en: Share on Tumblr
it: Condividi su Tumblr

en: Share this post
it: Condividi questo articolo

en: Share this:
it: Condividi:

en: Share your content to social media, reaching new audiences and increasing engagement.
it: Condividi i tuoi contenuti sui social media, raggiungendo nuovi segmenti di pubblico e aumentando il coinvolgimento.

en: Shared Post
it: Post Condiviso

en: Sharing
it: Condivisione

en: Sharing Buttons
it: Pulsanti di condivisione

en: Sharing Label
it: Etichetta di condivisione

en: Sharing Settings
it: Impostazioni di condivisione

en: Sharing URL
it: URL di condivisione

en: Sharing is off. Add services above to enable.
it: La condivisione è disabilitata. Per abilitarla, aggiungi i servizi in alto.

en: Sharing label
it: Etichetta di condivisione

en: Shelf:
it: Scaffale:

en: Shield Badge
it: Badge a forma di scudo

en: Shop Now
it: Acquista ora

[ctx: Short label appearing near a block requiring a paid plan]
en: paid
it: a pagamento

[ctx: Short message informing user that the site is secure.]
en: Secure
it: Sicuro

[ctx: Short warning message]
en: Updates needed
it: Update necessari

en: Shortcode Embeds
it: Incorporare Shortcode

[ctx: Shorthand for Terms of Service.]
en: Terms
it: Termini

en: Show Account Links
it: Mostra i link agli account

en: Show Author/Seller
it: Mostra autore/venditore

en: Show Cover Art
it: Mostra copertina

en: Show Cover Photo
it: Visualizza la foto di copertina

en: Show Episode Description
it: Mostra descrizione episodio

en: Show Excerpts:
it: Mostra i riassunti:

en: Show Faces
it: Mostra Facce

en: Show Featured Image:
it: Mostra l'immagine in primo piano:

en: Show Fullscreen Button
it: Mostra pulsante per schermo intero

en: Show Gravatar hovercards alongside comments.
it: Mostra le Hovercard di Gravatar insieme ai commenti.

en: Show Image
it: Mostra immagine

en: Show Page Posts.
it: Visualizza gli articoli della pagina.

en: Show Personal Links
it: Mostra Link Privati

en: Show Price
it: Mostra prezzo

en: Show Purchase Button
it: Mostra pulsante Acquista

en: Show Timeline
it: Mostra timeline

en: Show Title
it: Mostra titolo

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
it: Mostra un'opzione <em>'segui il blog'</em> nel modulo per i commenti

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
it: Mostra un'opzione <em>'segui i commenti'</em> nel modulo per i commenti

en: Show a custom text message
it: Mostra un messaggio di testo personalizzato

en: Show a headline
it: Mostra intestazione

en: Show a hit counter for your blog.
it: Mostra un contatore di click per il tuo blog

en: Show a maximum of
it: Mostra un massimo di

en: Show a summary of submitted fields
it: Mostra un riepilogo dei campi inviati

en: Show a thumbnail image where available
it: Visualizza un'immagine in miniatura se disponibile

en: Show a thumbnail image where available.
it: Visualizza un'immagine in miniatura se disponibile.

en: Show ads on the first article on your home page or at the end of every page and post. Place additional ads at the top of your site and to any widget area to increase your earnings.
it: Mostra le pubblicità nel primo articolo della tua home page o alla fine di ogni pagina e post. Puoi sistemare altri ads in aggiunta nella parte superiore del tuo sito e in ogni area widget, così da aumentare i guadagni.

en: Show after threshold
it: Mostra dopo soglia

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Show before threshold
it: Mostra prima soglia

en: Show buttons on
it: Mostra i pulsanti su

en: Show comments area in carousel
it: Mostra l'area dei commenti nel carosello

en: Show context
it: Mostra contesto

en: Show context (category or tag)
it: Mostra contesto (categoria o tag)

en: Show date
it: Mostra data

en: Show entry date
it: Mostra la data

en: Show first name field.
it: Mostra campo del nome.

en: Show last name field.
it: Mostra campo del cognome.

en: Show likes.
it: Mostra i Mi piace.

en: Show map
it: Mostra mappa

en: Show map of photo location in carousel, when available.
it: Se disponibile, mostra la mappa del luogo della foto nel carosello.

en: Show photo Exif metadata in carousel (when available)
it: Mostra i metadati Exif delle foto nel carosello, quando disponibile.

en: Show photo metadata (<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
it: Se disponibili, mostra i metadati della foto (<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) nel carosello.

en: Show photo metadata (<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
it: Se disponibili, mostra i metadati della foto (<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) nel carosello.

en: Show profile photos in the plugin.
it: Mostra le foto del profilo nel plugin.

en: Show related content after posts
it: Mostra i contenuti correlati dopo i post

en: Show search box
it: Mostra casella di ricerca

en: Show sharing buttons.
it: Mostra i pulsanti di condivisione.

en: Show sort selection dropdown
it: Mostra menu a discesa della selezione di ordinamento

en: Show street names
it: Mostra il nome delle strade

en: Show subscriber count
it: Mostra il conteggio degli abbonati

en: Show the Reblog button on posts
it: Mostra il pulsante Reblog negli articoli

en: Show thumbnails
it: Mostra miniature

en: Show top posts over
it: Mostra gli articoli principali in alto

en: Show top search terms over
it: Visualizza le parole più ricercate in alto

en: Show total number of followers? (%s follower) | Show total number of followers? (%s followers)
it[0]: Mostrare il numero totale di follower? (%s follower)
it[1]: Mostrare il numero totale di follower? %s follower

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
it[0]: Mostra il numero complessivo di iscritti? (%s iscritto)
it[1]: Mostra il numero complessivo di iscritti? (%s iscritti)

en: Show visitors related content from your site at the bottom of your posts. This encourages them
    		to browse more content, explore your site, and transform them into regular readers.
it: Mostra del contenuto rilevante ai tuoi visitatori alla fine dei tuoi articoli. Questo gli incoraggia 
    		 a esplorare maggiormente il tuo sito, scoprire più contenuti e a trasformarli in lettori regolari.

en: Show your support for the Internet Defense League.
it: Mostra il tuo supporto per Internet Defense League.

en: Show:
it: Mostra:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: and
it: e

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
it: o

en: Shows %s post on each load. | Shows %s posts on each load.
it[0]: Mostra %s articolo ad ogni caricamento.
it[1]: Mostra  %s articoli ad ogni caricamento.

en: Shows your most viewed posts and pages.
it: Mostra gli articoli e le pagine più visitati.

en: Shutter Speed
it: Velocità di scatto

en: Side by side
it: Fianco a fianco

en: Sign Out
it: Esci

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Sign up for OpenTable
it: Iscriviti per OpenTable

en: Signup Field Tag
it: Tag del campo di iscrizione

en: Signup Field Value
it: Valore del campo di iscrizione

en: Signup Location Tracking
it: Monitoraggio della posizione all'iscrizione

en: Silver
it: Argento

en: Similar post
it: Articolo simile

en: Simple Payments
it: Pagamenti facili

en: Simple Payments Block
it: Blocco Pagamenti facili

en: Simple Payments orders
it: Simple Payments - ordini

en: Simple Payments products
it: Simple Payment - prodotti

en: Simple and concise statistics about your traffic. Jetpack collects data about pageviews, likes, comments,
    		locations, and top posts. View them in your dashboard or on WordPress.com.
it: Statistiche semplici e coincise riguardo il traffico. Jetpack raccoglie i dati sulle collects pageviews, likes, commenti,
    		localizzazioni, e top post. Guardale dalla tua bacheca o su WordPress.com.

en: Simple payments button; paypal email.
it: Pulsante Pagamenti facili; e-mail PayPal.

en: Simple payments; allow multiple items
it: Pagamenti facili; consenti più elementi

en: Simple payments; currency code.
it: Pagamenti facili; codice valuta.

en: Simple payments; price.
it: Pagamenti facili; prezzo.

en: Simple payments; status.
it: Pagamenti facili; stato.

en: Simple payments; text with "Buy" or other CTA
it: Pagamenti facili; testo con "Compra" o altre CTA

en: Simplify your site security and performance with Jetpack
it: Semplifica la sicurezza e le prestazioni del tuo sito con Jetpack

en: Simply duplicate content.
it: Duplica i contenuti in maniera semplice.

en: Since your milestone
it: Dal tuo milestone

en: Site Accelerator
it: Acceleratore del sito

en: Site Backups
it: Backup del sito

en: Site ID is missing.
it: ID del sito mancante.

en: Site ID must be provided to disconnect a sub-site.
it: Devi inserire l'ID del sito per disconnettere un sub-sito

en: Site ID must be provided to register a sub-site.
it: Devi inserire l'ID del sito per registrare un sub-sito

en: Site Logo
it: Logo del sito

en: Site Name
it: Nome del Sito

en: Site Pages
it: Pagine del sito

en: Site Security
it: Sicurezza del sito

en: Site Stats
it: Statistiche Sito

en: Site accelerator is no longer speeding up your site!
it: L'acceleratore del sito non velocizzerà più il tuo sito.

en: Site accelerator is now speeding up your site!
it: L'acceleratore del sito sta ora velocizzando il tuo sito.

en: Site activity
it: Attività del sito

en: Site benefits correctly received.
it: Vantaggi del sito ricevuti correttamente.

en: Site connection failed!
it: Collegamento al sito non riuscito!

en: Site data correctly received.
it: I dati del sito sono stati ricevuti correttamente.

en: Site failed to verify: %(error)s
it: Impossibile verificare il sito: %(error)s

en: Site features correctly received.
it: Funzioni del sito ricevute correttamente.

en: Site is under construction and cannot be verified
it: Il sito è in costruzione e non può essere verificato

en: Site is verified
it: Il sito è verificato

en: Site not verified with any service.
it: Il sito non è verificato con nessun servizio.

en: Site products correctly received.
it: Prodotti del sito ricevuti correttamente.

en: Site purchases correctly received.
it: Acquisti del sito ricevuti correttamente.

en: Site stats showing an evolution in traffic and engagement
it: Statistiche del sito che indicano l’evoluzione di traffico e coinvolgimento

en: Site successfully connected.
it: Il sito è stato correttamente collegato.

en: Site verification
it: Verifica del sito

en: Sitemap Interval
it: Intervallo della sitemap

en: Sitemap URL
it: URL della sitemap

en: Sitemaps
it: Sitemap

en: Sitemaps are files that search engines like Google or Bing use to index your website. They can help improve your ranking in search results. When you enable this feature, Jetpack will create sitemaps for you and update them automatically when the content on your site changes.
it: Le sitemap sono file che i motori di ricerca come Google o Bing utilizzano per indicizzare il tuo sito web. Possono aiutare a migliorare il tuo posizionamento nei risultati di ricerca. Quando abiliti questa funzione, Jetpack crea sitemap per te e le aggiorna automaticamente quando il contenuto del tuo sito cambia.

en: Sites
it: Siti

en: Size:
it: Dimensione:

en: Skip
it: Salta

en: Skip to recommended features
it: Salta le funzioni consigliate

en: Skip to toolbar
it: Salta alla barra degli strumenti

[ctx: Slideshow transition effect]
en: Fade
it: Sbiadisci

[ctx: Slideshow transition effect]
en: Slide
it: Diapositiva

en: Small
it: Piccolo

en: Social Icons
it: Icone di social network

en: Social Links Menu
it: Menu link social

en: Social Media
it: Social media

en: Social Media Icons (Deprecated)
it: Icone dei social media (deprecate)

en: Social Menu
it: Menu social

en: Solutions
it: Soluzioni

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
it: Alcuni temi e plugin <a href="%1$s" target="_blank">vanno in conflitto</a> con Jetpack – controlla la <a href="%2$s" target="_blank">lista</a>. (Puoi anche cercare nella <a href="%3$s" target="_blank">pagina di supporto di Jetpack</a> o <a href="%4$s" target="_blank">nel forum di supporto di Jetpack</a> se altri hanno avuto il tuo stesso problema e l'hanno risolto.)

en: Someone follows my blog
it: Qualcuno segue il mio blog

en: Someone likes one of my posts
it: A qualcuno piace uno dei miei articoli

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
it: Qualcuno stà cercando di farsi concedere l'accesso al tuo sito con l'inganno. Oppure può essere che hai solo riscontrato un bug:). In entrambi i casi, chiudi questa finestra.

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
it: C'è stata un po' di confusione e un utente non previsto di WordPress.com ha effettuato l'accesso.

en: Something happened while loading stats. Please try again later or {{a}}view your stats now on WordPress.com{{/a}}
it: È successo qualcosa caricando le statistiche. Prova di nuovo tra un po' {{a}}guarda le tue statistiche ora su WordPress.com{{/a}}

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. Try following the instructions <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a> to embed a form on your site.
it: Si è verificato un errore con lo shortcode Wufoo. Prova a seguire le istruzioni <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">qui</a> per incorporare un modulo sul tuo sito.

en: Something went wrong:
it: Qualcosa è andata storta:

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
it: E' successo qualcosa che non sarebbe mai dovuto succedere. Siamo spiacenti. Prova ancora, dovrebbe funzionare.

en: Sorry, Publicize is not available on your site right now.
it: Siamo spiacenti, Pubblicizza non è disponibile al momento sul tuo sito.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
it: Si è verificato un problema durante la pubblicazione del commento. Riprova più tardi.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
it: Non è stato possibile autenticare la tua richiesta.

en: Sorry, no updating arrays at this time
it: Purtroppo non è possibile aggiornare le matrici in questo momento

en: Sorry, nothing to report.
it: Spiacente, niente da riportare.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
it: Spiacenti, qualcosa è andato storto con la connessione Jetpack.

en: Sorry, that Pinterest URL was not recognized.
it: Questo URL di Pinterest non è stato riconosciuto.

en: Sorry, this content could not be embedded.
it: Impossibile incorporare questo contenuto.

en: Sorry, you are not allowed to access Publicize data for this post.
it: Non disponi del permesso per accedere ai dati di Pubblicizza per questo articolo.

en: Sorry, you are not allowed to access Publicize data on this site.
it: Non disponi del permesso per accedere ai dati di Pubblicizza su questo sito.

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
it: Non hai i permessi per attivare questo plugin

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
it: Non hai i permessi per disattivare questo plugin

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
it: Non hai i permessi per vedere l'anteprima delle bozze.

en: Sorry, you cannot view this resource.
it: Mi dispiace, non puoi vedere questa risorsa!

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
it: Ci dispiace, il tuo blog non consente di condividere articoli tramite e-mail.

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
it: Siamo spiacenti, il tuo browser non è supportato. Esegui l'upgrade su browsehappy.com.

en: Sort by
it: Ordina per

en: Sort by:
it: Ordinato per:

en: Space Between
it: Spazio intermedio

en: Space Inside
it: Spazio interno

en: Spacing Settings
it: Impostazioni spaziatura

en: Spam filtering and priority support.
it: Filtro antispam e supporto prioritario.

en: Spam is automatically blocked from your comments.
it: Lo spam viene automaticamente bloccato dai tuoi commenti.

en: Spam it: %s
it: Marca come spam: %s

en: Specified object_type not recognized
it: Object_type specificato non riconosciuto

en: Speed up image load times
it: Velocizza i tempi di caricamento delle immagini

en: Speed up static file load times
it: Velocizza i tempi di caricamento dei file statici

en: Speed up your site and provide mobile-ready images with {{a}}our CDN{{/a}}
it: Accelera il tuo sito e fornisci immagini predisposte per i dispositivi mobili con {{a}}la nostra CDN{{/a}}

en: Square Tiles
it: Mosaico Quadrato

en: Stack on mobile
it: Stack su mobile

en: Standard (224 x 301 pixels)
it: Standard (224 x 301 pixel)

en: Star Rating
it: Valutazione a stelle

en: Stars
it: Stelle

en: Start Fresh
it: Rinizia da capo

en: Start Fresh &amp; Create New Connection
it: Inizia d'accapo &amp; crea una connessione nuova

en: Start Video After
it: Fai partire il video dopo

en: Start earning
it: Inizia a guadagnare

en: Start sharing
it: Inizia a condividere

en: Start with free
it: Inizia gratuitamente

en: State/Province/Region
it: Stato/Provincia/Regione

en: Static page:
it: Pagina statica:

en: Stats
it: Statistiche

en: Stats <span>by %s</span>
it: Statistiche <span>di %s</span>

en: Status updated
it: Stato aggiornato

en: Stay up-to-date with your site.
it: Rimani aggiornato con il tuo sito.

en: Still having trouble?
it: Stai riscontrando ancora problemi?

en: Stop malicious login attempts.
it: Arresta i tentativi di accesso dannosi.

en: Stop threats to keep your website safe.
it: Blocca le minacce per mantenere il tuo sito web al sicuro.

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Style
it: Stile

en: Style:
it: Stile:

en: Styles
it: Stili

en: Stylesheet saved.
it: Foglio di stile salvato.

en: Sub-site override
it: Sovrascrittura sotto-sito

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submit Beta feedback
it: Invia il tuo feedback

en: Submitting Comment%s
it: Sto inviando i(l) commenti(o) " "%s

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscribe Button:
it: Pulsante di Iscrizione:

en: Subscribe Placeholder:
it: Segnaposto per iscrizione:

en: Subscribe to %s
it: Iscriviti a %s

en: Subscribe to Blog via Email
it: Iscriviti al blog tramite email

en: Subscriber count unavailable
it: Conteggio abbonati non disponibile

en: Subscribers
it: Sottoscrittori

en: Subscription Form
it: Modulo abbonamento

en: Subscription description
it: Descrizione abbonamento

en: Subscription received!
it: Abbonamento ricevuto.

en: Subscriptions
it: Abbonamenti

en: Subscriptions have been blocked for this email address.
it: Per questo indirizzo e-mail gli abbonamenti sono stati bloccati.

en: Success Message Text:
it: Testo del messaggio di operazione completata:

en: Success text
it: Testo di operazione completata

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click 'Confirm Follow' to start subscribing.
it: Fatto! È stata appena inviata un'e-mail per confermare l'iscrizione. Per attivarla, apri l'e-mail e fai clic su 'Conferma iscrizione'.

en: Success! You're on the list.
it: Fatto! Sei nell'elenco.

en: Successfully created block %1$s with slug %2$s
it: Blocco %1$s creato con successo con l'abbreviazione %2$s

en: Successfully reset %1$s on %2$d sites.
it: Opzione %1$s ripristinata correttamente su %2$d siti.

en: Summary
it: Riepilogo

en: Sunday
it: Domenica

en: Super Badge
it: Badge super

en: Super-fast, mobile-ready images served by Jetpack
it: Immagini ultra rapide e predisposte per i dispositivi mobili offerte da Jetpack

en: Support
it: Supporto

en: Support documentation
it: Documentazione di supporto

en: Support reference
it: Riferimento di supporto

en: Switch
it: Scambia

en: Switch Site
it: Cambia sito

en: Switch to Classic Editor
it: Passa all'editor classico.

en: Sync Disabled on %s
it: Sincronizzazione disabilitata il giorno %s

en: Sync Disabled on %s. Use `wp jetpack sync enable` to enable syncing again.
it: Sincronizzazione disabilitata il giorno %s. Usa `wp jetpack sync enable` per abilitare nuovamente la sincronizzazione.

en: Sync Enabled on %s
it: Sincronizzazione abilitata il giorno %s

en: Sync Settings:
it: Impostazioni di sincronizzazione:

en: Sync Status:
it: Stato sincronizzazione:

en: Sync errored with code: %s
it: Errore di sincronizzazione con il codice: %s

en: TEST RESULTS:
it: RISULTATI DEL TEST:

en: Tag Dimensions:
it: Dimensioni Tag:

en: Tag name
it: Nome tag

en: Tags
it: Tag

en: Take Our Poll
it: Partecipa al nostro sondaggio

en: Take Our Survey
it: Partecipa al nostro sondaggio

en: Take control of the way search engines represent your site.
it: Assumi il controllo della visualizzazione del tuo sito fornita dai motori di ricerca.

en: Take control of the way search engines represent your site. With Jetpack’s SEO tools you can preview how your content will look on popular search engines and change items like your site name and tagline in seconds.
it: Assumi il controllo della visualizzazione del tuo sito fornita dai motori di ricerca. Gli strumenti SEO di Jetpack ti consentono di visualizzare in anteprima i tuoi contenuti sui motori di ricerca più popolari e di modificare nel giro di pochi secondi elementi come il nome del sito e la tagline.

en: Take flight in ultimate comfort with this stylish t-shirt featuring the Jetpack logo.
it: Prendi il volo nel massimo comfort con l'elegante t-shirt con il logo Jetpack.

en: Take your site to the next level!
it: Fai fare un salto di qualità al tuo sito!

en: Tall (288 x 490 pixels)
it: Altezza (288 x 490 pixel)

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Term not found
it: Termine non trovato

en: Test failed!
it: Test non riuscito.

en: Test names must be unique.
it: I nomi dei test devono essere univoci.

en: Test passed!
it: Test superato!

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: Testimonial Archive Content
it: Contenuto dell'archivio delle Testimonianze

en: Testimonial Archive Featured Image
it: Immagine in evidenza dell'Archivio Testimonianze

en: Testimonial Archive Title
it: Titolo dell'archivio Testimonianze

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
it: La bozza della testimonianza è stata aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima testimonianza</a>

en: Testimonial list navigation
it: Navigazione elenco testimonianze

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
it: Nelle pagine di Testimonianze vengono visualizzate al massimo %1$s testimonianze

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
it: Testimonianza pubblicata. <a href="%s">Visualizza testimonianza</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
it: Testimonianza ripristinata alla revisione del %s

en: Testimonial saved.
it: Testimonianza salvata.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
it: Testimonianza programmata per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima testimonianza</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
it: Testimonianza inviata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima testimonianza</a>

en: Testimonial updated.
it: Testimonianza aggiornata.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
it: La testimonianza è stata aggiornata. <a href="%s">Visualizza testimonianza</a>

en: Testimonial: Custom content types
it: Testimonianza: Tipi di contenuto personalizzati

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Testimonials list
it: Elenco testimonianze

en: Testimonials shortcode: [testimonials]
it: Shortcode delle testimonianze: [testimonials]

en: Testing Jetpack Connection
it: Sto testando la connessione a Jetpack

en: Testing connection for %s
it: Test della connessione per %s

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
it: Verifica la compatibilità del tuo sito con Jetpack...

en: Tests must be valid PHP callables.
it: I test devono essere validi per PHP callable.

en: Text
it: Testo

en: Text & Image Links
it: Collegamento a Testo e Immagine

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Text Elements
it: Elementi testuali

en: Text Link
it: Collegamento al Testo

en: Text List
it: Elenco testo

en: Text Settings
it: Impostazioni del testo

[ctx: Text displayed when there is no information]
en: None
it: Nessuna informazione.

en: Text only
it: Solo testo

en: Textarea
it: Area di testo

en: Thank you for your submission!
it: Grazie per il tuo invio!

en: Thanks for activating Jetpack's brute force attack prevention feature! To start protecting your whole WordPress Multisite Network, please network activate the Jetpack plugin. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite Networks, Jetpack must be network activated in order for the brute force attack prevention feature to work properly.
it: Grazie per aver attivato la funzionalità di prevenzione degli attacchi di forza bruta di Jetpack. Per iniziare a proteggere la tua intera rete WordPress Multisite, attiva il plugin Jetpack a livello di rete. La modalità di gestione degli accessi sulle reti WordPress Multisite richiede l'attivazione di Jetpack a livello di rete. Diversamente, la prevenzione degli attacchi di forza bruta non funziona correttamente.

en: Thanks for subscribing! You&rsquo;ll get an email with a link to confirm your subscription. If you don&rsquo;t get it, please <a href="https://en.support.wordpress.com/contact/">contact us</a>.
it: Grazie per esserti abbonato. Riceverai un'e-mail con un link per confermare l'abbonamento. Se non la ricevi, <a href="https://en.support.wordpress.com/contact/">contattaci</a>.

en: That connection has been removed.
it: Quella connessione è stata rimossa.

en: That post does not have a VideoPress video associated to it.
it: L'articolo non ha un video VideoPress associato.

en: The %1$s service has shut down. This sharing button is not displayed to your visitors and should be removed.
it: Il servizio %1$s non è più disponibile. I visitatori non possono più visualizzare il pulsante di condivisione e dovrebbe essere rimosso.

en: The API key used by the service. Empty if none has been set yet
it: La chiave API usata dal servizio. Vuota se non è stata ancora impostata

en: The Big Day
it: Il grande giorno

en: The Blip.tv service has been shut down since August 20th, 2015.
it: Il servizio Blip.tv è stato chiuso nell'agosto del 2015.

en: The Blog URL is not properly setup in the widget.
it: L'URL del Blog non è configurato correttamente nel widget.

en: The Digg API was shut down in 2014.
it: Digg API è stato chiuso nel 2014.

en: The Email Subscribe shortcode is now available as a block in the Block editor.
it: Lo shortcode Email Subscribe è ora disponibile come blocco nell'editor dei blocchi.

en: The Gist ID you provided is not valid. Please try a different one.
it: L'ID Gist che hai fornito non è valido. Provane uno differente.

en: The Google Video embed service is not available anymore, it has been replaced by YouTube.
it: Il servizio di Google Video incorporato non è più disponibile, è stato sostituito da YouTube.

en: The ID of this site does not exist.
it: L'ID di questo sito non esiste.

en: The JETPACK_DEV_DEBUG constant is defined in wp-config.php or elsewhere.
it: La costante JETPACK_DEV_DEBUG è definita in wp-config.php o altrove.

en: The Jetpack Backup and Scan status could not be retrieved at this time.
it: Lo stato del Backup Jetpack e Jetpack Scan non può essere recuperato in questo momento.

en: The Jetpack Backup status could not be retrieved at this time.
it: Lo stato di Backup Jetpack non può essere recuperato in questo momento.

en: The Jetpack Connection is also used by %d other plugin, and it will lose connection. | The Jetpack Connection is also used by %d other plugins, and they will lose connection.
it[0]: Connessione di Jetpack è utilizzato anche da %d altro plugin e perderà la connessione.
it[1]: Connessione di Jetpack è utilizzato anche da %d altri plugin e perderanno la connessione.

en: The Jetpack Connection is also used by another plugin, and it will lose connection. | The Jetpack Connection is also used by other plugins, and they will lose connection.
it[0]: Connessione di Jetpack è utilizzato anche da un altro plugin e perderà la connessione.
it[1]: Connessione di Jetpack è utilizzato anche da altri plugin e perderanno la connessione.

en: The Jetpack Module is already activated.
it: Il modulo Jetpack è già attivato.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
it: Il modulo Jetpack è già disattivato.

en: The Jetpack Version is %s
it: La versione di Jetpack è %s

en: The Plugin is already active.
it: Il plugin è già attivo.

en: The Plugin is already deactivated.
it: Il plugin è già disattivato.

en: The Podcast RSS feed URL.
it: L'URL di feed RSS del podcast.

en: The Reduce Motion accessibility option is selected, therefore autoplay will be disabled in this browser.
it: È selezionata l’opzione di accessibilità Riduci movimento pertanto la riproduzione automatica verrà disabilitata nel browser.

en: The Swiper library could not be loaded.
it: Impossibile caricare la libreria Swiper.

en: The Twitter Timeline widget can't display tweets based on searches or hashtags. To display a simple list of tweets instead, change the Widget ID to a Twitter username. Otherwise, delete this widget.
it: Il widget Twitter Timeline non è in grado di visualizzare i tweet sulla base di ricerche e hashtag. Invece, per visualizzare un semplice elenco di tweet, modificare l’ID widget con un nome utente Twitter. In caso contrario, elimina questo widget.

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
it: Il nome utente su Twitter del proprietario del dominio di questo sito.

en: The URL of the podcast cover image.
it: L'URL dell'immagine di copertina del podcast.

en: The URL of the podcast website.
it: L'URL del sito web del podcast.

en: The URL to check for redirects.
it: L'URL da verificare per la presenza di reindirizzamenti.

en: The URL used to connect to the Publicize Service
it: URL usato per connettersi al servizio Pubblicizza

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
it: Il plugin VideoPress non riesce a comunicare con i server di VideoPress. Questo errore è probabilmente causato da un plugin configurato in modo scorretto. Reinstalla o passa alla versione successiva.

en: The WordAds module is not active
it: Il modulo WordAds non è attivo

en: The WordPress.com API returned a 404 error.
it: L'API di WordPress.com ha restituito un errore 404.

en: The WordPress.com account for the primary connection is %s
it: L'account WordPress.com per la connessione primaria è %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
it: Il blog_id di WordPress.com è %d

en: The WordPress.com toolbar replaces the default WordPress admin toolbar.
it: La barra degli strumenti di WordPress.com sostituisce la barra degli strumenti di amministrazione di WordPress predefinita.

en: The WordPress.com toolbar replaces the default WordPress admin toolbar. It offers one-click access to notifications, your WordPress.com profile and your other Jetpack and WordPress.com websites. You can also catch up on the sites you follow in the Reader.
it: La barra degli strumenti di WordPress.com sostituisce la barra degli strumenti di amministrazione di WordPress predefinita. Offre l'accesso con un clic alle notifiche, al profilo WordPress.com e agli altri siti web Jetpack e WordPress.com. Puoi anche raggiungere i siti che segui nel Reader.

en: The audio file URL of the episode.
it: L'URL del file audio dell'episodio.

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
it: Il processo per l'autorizzazione è scaduto. Torna indietro e riprova.

en: The best way to set a date. Add a date picker.
it: Il modo migliore per impostare una data. Aggiungi un selezionatore per la data.

en: The big day is here.
it: Il grande giorno è arrivato.

en: The block slug has been added to the %4$s list at %5$s
it: L'abbreviazione del blocco è stata aggiunta all'elenco %4$s su %5$s

en: The card could not be dismissed
it: La carta non può essere ignorata

en: The cron is not scheduled to run.
it: il cron non è stato pianificato per partire.

en: The cron named `%s` was removed from the schedule.
it: Il cron chiamato `%s` è stato rimosso dalla programmazione.

en: The cron named `%s` was scheduled.
it: Il cron denominato `%s` è stato pianificato.

en: The current poster image url is %s
it: L'URL dell'immagine poster attuale è %s

en: The default content width for the %s theme is %d pixel. | The default content width for the %s theme is %d pixels.
it[0]: La larghezza predefinita del contenuto per il tema %s è di %d pixel.

en: The default policy URL only covers cookies set by Jetpack. If you’re running other plugins, custom cookies, or third-party tracking technologies, you should create and link to your own cookie statement.
it: L’URL dell'informativa predefinito copre solo i set di cookie di Jetpack. Se esegui altri plugin, cookie personalizzati o tecnologie di tracciabilità di terze parti, devi creare e collegare la tua personale dichiarazione sui cookie.

en: The default zoom level cannot be changed when there are two or more markers on the map.
it: Il livello di zoom predefinito non può essere modificato quando ci sono due o più indicatori sulla mappa.

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video
    		playback and shares and the player is lightweight and responsive.
it: Il modo più semplice di caricare video senza spazi pubblicitari sul tuo sito. Ottieni inoltre statistiche sul numero di visualizzazioni e di condivisioni utilizzando un player responsive e leggero.

en: The easiest way to upload ad-free and unbranded videos to your site. You get stats on video playback and shares and the player is lightweight and responsive.
it: Il modo più facile per caricare video ad-free e senza "marche" sul tuo sito. Ottieni statistiche su quante volte i video sono stati visti e condivisi. Il player usato è responsivo e leggero.

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
it: Questo indirizzo email ha disattivato la funzione di invio delle email di abbonamento. <br />Puoi gestire le tue preferenze su <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
it: L’email immessa non è valida. Verifica e riprova.

en: The embed_url parameter must be a valid URL.
it: Il parametro embed_url deve essere un URL valido.

en: The episode description, in plaintext.
it: La descrizione dell'episodio, in testo normale.

en: The episode id. Generated per request, not globally unique.
it: L'ID dell'episodio. Generato per singola richiesta, non univoco a livello globale.

en: The episode title.
it: Il titolo dell'episodio.

en: The external link for the episode.
it: Il link esterno dell'episodio.

en: The feature helps visitors find more of your content by displaying related posts at the bottom of each post.
it: Questa funzione aiuta i visitatori a trovare altri tuoi contenuti visualizzando gli articoli correlati alla fine di ogni articolo.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
it: Le autorizzazioni di file di questo host impediscono la modifica dei file.

en: The files were created at %3$s
it: I file sono stati creati su %3$s

en: The final destination of the URL being checked for redirects.
it: È in corso la verifica della destinazione finale dell'URL per la presenza di reindirizzamenti.

en: The following messages will give you preview of what will happen when you run this command.
it: I messaggi seguenti ti forniranno un'anteprima di ciò che accadrà all'esecuzione di questo comando.

en: The following settings will impact all related posts on your site, except for those you created via the block editor:
it: Le seguenti impostazioni influenzeranno tutti gli articoli correlati sul tuo sito, a eccezione di quelli che hai creato tramite l'editor a blocchi:

en: The image helps collect stats, but should work when hidden.
it: L'immagine aiuta a raccogliere dati statistici, ma dovrebbe funzionare anche quando è nascosta

en: The information synced by Jetpack ensures that Jetpack Search, Related Posts and other features are aligned with your site’s current content.
it: Le informazioni sincronizzate da Jetpack assicurano che Ricerca di Jetpack, Articoli correlati e le altre funzionalità siano allineate con i contenuti attuali del sito.

en: The jetpack_development_mode filter is set to true.
it: Il filtro jetpack_development_mode è impostato su true.

en: The message to use instead of the title when sharing to Publicize Services
it: Messaggio da usare al posto del titolo per le condivisioni tramite i servizi di Pubblicizza

en: The mime type of the episode.
it: Il tipo di mime dell'episodio.

en: The module %s failed to be activated. | The modules %s failed to be activated.
it[0]: Non è stato possibile attivare il modulo %s.
it[1]: Non è stato possibile attivare i moduli %s.

en: The module %s was activated. | The modules %s were activated.
it[0]: Il modulo %s è stato attivato.
it[1]: I moduli %s sono stati attivati.

en: The name of the service in question
it: Il nome del servizio in questione

en: The number of malicious login attempts blocked by Jetpack
it: Il numero di tentativi di accesso dannosi bloccati da Jetpack

en: The number of times Jetpack has backed up your site and kept it safe
it: Il numero di volte che Jetpack ha effettuato il backup del tuo sito e lo ha tenuto al sicuro

en: The number of times visitors have shared your posts with the world using Jetpack
it: Il numero di volte che i visitatori hanno condiviso i tuoi articoli con il mondo usando Jetpack

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
it[0]: La vecchia versione è stata disattivata e può essere rimossa dal sito.
it[1]: Le vecchie versioni sono state disattivate e possono essere rimosse dal sito.

en: The onboarding token couldn't be deleted.
it: Il token di onboarding non può essere cancellato.

en: The plugin is already installed
it: Il plugin è già installato

en: The podcast player cannot be displayed as your browser settings do not allow for sounds to be played in webpages. This can be changed in your browser’s "Internet options" settings. In the "Advanced" tab you will have to check the box next to "Play sounds in webpages" in the "Multimedia" section. Once you have confirmed that the box is checked, please press "Apply" and then reload this page.
it: Il Podcast Player non può essere visualizzato se le impostazioni del tuo browser non consentono di riprodurre suoni nelle pagine web. Queste possono essere modificate nelle impostazioni "Opzioni Internet" del browser. Nella scheda "Avanzate" dovrai selezionare la casella accanto a "Riproduci suoni in pagine Web" nella sezione "Elementi multimediali". Una volta confermato che la casella è selezionata, premi "Applica" e quindi ricarica questa pagina.

en: The price cannot have more than %d decimal place. | The price cannot have more than %d decimal places.
it[0]: Il prezzo non può avere più di %d posizione decimale.
it[1]: Il prezzo non può avere più di %d posizioni decimali.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
it: La connessione primaria è di proprietà dell'account di Wordpress.com <strong>%s</strong>.

en: The publicize module is not active.
it: Il modulo Pubblicizza non è attivo.

en: The publicize module is not loaded.
it: Il modulo Pubblicizza non è caricato.

en: The recovery token is not valid for this user.
it: Il token di ripristino non è valido per questo utente.

en: The request is not signed correctly.
it: La richiesta non è stata mandata correttamente.

en: The requested Jetpack data updates were successful.
it: La richiesta di aggiornamento dei dati Jetpack è stata di successo.

en: The requested Jetpack module could not be activated.
it: Non è stato possibile attivare il modulo di Jetpack richiesto.

en: The requested Jetpack module could not be deactivated.
it: Non è stato possibile disattivare il modulo di Jetpack richiesto.

en: The requested Jetpack module is inactive.
it: Il modulo Jetpack richiesto non è attivo.

en: The requested Jetpack module is not active.
it: Il modulo Jetpack richiesto non è attivo.

en: The requested Jetpack module is not supported by your plan.
it: Il modulo Jetpack richiesto non è supportato dal tuo piano.

en: The requested Jetpack module was activated.
it: Il modulo Jetpack richiesto è stato attivato.

en: The requested Jetpack module was already inactive.
it: Il modulo di Jetpack richiesto è stato già disattivato.

en: The requested Jetpack module was deactivated.
it: Il modulo di Jetpack richiesto è stato disattivato.

en: The requested Jetpack module was not found.
it: Il modulo di Jetpack richiesto non è stato trovato.

en: The requested URL is not an embed.
it: L'URL richiesto non è incorporato.

en: The requested widget was not found.
it: Il widget richiesto non è stato trovato.

en: The response parameter is invalid or malformed
it: Il parametro di risposta non è valido oppure è incompleto

en: The response parameter is missing
it: Il parametro di risposta non è stato fornito

en: The roles property must be a string or an array.
it: La proprietà dei ruoli deve essere una stringa o un array.

en: The secret parameter is invalid or malformed
it: Il parametro segreto non è valido oppure è incompleto

en: The secret parameter is missing
it: Il parametro segreto non è stato fornito

en: The server port value is unexpected.
    						Try adding the following to your wp-config.php file: %1$s
it: Il valore della porta server è inaspettato.
    						Prova aggiungendo quanto segue al file wp-config.php: %1$s

en: The server port values are not defined. This is most common when running PHP via a CLI.
it: I valori delle porte server non sono definiti. Questo avviene di frequente quando si esegue PHP tramite una CLI.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
it: Le impostazioni dei Contenuti in Evidenza sono state <a href="%s">spostate in Aspetto &rarr; Personalizza</a>.

en: The site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
it: L'URL del tuo sito non ha un punto (ad esempio, http://localhost).

en: The site is in Development Mode, so you can not connect to WordPress.com.
it: Questo sito è in modalità sviluppatore, quindi non può connettersi a WordPress.com.

en: The site is not currently connected, so nothing to do!
it: Il sito non è attualmente collegato, quindi niente da fare!

en: The site is not the main network site
it: Questo sito non è il principale sito del network

en: The source of the API key. Defaults to "site"
it: La fonte della chiave API. Impostazioni predefinita su "site"

en: The specified theme was not found.
it: Impossibile trovare il tema specificato.

en: The status code of the URL's response.
it: Codice dello stato della risposta dell'URL.

en: The test timed out which may sometimes indicate a failure or may be a false failure.
it: Si è verificato il timeout del test; ciò può indicare a volte un errore oppure può trattarsi di un falso errore.

en: The theme is already installed
it: Il tema è già installato

en: The title of the podcast.
it: Il titolo del podcast.

en: The title parameter is required.
it: È richiesto il parametro titolo.

en: The user (%s) who setup the Jetpack connection is not an administrator.
it: L’utente (%s) che ha configurato la connessione Jetpack non è un amministratore.

en: The user is already connected
it: L'utente è già connesso

en: The user who setup the Jetpack connection no longer exists on this site.
it: L’utente che ha configurato la connessione Jetpack non esiste più sul sito.

en: The video has been imported as Attachment ID %d
it: Il video è stato importato come Allegato con l'ID %d

en: The widget only works with Facebook Pages.
it: Il widget funziona solo con le pagine Facebook

en: Theme
it: Tema

en: Theme enhancements
it: Miglioramento dei temi

en: Theme is empty.
it: Il tema è vuoto.

en: Theme support required.
it: Supporto del tema richiesto.

en: Theme: %1$s.
it: Tema: %1$s.

en: Themes
it: Temi

en: There are currently no posts in your Instagram account.
it: Al momento non sono presenti articoli sul tuo account Instagram.

en: There are no photos to display. Make sure your Flickr feed URL is correct, and that your pictures are publicly accessible.
it: Non ci sono foto da visualizzare. Controlla che l'URL del tuo feed RSS di Flickr sia corretto, e che le tue foto siano accessibili pubblicamente.

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
it: Non ci sono articoli da visualizzare. <a href="%s" target="_blank">Vuoi più traffico?</a>

en: There are no users to display in this <a href="%1$s">My Community widget</a>. <a href="%2$s">Want more traffic?</a>
it: Non ci sono utenti da mostrare in questo <a href="%1$s">Il mio Community widget</a>. <a href="%2$s">Vuoi più traffico?</a>

en: There are unsaved settings in this tab that will be lost if you leave it. Proceed?
it: Ci sono delle impostazioni non salvate che verrano perse se abbandoni qui. Vuoi procedere?

en: There is currently only %s post in your Instagram account. | There are currently only %s posts in your Instagram account.
it[0]: Al momento è presente solo %s articolo sul tuo account Instagram.
it[1]: Al momento sono presenti solo %s articoli sul tuo account Instagram.

en: There is no cron named %s.
it: Non c'è nessun cron denominato %s.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it: Non c'è nessun sommario del post perché il post è protetto.

en: There is no poster image currently selected
it: Nessuna immagine poster selezionata al momento

en: There is no test by that name:
it: Non esiste un test con questo nome:

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
it: Si è verificato un problema durante la connessione a %s per stabilire una connessione autorizzata. Riprova tra un attimo.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
it: Si è verificato un problema nel connettersi a Pubblicizza. Prova di nuovo tra un momento.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
it: si è verificato un errore durante il tentativo di connessione con i server Jetpack.

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
it: C'è stato un errore nel creare un utente per te. Contatta l'amministratore del tuo sito.

en: There was an error deactivating your plugin
it: Si è verificato un errore nel disattivare il plugin

en: There was an error disconnecting Jetpack. Error: %(error)s
it: Si è verificato un errore nel disconnettere Jetpack. Errore: %(error)s

en: There was an error installing WooCommerce Services.
it: Si è verificato un errore durante l'installazione dei servizi WooCommerce.

en: There was an error installing your plugin
it: Si è verificato un errore durante l'installazione del plugin

en: There was an error installing your theme
it: Si è verificato un errore durante l'installazione del tema

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
it: C'è stato un errore nell'accesso tramite WordPress.com, prova di nuovo o riprova con nome utente e password.

en: There was an error testing Jetpack. Error: %(error)s
it: Si &egrave; verificato un errore durante il test di Jetpack. Errore: %(error)s

en: There was an error updating your plugin
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento del plugin

en: There was an error updating your theme
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento del tuo tema

en: There was an error when subscribing. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante l'iscrizione. Riprova.

en: There was an error while activating the module.
it: Si è verificato un errore durante l'attivazione del modulo.

en: There was an error while deactivating the module.
it: Si è verificato un errore durante la disattivazione del modulo.

en: There was an error while getting the update data for this site.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento dei dati per questo sito.

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click "Connect to WordPress.com" again.
it: C'è stato un problema nella connessione Jetpack. Fai clic di nuovo su "Collega Jetpack".

en: There was an issue retrieving stats. Please try again later.
it: Si è verificato un errore durante il recupero delle statistiche. Riprova più tardi.

en: There was an issue saving your updates to the VideoPress service. Please try again later.
it: C'è stato un problema salvando gli aggiornamenti del servizio VideoPress. Prova di nuovo più tardi.

en: There was an unspecified error registering the site
it: Si è verificato un errore non specificato durante la registrazione del sito

en: There was another problem:
it: Si è verificato un altro problema:

en: There's a problem with your Antispam API key. {{a}}Learn more{{/a}}.
it: Si è verificato un problema con la tua chiave API Antispam. {{a}}Scopri di più{{/a}}.

en: These are the latest posts in %s.
it: Questi sono gli ultimi articoli in %s.

en: These settings affect all sites on the network.
it: Queste impostazioni influenzano tutti i siti della tua rete.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
it: Queste impostazioni modificano le email inviate a chi segue il tuo blog.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
it: (obbligatorio)

en: This block will be hidden from your visitors until you connect to Stripe.
it: Questo blocco sarà nascosto ai visitatori fino a quando non ti connetterai a Stripe.

en: This block will only appear to a visitor who visited the page three or more times.
it: Questo blocco verrà visualizzato solo a chi ha visitato la pagina minimo tre volte.

en: This block will only appear to people who are visiting this page for the first time. | This block will only appear to people who have visited this page at most %d times.
it[0]: Questo blocco viene visualizzato solo dalle persone che visitano la pagina per la prima volta.
it[1]: Questo blocco viene visualizzato solo dalle persone che hanno visitato la pagina al massimo %d volte.

en: This block will only appear to people who have visited this page more than once. | This block will only appear to people who have visited this page more than %d times.
it[0]: Questo blocco viene visualizzato solo dalle persone che hanno visitato la pagina più di una volta.
it[1]: Questo blocco viene visualizzato solo dalle persone che hanno visitato la pagina più di %d volte.

en: This connection is working correctly.
it: Questa connessione funziona correttamente.

en: This feature has been disabled by a site administrator.
it: Questa caratteristica è stata disabilitata da un amministratore del sito.

en: This feature has been disabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
it: Questa caratteristica è stata disabilitata da un amministratore del sito. {{link}}Scopri di più{{/link}}.

en: This feature has been enabled by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
it: Questa caratteristica è stata abilitata da un amministratore del sito. {{link}}Scopri di più{{/link}}.

en: This feature is being managed by a site administrator. {{link}}Learn more{{/link}}.
it: Questa caratteristica viene gestita da un amministratore del sito. {{link}}Scopri di più{{/link}}.

en: This field is for validation and should not be changed
it: Questo campo è per la validazione e non dovrebbe essere modificato

en: This helps to clearly separate the related posts from post content.
it: Questo aiuta a separare chiaramente i contenuti correlati dal contenuto del post.

en: This information helps us improve our products, make marketing to you more relevant, personalize your WordPress.com experience, and more as detailed in our {{pp}}privacy policy{{/pp}}.
it: Queste informazioni ci aiutano a migliorare i prodotti, offrire proposte di marketing più pertinenti, personalizzare l’esperienza WordPress.com e molto altro, come indicato nel dettaglio nella nostra {{pp}}informativa sulla privacy{{/pp}}.

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
it: Questa password è molto comune. Scegline una difficile da indovinare per gli altri.

en: This is an XML Image Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
it: Questa è una sitemap XML dell'immagine generata da <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> per essere utilizzata dai motori di ricerca come <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> o <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML News Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
it: Questa è una sitemap delle news XML generata da <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> per essere utilizzata da motori di ricerca come <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> o <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Sitemap Index generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
it: Questo è un indice della sitemap XML generata da <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> per essere utilizzata dai motori di ricerca come <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> o <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
it: Questa è una sitemap XML generata da <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> per essere utilizzata dai motori di ricerca come <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> o <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is an XML Video Sitemap generated by <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> or <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.
it: Questa è una sitemap XML del video generata da <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Jetpack</a> per essere utilizzata dai motori di ricerca come <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Google</a> o <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Bing</a>.

en: This is where PayPal will send your money. To claim a payment, you'll need a <a href="%1$s" %2$s>PayPal account</a> connected to a bank account.
it: È qui che PayPal invierà il tuo denaro. Per rivendicare un pagamento, ti servirà un <a href="%1$s" %2$s>account PayPal</a> collegato a un conto bancario.

en: This option has moved. You can now manage it %1$shere%2$s.
it: Questa opzione è stata spostata. Ora puoi gestirla %1$squi%2$s.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
it: Questa password può essere indovinata facilmente: puoi migliorarla aggiungendo altre lettere maiuscole, minuscole o numeri.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
it: Questa password può essere indovinata facilmente: puoi migliorarla includendo caratteri speciali come !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
it: Questa password può essere indovinata facilmente: puoi migliorarla combinando lettere e cifre.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of PHP.
it: Questo plugin non funziona con la tua versione di PHP.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of WordPress.
it: Questo plugin non funziona con la tua versione di WordPress.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your versions of WordPress and PHP.
it: Questo plugin non funziona con le tue versioni di WordPress e PHP.

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
it: Il plugin funzionerà anche senza questo, ma verrà utilizzato il supporto a multibyte, <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">se disponibile</a>. Potresti riscontrare dei problemi secondari con i tweet e altri servizi di condivisione.

en: This post has been shared!
it: Hai condiviso questo articolo!

en: This post is password protected.
it: Questo articolo è protetto da password.

en: This request method does not support body parameters.
it: Questo request method non è supportato dai body parameters.

en: This request method is not supported.
it: Questo request method non è supportato.

en: This site can't be connected to WordPress.com because it violates our {{a}}Terms of Service{{/a}}.
it: Questo sito non può essere connesso a WordPress.com poiché viola i nostri {{a}}Termini di Servizio{{/a}}.

en: This site has no plugins.
it: Questo sito non ha plugin.

en: This site is not connected to WordPress.com. Please ask the site administrator to connect.
it: Questo sito non è collegato a WordPress.Com. Chiedi all'amministratore del sito di collegarlo.

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
it: Non è stato possibile lanciare questo slideshow. Prova a ricaricare la pagina oppure prova a visualizzarlo su un'altro browser.

en: This slideshow requires JavaScript.
it: Questo slideshow richiede JavaScript.

en: This suggestion was made by Jetpack, the security and performance plugin already installed on your site.
it: Questo suggerimento è stato dato da Jetpack, il plugin per le prestazioni e la sicurezza già installato sul tuo sito.

en: This test successfully passed!
it: Questo test è stato superato!

en: This theme does not exist
it: Questo tema non esiste

en: This user is linked and ready to fly with Jetpack.
it: Questo utente è collegato e pronto a volare con Jetpack

en: This user is not authorized to %s on this blog.
it: Questo utente non è autorizzato a %s su questo blog.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
it: Questo utente non è autorizzato a gestire i plugin a livello di rete.

en: This video is intended for mature audiences.
it: Questo video è destinato a un pubblico maturo.

en: This video requires <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> for playback.
it: La riproduzione di questo video richiede <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a>.

en: This widget adds a payment button of your choice to your sidebar. To create or edit the payment buttons themselves, <a href="%s">use the Customizer</a>.
it: Questo widget aggiunge un pulsante di pagamento a tua scelta alla barra laterale. Per creare o modificare i pulsanti di pagamento <a href="%s">utilizza l'utilità di personalizzazione</a>.

en: This will remain hidden on your website until you have at least one subscriber.
it: Questo rimarrà nascosto sul tuo sito web finché non hai almeno un abbonato.

en: This will reset all Jetpack options, are you sure?
it: Questa azione resetterà le opzioni di Jetpack, confermi?

en: Threat | Threats
it[0]: Minaccia
it[1]: Minacce

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnail Grid
it: Tipo di Griglia per le Anteprime

en: Thursday
it: Giovedì

en: Tiled Columns
it: Colonne affiancate

en: Tiled Galleries
it: Gallerie affiancate

en: Tiled Gallery settings
it: Impostazione Galleria affiancata

en: Tiled Mosaic
it: Mosaico Rettangolare

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Circles
it: Cerchi

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Square tiles
it: Mosaico Quadrato

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Tiled columns
it: Colonne affiancate

[ctx: Tiled gallery layout]
en: Tiled mosaic
it: Mosaico affiancato

en: Tiles
it: Rettangoli

en: Time
it: Orario

en: Time Unit
it: Unità di tempo

en: Time:
it: Ora:

en: Timeline Theme:
it: Tema della Timeline:

en: Title
it: Titolo

en: Title (optional):
it: Titolo (opzionale):

[ctx: Title for Me sub-menu that contains Get Apps, Next Steps, and Help options]
en: Special
it: Speciale

en: Title will appear on the first frame of your video
it: Il titolo apparirà nel primo frame del tuo video

en: Title:
it: Titolo:

en: To automatically back up your entire site, please {{a}}install and activate{{/a}} VaultPress.
it: Per fare il backup automatico di tutto il tuo sito {{a}}installa e attiva{{/a}} VaultPress.

en: To find your Flickr RSS URL, go to your photostream, add "?details=1" to the URL, and hit enter. Scroll down until you see the RSS icon or the "Latest" link. Right-click on either options and copy the URL. Paste into the box above.
it: Per trovare il tuo URL del feed RSS di Flickr, vai al tuo flusso di foto, apri il menu "Altro" e fai clic su "Modifica". Scorri la pagina verso il basso fino a quando non visualizzi l'icona RSS o il link "più recente". Fai clic con il pulsante destro del mouse su entrambi e copia l'URL. Incollalo nella casella sopra.

en: To get started, click on Add Media in your post editor and upload a video; we’ll take care of the rest!
it: Per iniziare, clicca su Aggiungi Media nel editor di scrittura del post e carica un video; il resto lo facciamo noi!

en: To infinity and beyond
it: Verso l'infinito e oltre

en: To load the block, add the constant %1$s as true to your wp-config.php file
it: Per caricare il blocco, aggiungi una costante %1$s come vera sul tuo file wp-config.php

en: To start using the block, build the blocks with yarn run build-extensions
it: Per iniziare a utilizzare il blocco, costruisci il blocco tramite "yarn run build-extensions".

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
it: Per utilizzare Post via Email, devi collegare il tuo account %s al tuo account WordPress.com

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
it: Per utilizzare Pubblicizza, devi collegare l'account %s all'account WordPress.com utilizzando il link riportato di seguito.

en: To use the map block, you need an Access Token.
it: Per usare il blocco Mappa, hai bisogno di un token di accesso.

en: To use this block, first add at least one payment plan.
it: Per utilizzare questo blocco, aggiungi prima almeno un piano a pagamento.

en: To use this block, select a previously created payment plan.
it: Per utilizzare questo blocco, seleziona un piano a pagamento creato in precedenza.

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
it: Vedi tutta la cronologia

en: Top
it: Vertice

en: Top Posts
it: Articoli più letti

en: Top Posts &amp; Pages
it: Classifica Articoli e Pagine

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
it: Articoli e Pagine più visitati vengono calcolati in base alle statistiche di 24-48 ore. Impiegano del tempo ad aggiornarsi.

en: Top Searches
it: Più ricercati

en: Top of each page
it: Parte superiore di ogni pagina

en: Total malicious attacks blocked on your site.
it: Totale degli attacchi malevoli bloccati sul tuo sito.

en: Track each scroll load (7 posts by default) as a page view in Google Analytics
it: Traccia ogni scaricamento di scroll (7 post di default) come un'unica page view su Google Analytics

en: Track website statistics with Google Analytics for a deeper understanding of your website visitors and customers.
it: Traccia le statistiche del sito con Google Analytics, per avere una migliore comprensione dei visitatori e clienti del tuo sito.

en: Track your site visitors and learn about your most popular content.
it: Traccia i visitatori del tuo sito e scopri di più sui tuoi contenuti più popolari.

en: Trackback excerpt:
it: Estratto del trackback:

en: Traffic
it: Traffico

en: Transition effect
it: Effetto di transizione

en: Translate
it: Traduci

en: Transparent
it: Trasparente

en: Transparent Background
it: Sfondo trasparente

en: Trash
it: Elimina

en: Trash it: %s
it: Cestina: %s

en: Trigger an auto config of instant search
it: Attiva una configurazione automatica della ricerca istantanea

en: Trouble with Jetpack?
it: Problemi con Jetpack?

en: Troubleshooting - I'll be reconnecting afterwards.
it: Risoluzione dei problemi - Dopo mi riconnetterò.

en: Try Again
it: Prova di nuovo

en: Try Markdown
it: Prova Markdown

en: Try a premium theme
it: Prova un tema premium

en: Try again
it: Prova di nuovo

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turn on JavaScript to unlock Jetpack's full potential!
it: Attiva JavaScript per sbloccare tutto il potenziale di Jetpack!

en: Turned on per post
it: Attivabili per singolo articolo

en: Tweets by @%s
it: Tweets da @%s

en: Twitter Site Tag
it: Nome utente su Twitter

en: Twitter Timeline
it: Timeline Twitter

en: Twitter Username:
it: Nome utente di Twitter:

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
it: Per l'accesso a questo sito viene richiesta l'autenticazione a due passaggi. Visita le <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">impostazioni di sicurezza</a> per configurare l'<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">autenticazione a due passaggi</a> per il tuo account.

en: Type
it: Tipo

en: Type of gallery.
it: Tipo di galleria.

en: Types
it: Tipi

en: Types of pages to display:
it: Tipi di pagina da visualizzare:

en: UP
it: SU

en: URL for refreshing the Connection to the Publicize Service
it: URL per aggiornare la connessione al servizio Pubblicizza

en: Uh oh, %(number)s threat found. | Uh oh, %(number)s threats found.
it[0]: Ops, %(number)s minaccia trovata.
it[1]: Ops, %(number)s minacce trovate.

en: Unable to activate Akismet
it: Impossibile attivare Akismet

en: Unable to build the connect URL.  Please reload the page and try again.
it: Impossibile costruire l'URL di connessione. Ricarica la pagina e riprova.

en: Unable to create the Post by Email address. Please try again later.
it: Non è stato possibile creare l'indirizzo per la pubblicazione degli articoli via email. Prova più tardi.

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
it: Impossibile creare il tuo indirizzo Post via Email. Riprova più tardi.

en: Unable to delete the Post by Email address. Please try again later.
it: Non è stato possibile eliminare l'indirizzo indicato per la pubblicazione dell'articolo via email. Prova più tardi.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
it: Impossibile disabilitare il tuo indirizzo Post via Email. Riprova più tardi.

en: Unable to fetch the requested data.
it: Impossibile recuperare i dati richiesti.

en: Unable to list plugins.
it: Impossibile elencare i plugin.

en: Unable to regenerate the Post by Email address. Please try again later.
it: Non è stato possibile rigenerare l'indirizzo per la pubblicazione degli articoli via email. Prova più tardi.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
it: Impossibile rigenerare il tuo indirizzo Post via Email. Riprova più tardi.

en: Unable to verify your request.
it: Impossibile verificare la richiesta.

en: Unavailable in Dev Mode
it: Non disponibile in Dev Mode

en: Unavailable in Dev Mode.
it: Non disponibile in Dev Mode.

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Underline
it: Sottolinea

en: Unexpected hostname
it: Nome host imprevisto

en: Unexpected response
it: Risposta imprevista

en: Unique CSS ID
it: ID CSS univoco

en: Unique VideoPress ID
it: ID VideoPress univoco

en: Unique identifier for the Publicize Connection
it: Identificatore univoco per la connessione a Pubblicizza

en: Unknown post type requested.
it: È stato richiesto un tipo di articolo sconosciuto.

en: Unknown security token.
it: Token di sicurezza sconosciuto.

en: Unlink me from WordPress.com
it: Scollegami da WordPress.com

en: Unlinked from WordPress.com.
it: WordPress.com è scollegato.

en: Unlinking from WordPress.com
it: Scollegando WordPress.com

en: Unsure what to do? <a href="%1$s">Read more about Jetpack Safe Mode</a>
it: Non sai cosa fare? <a href="%1$s">Leggi di più sul Safe Mode di Jetpack</a>

en: Until your milestone
it: Fino al tuo milestone

en: Untitled Post
it: Articolo senza titolo

en: Up to %(percent)d%% off!
it: Fino al %(percent)d%% di sconto!

en: Up to %(tierMaximumRecords)s records
it: Fino a %(tierMaximumRecords)s record

en: Up to 1,000 records
it: Fino a 1.000 record

en: Up to 1,000,000 records
it: Fino a 1.000.000 record

en: Up to 10,000 records
it: Fino a 10.000 record

en: Up to 100 records
it: Fino a 100 record

en: Up to 100,000 records
it: Fino a 100.000 record

en: Upcoming Events
it: Eventi futuri

en: Update %s now
it: Aggiorna ora %s

en: Update Form
it: Aggiorna form.

en: Update Menu Item Label
it: Aggiorna etichetta elementi menu

en: Update Menu Section
it: Aggiorna Sezione Menu'

en: Update Now
it: Aggiorna ora

en: Update Project Tag
it: Aggiorna tag di progetto

en: Update Project Type
it: Aggiorna tipo di progetto

en: Update Token
it: Aggiorna token

en: Update Your Sharing Settings
it: Aggiorna le impostazioni di condivisione

en: Updated %(slug)s settings.
it: Impostazioni per %(slug)s attive.

en: Updated privacy settings.
it: Impostazioni della privacy aggiornate.

en: Updated settings.
it: Impostazioni aggiornate.

en: Updated settings. Refreshing page…
it: Impostazioni salvate. Ricaricando la pagina...

en: Updating
it: Aggiornamento in corso

en: Updating %(slug)s address…
it: Aggiornando %(slug)s indirizzi…

en: Updating %(slug)s settings…
it: Attivando le impostazioni per %(slug)s ...

en: Updating Post by Email address…
it: Aggiornamento indirizzo Post by Email in corso…

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %1$s to "%2$s"
it: Opzione aggiornata: da %1$s a "%2$s"

en: Updating privacy settings…
it: Aggiornamento delle impostazioni della privacy...

en: Updating settings…
it: Aggiornamento impostazioni in corso…

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade Focus, VideoPress for weddings
it: Focus Upgrade: VideoPress per matrimoni

en: Upgrade Focus: VideoPress For Weddings
it: Punti principali dell'aggiornamento: VideoPress per matrimoni

en: Upgrade Jetpack now
it: Aggiorna Jetpack ora

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade to %(name)s
it: Aggiorna a %(name)s

en: Upgrade to %(planName)s to upload videos.
it: Effettua l'aggiornamento a %(planName)s per caricare video.

en: Upgrade to %(planName)s to use this block on your site.
it: Esegui l'aggiornamento a %(planName)s per utilizzare questo blocco sul tuo sito.

en: Upgrade to Jetpack Search
it: Aggiorna a Ricerca di Jetpack

en: Upgrade to a paid plan to upload videos.
it: Effettua l'aggiornamento a un piano a pagamento per caricare video.

en: Upgrade to a paid plan to use this block on your site.
it: Esegui l'aggiornamento a un piano a pagamento per utilizzare questo blocco sul tuo sito.

en: Upgrade your plan
it: Aggiorna il piano

en: Upload
it: Carica

en: Upload an image
it: Carica un'immagine

en: Upload unlimited videos to your website and 						display them using a fast, unbranded, 						customizable player.
it: Carica un numero illimitato di video sul tuo sito web e 						li visualizza utilizzando un player veloce, privo di marchio, 						personalizzabile.

en: Upload videos
it: Carica video

en: Uploaded by %s
it: Aggiornato da %s

en: Uploading...
it: Caricamento...

en: Uploading…
it: Caricamento in corso…

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
it: Utilizza Google Analytics con lo Scorrimento Infinito

en: Use Markdown for comments.
it: Usa Markdown per i commenti.

en: Use Markdown for posts and pages.
it: Usa Markdown per post e pagine.

en: Use Markdown for posts.
it: Usa il Markdown per i post

en: Use Markdown syntax to compose content with links, lists, and other styles. This setting enables Markdown in the Classic Editor as well as within a Classic Editor block.
it: Usa la sintassi Markdown per comporre contenuti con link, elenchi e altri stili. Questa impostazione abilita il Markdown nell'editor classico e all'interno di un blocco dell'editor classico.

en: Use REST API endpoint '/wp-json/jetpack/v4/settings' instead.
it: Usa invece l'endpoint REST API '/wp-json/jetpack/v4/settings'.

en: Use Small Header
it: Usa intestazione piccola

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
it: Utilizza il vecchio Flash Player (non raccomandato)

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
it: Utilizza solo codec open source (può ridurre le prestazioni)

en: Use portfolios on your site to showcase your best work.
it: Utilizza i portfolio sul tuo sito per mettere in vetrina il tuo lavoro migliore.

en: Use regular characters and punctuation to style text, links, and lists.
it: Usa caratteri normali e punteggiatura per modificare testo, link ed elenchi.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
it: Usa il tasto <kbd>TAB</kbd> sulla tastiera per spostarti da una colonna all'altra e il tasto <kbd>INVIO</kbd> o <kbd>ENTER</kbd> per salvare le righe e spostarti alla successiva.

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
it: Usa il plugin della pagina Facebook per connettere i visitatori alla tua pagina Facebook

en: Use these settings to customize the search overlay.
it: Utilizza queste impostazioni per personalizzare l'overlay di ricerca.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
it: Utilizza queste impostazioni per visualizzare diversi tipi di contenuti sul tuo sito.

en: Use {{portfolioLink}}portfolios{{/portfolioLink}} on your site to showcase your best work. If your theme doesn’t support Jetpack Portfolios, you can still use a simple shortcode to display them on your site.
it: Utilizza i {{portfolioLink}}portfolio{{/portfolioLink}} sul tuo sito per presentare i tuoi lavori migliori. Se il tema non supporta Jetpack Portfolios, puoi sempre usare un semplice shortcode per mostrarli sul tuo sito.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
it: -- Seleziona --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
it: Mostra

en: User %s could not be disconnected. Are you sure they're connected currently?
it: L‛utente %s non può essere disconnesso. Sei certo che sia attualmente connesso?

en: User friendly message
it: Messaggio user-friendly

en: User has been successfully disconnected.
it: L‛utente è stato disconnesso con successo.

en: User not found
it: Utente non trovato

en: Username of the connected account
it: Username dell'account connesso

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
it: Utilizzando le caselle di controllo accanto a ciascun modulo, puoi selezionare più moduli da attivare/disattivare tramite il menu Azioni in blocco nella parte superiore dell'elenco.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
it: Utilizzando gli strumenti sulla destra, puoi ricercare moduli specifici, filtrare per categorie di moduli o per quelli attivi oppure modificare l'ordinamento.

en: Value
it: Valore

en: VaultPress is active and will back up your site soon.
it: VaultPress è attivo e farà un backup del tuo sito molto presto.

en: VaultPress is no longer needed and has been deactivated.
it: VaultPress non è più necessario ed è stato disattivato.

en: Verified Services
it: Servizi Verificati

en: Verify site ownership with third party services
it: Verifica la proprietà del sito con i servizi di terze parti

en: Verify with Google
it: Verifica con Google

en: Verify your site ownership with services like Google, Bing, Pinterest, and Yandex. This gives you access to
    		advanced features on these services and get verification badges.
it: Verifica la proprietà del tuo sito con servizi come Google, Bing e Pinterest. Questo ti fornirà accesso a funzionalità avanzate messe a disposizione da questi servizi e otterrai il badge di verifica.

en: Verify your site with Google, Bing, Yandex, and Pinterest.
it: Verifica il tuo sito con Google, Bing, Yandex e Pinterest.

en: Verifying…
it: Verifica in corso...

en: Version.
it: Versione.

en: Video ID
it: ID del video

en: Video Settings
it: Impostazioni video

en: Video URL
it: URL del video

en: Video Width
it: Larghezza video

en: Video on %s
it: Video su %s

en: Video post by %s.
it: Articolo Video da %s.

en: Video post.
it: Articolo Video.

en: VideoPress Information
it: Informazioni su VideoPress

en: VideoPress Shortcode
it: Shortcode di VideoPress

[ctx: VideoPress preload setting]
en: Auto
it: Automatico

en: View
it: Visualizzare

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
it: Visualizza il profilo di %1$s su %2$s

en: View Comic
it: Visualizza Vignetta

en: View Full Profile &rarr;
it: Visualizza Profilo Completo &rarr;

en: View Menu Item
it: Visualizza elemento menu

en: View Menu Item Label
it: Visualizza etichetta elemento menu

en: View Menu Section
it: Visualizza Sezione Menu'

en: View Network Admin
it: Visualizza amministratore di rete

en: View Project
it: Visualizza progetto

en: View Project Tag
it: Visualizza tag di progetto

en: View Project Type
it: Visualizza tipo di progetto

en: View Site
it: Vai al sito.

en: View Site Stats without JavaScript
it: Visualizza le statistiche del sito senza JavaScript

en: View Testimonial
it: Visualizza la Testimonianza

en: View Your Backups
it: Visualizza i tuoi backup

en: View a chronological list of all the changes and updates to your site in an organized, readable way.
it: Visualizza un elenco cronologico di tutte le modifiche e di tutti gli aggiornamenti al sito in un maniera organizzata e leggibile.

en: View all Jetpack plans
it: Visualizza tutti i piani Jetpack

en: View all posts by %s
it: Mostra tutti gli articoli di %s

en: View all stats
it: Visualizza tutte le statistiche

en: View at Medium.com
it: Visualizza su Medium.com

en: View available icons
it: Visualizza icone disponibili

en: View complete profile
it: Visualizza profilo completo

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
it: Vedi immagine a grandezza originale<span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View my plan
it: Visualizza il piano

en: View on Instagram
it: Visualizza su Instagram

en: View options
it: Visualizza le opzioni

en: View our server requirements
it: Visualizza i nostri requisiti server

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
it: Visualizza i profili quando il cursore passa sui loro Gravatar

en: View post
it: Visualizza articolo

en: View project
it: Visualizza progetto

en: View security scan details
it: Visualizza i dettagli della scansione di sicurezza

en: View settings
it: Visualizza le impostazioni

en: View site activity
it: Visualizza l'attività del sito

en: View stats for this post in WordPress.com
it: Guarda le statistiche dei post su WordPress.com

en: View stats on WordPress.com right now
it: Visualizza le statistiche su WordPress.com ora

en: View this collection on Medium.com
it: Visualizza questa raccolta su Medium.com

en: View this document on Scribd
it: Visualizza questo documento su Scribd

en: View your Email Followers
it: Controlla i tuoi Email Follower

en: View your earnings
it: Guarda i tuoi guadagni

en: View your security activity
it: Visualizza la tua attività di sicurezza

en: View your security dashboard
it: Guarda la tua bacheca riguardo la sicurezza

en: View your setup checklist
it: Visualizza la checklist di configurazione

en: View your site activity
it: Visualizza l’attività del sito

en: View your site's backups
it: Visualizza i backup del tuo sito

en: View your spam stats
it: Guarda le statistiche dello spam

en: View:
it: Visualizza:

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
it: Visualizza oltre le 48 ore. Fai clic per ulteriori statistiche.

en: Views today
it: Visualizzazioni odierne

en: Views where buttons are shown
it: Mostra dove i bottoni sono visualizzati

en: Views: %(numberOfViews)s
it: Visualizzazioni: %(numberOfViews)s

en: Visibility
it: Visibilità

en: Visit count threshold
it: Soglia conteggio visite

en: Visit the post for more.
it: Visita l'articolo per saperne di più.

en: Visitors can share your posts with Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, print,
    		and email. You can configure services to appear as icons, text, or both and some services like Twitter
    		have additional options.
it: I visitatori possono condividere i tuoi post su Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google+, stamparlo,
    		e inviarlo via email. Puoi configurare i servizi per fare in modo che questi appaiano come icone, testo, o entrambi. Alcuni servizi come Twitter
    		presentano anche opzioni aggiuntive.

en: Visitors must provide consent by clicking the dismiss button when Jetpack Ads is turned on.
it: I visitatori devono fornire il consenso facendo clic sul pulsante Ignora quando Jetpack Ads è attivato.

en: Visitors tracked by Jetpack
it: Visitatori tracciati da Jetpack

en: WP.me Shortlinks
it: Shortlink di WP.me

en: Want to reply to folks? Add an email address input.
it: Desideri rispondere alle persone? Aggiungi un indirizzo e-mail di input.

en: Warning! Multibyte support missing!
it: Attenzione! Supporto a Multibyte mancante!

en: Was not able to disconnect the site.  Please try again.
it: Non è stato possibile disconnettere il sito. Riprova più tardi.

en: Was not able to unlink the user.  Please try again.
it: Non è stato possibile rimuovere il link dell'utente. Riprova più tardi.

en: We are backing up your site daily.
it: Stiamo effettuando il backup del tuo sito ogni giorno.

en: We are backing up your site in real-time.
it: Stiamo effettuando il backup del tuo sito in tempo reale.

en: We are committed to your privacy and security.
it: Ci impegniamo per la tua sicurezza e la tua privacy.

en: We are configuring your site protection.
it: Stiamo configurando la protezione del tuo sito.

en: We are configuring your site's backups.
it: Stiamo configurando i backup del tuo sito.

en: We are making sure your site stays free of security threats. You will be notified if we find one.
it: Ci stiamo assicurando che il tuo sito rimanga privo di minacce alla sicurezza. Qualora ne trovassimo una, riceverai una notifica.

en: We are the people behind WordPress.com, WooCommerce, Jetpack, Simplenote, Longreads, VaultPress, Akismet, Gravatar, Crowdsignal, Cloudup, and more. We believe in making the web a better place.
it: Siamo le persone dietro WordPress.com, WooCommerce, Jetpack, Simplenote, Longreads, VaultPress, Akismet, Gravatar, Crowdsignal, Cloudup e molti altri. Crediamo che il web possa diventare un luogo migliore.

en: We back up your website every day, so you never have to worry about your data again.
it: Effettuiamo il backup del tuo sito web ogni giorno, quindi non dovrai più preoccuparti dei dati.

en: We back up your website with every change you make, making it easy to fix your mistakes.
it: Effettuiamo il backup del tuo sito web con ogni modifica che apporti, in modo da rendere più semplice la correzione degli errori.

en: We believe in Open Source and the vast majority of our work is available under the GPL.
it: Confidiamo nell'Open Source e la stragrande maggioranza del nostro lavoro è disponibile sotto GPL.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
it: Impossibile verificare che il tuo server stà effettuando una richiesta autorizzata. Prova ancora, assicurandoti che nulla interferisca con le richieste da tuo server al server di Jetpack.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
it: Non troviamo il tuo account. Se hai già un account, assicurati che sia collegato a WordPress.com.

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
it: C'è stato un problema con la connessione Jetpack; disattiva e poi riattiva il plugin Jetpack, poi riprova a connetterti.

en: We keep a daily or real-time backup of your site so that when mistakes or accidents occur, restoring your
    		site to any location takes a matter of minutes. Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or
    		suspicious modifications that could compromise your security and data. In many cases, we can fix them
    		automatically (and will notify you). When we can’t, we provide you with expert support.
it: Vengono fatti backup del tuo sito giornalieri o in tempo reale, di modo che se commetti un errore o accade un incidente, per ripristinare il tuo 
    		sito da ovunque tu ti trovi prende solo qualche minuto. I file del tuo sito vengono regolarmente controllati per 
    		modifiche non autorizzate o sospette che possono compromettere la sicurezza e i dati del tuo sito. In molti casi, possiamo anche ripararli 
    		automaticamente (e ti mandiamo una notifica a riguardo). Quando invece non possiamo aggiustarlo, possiamo fornirti supporto tecnico.

en: We know every penny counts, but prices in this currency can’t contain decimal values.
it: Sappiamo che ogni centesimo ha il suo valore, ma i prezzi in questa valuta non possono contenere valori decimali.

en: We ran into an issue
it: Ci siamo imbattuti in un problema

en: We recommend reconnecting Jetpack.
it: Consigliamo di ricollegarsi a Jetpack.

en: We strive to live by the <a href="https://automattic.com/creed/" target="_blank" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_creed" rel="noopener noreferrer">Automattic Creed</a>.
it: Cerchiamo di vivere la nostra <a href="https://automattic.com/creed/" target="_blank" class="jptracks" data-jptracks-name="jetpack_about_creed" rel="noopener noreferrer">fede in Automattic</a>.

en: We use other tracking tools, including some from third parties. {{cookiePolicyLink}}Read about these{{/cookiePolicyLink}} and how to control them.
it: Utilizziamo altri strumenti di tracciamento, compresi alcuni di terzi. {{cookiePolicyLink}}Leggi le informazioni sugli strumenti{{/cookiePolicyLink}} e come controllarli.

en: We want to make sure payments reach you, so please add an email address.
it: Vogliamo avere la certezza che riceverai i pagamenti, quindi aggiungi un indirizzo e-mail.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
it: Al momento non è stato possibile ottenere le tue statistiche. Ricarica la pagina per riprovare.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
it: Al momento non è stato possibile ottenere le tue statistiche. Ricarica la pagina per riprovare. Se questo errore persiste, <a href="%1$s" target="_blank">contatta il supporto</a>. Nel tuo rapporto includi le informazioni sottostanti.

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
it: Abbiamo modificato questa opzione passando a una versione click-to-scoll, poiché disponi di widget a piè di pagina in Aspetto → Widget oppure il tuo tema utilizza la funzione click-to-scroll come comportamento predefinito.

en: We're here to help
it: Siamo qui per aiutarti

en: We've made some updates to Publicize. Please visit the <a href='%s' class='jptracks' data-jptracks-name='legacy_publicize_settings'>WordPress.com sharing page</a> to manage your publicize connections or use the button below.
it: Abbiamo eseguito alcuni aggiornamenti su Pubblicizza. Visita la <a href='%s' class='jptracks' data-jptracks-name='legacy_publicize_settings'>pagina di condivisione di WordPress.com</a> per gestire le connessioni di Pubblicizza o utilizza il pulsante di seguito.

en: Website
it: Sito web

en: Website Verification Services
it: Servizi di verifica del sito

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
it: Sito web: %1$s (indirizzo IP: %2$s, %3$s)

en: Weddings are in the spotlight now with VideoPress for weddings.
it: I matrimoni sono ora posti in evidenza con VideoPress per matrimoni

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weeks
it: Settimane

en: Welcome to %s.
it: Benvenuto su %s.

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see https://wp.me/PEmnE-Bt
it: Benvenuto nella funzione di personalizzazione dei CSS!
    
    Per scoprire come funziona, consulta https://wp.me/PEmnE-Bt

en: Welcome to {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}}!
it: Benvenuto alla {{s}}Jetpack %(jetpack_version)s{{/s}}!

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="https://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="https://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
it: Benvenuto! Sei pronto per pubblicare la tua prima striscia?
    
    Il tuo nuovo sito di fumetti è pronto a partire. Puoi iniziare <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">impostando il titolo e la tagline della tua vignetta</a> in modo che i lettori sappiano di cosa parla.
    
    Ti serve altro aiuto con le impostazioni del sito? Prova con il <a href="https://learn.wordpress.com/" target="_blank">tutorial per principianti</a> di WordPress.com e la <a href="https://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guida alle vignette su WordPress.com</a>. Buttati e <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">pubblica la tua prima striscia!</a>
    
    RIDE LOL,
    Il team di WordPress.com

en: We’re a distributed company with over %1$s Automatticians in more than %2$s countries speaking at least %3$s different languages. Our common goal is to democratize publishing so that anyone with a story can tell it, regardless of income, gender, politics, language, or where they live in the world.
it: Siamo un'azienda distribuita con oltre %1$s Automatticians (dipendenti di Automattic) in più di %2$s paesi in cui si parlano almeno %3$s differenti lingue. Il nostro obbiettivo comune è quello di democratizzare le pubblicazioni in modo che chiunque abbia una storia possa raccontarla, indipendentemente da provenienza, genere, idee politiche, lingua o dal luogo in cui vive nel mondo.

en: What is this payment for?
it: A cosa è dovuto questo pagamento?

en: What should the subject line be?
it: Quale deve essere l'oggetto?

en: What size photos would you like to display?
it: In che dimensione vuoi che siano visualizzate le foto?

en: What will %(siteTitle)s be used for?
it: Per cosa verrà usato %(siteTitle)s?

en: What will %s be used for?
it: Per cosa verrà usato %s?

en: What would you like the subject of the email to be?
it: Quale vuoi che sia l'oggetto dell'email che riceverai?

en: What would you like to see on your Jetpack Dashboard?
it: Che cosa ti piacerebbe vedere nella tua bacheca Jetpack?

en: What's a Gravatar?
it: Cos'è un Gravatar?

en: When
it: Quando

en: When adding an image gallery, you will have the option to create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos,
    		including mosaic (default), square, and circular layouts.
it: Quando aggiungi galleria di immagini, hai l'opzione di creare dei layout eleganti stile rivista per le tue foto,
    includendo i layout a mosaico, quadrati o tondi.

en: When ads are enabled, Jetpack automatically generates a custom ads.txt tailored for your site.
it: Quando sono attivi gli annunci pubblicitari, Jetpack genera automaticamente un file ads.txt personalizzato su misura per il tuo sito.

en: When visitors enjoy your content, let them show it with a Like.
it: Fa in modo che i visitatori dimostrino con un Mi piace che apprezzano i tuoi contenuti.

en: When you need just a small amount of text, add a text input.
it: Quando hai bisogno solo di scrivere un testo breve, aggiungi un input di testo.

en: Whether Publicize has already finished sharing for this post
it: Pubblicizza ha già finito di condividere questo articolo

en: Whether `enable` can be changed for this post/connection
it: "Attiva" può essere modificato per questo articolo/connessione

en: Whether the extension is available
it: Se l'estensione è disponibile

en: Whether to share to this connection
it: Condividere con questa connessione

en: Which Internet Defense League campaign do you want to participate in?
it: A quale campagna di Internet Defense League vuoi partecipare?

en: Which backup option is best for me?
it: Qual è la migliore opzione di backup per me?

en: Which badge would you like to display?
it: Quale badge vuoi mostrare?

en: Which email address should we send the submissions to?
it: A quale indirizzo email vuoi che siano mandati i messaggi?

en: White
it: Bianco

en: Whitelist is empty.
it: La lista bianca è vuota.

en: Whitelisted IP addresses
it: Indirizzi IP nella whitelist

en: Whoops! There was an error and we couldn't process your subscription. Please reload the page and try again.
it: Oops! Si è verificato un errore, impossibile elaborare l'abbonamento. Ricarica la pagina e riprova.

en: Why aren't my filters appearing?
it: Perché i miei filtri non appaiono?

en: Wide (840 x 150 pixels)
it: Larghezza (840 x 150 pixel)

en: Wide Skyscraper 160x600
it: Grattacielo largo 160x600

en: Widget Title
it: Titolo del widget

en: Widget Visibility
it: Visibilità del widget

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
it: è

en: Widget title for followers:
it: Titolo del widget per i follower:

en: Widget title for non-followers:
it: Titolo del widget per chi non è un follower:

en: Widget title:
it: Titolo del Widget

en: Widget visibility lets you decide which widgets appear on which pages, so you can finely tailor widget content.
it: La visibilità del widget consente di decidere quale widget verrà visualizzato su determinate pagine, in moda da personalizzare i contenuti del widget.

en: Width in pixels
it: Larghezza in pixel

en: Width in pixels:
it: Larghezza in pixel:

en: Will %(siteTitle)s have blog posts, news, or regular updates?
it: Su %(siteTitle)s sono presenti articoli del blog, notizie o aggiornamenti regolari?

en: With 1 comment | With %s comments
it[0]: Con 1 commento
it[1]: Con %s commenti

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries or single images you have embedded in posts or pages will
    		launch a full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
it: Attivando Carousel, ogni galleria standard di WordPress che hai inserito in articoli o pagine apparirà come una presentazione di immagini a schermo intero con commenti e metadata EXIF.

en: With Jetpack you can choose to have your plugins auto-updated with each new plugin release. You’ll get the latest security and bug fixes right away, ensuring your site stays secure.
it: Con Jetpack puoi scegliere di aggiornare automaticamente i plugin con ogni nuova versione del plugin. Avrai subito le ultime correzioni di sicurezza e di bug, assicurandoti che il sito sia sempre al sicuro.

en: With the OpenTable block you may encounter display issues if you use its "wide" style with anything other than "wide" or "full" alignment. The wide display style may also not work well on smaller screens.
it: Con il blocco OpenTable puoi riscontrare problemi di visualizzazione se usi il suo stile "largo" con elementi diversi dall'allineamento "largo" o "intera larghezza". Lo stile di visualizzazione largo potrebbe non funzionare bene neanche sugli schermi più piccoli.

en: WooCommerce auth data is already set.
it: I dati di autorizzazione di WooCommerce sono già impostati.

en: WordAds lets you earn money by displaying promotional content. Start earning today.
it: WordAds consente di guadagnare denaro grazie alla visualizzazione di contenuti promozionali. Inizia a guadagnare oggi.

en: WordPress REST API is disabled
it: Le REST API di WordPress sono disabilitate.

en: WordPress reports no SSL support
it: WordPress segnala che non c'è nessun supporto per il SSL

en: WordPress.com Likes are
it: I Mi piace su WordPress.com sono

en: WordPress.com Likes are:
it: I Mi Piace di WordPress.com sono:

en: WordPress.com Reblog Button
it: Pulsante Reblog di WordPress.com

en: WordPress.com Terms of Service
it: Termini del Servizio di WordPress.com

en: WordPress.com Toolbar
it: Barra degli strumenti di WordPress.com

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
it: Al momento WordPress.com ha dei problemi e non può alimentare il tuo Jetpack.  Riprova più tardi.

en: Worried about security? Get backups, automated security fixes and more: {{a}}Upgrade now{{/a}}
it: Preoccupato della sicurezza? Ottieni backup, correzioni automatiche della sicurezza e altro ancora: {{a}}Aggiorna ora{{/a}}

en: Would you like to use Jetpack on your local development site? You can do so thanks to <a href="%s">Jetpack's development mode</a>.
it: Vuoi usare Jetpack con il tuo sito sviluppato localmente? Ora lo puoi fare grazie alla <a href="%s">modalità development di Jetpack</a>.

en: Write
it: Scrivi

en: Write a Comment...
it: Scrivi un Commento...

en: Write a description…
it: Scrivi una descrizione…

en: Write a message for your audience here. If you leave this blank, we'll use an excerpt of the post content as the message.
it: Scrivi qui un messaggio per il tuo pubblico. Se lasci vuoto questo campo, useremo un estratto dei contenuti dell'articolo come messaggio.

en: Write caption
it: Scrivi didascalia

en: Write caption…
it: Scrivi didascalia…

en: Write consent text
it: Scrivi testo di consenso

en: Write faster rich-text.
it: Scrivi più velocemente un RTF.

en: Write option…
it: Scrivi opzione…

en: Write your _Markdown_ **here**…
it: Scrivi il tuo _Markdown_ **qui**...

en: Writing
it: Scrittura

en: Writing is new again in Android with the new WordPress app.
it: Scrivere è un'esperienza nuova ora su Android con la nuova app di WordPress.

en: Writing tools available to you will be shown here when an administrator enables them.
it: Gli strumenti di scrittura disponibili verranno mostrati qui una volta attivati dall'amministratore.

en: XML Image Sitemap
it: Sitemap XML delle immagini

en: XML News Sitemap
it: Novità della sitemap XML

en: XML Sitemap
it: Sitemap XML

en: XML Sitemap Index
it: Indice della sitemap XML

en: XML Video Sitemap
it: Video della sitemap XML

en: Yandex Site Verification
it: Verifica sito con Yandex

en: Year
it: Anno

en: Yearly
it: Annuale

en: Yearly archives
it: Archivi annuali

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
it: Certamente. Puoi inserire più di un indirizzo e-mail nel campo Indirizzo E-mail, separandoli con una virgola. In questo modo verrà inviata una mail di notifica ad ogni indirizzo e-mail.

en: Yes
it: Sì

en: Yes. <a href="%1$s">%2$s</a> is replacing <a href="%3$s">%4$s</a>. I would like to
    					migrate my stats and subscribers from <a href="%3$s">%4$s</a> to <a href="%1$s">%2$s</a>.
it: Sì. <a href="%1$s">%2$s</a> sostituisce <a href="%3$s">%4$s</a>. Voglio
    					migrare le mie statistiche e sottoscrizioni da <a href="%3$s">%4$s</a> a <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
it: Hai già un account su questo sito.   <a href="%1$s">Accedi</a> con il tuo nome utente e password e poi collegati a WordPress.com.

en: You already have several pending email subscriptions. <br /> Approve or delete a few subscriptions at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">subscribe.wordpress.com</a> before continuing.
it: Hai già alcuni abbonamenti e-mail in sospeso. <br /> Approva o elimina alcuni abbonamenti su <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">subscribe.wordpress.com</a> prima di continuare.

en: You already have several pending email subscriptions. Approve or delete a few through your <a href="https://subscribe.wordpress.com/">Subscription Manager</a> before attempting to subscribe to more blogs.
it: Hai già alcune iscrizioni e-mail in sospeso. Prima di provare a iscriverti ad altri blog, approvane o eliminane alcuni tramite <a href="https://subscribe.wordpress.com/">Gestore iscrizioni</a>.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
it: Sei pronto! È ora possibile gestire il sito con <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: You are currently running a development version of Jetpack.
it: Stai eseguendo una versione di sviluppo di Jetpack.

en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
it: Al momento stai eseguendo una versione di sviluppo di Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Invia il feedback</a>

en: You are following this blog
it: Stai seguendo questo blog

en: You are following this blog (<a href="%s">manage</a>).
it: Stai seguendo questo blog (<a href="%s">gestisci</a>).

en: You are following this blog, along with %s other amazing person (<a href="%s">manage</a>). | You are following this blog, along with %s other amazing people (<a href="%s">manage</a>).
it[0]: Stai seguendo questo blog, insieme ad %s altra straordinaria persona (<a href="%s">gestisci</a>).
it[1]: Stai seguendo questo blog, insieme ad altre %s straordinarie persone (<a href="%s">gestisci</a>).

en: You are not allowed to access the '%s' field.
it: Non hai i permessi per accedere al campo '%s'.

en: You are not allowed to activate plugins on this site.
it: Non si dispone dei permessi sufficienti per attivare i plugin su questo sito.

en: You are not allowed to install plugins on this site.
it: Non si dispone dei permessi sufficienti per installare i plugin su questo sito.

en: You are not allowed to make this change.
it: Questa modifica non ti è consentita.

en: You are not allowed to manage this item.
it: Non disponi dei permessi per gestire l'elemento.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
it: Non si dispone del permesso per spostare questo elemento fuori dal cestino.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
it: Non si dispone del permesso per spostare questo elemento nel cestino.

en: You are not allowed to switch to this theme
it: Non sei autorizzato a passare a questo tema

en: You are required to specify a capability to check.
it: Devi specificare una funzionalità da controllare.

en: You are required to specify a module.
it: Devi specificare un modulo.

en: You are required to specify a plugin to activate.
it: Devi specificare un plugin da attivare.

en: You are required to specify a plugin.
it: È necessario specificare un plugin.

en: You are required to specify a theme to switch to.
it: Devi specificare un tema a cui passare.

en: You are required to specify a theme to update.
it: Devi specificare un tema da aggiornare.

en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
it: Jetpack è in esecuzione su un <a href="%s" target="_blank">server di staging</a>.

en: You are running Jetpack on a staging server.
it: Jetpack sta girando su un server di staging.

en: You are saving {{savings /}} by paying yearly
it: Pagando annualmente risparmi {{savings /}}

en: You are the Jetpack owner.
it: Sei il proprietario di questo piano Jetpack.

en: You can access your backups at <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">this  dashboard</a>.
it: Puoi accedere ai tuoi backup su <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">questa bacheca</a>.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
it: Puoi attivare o disattivare individualmente ogni modulo di Jetpack a seconda delle tue necessità.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
it: Puoi aggiungere le seguenti variabili all'URL del servizio di condivisione:

en: You can change your feature settings at any time.
it: Puoi modificare le impostazioni delle funzionalità in qualsiasi momento.

en: You can customize the sharing buttons and choose which services to display.
it: Puoi personalizzare i pulsanti di condivisione e scegliere quali sono i servizi da visualizzare.

en: You can edit the email placeholder in the sidebar.
it: Puoi modificare il segnaposto per e-mail nella barra laterale.

en: You can enter multiple email addresses separated by commas.
it: Puoi inserire più indirizzi e-mail separati da una virgola.

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a>
it: Puoi scoprire di più sulle sitemap XML su <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">sitemaps.org</a>

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
it: Ora puoi risparmiare il tempo del collegamento connettendo il tuo account WordPress.com a %s.

en: You can optionally enter your own access token.
it: Puoi scegliere di inserire il tuo token di accesso.

en: You can place additional ads using the Ad widget. {{link}}Try it out!{{/link}}
it: Puoi inserire ulteriori annunci attraverso il widget Pubblicità. {{link}}Provalo!{{/link}}

en: You can see all comments on this post here:
it: È possibile vedere tutti i commenti a questo articolo qui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
it: Puoi visualizzare tutti i pingback a questo articolo qui:

en: You can see all trackbacks on this post here:
it: Puoi visualizzare tutti i trackback a questo articolo qui:

en: You can try it out before upgrading, but only you will see it. It will be hidden from your visitors until you upgrade.
it: Puoi provarlo prima di eseguire l'aggiornamento, ma solo tu lo vedrai. Resterà nascosto ai tuoi visitatori fino ad aggiornamento ultimato.

en: You can verify your site using the <a href="%s">"Site verification" tool in Jetpack Settings</a>.
it: Puoi verificare il tuo sito utilizzando lo strumento <a href="%s">"Verifica del sito" nelle impostazioni di Jetpack</a>.

en: You cancelled connecting your site to Stripe.
it: Hai annullato il collegamento del tuo sito a Stripe.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
it: Non puoi cancellare un plugin mentre è attivo sul sito principale.

en: You did not provide a valid Medium URL.
it: Non hai fornito un URL Medium valido.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
it: Non disponi di <a rel="nofollow noopener noreferrer" href="%s" target="_blank">livelli di libertà</a> sufficienti per visualizzare il video. Supporto gratuito di software e aggiornamento.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Devi farti autorizzare per accedere a questa pagina.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
it: Non hai il permesso utente adatto per eseguire questa azione. 
    			Contatta l'admin del tuo sito se credi si tratti di un errore.

en: You have JavaScript disabled
it: Hai JavaScript disabilitato

en: You have a pending subscription already; we just sent you another email. Click the link or <a href="https://en.support.wordpress.com/contact/">contact us</a> if you don&rsquo;t receive it.
it: Sei già titolare di un abbonamento in sospeso. Ti abbiamo appena mandato un'altra e-mail. Fai clic sul link oppure <a href="https://en.support.wordpress.com/contact/">contattaci</a> se non lo ricevi.

en: You have a physical store or business and this website will help drive foot traffic to your location.
it: Hai un'attività o un negozio fisico e questo sito web ti aiuterà a guidare i clienti a piedi verso la tua posizione.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
it: Sei già iscritto a questo sito. Controlla la posta in arrivo. <br /> Puoi gestire le tue preferenze su <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: You have paid for backups and security scanning but they’re not yet active.
it: Hai pagato per i backup e la scansione di sicurezza, ma non sono ancora attivi..

en: You have paid for backups but they're not yet active.
it: Hai pagato per i backup, ma non sono ancora attivi.

en: You have shared this post with %s
it: Hai condiviso questo articolo con %s.

en: You may whitelist an IP address or series of addresses preventing them from ever being blocked by Jetpack. IPv4 and IPv6 are acceptable. To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
it: Facendo il whitelist di un indirizzo IP o di una serie di indirizzi fai in modo che questi non vengano mai bloccati da Jetpack. IPv4 e IPv6 sono accettati. Per specificare un range di IP, inserisci o specifica un determinato range, inserisci il valore più basso e quello più alto separato da un dash ("-"). Per esempio: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
it: Devi <a href="%s">accedere</a> per postare un commento.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
it: Devi effettuare l'<a href="#" class="jp-carousel-comment-login">accesso</a> per postare un commento.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
it: Devi connettere il plugin di Jetpack a WordPress.com per utilizzare questa funzionalità.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
it: L'autenticazione in due passaggi deve essere abilitata sul tuo account WordPress.com.

en: You must specify a Comment ID
it: Devi specificare un ID commento

en: You must specify a Post ID
it: Devi specificare l'ID di un articolo

en: You must specify a Term ID
it: Devi specificare un Termine ID

en: You must specify a User ID
it: Devi specificare un ID utente

en: You must specify a helper script body
it: Devi specificare un corpo dello script dell'helper

en: You must specify a helper script path
it: Devi specificare un percorso dello script dell'helper

en: You must specify a valid action
it: È necessario specificare un'azione valida

en: You must specify a valid blog URL!
it: Devi specificare un URL del blog valido.

en: You must specify a whitelisted option_name
it: Devi specificare una option_name in whitelist

en: You must specify an option name
it: Devi specificare un nome opzione

en: You must specify an option_name
it: Devi specificare una option_name

en: You must specify an option_value
it: Devi specificare una option_value

en: You must specify both an object type and id to fetch
it: Devi specificare sia il tipo di oggetto che l'ID per il recupero

en: You need to connect your Mailchimp account and choose a list in order to start collecting Email subscribers.
it: Devi connettere il tuo account MailChimp e selezionare un elenco per iniziare a raccogliere abbonati e-mail.

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
it: Per un corretto funzionamento del <a href="%1$s">widget Goodreads</a> devi inserire l'ID utente numerico. <a href="%2$s" target="_blank">Istruzioni complete</a>.

en: You need to enter your server credentials to finish configuring Backups and Scan.
it: Devi inserire le credenziali del server per terminare la configurazione di Backup e scansione.

en: You need to enter your server credentials to finish configuring Jetpack Backup.
it: Devi inserire le credenziali server per terminare la configurazione di Backup Jetpack.

en: You need to enter your server's credentials to finish the setup.
it: Devi inserire le credenziali del server per terminare la configurazione.

en: You need to provide the name of the cronjob to schedule.
it: È necessario specificare un nome per il cronjob da programmare.

en: You need to register for VaultPress.
it: Devi registrarti su VaultPress.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
it: Devi selezionare cosa vuoi mostrare in questo <a href="%s">widget Profilo Gravatar</a>.

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
it: Devi essere connesso al tuo blog WordPress durante l'autorizzazione di Jetpack.

en: You subscribed this site before but you have not clicked the confirmation link yet. Please check your inbox. <br /> Otherwise, you can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">subscribe.wordpress.com</a>.
it: Ti sei abbonato a questo sito prima, ma non hai ancora fatto clic sul link di conferma. Controlla la posta in arrivo. <br /> Altrimenti, puoi gestire le tue preferenze su <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">subscribe.wordpress.com</a>.

en: You successfully logged out.
it: Disconnessione riuscita correttamente.

en: You will receive instant notifications in your dashboard or your mobile device when somebody comments
    		on any of your sites. Reply directly wherever you are to keep the conversation going.
it: Riceverai una notifica istantanea sulla tua bacheca o sol tuo dispositivo mobile quando qualcuno commenta 
    		o qualsiasi altro sito dei tuoi. Rispondi direttamente da ovunque tu ti trovi per mantenere viva la conversazione.

en: You would save {{savings /}} by paying yearly
it: Pagando annualmente risparmi {{savings /}}

en: You&rsquo;re already subscribed to this site.
it: Sei già abbonato a questo sito.

en: You'll need to upgrade your plan to use the Recurring Payments button.
it: Dovrai aggiornare il piano per usare il Pulsante Pagamenti ricorrenti.

en: You're about to delete all publicize connections to %s.
it: Stai per eliminare tutte le connessioni Pubblicizza a %s.

en: You're about to delete all publicize connections.
it: Stai per eliminare tutte le connessioni Pubblicizza.

en: You're fueled up and ready to go, Jetpack is now active.
it: Tutto è stato sistemato e sei pronto a partire, adesso Jetpack è attivo.

en: You're fueled up and ready to go.
it: Sei carico e pronto a proseguire.

en: You're planning on putting ads and or affiliate links on your website.
it: Hai in programma di inserire la pubblicità o affiliare i link sul tuo sito web.

en: You're planning on selling physical goods, digital downloads, or services directly to your customers.
it: Hai in programma la vendita di beni fisici, download digitali o servizi direttamente ai tuoi clienti.

en: You've successfully signed in with WordPress.com Secure Sign On!
it: Hai effettuato l'accesso con Accesso sicuro di WordPress.com!

en: YouTube Error: bad URL entered
it: Errore YouTube: URL errato inserito

en: YouTube Error: empty URL args
it: Errore YouTube: argomenti dell'URL vuoti

en: Your %(planName)s Plan includes %(featureName)s. Looks like you also purchased the %(productName)s product. Consider removing %(productName)s.
it: Il tuo piano %(planName)s comprende %(featureName)s. Sembra che tu abbia anche acquistato il prodotto %(productName)s. Valuta di rimuovere %(productName)s.

en: Your %s connection needs to be reauthenticated to continue working – head to Sharing to take care of it.
it: La tua connessione a %s deve essere nuovamente autenticata per continuare a funzionare - vai a Condivisione per occupartene.

en: Your API key
it: La tua chiave API

en: Your API key is invalid
it: La tua chiave API non è valida

en: Your Antispam key is valid.
it: La tua chiave Antispam è valida.

en: Your Custom Content Types
it: Tipi di contenuto personalizzati

en: Your Email Address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
it: Il tuo IP (%1$s) è stato contrassegnato per potenziali violazioni della sicurezza.

en: Your Jetpack is already connected.
it: Jetpack è già connesso.

en: Your Jetpack plan provides anti-spam protection through Akismet. Click 'set up' to enable it on your site.
it: Il tuo piano Jetpack fornisce protezione anti-spam tramite Akismet. Fai clic su "imposta" per abilitarlo sul tuo sito.

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
it: Sembra che la tua installazione di Jetpack sia okay!

en: Your Jetpack setup progress
it: Processo di configurazione di Jetpack

en: Your LinkedIn connection needs to be reauthenticated to continue working – head to Sharing to take care of it.
it: La tua connessione a LinkedIn deve essere nuovamente autenticata per continuare a funzionare - vai a Condivisione per occupartene.

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Your Plan
it: Il tuo piano

en: Your Podcast couldn't be embedded as it doesn't contain any tracks. Please double check your URL.
it: Il tuo podcast non può essere incorporato in quanto non contiene tracce. Controlla nuovamente l'URL.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
it: L'archivio Portfolio non presenta alcuna voce attualmente. Puoi iniziare a crearle sulla bacheca.

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
it: Statistiche Sito funziona meglio abilitando JavaScript.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
it: L'archivio Testimonianze non presenta alcuna voce attualmente. Puoi iniziare a crearle sulla bacheca.

en: Your answer was incorrect, please try again.
it: La risposta è errata. Riprova.

en: Your blog does not currently have any published posts.
it: Attualmente il tuo blog non ha nessun'articolo pubblicato.

en: Your calendar couldn't be embedded. Please double check your URL or Embed Code. Please note, you need to use the 'Public URL' or 'Embed Code', the 'Shareable Link' will not work.
it: Il calendario non può essere incorporato. Controlla nuovamente l'URL o il codice incorporato. Tieni presente che dovrai usare "l'URL pubblico" oppure "il codice incorporato", in quanto "il link Shareable" non funzionerà.

en: Your calendar couldn't be embedded. Please double check your URL or code.
it: Il calendario non può essere incorporato. Controlla nuovamente l'URL o il codice.

en: Your comment is in moderation.
it: Il tuo commento deve venire moderato.

en: Your comment was approved.
it: Il tuo commento è stato approvato.

en: Your contribution
it: Il tuo contributo

en: Your current IP: %(ip)s
it: Il tuo IP attuale: %(ip)s

en: Your current IP: %s
it: Il tuo IP attuale: %s

en: Your current site record size: %s record | Your current site record size: %s records
it[0]: Dimensione dei record del sito attuale: %s record
it[1]: Dimensione dei record del sito attuale: %s record

en: Your data is being securely backed up as you edit.
it: Mentre apporti le modifiche, viene effettuato il backup sicuro dei tuoi dati.

en: Your data is being securely backed up daily.
it: Verrà eseguito il backup dei tuoi dati giornalmente in modo sicuro.

en: Your data is being securely backed up every day with a 30-day archive.
it: Ogni giorno viene effettuato il backup dei tuoi dati con un archivio di 30 giorni.

en: Your email
it: La tua email

en: Your feedback will help us improve the product.
it: Il tuo feedback ci aiuterà a migliorare il prodotto.

en: Your installation of Jetpack is incomplete. If you installed Jetpack from GitHub, please refer to <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">this document</a> to set up your development environment.
it: La tua installazione di Jetpack è incompleta. Se hai installato Jetpack da GitHub, fai riferimento a <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">questo documento</a> per configurare il tuo ambiente di sviluppo.

en: Your installation of Jetpack is incomplete. If you installed Jetpack from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: %1$s
it: La tua installazione di Jetpack è non è completa. Se hai installato Jetpack da GitHub, fai riferimento a questo documento per configurare il tuo ambiente di sviluppo: %1$s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
it: Il tuo blog principale non è connesso a WordPress.com. Collegati per ottenere una chiave API.

en: Your new field was saved successfully
it: Il nuovo campo è stato salvato correttamente

en: Your paid plan gives you access to prioritized Jetpack support.
it: Il tuo piano a pagamento ti consente l'accesso al supporto Jetpack prioritario.

en: Your password is too weak: Looks like you're including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
it: La password è troppo debole: Sembra che tu abbia incluso informazioni facili da indovinare che ti riguardano. Prova qualcosa di unico.

en: Your plan doesn't include Simple Payments. <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Learn more and upgrade</a>.
it: Il tuo piano non include i Pagamenti facili. <a href="%s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Scopri di più e aggiorna</a>.

en: Your podcast URL is invalid and couldn't be embedded. Please double check your URL.
it: L'URL del podcast non è valido e non è stato possibile incorporarlo. Controlla nuovamente l'URL.

en: Your podcast couldn't be embedded. Please double check your URL.
it: Non è stato possibile incorporare il podcast. Controlla nuovamente l'URL.

en: Your price is negative — enter a positive number so people can pay the right amount.
it: Il prezzo è negativo. Inserisci un numero positivo in modo che le persone possano pagare la giusta somma.

en: Your server did not successfully connect to the Jetpack server using %1$s
    				Please ask your hosting provider to confirm your server can make outbound requests to jetpack.com.
it: Il server non si è connesso correttamente al server Jetpack utilizzando %1$s
    				Chiedere al fornitore del servizio di hosting di confermare che il server sia in grado di effettuare richieste in uscita a jetpack.com.

en: Your server is misconfigured, which means that Jetpack Protect is unable to effectively protect your site.
it: Il tuo server non è configurato bene, il che significa che Jetpack Protect non riesce efficacemente a proteggere il tuo sito.

en: Your services require booking appointments online, for example a hair salon or accountant.
it: I nostri servizi richiedono la prenotazione online degli appuntamenti, come ad esempio per il parrucchiere o il commercialista.

en: Your site could not connect to WordPress.com via HTTPS. This could be due to any number of reasons, including faulty SSL certificates, misconfigured or missing SSL libraries, or network issues.
it: Il tuo sito non è collegato a WordPress via HTTPS. Questo problema potrebbe essere dovuto a diversi motivi, compreso un certificato SSL irregolare, librerie SSL non configurate in modo corretto o mancanti, o problemi di collegamento alla rete.

en: Your site is backed up and threat-free.
it: Il back up del sito è stato fatto. Il tuo sito non presenta nessuna minaccia.

en: Your site is backed up.
it: Il tuo sito è stato sottoposto a backup.

en: Your site is being backed up in real time and regularly scanned for security threats.
it: Per il tuo sito vengono effettuati il backup in tempo reale e la scansione regolare di minacce alla sicurezza.

en: Your site is being backed up.
it: Il tuo sito è sottoposto a backup.

en: Your site is connected to Jetpack
it: Il tuo sito è collegato a Jetpack

en: Your site is connected to Jetpack.
it: Il tuo sito non è collegato a Jetpack.

en: Your site is connected to WordPress.com.
it: Il tuo sito è collegato a WordPress.com.

en: Your site is in Development Mode, so it can not be connected to WordPress.com.
it: Il tuo sito è in Modalità Sviluppo, pertanto non può essere connesso a WordPress.com.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
it: Il tuo sito con doppia codifica errata reindirizza da http a https. Questo impedisce a Jetpack di autenticare la connessione. Visita la nostra <a href="%s">pagina di supporto</a> per dettagli su come risolvere il problema.

en: Your site is not connected to Jetpack
it: Il sito non è collegato a Jetpack

en: Your site is not protected from spam.
it: Il tuo sito non è protetto dallo spam.

en: Your site is protected by Jetpack. You’ll be notified if anything needs attention.
it: Il tuo sito è protetto da Jetpack. Ti verranno inviate notifiche in caso sia necessaria la tua attenzione.

en: Your site is protected from spam.
it: Il tuo sito è protetto dallo spam.

en: Your site is verified with %1$s and %2$s.
it: Il tuo sito è verificato con %1$s e %2$s.

en: Your site is verified with %s.
it: Il tuo sito è verificato con %s

en: Your site is verified with Google
it: Il tuo sito è stato verificato con Google.

en: Your site needs an Antispam key.
it: Il tuo sito ha bisogno di una chiave Antispam.

en: Your site was successfully backed up %s ago.
it: Il backup del tuo sito è stato eseguito con successo %s fa.

en: Your site’s files are regularly scanned for unauthorized or suspicious modifications that could compromise your security and data.
it: I file del sito vengono regolarmente controllati per rilevare eventuali modifiche non autorizzate o sospette che potrebbero compromettere la sicurezza e i dati.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
it: Il tuo tema supporta <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
it: Il tuo tema supporta Testimonianze

en: Your token must have permission to post on this blog.
it: Il token deve essere autorizzato a pubblicare articoli su questo blog.

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
it: Il caricamento non è stato completato; riprova più tardi o incrocia le dita e riprova subito.

en: Your url is set as `%1$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%2$s`!
it: ll tuo URL è impostato come `%1$s`, ma la tua connessione con WordPress.com na come `%2$s`!

en: Your users will be able to log in to your site with their WordPress.com account.
    		This includes two-factor authentication making it the safest login mechanism for your site.
it: I tuoi utenti saranno in grado di accedere al tuo sito con il proprio account WordPress.com. Questo include l'autenticazione a due fattori rendendo il sistema di accesso al tuo sito ancor più sicuro.

en: Your version of WordPress (%1$s) is lower than the version required by Jetpack (%2$s). Please update WordPress to continue enjoying Jetpack.
it: La tua versione di WordPress (%1$s) è precedente a quella richiesta da Jetpack (%2$s). Aggiorna WordPress per continuare a utilizzare Jetpack.

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %(error_key)s
it: Per poter utilizzare Jetpack il tuo sito deve avere permessi di accesso pubblico: %(error_key)s

en: You’re almost done. Set up Jetpack to enable powerful security and performance tools for WordPress.
it: Ci sei quasi. Configura Jetpack per abilitare i potenti strumenti di sicurezza e prestazioni per WordPress.

en: You’re currently on Jetpack %(plan)s.
it: Attualmente utilizzi Jetpack %(plan)s.

en: Zoom level
it: Livello di zoom

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
it: [%1$s] commento: "%2$s"

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
it: [%1$s] pingback: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
it: [%1$s] moderare: "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
it: [%1$s] trackback: "%2$s"

en: `%s` cannot be empty.
it: `%s` non può essere vuoto.

[ctx: a link that closes the modal window that offers to connect Jetpack]
en: Not now, thank you.
it: Non ora.

en: a paid plan
it: un piano pagato

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
it: opzione

en: access_token is required
it: È richiesto access_token

en: access_token_secret is required
it: È richiesto access_token_secret

[ctx: action]
en: Capture consent & hide the banner
it: Acquisisci il consenso e nascondi il banner

[ctx: action]
en: Consent expires after
it: Il consenso scade dopo

en: add_test arguments changed in 7.3.0. Please reference inline documentation.
it: Argomenti add_test modificati in 7.3.0. Fare riferimento alla documentazione online.

[ctx: admin bar customize item label]
en: Customize
it: Personalizza

[ctx: admin bar menu group label]
en: Configure
it: Configura

[ctx: admin bar menu group label]
en: Manage
it: Gestione

[ctx: admin bar menu group label]
en: Personalize
it: Personalizza

[ctx: admin bar menu new item label]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: admin bar people item label]
en: Add
it: Aggiungi

en: affiliate
it: affiliata

en: after the user clicks the dismiss button
it: dopo che l'utente fa clic sul pulsante per ignorare

en: after the user scrolls the page
it: dopo che l'utente scorre la pagina

en: after this amount of time
it: dopo questo periodo di tempo

[ctx: as sharing source]
en: Email
it: E-mail

[ctx: block search term]
en: address
it: indirizzo

[ctx: block search term]
en: ads
it: pubblicità

[ctx: block search term]
en: advertisement
it: pubblicità

[ctx: block search term]
en: animated
it: animato

[ctx: block search term]
en: appointments
it: appuntamenti

[ctx: block search term]
en: booking
it: riservare

[ctx: block search term]
en: buy
it: compra

[ctx: block search term]
en: calendar
it: calendario

[ctx: block search term]
en: cell
it: cella

[ctx: block search term]
en: circle
it: cerchio

[ctx: block search term]
en: closing time
it: orario di chiusura

[ctx: block search term]
en: columns
it: colonne

[ctx: block search term]
en: commerce
it: commercio

[ctx: block search term]
en: connected
it: connesso

[ctx: block search term]
en: contact form
it: modulo di contatto

[ctx: block search term]
en: dates
it: date

[ctx: block search term]
en: direction
it: direzione

[ctx: block search term]
en: embed
it: incorpora

[ctx: block search term]
en: events
it: eventi

[ctx: block search term]
en: follow
it: segui

[ctx: block search term]
en: formatting
it: formattazione

[ctx: block search term]
en: gallery
it: galleria

[ctx: block search term]
en: image
it: immagine

[ctx: block search term]
en: images
it: immagini

[ctx: block search term]
en: join
it: partecipa

[ctx: block search term]
en: juxtapose
it: affiancate

[ctx: block search term]
en: linked
it: collegato

[ctx: block search term]
en: location
it: posizione

[ctx: block search term]
en: maps
it: mappe

[ctx: block search term]
en: memberships
it: membership

[ctx: block search term]
en: message
it: messaggio

[ctx: block search term]
en: mobile
it: dispositivo mobile

[ctx: block search term]
en: mosaic
it: mosaico

[ctx: block search term]
en: navigation
it: navigazione

[ctx: block search term]
en: opening hours
it: orari di apertura

[ctx: block search term]
en: phone
it: telefono

[ctx: block search term]
en: photos
it: foto

[ctx: block search term]
en: pictures
it: immagini

[ctx: block search term]
en: pinboard
it: bacheca

[ctx: block search term]
en: pins
it: spilli

[ctx: block search term]
en: place
it: luogo

[ctx: block search term]
en: products
it: prodotti

[ctx: block search term]
en: purchase
it: acquisto

[ctx: block search term]
en: rating
it: classificazione

[ctx: block search term]
en: reservation
it: prenotazione

[ctx: block search term]
en: restaurant
it: ristorante

[ctx: block search term]
en: return
it: reso

[ctx: block search term]
en: review
it: recensione

[ctx: block search term]
en: schedule
it: programmazione

[ctx: block search term]
en: sell
it: vendita

[ctx: block search term]
en: shop
it: negozio

[ctx: block search term]
en: side by side
it: fianco a fianco

[ctx: block search term]
en: similar content
it: contenuti simili

[ctx: block search term]
en: square
it: quadrato

[ctx: block search term]
en: star
it: stella

[ctx: block search term]
en: subscribe
it: abbonati

[ctx: block search term]
en: subscription
it: abbonamento

[ctx: block search term]
en: subscriptions
it: abbonamenti

[ctx: block search term]
en: syntax
it: sintassi

[ctx: block search term]
en: telephone
it: telefono

[ctx: block search term]
en: tickets
it: biglietti

[ctx: block search term]
en: visibility
it: visibilità

[ctx: block search term]
en: visitors
it: visitatori

[ctx: block search term]
en: working day
it: giorno lavorativo

[ctx: block style]
en: Filled
it: Riempito

[ctx: block style]
en: Outlined
it: Delineato

[ctx: business is closed on a full day]
en: Closed
it: Chiuso

[ctx: button label]
en: Embed
it: Incorpora

en: by Jetpack (installed)
it: da Jetpack (installato)

en: contact form
it: modulo di contatto

en: day
it: giorno

en: day month year
it: giorno mese anno

en: days
it: giorni

[ctx: displayed in search results when results are cached]
en: cache hit
it: visita cache

en: e-mail
it: email

en: edit
it: Modifica

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
it: Oops, c'è stato un problema nel generare il tuo modulo. Dovrai riprovare, è probabile che funzioni.

en: go back
it: torna indietro

en: hits
it: click

en: iCalendar Feed URL:
it: URL del Feed iCalendar:

en: image %1$d of %2$d in gallery
it: immagine %1$d di %2$d in galleria

[ctx: image style]
en: Black and White
it: Bianco e nero

[ctx: image style]
en: Gingham
it: A quadretti

[ctx: image style]
en: Original
it: Originale

[ctx: image style]
en: Sepia
it: Seppia

en: images
it: immagini

en: internet page
it: pagina internet

[ctx: label for filtering posts]
en: Month
it: Mese

[ctx: label for filtering posts]
en: Month Updated
it: Mese aggiornato

[ctx: label for filtering posts]
en: Post Types
it: Tipi di articoli

[ctx: label for filtering posts]
en: Year
it: Anno

[ctx: label for filtering posts]
en: Year Updated
it: Anno aggiornato

[ctx: label for formatting JSON]
en: Minify
it: Minificare

[ctx: label for formatting JSON]
en: Pretty
it: Carino

en: mail
it: email

en: month
it: mese

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
it: Da leggere

en: name@example.com
it: nome@esempio.com

[ctx: noun]
en: Comment
it: Commento

[ctx: noun: a quantity of goods or items purchased or sold]
en: Order
it: Ordine

[ctx: option for how the embed displays on a page, e.g. inline or as a modal]
en: Embed Type
it: Incorpora tipo

en: or
it: o

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
it: Letti

en: per month
it: al mese

en: per year
it: all'anno

en: pixels
it: pixel

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
it: %s se:

[ctx: plugin]
en: Activate %s
it: Attiva %s

[ctx: plugin]
en: Active
it: Attivo

[ctx: plugin]
en: Cannot Install
it: Impossibile eseguire l'installazione

[ctx: plugin]
en: Installed
it: Installato

[ctx: plugin]
en: Network Activate %s
it: %s attivo sulla rete

en: ratings
it: valutazioni

[ctx: recipe]
en: Cook Time
it: Tempo di cottura

[ctx: recipe]
en: Difficulty
it: Problema

[ctx: recipe]
en: Directions
it: Istruzioni

[ctx: recipe]
en: Ingredients
it: ingredienti

[ctx: recipe]
en: Nutrition
it: Alimentazione

[ctx: recipe]
en: Prep Time
it: Tempo di preparazione

[ctx: recipe]
en: Print
it: Stampa

[ctx: recipe]
en: Rating
it: Classificazione

[ctx: recipe]
en: Servings
it: Porzioni

[ctx: recipe]
en: Source
it: Fonte

[ctx: recipe]
en: Time
it: Tempo

en: seconds
it: secondi

[ctx: share to]
en: Email
it: E-mail

[ctx: share to]
en: Press This
it: Pubblicalo

[ctx: share to]
en: Print
it: Stampa

en: share your experience
it: condividi la tua esperienza

en: site_id is required
it: È richiesto site_id

[ctx: submit button label]
en: Embed
it: Incorpora

[ctx: the Internet Defense League]
en: Learn more about the %s
it: Scopri di più sulla %s

en: the past day
it: il giorno prima

en: the past month
it: il mese scorso

en: the past quarter
it: lo scorso trimestre

en: the past week
it: la scorsa settimana

en: the past year
it: l'anno scorso

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
it: valore

en: this video
it: questo video

en: track
it: brano

en: user email is required
it: L'email dell'utente è obbligatoria

en: user login is required
it: L'accesso utente è obbligatorio

en: user_data is required
it: user_data è obbligatorio

en: user_id is required
it: user_id è obbligatorio

en: user_token is required
it: user_token è obbligatorio

[ctx: verb]
en: Copy
it: Copia

[ctx: verb: e.g. register for an event.]
en: Register
it: Registrati

[ctx: verb: e.g. subscribe to a newsletter.]
en: Subscribe
it: Abbonati

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
it: Guarda: %s

en: website
it: sito web

en: week
it: settimana

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
it: Tentativi di accesso dannosi bloccati

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked spam comments.
it: Commenti spam bloccati.

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
it: %1$s \alle\ore %2$s

en: {{a}}Activate Monitor{{/a}} to receive email notifications if your site goes down.
it: {{a}}Attiva Monitor{{/a}} per ricevere notifiche se il tuo sito va offline.

en: {{a}}Activate Protect{{/a}} to keep your site protected from malicious sign in attempts.
it: {{a}}Attiva Protect{{/a}} per mantenere il tuo sito protetto da tentativi di sign in dannosi.

en: {{a}}Activate Site Stats{{/a}} to see detailed stats, likes, followers, subscribers, and more! {{a1}}Learn More{{/a1}}
it: {{a}}Attiva le Statistiche del Sito{{/a}} per vedere statistiche dettagliate, likes, follower, subscriber e molto altro! {{a1}}Leggi di più{{/a1}}

en: {{a}}Activate{{/a}} to help visitors quickly find answers with highly relevant instant search results and powerful filtering.
it: {{a}}Attiva{{/a}} per aiutare i visitatori a trovare rapidamente risposte con risultati di ricerca istantanei altamente pertinenti e un potente filtro.

en: {{a}}Activate{{/a}} to optimize image sizes and load images from Jetpack's fast global network of servers. This improves your site's performance on desktop and mobile devices.
it: {{a}}Attiva{{/a}} per ottimizzare le dimensioni e il caricamento delle immagini dalla rapida rete globale di server di Jetpack. Questa funzione migliora le prestazioni del tuo sito su desktop e dispositivi mobili.

en: {{a}}Contact Support{{/a}}
it: {{a}}Contatta il supporto{{/a}}

en: {{a}}Manage Likes visibility from the Sharing Module Settings{{/a}}
it: {{a}}Gestisci la visibilità dei Like dalle impostazioni del modulo Condivisione{{/a}}

en: {{a}}Turn on plugin autoupdates.{{/a}}
it: {{a}}Attiva gli aggiornamenti automatici del plugin.{{/a}}

en: {{a}}View backup details{{/a}}.
it: {{a}}Visualizza i dettagli del backup{{/a}}.

en: {{a}}View details{{/a}}
it: {{a}}Vedi dettagli{{/a}}

en: {{button}}View detailed stats{{/button}}
it: {{button}}Mostra statistiche dettagliate{{/button}}

en: {{button}}View more stats on WordPress.com {{/button}}
it: {{button}} Visualizza più statistiche su WordPress.com {{/button}}

en: {{link}}Configure your Monitor notification settings on WordPress.com{{/link}}
it: {{link}}Configura le impostazioni di notifica di Monitor su WordPress.com{{/link}}

en: {{li}}The JETPACK_DEV_DEBUG constant is defined{{/li}}
it: {{li}}La costante JETPACK_DEV_DEBUG è definita{{/li}}

en: {{li}}The jetpack_development_mode filter is active{{/li}}
it: {li}}Il filtro jetpack_development_mode è attivo{{/li}}

en: {{li}}Your site URL lacks a dot (e.g. http://localhost){{/li}}
it: {{li}}All'URL del tuo sito manca un punto (es. http://localhost){{/li}}

en: {{p}}Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this {{a}}2 question survey{{/a}}?{{/p}}{{p}}A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.{{/p}}
it: {{p}}Ci puoi dire perché non ti è stato possibile completare la connessione con Jetpack in questo {{a}}2 questionario{{/a}}?{{/p}}{{p}}Una connessione con Jetpack è richiesta affinché la nostra funzionalità gratuita per la sicurezza e il traffico funzioni.{{/p}}

en: {{span}}You can now also configure related posts in the Customizer. {{ExternalLink}}Try it out!{{/ExternalLink}}{{/span}}
it: {{span}}Ora puoi configurare gli articoli correlati nel Personalizza. {{ExternalLink}}Provalo!{{/ExternalLink}}{{/span}}

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}}  We're sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %(error_key)s
it: {{s}}Jetpack ha riscontrato un errore tecnico.{{/s}} Ci scusiamo per l'inconveniente. Riprova più tardi e, se il problema persiste, contatta il supporto con questo messaggio: %(error_key)s

en: {{s}}Your Jetpack has a glitch.{{/s}} Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
it: {{s}}Jetpack ha riscontrato un errore tecnico.{{/s}} Non è possibile collegare questo sito con WordPress.com. Di solito questo significa che il tuo sito non è accessibile pubblicamente (il tuo localhost).
